Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Má cenu předělávat plynové topení na tepelné čerpadlo?

Od: bohumil® odpovědí: 11 změna:
avatar bohumil

Dnes poměrně diskutovaná otázka. Tak jsem, na základě aktuálních informací, zkusil dnes propočítat, jak a zda se vůbec vyplatí, i za cenu dotací, předělávat topení v RD, z původně plynového topení s kondenzačním kotlem, na systém s tepelným čerpadlem, které je, v současné době, poměrně dosti často realizováno.

Při cenách elektřiny a plynu jsem vycházel ze současně uváděných "zastropovaných" cen těchto komodit. Takže u elektřiny 6 Kč/1 kWh a u plynu 3 Kč/1 kWh (tedy zhruba 31 Kč/1 m3). No a pro údaje týkající se dalších připočítávaných položek, regulovaných cen (distribuce, stálé platby, a.t.d.), jsem vycházel z poměrě důvěryhodných aktuálních údajů na webu Finance.cz. Kde se uvádí, že i s předpokládaným zvýšením regulovaných položek, pro rok 2022 (ty je nutno připočítat navíc oproti ceně komodit), vychází nyní poměr neregulovaných cen komodit, oproti uvedeným regulovaným cenám, v tomto poměru: cena neregulovaná elektřiny 60% a cena regulovaná 40%, cena neregulovaná plynu 80% a cena regulovaná 20%.

Vycházím-li z těchto údajů, pak by celková cena za 1 kWh elektřiny vyšla na 10,- Kč (6 Kč - 60%, 4 Kč - 40%) a obdobně cena plynu na 3,60 Kč. A pokud porovnáme podíl odběru elektřiny u tepelného čerpadla, při COOP 1:3 (v průměru skoro ideální), tak nám pak cena 1 kWh, z tepelného čerpadla, vyjde na cca 3,30 Kč.

Pochopitelně tento propočet je rámcový a ne úplně přesný a nezohledňuje rozdíly mezi případnými různými dodavateli komodit a nezahrnuje případné drobné rozdíly v účinnosti zařízení. Ale všeobecně se z něj dá, poměrně dobře a s dostatečnou jistotou, vycházet.

A dále. Pokud instalujeme tepelné čerpadlo, na stávající systém vytápění, které je u plynu většinou navrženo na tepelný spád, poměrně vysoký (až 90 st.C/70 st.C), je nezanedbatelný fakt, že může dojít ke stavu, že při extrémních venkovních podmínkách, velkých mrazech, nebude tepelné čepadlo, jež má na výstupu maximální teplotu do 50st.C, schopno objekt vytopit. Takže je potom nutno toto většinou řešit buďto ještě nějakým přitápěním, případně zvětšením plochy topných těles, nebo, pokud objekt ještě není dostatečně zateplen, provést jeho zateplení. Což jsou, mimo vlastní náklady na zřízení a instalaci vlastního tepelného čerpadla (i přes případné dotace), další nezanedbatelné náklady.

Co se týká budoucího "vývoje" cen těchto komodit, který je v současné době poměrně neznámý, tak se ale dá docela dobře výhledově předpokládat, že stále bude cena elektřiny podstatně (vzhledem k politice EU a "zelenému šílenství"), vyšší a bude se spíše zvyšovat, než cena plynu, která by se mohla, případně a eventuálně, za předpokladu dalších dohod a politických řešení v Evropě, i snížit (pokud se tedy nebude vozit pouze z USA *zed*).

Z čehož tedy vyvozuji, že současná mnohá "doporučení" a "tvrzení", většinou lidí bez technických vědomostí a předpokladů, že by si toto vše dokázali spočítat, že tepelná čerpadla jsou, oproti topení plynem, ekonomicky výhodná, jsou velmi zavádějící a mylná. A ještě k tomu navíc podporovaná, mnohdy rovněž neznalými redaktory různých sdělovacích prostředků, případně výrobci a dodavateli tepelných čerpadel, u kterých jde zase pouze o výhodný obchod.

