Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Krbová kamna 12kW Prity K13

Od: ywes odpovědí: 7 změna:

Za jak dlouho se vytopí místnost o velikosti cca 35m2, výška stropu do 3 m , krbovými kamny Prity K13 výkon do 12kW . Soused tyto krbová kamna má, ale stále se mu kouří z komínu, čímž nám stále znemožňuje naše bydlení kouřem. Tak by mne zajímalo, jak funguje takové topení, zda skutečně musejí krbová kamna čadit z komínu 24 hodin?


doplněno 10.03.23 08:53:

Ještě chci doplnit , že kouř jde i v noci.. máme na domě kameru a ta zachycuje kouř z jeho komína ,komín má umístěn k nám do dvoru . To opravdu hodně kouří,když to kamera zachytí... takže ráno vstáváme a celý dvůr je plný kouře.. nikoho jsem takto používat krbová kamna neviděla, aby celou noc přikládal..., nebo proč to tak je?


doplněno 10.03.23 10:20:

Děkuji, hezky jste mi to vysvětlil :)!

bohužel ten kouř je nesnesitelný a při každém otevření dveří na dvůr, mi to padá hned na hlavu...bojím se o svoje zdraví,když je to takto denně.. ale on už tak funguje přes rok.

tento komín si postavil bez stavebního povolení, dům je z roku 1917, zřejmě tam byl někdy komín, ale byl v 60 letech odbourán a pan soused si prostě řekl, že si ho postaví znovu a do pořádné výšky a zjiného materiálu než má zakladnu v pokoji a do pořádné výšky , takže ho máme před okny:).

Stavební úřad už s nim vede i řestupkové řízení ,protože veškerá jejich rozhodndutí ignoruje, zákaz používání. Měl mít přeci projekt na takový zásah do vytápění a taky i vůči nám sousedům ,obzvláště v řadové zástavbě. Projektant by určitě řekl, jaký výkon krbových kamen by měl mít a jaký komín. Sehnal si po známosti i revizi toho komínu co si postavil,ale kominík u něho v životě nebyl! za peníze, jde všechno.

Může kominík dát revizi, když je ten spotřebič předymenzovaný nebo ho v té revizní zprávě na to upozornit, jako závadu?

Nezajímá ho, že někoho prostě takovým způsobem topení omezuje v užívání nemovitosti a poškozuje i na zdraví.Takový buran.

 

 

7 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar martincakl
V tomto počasí odhaduji, že nejpozději za 2h, spíše daleko dříve (i u starého domu).
A proč kamna kouří? No pravděpodobně proto, že je škrtí co může, protože i pro nezaizolovaný dům (resp.tu místnost) jsou příliš výkonná.
Další otázka je, zda v kamnech umí topit a jakým dřevem topí.
doplněno 10.03.23 09:53:

Inu, máte za souseda blbce a s tím se těžko něco dělá.

Koupil totálně předimenzovaná kamna (protože čím vyšší výkon, tím lepší) a nikoho se na nic neptal, natož aby se s někým problematice znalým poradil.

Budeme trochu počítat, ano?

I když to hodně (ale opravdu hodně) přeženu, tak tepelná ztráta té místnosti je cca 5kW, to ovšem platí pro venkovní tepolotu -15°C (po celých 24h konstantní). V tom případě by musel do místnosti dodat 120kWh tepla za 24. Pak by tedy ona 12kW kamna musela topit 10h za den na 100% výkonu.

Včerejší průměrná denní teplota byla (u nás) +7°C, to znamená, že je potřeba dodat do místnsti 37% ze 120kWh, tedy 44,4kWh. Pokud tedy kamna budou topit na plný výkon, potřebnéí teplo do místnosti dostanou za 3,7h. Nebo pokud budou topit celý den, pak musí topit výkonem 1,85kW.

A proč soused topí 24h denně? No protože pokud by topil na plný výkon, tak po těch 3,7h bude mít v místnosti sice dost energie na příštích 24h, ale teplota tam bude tak 35°C. To se pak blbě udržuje teplotní komfort, že?

