Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Radiátory nevypínají

Od: m123® odpovědí: 18 změna:

Není tu prosím nějaký topenář?

V bytě bydlím přes dvacet let a každou zimu to bývalo tak, že pokud neklesla teplota pod nulu, tak topení od 22 přibližně do 6 hod. ráno vypínalo. Mám dálkové.

Letos, ať je teplo nebo zima jede pořád. Byla jsem na bytové správě a paní mi řekla, že mi sem pošle nějakou kontrolu. Pak mi volala, že to bude asi termohlavicí a to, že si platí nájemníci sami plus mi dala telefonní čísla topenářů co pro naši obec dělají za lepší cenu. Volala jsem hned na dvě čísla a oba nezávisle na sobě mi řekli, že si myslí, že to termohlavicí nebude, protože jinak s ní regulovat teplotu jde a hlavně, že by bylo divný, aby mi odešli hned všechny naráz. Jeden z nich mi i řekl, že značka termohlavic, které v bytě mám je bezporuchová respektive, že se ještě nikdy za celou svou kariéru nepotkal s tím, že by klekla natož všechny naráz v jednom bytě.

Já si myslím, že je nějaká chyba v kotelně.

Nesetkal se s tím prosím někdo a neporadil by mi kde může být zádrhel? Děkuji.


doplněno 08.02.23 01:13:

Děkuji všem.

Se sousedy v domě jsem to zatím neřešila, ale v okolních domech kde mám známě topení v noci vypíná, tak teď fakt nevím.


doplněno 27.02.23 15:43:

Tak jen malý dodatek a prosba o radu co dál.

Byli u mě doma konečně technici. Prohlédli termohlavice a řekli, že jsou v pořádku. Prý je to opravdu někde v systému. Řekla jsem jim, že sousedi tento problém nemají a na to mi bylo řečeno, že vzhledem k tomu, že bydlím v nástavbě, tak jsem napojená na teplo jinak než oni a že to teda budou řešit dál buď v kotelně nebo s dodavatelem tepla. Dlouho se nic nedělo, tak jsem dnes volala opět na bytovo správu a tam mi sdělili, že mi zrovna dnes taky chtěli volat, protože tam mají pro mě fakturu na proplacení za zbytečný výjezd techniků. Když jsem se ptala co to znamená, tak mi paní přečetla co technici do faktury napsali. Ve zkratce - prý mne upozornili, že si mám radiátory vypínat sama, že je otopný systém v pořádku.

Takže, pánové u mě byli asi 5 minut, řekli, že chyba není u mne tudíž nic neplatím a dnes faktura na 1500,- Kč. O ty peníze jde až v poslední řadě, ale štve mne, že vlastně nevím proč u mne radiátory hřejí i když je venku třeba 15 st. a všude jinde vypínají.

Nevíte kam bych se mohla obrátit dál? Děkuji.

 

 

18 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

8x
avatar martincakl
Asi to bude tím, že dříve topení v noci bylo centrálně vypnuté a dnes je i v noci zapnuté.
S termostatickými hlavicemi to nemá žádnou souvislost.
Vy to nijak neovlivníte (leda tím, že na noc vždy všechny hlavice manuálně zavřete a ráno zase otevřete).
doplněno 27.02.23 15:49:

A Vy máte nějaký vážný problém s tím, že i na noc vypnete pár hlavic na topení? (když už to tedy musí být).

hodnocení

Problém vypnout nemám. Jediný co, tak když třeba ráno vstávám ve 4 do práce, tak jsem ráda, že vůbec žiju a občas na to zapomínám, takže když přijdu k večeru domů, tak je tu jak v ledárně.

Jde mi spíš o to jak je možný, že jedu na stejnou kotelnu jako xy sousedů v celé ulici a problém je jen u mě, technici říkají, že to je v systému, ale k opravě se nikdo nemá. Např. teď i když není venku pod nulou a radiátor mám jen na 3 stupni z pěti, tak je radiátor vřelej tak, že se na něj nedá sáhnout.