A celkový (aspoň můj) závěr je ten, že "přestavba" z "plynu" na tepelné čerpadlo, je ekonomický i praktický nesmysl. A další dotace na další přestavby z plynu na tepelná čerpadla, které nahradily dotace na přechod z pevných paliv na plyn, jsou pouze další "vyhozené peníze". *alene*

Tak co vy na to? Má přestavba z "plynu" na TČ význam? Přeji hezký den. :)

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jenda22
hodnocení

2x
Cenový strop elektřiny momentálně osciluje kolem 10 Kc. Pro barák v mrazech počítejte kolem 30 kWh za 24 hod. Jestli plyn nebo investice přes 300000 Kč a náklady stejně jako za plyn? TČ je pak naprostý nesmysl.

 

hodnocení

1x

Nedělejte to. Nic neměňte a zůstaňte u toho topení plynem. Také jsem uvažovala o tom tepelném čerpadle. U mne je to umocněno ještě tím, že já už elektřinou topím, plyn tady nemám. Ale po docela podrobném pátrání a čtení a zjišťování situace jsem dospěla k názoru, že bych musela být blázen, abych se v této době do něčeho takového pouštěla. Jo, tak před dvěma roky to bylo asi ještě únosné, ale ne v dneska, kdy se všichni jako šílení ženou stejným směrem, a toho využívají prodejci a ti, kteří tyto systémy instalují, a ti navýšili ceny na míru už pro mnohé neúnosnou. A také jsem si vzpomněla na dobu, kdy tady proběhlo něco podobného. Já tady v té době nežila, ale vím to z doslechu, že snad vláda, nebo kdo tenkrát lidi přesvědčovali, že nejúspornější je topení přímotopy. Lidi zblbli stejně jako dneska a mnozí na to skočili a ty přímotopy si pořídili. No a to udělali to nějhorší co mohli,a brečí kvůli tomu mnozí až doteď. Takže já žádné té "čerpadlové horečce" nepodlehnu a v klidu vyčkám co se bude dít dál. Já mám na to 3 roky, tak dlouho mám zafixovanou nízkou cenu. Pak uvidím, ale jedno Vám řeknu. Už jsem se začala kolem sebe rozhlížet, a pokud budu mít možnost plynové přípojky, tak než to TČ, tak já si raději zaplatím tu přípojku.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Při tom tepelném spádu to nevytopite. Chtělo by to ještě zateplit nebo udělat podlahové topení, i když bez toho zateplení nevím nevím. Raději bych dal solární panely na střechu a šetřil v létě. Ovšem záleží na spotřebě.
doplněno 25.09.22 11:23:

youtu.be/...
hodnocení

Ano, vždyť o těch dalších, pravděpodobně nutných ůpravách jsem i psal ve svém příspěvku.

Jinak "soláry", to je další tema na další diskuzi. S těmi se dá tak ohřívat voda a případně částečně "fungovat" i na spotřebu elektřiny v domě přes léto. A v létě bývá, při vyšším výkonu, občas problém "kam s ní", pokud není velká kapacita "baterek", nebo se nedá dodávat ("za pár haléřů") do sítě. Což je ale rovněž zase trochu problematické. Na zimu bývá výkon maximálně kolem 20% výkonu systému, v optimálních letních "slunečných" podmínkách.

Pokud se "zadaří" dostat dotace, tak by snad návratnost a ekonomická výhodnost byla dobrá, vzhledem k tomu, že nečerpá vnější el.energii a jde o opravdový zdroj. Ovšem je to zase trochu složitější na úpravu el.instalace, provoz a údržbu, akumulátory a další. Blízký soused nedávno instaloval na střechu soláry s celkovým výkonem 10 kWp. Cena 400 tisíc, na což dostal dotaci údajně polovinu. Ale je to technik a celkem tomu rozumí, takže to snad zvládne provozovat sám. Zatím ale stále "ladí". *smich* Ovšem laikovi, který není technicky zdatný a nejlépe "elektrikář", bych to moc nedoporučoval. Za případné odstraňování problémů při provozu, za údržbu a seřizování, možná pak zaplatí víc, než za běžnou elektřinu. :(

 

hodnocení

0x
Letos stejně by jste asi nesehnal firmu.
S dotacemi pro přestavbu bych do toho nešel, upíše te se a TČ budete muset provozovat i když klesne cena plynu.