Že souseda pozdravuji...


doplněno 10.03.23 10:23:

Komíník neposuzuje výkon kotle (tedy ano, ale pouze ve vztahu k potřebným parametrům komína), takže pokud komín technicky předimenzovanému zdroji tepla vyhovuje, klidně se pod to podepíše. Koneckonců není ani kominíkova starost počítat a posuzovat výkon kotle (a ani to neumí).

ywes
hodnocení

ještě by mne zajímalo, zda k takto silným krbovým kamnům je vůbec bezpečné, použít starý zděný komín 15x15 bez šamotového vyvložkován:(í o výšce 3 m , který je po půdu a nad půdou má dostavěný komín tvárnicovou sestavou od Almevy 3,5m.

 

hodnocení

1x
Vytopí ji rychle, ale nechce aby mu teplota zase klesala, tak tam asi přihazuje polínko po polínku, aby stále trochu hořela. Takže nikdy není v režimu čistého hoření bez kouře.
doplněno 10.03.23 10:16: @yves: Když se topí suchým tvrdým dřevem, tak po prvních cca 15 minutách, může být ohniště ve stavu, kdy téměř všechen uvolňovaný plyn např. 2 hod hoří s minimem dýmu a zápachu. U měkkého dřeva je tem poměr časů horší a pokud neumí topit a často po polínku přikládají, tak taky.
doplněno 10.03.23 10:25: Můžete to nahlásit, zde je doporučený postup:
ekolist.cz/...
ywes
hodnocení

moc se omlouvám, můžete mi blíže popsat ,jak funguje režim čistého hoření? Opravdu jsem se s používáním krbových kamen nikdy nesetkala*zmateny*

Navíc ten komín je z naší strany dvoru , takže všechno je u nás.

Vy píšete, že s kamny vytápí 105m3.
Výrobce píše optimálně 180m3 a maximálně i 240m3.

Takže kamna jsou dost brutálně předimenzovaná i vzhledem k současným teplotám co jsou venku.
Čisté hoření = naložit tam tolik dřeva, aby měly kamna výkon 12kW.

Krbová kamna 12kW Prity K13

 

jendad
hodnocení

1x

Dušení je naprosto normální při topení . Takto testují kamna v norsku , kanadě , novém zélandu či USA . Používají dokonce i katalyzátory , aby splnily emise . Prostě testují topeniště na ruzné rychlosti hoření a musí hořet čistě . V evropě ale známe nominální výkon . To je prostě táborák a naprosto to není vhodné k vytápění . Proto u nás se prodává cokoliv , protože cokoliv projde testy . Hlavně je duležitá učinnost . Tedy tu uděláte nejlépe malé topeniště a vysoká kamna . Pak máte na nominální výkon krásných laboratorních 80% . Úředníci naprosto nepočítají , že kamna jsou zdroj pro vytápění . A tak máme zamořené vesnice , města čoudícími komíny a dýcháme saze z nekvalitně spáleného paliva . Dokuď byl levný plyn , tak to nikoho nezajímalo . Teď máme zadehtováno .

Pro toho koho to zajímá

vytapeni.tzb-info.cz/...

vytapeni.tzb-info.cz/...

Je to už hodně staré , takže některé parametry už budou přísnější .

 

hodnocení

0x

Předem vysvětlení - dřevo nehoří - hoří vždy plyny, které se ze dřeva uvolní jeho zahřátím. Hoření dřeva, nezáleží na tom jestli v kamnech, nebo na ohništi někde v přírodě, za podmínek dostatku vzduchu a dostatečně suchého dřeva probíhá takto. Po zapálení do dosažení dostatečné teploty všechny vzniklé plyny neshoří a odchází ve formě kouře. Na plamenech je to dobře vidět, jak dobře, nebo špatně ty plyny hoří. Po dosažení správné teploty oheň přejde do fáze kdy všechny plyny shoří a nad dřevem jsou jen plameny a žádný viditelný kouř. Pro pořádek, nějaké neviditelné zplodiny hoření samozřejmě odchází, je to chemický proces. Jestli nemáte doma kamna, jak píšete, tak zajděte někam do přírody, kde se smí rozdělat oheň a tam si to pokusně ověřte. Ve fázi ohně, kdy to jen hoří a nečadí zkuste dříví rozhrnout, teplota na chvíli poklesne a začne to čadit. Na zbylé uhlíky pak pokusně položte jedno nerozštípnuté větší poleno, za několik hodin sice také shoří, ale celou dobu to bude čadit. *hi*

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]