Prostě mi to vrtá hlavou.

radek123

Pokud Vám to hodně vadí, podle komentářů asi ano, tak si pořidťe termohlavice, které jdou naprogramovat a na noc si je naprogramujte, aby neotvíraly a máte to vyřešený bez zdlouhavých zbytečných dohadů... Vyrábí je spousta firem.

Hezký den

 

 

hodnocení

4x
avatar mikihans
Že by termohlavice v noci vyrobily teplou vodu? To asi ne.
Prostě jede kotelna i v noci, možná na nějakou nižší teplotu, ale jede. Vlastně nevidím důvod, proč by neměla, když má dnes každý svoji regulaci přímo na topidle, takže si může teplotu na noc snížit sám.

 

hodnocení

1x
avatar bohumil

Myslíte správně. ;) Buďto je to změnou režimu a nastavením doby vytápění v centrální kotelně, případně, pokud je ve vašem domě možnost, někde na přívodu, uzavírat přívod teplé vody (případně páry do výměníku) z centrální kotelny, samostaným elektrickým ventilem, mohl by být tento ventil ovládán časově samostaně jenom pro váš dům a šlo by o nastavení času topení zde. Ve vlastním bytě toto neovlivníte, pouze případným uzavíráním všech termostaických hlavic.

 

hodnocení

0x

Stav termohlavic nemá na přívod topné vody do bytu i v noci žádný vliv. Prostě byl změněn časový harmonogram topení objektu. Důvody mohou být dva - zvýšení komfortu i v nočním období / možní si někdo stěžoval, že v noci je zima/ ev teplárny se snaží prodat co nejvíc tepla - zboží a tak je objekt místo 16 hodin vytápěn 24 hodin. Technicky je z Vaší strany možné buď na noc termohlavice zavřít a ráno otevřít nebo záměna za programovatelné termoshlavice s týdenním časovým programem, které na noc ztlumí teplotu a zavřou se.

 

xor
hodnocení

0x

A co přesně řešíš za problém? Asi by chtělo se zeptat u sousedů, ale pravděpodobně si někdo ztěžoval, že mu je v noci zima. Podle norem se na noc topení vypínat nemá, každopádně existují termohlavice, kde si můžete nastavit snížení teploty na noc a na dobu kdy jste v práci, pro každý den v týdnu tuším dva takové časové okna.

Už před 15 lety to měl Danfoss. Tahle hlavice na tuším 2 nebo 4 AAA články, stála asi o pětistovku víc než normální.

problém vidím zejména v tom, že věc neumíte řešit ve svém domě, se svými sousedy, a pak v tom, jaké informace dostáváte tam, kam voláte. to snad musí být jasné i úplnému Neználkovi, Že obyčejné termostatické hlavice (vyjma těch orogramovatelných) vám nemohou "vypínat" radiátor jinak, než reakcí na vaši konkrétní pokojovou teplotu.

hodnocení

Konkrétně řeším to, že za 2 měsíce mám spotřebu 1500 jednotek kdežto v posledním zúčtovacím období to bylo 2100 za 12 měsíců. A to kvůli tomu, že je někde chyba a topení automaticky nevypíná kdy by mělo. Na jednu kotelnu jede celá ulice. Ve vedlejším paneláku topení vypíná u mne v bytě ne. Je mi to záhadou a proto jsem žádala rádce zda někdo nemá zkušenost čím by to mohlo být.

xor

Ok,

* ptej se u sousedu (jednotky pocitadla slouzi pouze jako pomerovy rozuctovaci parametr jestli rozumis a stejne zaplatis 80% az 200% prumeru spotreby ve tvem domu, ne v domu vedle...)

* ptej se u predsedy tveho domu a ne na nejake infolince nejake sektetarky, ktera nicemu nerozumi

* vypinej nebo stahni teplotu radiatoru na noc (proste to rucne otocis)

* porid si ty hlavice o kterych pisu (musis kupovat 1x za rok baterky AA nebo AAA)

Nic jineho delat nemuzes. Na nejake rizeni na dalku z teplarny fakt neni narok, pokud vim, zakony nic podobneho neukladaji. Podle vseho teplarna drive na noc stahovala, nevime kdo je vlastnik teplarny a proc kona jak kona.

