Nejste přihlášen/a.
Pokud dobře ošéfuješ předehřev zpátečky, tak nízký výkon není problém, jen v mrazech nevytopíš na 25 ale třeba jen 18, kamnům jako takovým to vadit nebude. = kotlový a radiátorový okruh, zpátečka nejlíp 65°C (jinak to bude dehtovat+ nízkoteplotní koroze výměníku)
U kamen je výkon do vody a výkon do místnosti, je třeba zvolit vhodně hlavně abys u kamen neměl saunu a okolo furt chlad (částečně to jde řešit vypnutím topení v místnosti u kamen)
Pro volbu výkonu neni až tak důležitý výkon stávajícího kotle (plyn má často velkou rezervu), ale tepelné ztráty objektu. Zs spotřeby to jde odhadnout, přesněji potřebuješ denní teploty uvnitř/ venku a k tomu denní spotřebu plynu, jsou na to i tabulky..
AKU nádrž je jen "baterka", víc než do ní dáš z ní nedostaneš = jen rozloží výkon do doby jak potřebuješ. U kotlů umožňuje nemuset topit furt ale jen občas (kotel ovšem musí mít výkon vyšší než ztráty objektu), taky aby kotel mohl jet naplno v oblasti nejvyšší účinnosti.
Ty ale pojedeš bez škrcení, těch 100 L moc energie nepobere.
Výkon - je to jedno prostě na maximum to vytopí na určitou hladinu a víc ne. Podle popisu i 10 kW do vody zajistí komfort. Počítej že spousta výrobců výkon nadhodnocuje a je to krátkodobé maximum kdy fedruješ jak do mašiny, reálně to nedá 10 ale třeba jen 7 (resp. těch 10 třeba jen půl hodiny po přiložení a pak to jde dolu)
Počítej že kilo suchýho dřeva vydá 4 kWh, takže pro 10 kW to bere 2,5 kg dřeva za hodinu - podle velikosti topeniště pak tak často musíš přikládat.
Přidám pro porovnání vlastní zkušenost.
V zatepleném dvou/tří generačním domě 17x10m x 2 patra máme celkem 28 radiátorů. Kondenzační kotel 24kw, cca o čtvrtinu přiškrcenej. Radiátory původní, takže velké a i v mrazech tak dostačuje teplota vody do cca 40/30.
Loni v prosinci jsem do okruhu doplnil krbovky s výměníkem (Prity) se jmenovitým výkonem 11+4, maximálním 15+5 (voda+ vzduch) a během minulé zimy se nestalo, že by výkonově nestačily. Mám je v obýváku v přízemí (do patra tak trochu přitápí i starej zděnej komín), teď když tam vždy večer hodím 2 kýble dřeva, tak jde asi poměrově do vody víc, teplota je kolem 21-22 ve všech obytných místnostech, včetně obývákové "kotelny", vnější plášť kamen je vlažný a i na horní desku a kouřovod se dá krátce sahnout bez spálení. Loni v mrazech už ale bylo znát, že výkon do vzduchu je skoro moc. Povrch kamen sice pořád jen teplý (je oddělený vodním pláštěm), ale horní deska a kouřovod cca 150-250°C, takže aby v ostaních místnostech bylo třeba 21, tak v obýváku bylo kolem 25 i když ve dveřích ventilátor pomáhal šírit teplo do vedlejších místností (obývák má 2 dveře, vzduch tak může kolovat).
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.