Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Trojcestný ventil s elektronickým servem

Od: tm odpovědí: 9 změna:

Letos jsem měnil kotel a topenář si asi ještě vzpomněl, že by bylo dobré osadit "trojcestný ventil elektronickým servem". Otopným systémem ohřívám i vodu do bojleru. Nejsem znalý v oboru a než to začnu řešit s topenářem, rád bych byl trochu připraven... o co se jedná? Topenář nepoužil laddomat (kotel atmos), ale vratku ke kotli poskládal ze směšovacího ventilu 60°. Kam by se měl uvedené elektronické servo instalovat? Na tuto vratku nebo až dále: 1) na odbočku do bojleru, 2) do akumulační nádrže nebo 3) na trubce směřující k radiátorům za odbočkou do bojleru mám ještě jednu propojku s trubkou na vratnou vodu, kde je směšovací ventil - viz odkaz? Když jsem v neznalých dotazech - asi by bylo vhodné ještě osadit nějaký záložní zdroj (3 čerpadla grundfos alpha2, kotel atmos c18s + případně to servo z tohoto dotazu) - kam se co instaluje a na kolik to asi vyjde? V případě nějasností se pokusím doplnit. Děkuji.

bola.cz/...

 

 

9 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

vernon
hodnocení

0x
Na směšovací ventil. Cena je cca 7 5000 Kč.
doplněno 02.11.22 14:39: bola.cz/...
doplněno 02.11.22 14:44: Počítám s tím, že na výstupu do radiátorů máš ten třícestný ventil z tvého odkazu. Servo se nasazuje na něj.
tm
hodnocení

Ve směru od kotle mám nejdřív odbočku (zpátečku) do zpětné trubky; poté je odbočka do akumulačky; poté následuje odbočka do bojleru; poté následuje třícestný ventil z mého odkazu, ze kterého je opět propojení do zpětného potrubí a za tímto trojcestným ventilem jde až voda do radiátorů. Jestli jsem správně pochopil, tato propojka je tam proto, aby se zvýšila vody ve zpětném potrubí (?) nebo aby měla horká voda kudy téct do zpětného potrubí, pokud bych např. měl zavřenou akumulačku a bojler už by byl na max (?). Vše se ovládá manuálně (tedy až na čerpadla, která se spouští po dosažení určité teploty). Jen hloupý dotaz - k čemu je potřeba na tento třícestný ventil osadit ještě servopohon, když cca 1/2 roku to jede bez něj (pravda, zatím se moc na max netopilo)?

tomas44
Myslim kdyz nemas udelanou el.regulaci u kotle tak ten servo pohon je ti k nicemu... Jak budes mit regulaci tak ti pak bude podle nastavenych teplot ovladat ten servopohon a pridavat nebo ubirat teple vody v systemu

 

vernon
hodnocení

0x
Ten směšovací ventil má jedinou funkci - nastavuje se s ním teplota vody do radiátorů. Na kotli by mělo být nastaveno co nejvíce to jde - kvůli správnému natápění akumulační nádrže a bojleru. Do radiátorů ale nemusí téct tak horká voda. Servo právě tohle reguluje. Buď je autonomní, kdy si reguluje teplotu která je dopředu nastavená, nebo je regulace jednotkou podle ekvitermních křivek.
Já mám termoventil na vratce s patronou 78 st.C. Kotel mi napájí dvě akumulační nádrže o objemu 2200 litrů a ohřívá 160 litrový bojler vodou teplou 90 st.C. Do topení (11 radiátorů) nastavuje servo 55 st.C. Ekvitermní regulaci nemám, není to zase tak nutné. Na radiátorech mám termohlavice a když by byl venku silný mráz a 55 st.C teplá voda do topného okruhu nestačí, prostě jen na servu přidám teplotu.
tm
hodnocení

Jestli jsem to správně pochopil - teď mám na směšovacím ventilu pouze manuální kolečko (viz můj odkaz), z kterého mohu pouze odhadovat, v jakém poměru bude míchána voda do radiátorů/zpět do kotle. Pokud by se přidalo elektroservo, mohl bych si nastavit do radiátorů např. 50° a nepustilo by to do nich více než 50° a přebytky by se vracely zpět do zpětného potrubí? Takže pokud bych zatopil a potřeboval rychle dům vytopit, nastavil bych na servu max a pak to časem snížil třeba na zmíněných 50. Jen se nabízí otázka - pokud mám z trubky klasické "T" do akumulačky a bojleru (bez jakékoliv plynulé regulace, tzn. buď otevřeno/zavřeno), má smysl dávat elektroservo na trubku k radiátorům?

vernon
Servo na tom ventilu životně nepotřebuješ. Ale s ním to pracuje lépe a úsporněji.
tm
A v čem je konkrétně ta lepší " práce " s úspora? Děkuji
vernon
Rychleji ti naběhne topení a nejde ti zbytečně horká voda do trubek. I ty mají nějaké tepelné vyzařování, které je u 70 st.C dvojnásobné, oproti 55 st.C. Směšováním se šetří palivo. Ne o moc, ale je to znát. Nevybíjí se tak rychle akumulačka.
Je zkrátka ekonomicky výhodné, mít na kotlovém okruhu co nejvyšší teplotu a na radiátorovém co nejnižší, jen tak aby to topilo.
Když jsem ještě servo neměl a nepřepnul jsem ho po zátopu jen do kotle, trvalo několik hodin než naběhlo topení. A potom po rozehřátí otočit zpátky. A často bylo potřeba ventil ručně přenastavit i několikrát během dne. Servo tuhle práci teď dělá samo.
tm
hodnocení

Vernon: Když přijdu do nevytopeného domu, po zatopení ručně pozavírám akumulačku, bojler a nejdřív ženu vodu do radiátorů. Poté postupně ručně otevřu bojler (kvůli koupání) a až nakonec akumulačku. Netušíte, jak reálně funguje akumulačka? Výrobce bohužel nevím... Jestli ji má cenu např. otvírat v 19h, když mám v kotli 65° a budu přikládat ještě tak 2 hodiny a šmitec - jde mi o to, že v akumulačce mám teploměr pouze nahoře a zhruba za ty 2h je na teploměru 50-60°, horní trubka (nátok) je horká, ale dolní trubka je stále studená. Tzn. že teplá voda akumulačkou ještě neprotekla od shora dolů. Jde mi o to, jestli má cenu do akumulačky pouštět teplou vodu třeba 2 - 3 hodiny, abych pak tu teplou dostal ven zpět do oběhu a nezůstala mi "uvězněna" někde v polovině nádrže, kde postupně vychladne, jestli mi rozumíte (zkrátka, že teplé pustím do akumulačky málo a nestihne ji prohřát celou, tzn. je to vlastně k ničemu). Mám akumulačku 750 l.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma jak funguje bojler

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]