Osobne nechapu proc jsi preskocila prvni dve bezplatne moznosti. Ptat se v jinem dome je bezpredmetne. Chodis na schuze (shromazdeni vlastniku)? Ptej se sousedu, predsedy, nebo dodavatele tepla (ale tady ne sekretarky ale technika).

To že se neomezuje topení v nočních hodinách má asi opravdu vliv na větší spotřebu, ale také může být ta větší spotřeba způsobena tím, že někdo že sousedů (jak z boků, tak i nad, nebo pod vámi) radikálně snížil vytápění ve svém bytě. To by bylo dobré rovněž prověřit. Jinak, co se týká toho, že v sousedních domech na noc omezují a u vás ne, tak by mohlo jít opravdu o to, že je to možné uzavírat ve vašem domě individuálně. To si ale musíte zjistit a pokud ano, tak řešit příčinu.

Z fyzikálního hlediska délka vytápění nemá a nemůže mít vliv na roční spotřebu energie.

Pokud se topí 24 denně místo 12h, pak se topí zcela logicky s menší teplotou topné vody, nižším výkonem (polovičním) a teplo dodané za 24 je zcela stejné, jako teplo dodané za 12h.

Martine teď by to ještě chtělo nějak vysvětlit tak polovině národa. Znám moc lidí co večer vypnou topení a ráno začnou fedrovat, kotel nadskakuje, roura do komína rožhavená do červena a libují si kolik v noci, když netopili, ušetřili.

@jenyk: Už mi na to často nezbývá sil... Ale stále a stále to zkouším. Naše školství na tom evidentně není tak dobře jak si mnoho lidí myslí.

Martin, jenyk - ono to "chlapci" zase ale není tak jednoznačné. Pokud je možná kvalitní regulace (plyn/elektrika/TČ), tak pokud omezím vytápění po delší dobu, kdy není potřeba vyšší teplota (přes noc, případně přes den kdy jsou všichni mimo domov) a snížím teplotu třeba o 2-3 st.C (v ložnici třeba i na dobu od rána až do večera) a před vstáváním, nebo příchodem domů automaticky navolím zvýšení teploty opět o ty 2-3 stupně, tak po celou dobu, kdy vytápím na nižší teplotu, jsou pochopitelně i menší tepelné ztráty objektu. Zejména, pokud nemá objekt /zdi, stropy, okna/ kvalitní tepelnou izolaci. A postupné roztopení pak na teplotu vyšší, určitě nevyjde dráž, než kdybych po celou dobu topil stále na tu vyšší teplotu. Pokud má objekt kvalitnější izolaci, pak je pochopitelně rozdíl v úspoře podstatně menší. Něco jiného je to u topení pevnými palivy, pokud není kotel na kvaliní automatiku. Pokud je, platí stejné, pokud není, tak se většinou přes noc nechává buďto vyhasnout, nebo pouze na udržovací hoření. Ale to spíš z důvodů provozních týkajících se přikládání. Ale pokud se roztopí pak ráno a rozumně a nenechá se objekt vychladnout radikálně až do odpoledne, tak ty ztráty roztopením nebývají zase tak extremní. Ale opět to souvisí hlavně s tepelnou izolací a tepelnými ztrátami objektu. Toť nejen teorie, ale i mé vlastní dlouholeté zkušenosti. V RD a s topením jak pevnými palivy, tak plynem a i elektrikou. A ne pouze odhady a dojmy, ale konkrétní měření. ;)

Bohumile, to se nikdo nepře.

Samozřejmě, že v době, kdy je v místnosti snížená teplota, jsou i nižší tepelné ztráty.

Pominu, že pokles teploty o 2-3°C již není ekonomický zdůvodnitelný.

