Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Žluté fleky na zdi

Od: monikale odpovědí: 13 změna:
Dobrý den, na zdi (starší panelák) se nám objevili žluté fleky, které vylézají skrz omítku ven, šíří se to. Poradí někdo, co to je? A jak by se toho dalo zbavit? Tato zeď je i hlavní zdí domu. Foto přikládám v příloze. Děkuji za vaše rady.
Žluté fleky na zdi
Žluté fleky na zdi #2
Žluté fleky na zdi #3

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

6x
Plíseň. Topit, nárazové větrat. Oškrabat malbu, vymalovat vápnem.

 

tj
hodnocení

6x
Vypadá to na plíseň. Měli jsme to samé. Zateplená bytovka malou tloušťkou EPS, takže rosný bod byl krásně ve zdi. S tím se nedá dělat nic moc. Musí se odstranit příčina, a protože to není Váš dům, ale společný, asi těžko problém vyřešíte sám. Nastává tedy boj s větrnými mlýny, kdy budete s plísní každý rok bojovat o to, komu byt patří. Takže vaše zbraně:
.
1) Koupit vlhkoměr a umístit do místnosti s plísní (čím blíže plísni, tím lepší výsledky měření)
2) Pokud topíte například elektřinou (přímotopy), tak zrušíte ten stávající a umístíte olejový radiátor, závěsný na stěnu (vypadají a fungují jako normální radiátor a ne jako ty opičárny na kolečkách z hobbymarketu), elektřinu si necháte dotáhnout elektrikářem.
3) Přímotop bude zavěšený přímo na této stěně a budete s ním topit majoritně, aby stěnu ohříval a vysoušel, čímž bude problém dlouhodobě vyřešen.
4) Samozřejmě s oškrábáním a výmalbou + ošetřením proti plísni počítejte v každém případě. Ošetření provedete fungicidními prostředky k tomu určenými a žádnými babskými radami, obyč Savem apod. Prodávají se i fungicidní přípravky, které nezasolují stěnu. Nastříkat, lépe natřít a nechat působit a řádně vsáknout, pokoj zavřít. Ne hned sušit a větrat ihned po nátěru. Chceme vsak, ne jen ušpinit povrch.
5) Pokud topíte v bytovce čímkoliv jiným, co se nedá přemístit, zajistěte rozvržení nábytku v místnosti tak, aby nezakrýval tuto stěnu, musí k ní jít volně vzduch, musíte na ní vidět, jinak bude plíseň na 100% zpět a ani o ní nebudete vědět (nábytek a zdraví v háji)... To platí vlastně i pro případ s el. radiatorem.
6) Pokud se nedá přesunout zdroj tepla, budete muset zvýšit teplotu místnosti. 22, 23, 24 st. Vyzkoušíte. Je mi líto, ale i přes noc, když budete spát a přes den, když budete v práci. Tato místnost se prostě bude muset udržovat v teple.
7) Větrat min. 2x denně. Ráno po probuzení, pěkně vyvětrat až všechen vlhký vzduch vyletí ven, poznáte dle míry mlžení skla při větrání. Dále večer než jdete spát, tím si dočasně i snížíte teplotu pro lepší usínání. Schválně nepíšu jak větrat dlouho, klíčový je rozdíl teplot venku a uvnitř, čím větší rozdíl, tím rychlejší výměna vzduchu. Proto se vždy orientujte podle zamlžení skla otevřeného okna a vlhkoměru. Zapomeňte, že vaše okna umí ventilačku. Kytky z parapetů dolu a dokořán. Vítr a tím pádem průvan je od dnešního dne váš nej kámoš. Když budete větrat ve dvou a podržíte si okna naproti přes byt, tak aby byl průvan, je to to nejrychlejší a nejefektivnější větrání, kterého můžete docílit.
.
.
Počítejte s tím, že ze začátku budete muset větrat důkladněji a častěji. Nejprve totiž musíte vysušit zeď, která je nyní houbou a další vodu dodáte nezbytnou výmalbou, proto větrejte po opravě fleků častěji, než 2x denně. Stěny mají paměť, když je přesušíte (to asi nebude nikdy váš případ), chovají se opačně a místnost vám budou vysušovat, dokud zase nevyrovnají svou vlhkost s okolím.
.
.
.
Držte se