 

hodnocení

0x
avatar martincakl

Nemám čas zde psát extra dlouhé litanie...

Ale:

Teplotní spád 90/70°C se nepoužívá již mnoho let, aby to byla pravda, musí se jednat o tepelnou soustavu starou více než 30 let a bez jakéhokoliv zásahu (na druhou stranu, takto staré soustavy jsou v 90% velmi předimenzované, takže ani tam není taková spád často potřeba).

SCOP uvažujete 3, ale i v radiátorovém (a dobře fungujícím a navrženém) systému se dosahuje SCOP někde kole 4.

Ano, pokud plyn bude, pak se předělání zpravidla nevyplatí.

Pokud plyn nebude, pak to dále není otázka peněz, ale "mít, nebo nemít teplo".

Elektřinu si je schopen uživatel (alespoň zčásti) vyrobit sám, plyn v žádném případě (tedy zemní plyn, ovšem).

Nedostatek plynu bych z úvahy bez obav vynechal. Považuju to za mediální blábol. Nemá smysl podléhat panice. Plyn pro domácnosti vždy byl a bude. I kdyby snad nebyl ruský, což považuju za naprosto vyloučené, tak se znovu postaví plynárny. Uhlí máme dost. Naopak elektřina je zdroj poměrně nestabilní. Stačí, když někde trochu víc fouká, je bouřka nebo záplavy a je po proudu.

hlada: Je třeba rozlišovat více faktorů. Postaví se plynárny, no možná ano, ale stejně jako když se postaví nový blok JE, nebude to za rok (jistě, nový blok JE bude za dobu delší než plynárna).

Elektřina je nestabilní zdroj.., může vypadnout..to jistě, ale pak nebude topit ani drtivá většina plynových kotlů, kotlů na tuhá paliva, peletky...atd.

Je obrovský rozdíl bydlet na samotě u lesa (kde případná oprava stržených drátů el. vedení je až na zcela posledním místě) a ve městě.

Je mi 50+..a nepamatuji si, že by elektřina někdy vypadla na dobu delší než 3-5 minut (i to už je extrém) a stane se to tak 1x za 5 let?

Hlada Fiala taky říkal že plynu je dost, že naplnil zásobníky, ale jaksi zapomněl lidem říct, že si ten plyn za ty peníze stejně nekoupí. Souhlasím ze Suzy, neridit se dle politiků ale podle zdravého rozumu. Energie takto drahé pořád nebudou, takže situace se zase změní. Ale myslím, že kdo chce nějaké peníze investovat, tak by je měl investovat do fotovoltaiky. Z větší části se stane sobestacnym a nezávislým.

 

hodnocení

0x

Tak hle jsem si to nepolozil,Ale take tepelko dosti vazne planuji ,jiz mam nejake cen.navrhy.

Predelavat nic nebudu .Pridam tepelko k plyn kotli. Mam jeste atmosfericky plne funkci.Nenarocny na udrzbu a servis.20 let v provozu.Budu to met zapojeno ,ze budu topit tepelkem a v mrazech pokud nebude stihat,to prece musim poznat sam.Vypnu a zapnu plyn.

A na vasi pripadnou vymenu dotaci nedostanete.

Někde jsem cca před týdnem četl, že se plánuje dotace na výměnu plynového kotle za tepelné čerpadlo. Ale netuším kde se budou brát čerpadla. Už teď nejsou na několik měsíců dopředu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]