Ale i to se dá udělat pouhým posunutím ekvitermní křivky, případně snížením teploty na termostatu či termostatické hlavici.

Stále platí, že tu tepelnou energii do objektu dostat musíte.

Martine, ono to všechno není opravdu tak jednoznačné, jak tvrdíš. Že jsou, při nižší vnitřní teplotě, menší tepelné ztráty, to je podle mně základní faktor, který jsi také uznal. Já zase uznávám že, jak se říká "z prdu bič neupleteš":-D, takže topit se musí. Ale že snížení, pouze o 1 st.C, má význam a teoreticky může jít až o 6 % nákladů, to říkají i větší odborníci než jsem já. Viz můj první odkaz. I když uznávám, že je, vzhledem k tomuto tvrzení, zase dosti oponentů. Pochopitelně to ale zase souvísí s dobou, po kterou je toto snížení realizováno. Ale jenom "od boku"a teoreticky, pokud bych musel dotápět tepelnou ztrátu (objektu/bytu) 1 kW energie po dobu 8 hodin (v noci od 21.00 do rána 05.00 hod.) tedy spotřeba 8 kWh a ráno od 05.00 do 06.00 hod. topil na 4 kW, abych opět dosáhl původní teploty (což by asi určitě stačilo), pak by stále byla úspora 50 %. A jsou pochopitelně velké rozdíly, zda jde o samostatný RD, nebo o bytovou jednotku v bytovém domě. Rovněž pak, jak jsem podotknul i ve svém prvním příspěvku, hodně záleží na stavební konstrukci a zateplení daného objektu, případně situování bytu v bytovém domě. V mém dalším odkazu je tato problematika probrána poměrně podrobně a podle mne velmi dobře a se všemi souvislostmi. Zejména pak je to dobrá informace pro tazatelku, která bydlí v bytové jednotce bytového domu. Tedy, že současný zvýšený odběr tepla může být způsoben, ve větší míře tím, že "šetří"někdo, nebo někteří, v sousedních bytech. A na to jsem ji rovněž ve svém jednom příspěvku upozorňoval.

mnd.cz/...

peklo.net/...

Problém je, že úspora nebude 50%, ale maximálně jednotky procent.

A (což není tento případ) třeba u TČ bude při vytápění 24h denně úspora (v určitých dnech) vyšší, než při vytápění 12h denně.

Úspora 6% (přesněji to je cca 5,7%, ale zase jak pro kterou klimatickou oblast a konkrétní místo) se dá samozřejmě výpočtově doložit a plus mínus to sedí.

I když si někdo nastaví noční pokles proti denní teplotě 3°C, neušetří v žádném případě 18%, ale reálně tak 4-5% odhaduji.

U bytových domů je to ale kapitola sama pro sebe, tam funguje socialismus.

Souhlas s Martinem - i když tím nepopírám názor bohumila. Pokud bych uvažoval pokles přes noc - tj 8 od ze 24, tak úspora při poklesu o 1°C bude třetinová 8/24, tj cca 2%. Otázkou další je zdali při vypnutém topení bude pokles o 3°C v místnostech - zde záleží na poměru akumulace a tepelné ztráty. Ve dřvěném objektu / při stejné tepelné ztrátě/ bude pokles teploty rychlejší než u zděné či kamenné stavby. Otázka další je posun teploty v prostoru a mnoho dalších vlivů. No a jako poslední do hry vstupuje účinnost zdroje tepla. Např tepelné čerpadlo ev kondenzační plynový kotel bude mít při vyšším topném výkonu nižší účinnost, která může být za určitých podmínek dalece vyšší / tím myslím pokles účinnosti topného zdroje/ než úspora při netopení / např ztrátou kondenzace/ u kondenzačního kotle ztratím klidně 20%, což je několikrát více jak cca 4..5% úspory netopením. U TČ to může být ještě více protože za určitých podmínek, pokud z TČ požaduji vyšší výkon, bude aktivován elektrický pomocný dotop s účinností 98%, zatímco kompresor pracuje s účinností cca 300%.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]