Všechny rady dobrý, ale já bych navrhl jiné řešení. Pokud je to jen na jedné zdi, tak bych ji v létě zateplil zevnitř včetně parotěsné fólie. Nejjednodušší řešení by bylo celou zeď natřít protiplísňovým přípravkem, napenetrovat a po důkladném vysušení zeď natřít pevným neprodyšným nesmradlavým nátěrem.

monikale
hodnocení

Tak to si můžu rovnou hodit mašli, dcera je vážně nemocná, má dýchací problémy, plísně, roztoči, prach.. všechno toto je v jejím případě obrovský problém a riziko zhoršení zdravotního stavu.Toto je totiž zeď v dětském pokoji. V každém případě, vám moc děkuji všem za rady.

Samotná vlhká zeď nevadí, dýchací problémy podle mě nemůže zhoršovat. Samozřejmě ale na ní nesmí být plíseň. Když zeď natřete přípravkem Detastop a pak běžnou malířskou barvou, tak na té zdi minimálně 2 roky, ale spíše déle, žádná plíseň neporoste. Ten přípravek se ze zdi nijak neodpařuje, takže může být použit i v dětském pokoji.

 

hodnocení

3x
avatar babkazov

Buď plíseň nebo dříve tam byl flek, který prolézá novou malbou. Oškrábat, umýt jarovou vodou a znovu přemalovat.

 

ben®
hodnocení

1x
avatar ben

Dobrý den, plíseň. Zdravím!


doplněno 25.12.22 16:22:

Hlavně nevěřte, že pomůže Savo - to už je dnes spíše parfém, než dezinfekce .


doplněno 25.12.22 22:20:

orion - díky za potvrzení *palec*.

Savo je furt stejné, pokud se koupí Savo original, výrobce z neznámého důvodu začal tuto značku používat na různou jinou drogerii. Ještě dodám, že na plísně se nehodí, plíseň sice zničí, ale zanedlouho tam vyroste nová, jelikož Savo (chlornan) se rychle rozloží, je potřeba používat přípravky s dlouhodobým účinkem.

 

hodnocení

1x
avatar bohumil

Jde o plíseň, která se objevuje na chladnějších místech zdi. Důvodem je zvýšená relativní vlhkost v místnosti a nízká teplota v místnosti a tím i na zdi (zdrojem vlhkosti může být špatné větrání a intenzivní zdroj vlhkosti- vaření, stále otevřené dveře do kuchyně, větší množství osob po delší dobu a podobně). Topit, větrat. Odstranit malbu oškrábáním, použít aktivní protiplísňový prostředek a znovu vymalovat, opět s přidáním protiplísňového prostředku.

monikale
hodnocení

Je to v dětském pokoji, celý pokoj je rozdělen příčkou na dva, jsou předělávaná okna, postižená zeď je zároveň hlavní zdí domu. Pravidelně větrám i topím. V bytě nejsme dlouho, byt byl před nastěhováním čerstvě vymalován a teď ty fleky začaly vylézat. Děkuji za vaši odpověď.
Ako je riesene kurenie, ak je miestnost dodatocne rozdelena? Ako je riesena vymena vzduchu?
monikale
hodnocení

Je tam radiátor a dvě okna.

 

hodnocení

0x

Buď vám tam roste nějaká exotická píseň se žlutým myceliem, ale spíše bych si tipnul, že se vám dělají vlhké fleky a v nich vám něco prosakuje skrz nátěr. Teď přes zimu bych zeď pro jistotu ošetřil protiplísňovým přípravkem s dlouhodobým účinkem a v létě zkoumal co s tím.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]