Nejste přihlášen/a.
Dobrý den. Po zatelení stropu půdy (viz obrázek zlutá vrstva) cca 12 cm polystyrénu klesla teplota vzduchu půdy natolik, že vyčnívající věnec příliš prochládá a v rozích stropu místností klesá teplota pod rosný bod a i přes větrání tam kondezuje vlhkost. Věnec je členitý a obtížně přístupný. Uvažuji o vyplnění podstřešního prosotu drceným polystyrénem - ten by mohl věnec částečně zateplit a očekávám zvýšení povrchové teploty v rozích místnosti. Venkovní zateplení prozatím neplánuji. Má takové zateplení význam? Nebo máte jakýkoli jiný nápad? Zateplení z vnitřní strany považuji za obtížné (očekávám, že rosný bod zůstane stejně v kritických rozích). Předem všem děkuji za reakce.
RD dvougenerační z 80. let. Jedná se o traverzy a hurdisky, na nich nějaká švára a betonová (pochozí) vrstva. Doplněna folie, polystyrén 12 cm a OSB 12 (15) cm. Věnec asi železobeton. Podhled je omítaný a asi zděný - takže pro betonový věnec spolu s pozednicí perfektní vodiče "zimy" do věnce :-o
Potřebujete ještě neco?
Viděl bych možný problém v tom polystyrenu, fólii, OSB a kondenzaci. Všechno jsou to paretěsné materiály na studené straně skladby stropu a to je principielně špatně.
Po folii to pak může kamkoli stékat a objevit se dole na stropě.
Nicméně skusit to dozateplit tak jak jste to nakreslil určitě můžete, ničemu to neuškodí a možná to i pomůže.
Dobrý den. Nemyslím si, že by to bylo špatně. Jedná se o "systémovou" skladbu, která se v tomto provedení obecně doporučuje. Rosný bod musí být někde v polystyrénu, kam se žádná vlhkost přes parozábranu nedostane. Ta vlhkost určitě neprotéká stropem, ale kondenzuje vnitřní vlhkost ve studených rozích/koutech stropu. Větráme, topíme, takže to bude chtít nějak zateplit a zvednout teplotu těchto míst.
Systémová skladba má vždy parotěs na teplé straně, tedy v interiéru nebo max v 1/3 tloušťky skladby.
Na studené straně se dávají difůzní materiály (ty které mohou odvětrávat to co pronikne přes parotěs)
Zkuste si (pokud to nedestrukčně jde) na půdě odklopit u toho věnce jednu tabuli OSB a rozbrat to až na beton.
Pokud to bude suché, tak sypte polystyren na věnec, pokud to bude mokré, bude třeba změnit skladbu zateplení stropu za opravdu systémovou.
Pro zajímavost (rád se poučím, nejsem z oboru) odkud jste čerpal doporučení na skladbu tak jak ji máte?
Jinak na pochozí půdu se dávají OSB standardně. Pak bez odledu na vatu nebo polystyrén pod ní parozábrabu potřebujete, jinak by kondenzace probíhala na té OSB zespodu. Parozábrana na teplé straně je v tom případě položena právě na "dně" skladby. Níže umístit snad ani nelze. Navíc píšete o 1/3 skladby, ale to vnímám ve smyslu průběhu prostupu tepla - 1/3 bez ohledu na materiály asi není objektivní, ne? Také se rád poučím ...
Isover alepoň používá prodyšnou vatu, ale i tak v návodu úplně ignoruje na co se ten izolačná systém pokládá.
Mudrovat můžeme oba dva dlouho.
Jediný co to u Vás rozsekne je podívat se dovnitř.
Pokud se přece jen podíváte pod izolaci, dejte sem prosím vědět jak jste dopadl, samotného by mě to zajímalo. Děkuji.
Rozdělal jsem to a pod parozábranou sucho jak na Sahaře. Prostě rosný bod je někde v polystyrénu nad ní a není důvod, aby to bylo jinak.
Aktuálně jsem dozateplil věnec vatou, tak uvidím. Po víkendu to ale vypadá, že teplota v rohu místnosti už stoupla (teď to ani nerosilo, ale podle bezkotaktního teploměru).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.