Jak vytvořit trvanlivou houpačku

Od: odpovědí: 7 změna:

Dobrý den. Obracím se na kutily s prosbou o radu jak vytvořit trvanlivou houpačku. Máme za barákem (panelák) klasickou houpačku (provaz + dřevo) zavěšenou na kovové konstrukci. Problém je v tom že se na tom houpou i pubertáci a klidně ve dvou takže je stále houpačka rozbitá. Jelikož mám děti 4 a 1 rok které se chtějí pořád houpat napadlo mě udělat tam houpačku na řetěz. Ale v našem železářství je takový nevrlý pán který mi nedokázal poradit jaký řetěz tam dát a jak to udělat jelikož tam nejsou háky.Ty už ha.anti dávno urvali a navíc ta kovová konstrukce je vysoká asi 220 cm no já tam s nataženou rukou nedosáhnu a to mám 170 cm.

poraďte jak silný řetěz tam mám dát a jak vyřešit absenci háků a co dát dolu aby to přežilo nějakou dobu. A hlavně aby to nestálo půlku mateřský protože tady mi na to nikdo nepřidá. Děkuji moc předem.

7 odpovědí na otázku

 

 


2x
avatar hejkal

články řetězu by měly být ty svařované z drátu o průměru tak 4 - 5 mm, pro jistotu. Jinak na tvaru nezáleží, většinou jsou články - očka elipsovité, jen aby se do otvoru v očku dal prostrčit šroub tak M6 na sešroubování. K tomu podložky na 6 šroub, matky, délku šroubu už by ten prodavač měl vědět navrhnout, podle síly řetězu plus ty podložky a nějaká rezerva, jak počítám, tak dvakrát 5mm tloušťka očka, dvakrát 1 mm podložky, tak asi 25 - 40 mm délka šroubu.Raději delší, než kratší. na houpačce na provazech jsou nahoře většinou kroužky, já k nim udělal háčky ze 120 hřebíku. udrží to nejen vnuka ale i mne, mám blízko ke...no, radši nenapíšu. délku řetězu odhaduji tak na xx cm, počítám obvod vrchní trubky asi 20 cm, dále od 220 k natažené ruce asi po 30 cm, (člověk vysoký 170 dosáhne rukou na vrch zárubně, ta má 200 cm) to je spolu asi jeden metr, takže ten 1apůl metru řetězu by rozpočet neměl moc zasáhnout. Pokud máte houpačku.

Můj neumělý obrázek doufám projde, na doplnění a vysvětlení návrhu.

Dejte vědět, jak to dopadlo

Jak vytvořit trvanlivou houpačku

 


1x

Nebylo by příjemnější na držení silné lano? Nevím ,ten řetěz se mi zda...:(pro děti.

doplněno 25.04.10 19:47:

no ale co na sezení?

Take si myslim, ze retez pro detske prsticky neni zrovna vhodny. Jestli mate v blizkosti otdoor prodejnu, tak by tam mohli mit odrezky horolezeckych lan za par korun. Staci staticke lano prumer10,5mm. Nosnosti se bat nemusite, pocita se v tunach. R.
doplněno 25.04.10 19:48: Jeste me napadlo autolano na odtah auta. Nekdy jsou akce hodne pod stovku. R.
doplněno 25.04.10 19:56: Jestli detem staci na sezeni prkynko, tak neznicitelny je silon, ale to by jste musela sehnat. Jinak vam kazdy truhlar udela prkynko z masivu, ktere ty smradi urcite nerozbijou, pokud ho nezapali. R.

 


1x

Na houpačky se používá řetěz 5x18,5 v jakosti 30 - pozinkovaný. Proč právě tento? Nosnost řetězu je min. 250 kg, což je více než dostatečné vzhledem k bezpečnosti. Vnitřní šířka řetězového článku je 6 mm. Tam se nevleze prstík žádného nezbedného dítěte, natož puberťáka. Pozinkovaný řetěz lépe odolává vlhkosti a přitom není příliš drahý oproti třeba nerezu, který je sice mnohem lepší, avšak i mnohem dražší. Takový řetěz však v železářství nejspíš nekoupíte.

 


0x
avatar hejkal

Vyrůstal jsem na houpačce s řetězem, byla nezničitelná, namísto sedačky jen kus fošny s výřezy na boku, aby se řetěz neposunul. Lépe se držel hrubý řetěz jak tenké lano.

Pro Vaše malé děti je dost nepředstavitelné, že se budou houpat sami, hlavně to menší. Předpokládám, že tam ani tu houpačku - sedačku s ohrádkou nebudete nechávat, to by ji ti puberťáci i pobertové asi brzo ...

Když tam nejsou háky, na horní část konstrukce omotejte řetězy a sešroubujte šrouby tak, aby jedny konce visely Vám na dosah ruky. Na ně potom zavěsíte tu houpačku pomocí háčků, bude možnost zároveň regulovat výšku od země, ten větší se bude moci odrážet sám, k tomu menšímu se nebudete muset ohýbat. Na ty krátké řetězy se budou puberťáci moci akorát tak oběsit.

Pokud chcete klasiku, dejte řetězy dlouhé tak, aby na nich dole mohla být deska nebo raději fošna, navlečená přes dva otvory, aby ji nemohli ukrást. Taková deska je ale labilní, malé dítě na ní neudrží rovnováhu.

 


0x
avatar jabraka

Většina řetězů.které se dají koupit v železářství,nejsou vhodné pro tento účel.Nemají oka svařená.Svařený řetěz zase nezaplatíte,je dost drahý.Osobně bych se přikláněl pro použití horolezeckého lana včetně doplňků,příchytek a kování.

JABRAKA

 


0x
avatar lidus

Houpačka za panelákem je vaše? Pravděpodobně není a někdo ji tam nainstaloval, na toho se obraťte s žádostí o opravu, dnes, musí každé dětské hřiště, každá atrakce splńovat normy a nařízení EU. U našeho paneláku bylo krásné pískoviště, super skluzavka, lanová pyramina, kolotoč (zeměkoule), hrazda, kladina. Děti tam chodily rády, leč přišel úředník a konstatoval, že skluzavka je vysoká a žádná atrakce nesplňuje normy. Dnes je zde krásné pískoviště, malá skluzavka, dvě houpací zvířata na pružině, houpačka (kláda), dvě houpačky na kovové konstrukci (jedna bez opěradla, druhá pro mimina s tyčkou v prostřed aby nesklouzla dolů), stálo to několik milionů a děti chodí o dvě ulice dál, tam totiž na rekonstrukci podle norem zatím nejsou peníze.

Pokud zařízení není váš majetek, vůbec se do žádné rekonstrukce nepouštějte. Vy opravíte, cizí děcko spadne nebo si strčí prstík do oka řetězu a vy máte problém.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]