Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
Již u nás byli tři různí instalatéři a všichni odešli bez řešení, napadlo mě zkusit štěstí tady, jestli se s tím někdo nesetkal.
Máme dům po kompletní rekonstrukci, plynový viessman kotel, vše nové. Problém je, že když začne být venku opravdu zima, naše topení spustí koncert, a to v takové míře, že nejde spát. Nejlepší přirovnání by bylo, že to zní jako když skrz radiátory lítá velké množství vzduchu. Tomu by nasvědčovalo to, že kdykoli odvzdušňujeme, z radiátorů to syčí klidně 10 vteřin až půl minuty. Zaplatili jsme dokonce instalatéra, co tu celý den jenom odvzdušňoval a žádné zlepšení. Druhý den můžeme znova ve stejném množství, jak kdyby se ten vzduch neustále objevoval znova. Na otázku, zda může být vadný kotel nám bylo řečeno, že to je technicky nemožné a kotel nemůže do systému pouštět vzduch. Odkud se ten vzduch bere nám nikdo nedokázal odpovědět, naopak mi bylo řečeno, že jim práce původního instalatéra nepřijde špatná a že náš problém ještě za 20 let praxe nikdo z nich neviděl.
Vždy se to děje, když spíná topení a pouze pokud je venku opravdu zima. Pokud je mírná zima, neslyšíme nic. Už s tím beznadějně bojujeme dva roky, nevěděl by někdo, v čem by mohl být problém?
Za prvé je nutné vědět zdali máte otevřený či uzavřený topný systém. Pokud je systém uzavřený tak je důležitý tlak v okruhu, který má být vždy větší než 0 kPa / relativní tlak- tzv g= gauge /. Vypadá to, že čerpadlo je řízené z kotle / zřejmě signálem 0- 10V/ a pro nižší okoní teploty si zvýší výkon a dojde k vyššímu podtlaku na sací straně ...a většinou v nejvyšším místě. No a pokud tam budete mít otevřený automatický odvzdušňovací ventil, nebo malou netěsnost tak dochází k přisávání vzduchu. Druhým faktorem je velikost a natlakování expanze. Pokud je malá ev špatně nafouklá, tak dojde ke zvýšení tlaku nad tlak pojistného ventilu, ufoukne se část vody a po vychladnutí klesne tak vody v systému a dojde k nasátí vzduchu a zavzdušnění okruhu. Toto se projevuje úbytkem vody..tlaku a je nutné často dopouštět okruh topné vody.
Podíval bych se na celý topný okruh a zjistil bych, kde jsou jaké pohyblivé části.
A protože je obvykle celý topný obvod pod tlakem, tak jediná pohyblivá součástka je oběhové čerpadlo.
Nejsem topenář a nevím jak moc je to možné, ale odhaduju, že se přes čerpadlo do obvodu přisává i vzduch.
A nebo máš někde před čerpadlem přivřený ventil a protože k čerpadlu nestačí přitékat voda, tak si to přisává vzduch přes nějaký volný spoj nebo špatné těsnění.
Na zkoušku asi vyměnit oběhové čerpadlo. Když už si ani topenáři neví rady, tak to holt bude pokus omyl.
Máte samotížný systém k tomu plynovému kotli nebo je to uzavřená soustava, jaké jsou průměry trubek?
Pokud dopouštíte často vodu do systému topení, tak se z vody uvolňuje "vzduch" a musíte odvzdušňovat, ale přijde mi to podle popisu na nějakou malinkou netěsnost, otázka je kde. Může to být v části kotle tam kde je plamen a ten trošek vody se odpaří, ale měl by tam zbýt časem viditelně kamenec (případně s modrou "měděnkou"). Osobně bych se podíval u radiátorů a v kotli na úniky na šroubení. Na odvzdušňovacím ventilu čerpadla/kotle by se měla uzavírat ta uzavírací/otáčecí část z plastu či kovu, ale na to by topenář přišel. Pokud jsou trubky schované ve zdi, je někde možný únik..
Kotel ohřívá teplou vodu jak? Je tam pod kotlem bojler? Nebo je tam průtokový ohřev?
Jenom prvotní nápad.. Nemůže být špatný tlak v expanzní nadobě v kotli? Pak voda z topení může odtéct pojistným ventilem do odpadu a v topení pak chybí. Nebo špatný pojistný ventil.. Dopouštíte vodu do topení často? Kolik litrů musíte dopuštět?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.