Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Bezdrátový přenos spínání od bojleru k čerpadlu

Od: bohumil® odpovědí: 20 změna:
avatar bohumil

Řešíme možnost bazdrátového spínání od teploty v bojleru s ohřevem vody výměníkem, pro sepnutí oběhového čerpadla zajišťujícího cirkulaci mezi velkokapacitní nádrží vody, v níž je voda vytápěná tepelným čerpadlem. Jde o to, aby v/na bojleru byla osazeno tepelné čidlo (třeba PT100), jež by při poklesu teploty na cca 39 st.C iniciovalo vysílací impulz a pomocí nějakého vysílače a frekvence, případně signálu WiFi, by tento impulz bezdrátově inicioval v přijímači sepnutí kontaktu relé, jež by pak sepnulo oběhové čerpadlo, které by "protáčelo"vodu teplou cca 45 - 50 st.C, z této velkokapacitní nádrže vyhřívané tepelným čerpadlem, do vyhřívacího výměníku v bojleru. A při dostoupení teploty na cca 45 st.C, případně o nastavenou diferenci, opět oběhové čerpadlo bylo vypnuto. Něco jako jsou bezdrátové prostorové termostaty, spínajíci na základě prostorové teploty plynové, nebo elektrické kotle. Ovšem tyto nejdou pro tento účel použít, neboť nemají možnost napojení vnějšího tepelného čidla (je součástí vysílače termostatu) a rovněž nepracují v potřebném rozsahu teploty (od cca 5 st.C do většinou max. 30 st.C a jejich diference je poměrně malá). Neřešil jste někdo něco podobného, nebo nemáte někdo informace, co by se dalo použít a kde to sehnat? Případně zda a jak by se dal, pro tento účel, upravit nějaký prostorový bezdrátový termostat (doplnit vnější čidlo + upravit min. teplotu sepnutí na cca 39 st.C a nastavení větší diference). Díky za reakce.


doplněno 07.09.22 09:23:

Dopolněno 7.9.2022.

Takže, na základě vašich rad a reakcí vyřešeno. Použiji digitální elektronický termostat a dákové ovládání na 433 MHz. Pokud je odstraněna baterka ve vysílači DO a tlačítko stisknuto (trvale proklemováno) a na póly pro baterie je přivedeno napájecí napětí, tak vysílač vysílá signál 433 MHz a je sepnuto relé v přijímači DO. Čidlo termostatu uchytím na nádrž bojleru pod izolaci. Kotnaktem termostatu pak sepnu napájecí napětí, z externího zdroje 230 V AC/ 6 V DC, na původní kontakty pro baterií vysílače DO. Toto DO mám nastaveno na funkci 1 - tlačítko, takže po celou dobu, co vysílač vysílá (tlačítko trvale propojeno a na vysílači je napájecí napětí, když termostat připojí externí zdroj 6 VDC), je v přijímači výstupní relé stále sepnuto a čerpadlo běží. Po rozepnutí kontaktu termostatu (při nárůstu teploty v bojleru o nastavenou diferenci na tom termostatu) dojde k přerušení napájení vysílače a relé v přijímači odpadne a čerpadlo vypne. Toto by mohlo být celkem dobré a jednoduché funkční řešení. Výhody- na displeji termostatu u bojleru stále čitelná přesná momentální hodnota teploty, široká možnost nastavení jak hodnoty sepnutí, tak diference - hodnoty vypnutí. Velmi nízká cena. Veškeré součástky (zakoupené na Aliexpressu a mám je ve svém NZ) přijdou na cca 250 - 300,- Kč. Díky všem za rady a reakce. :)

Pro případné zájemce o obdobné řešení potřebné komponety - odkazy

aliexpress.com/...

aliexpress.com/...

aliexpress.com/...

aliexpress.com/...

 

 

20 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x
Co trochu jiné řešení, v přednastavených intervalech spínat oběhové čerpadlo a dobu chodu podmínit teplotou vratné vody, v podstatě by stačilo časové relé a termostat nebo lépe relé se dvěma čidly a nastavenou diferencí co se používá pro teplovodní solární kolektory.
Odpadl by bezdrátový přenos.
hodnocení

Rovněž díky za reakci a radu. No, dnes ráno jsem dostal také nápad na řešení bez dálkového bezdrátového přenosu signálu. Ta trochu obdobně Tvému. Na vracečku k oběhovému čerpadlu osadím čidlo - termistor, přesného elektronického digitálního termostatu (který mám), s možností nastavení jak teplot od - 50 do + 110 st. C, tak s možností nastavení široké diference a ještě dalšími možnostmi (Čína) a s 10 A releovým výstupem. Pokud bude na vracečce nižší teplota, sepne termostat čerpadlo a až se bojler nahřeje a na vracečce se teplota zvýší o nastavenou diferenci, tak se čerpadlo vypne. A pokud bude bojler nahřátý a čerpadlo nepoběží, tak sice vracečka schládne a čerpadlo opět zapne, ale ihned po "protočení" vody zase vypne. Bude to sice takto "cyklovat", ale to by vadit ničemu nemuselo. A pokud bude v bojleru voda chladnější, tak se zase dohřeje delší dobou chodu čerpadla.
Jinak mám i velmi dobrá digitální elektronická časová relé, s možnostmi nastavení od sekund do hodin, tak i možná s tím by se dalo ještě něco upravit. Zda a jak to bude fungovat, dám zde vědět. Třeba to využije i někdo další. Vzhledem k tomu, že se teď s těmi TČ "roztrh pytel". :)
Asi nemá cenu vymýšlet a investovat do něčeho drahého a moc chytrého to už by bylo lepší natáhnout kabel k boileru.
Měly by stačit 2 časové relé a termostat, první relé třeba za 2 hodiny dá impuls co spustí druhé relé co bude nastaveno na 5 minut a zároveň 2 relé sepne stykač pro čerpadlo, termostat bude fungovat jako přídržný kontakt a stykač čerpadla vypne až vratka bude nahřátá.
hodnocení

Tak zatím si myslím, že by mohlo skoro stačit to řešení pouze s tím termostatem na vratce u čerpadla. Termostat nastavit pro zapnutí čerpadla při teplotě cca 35 st.C na vratce , diferenci mezi zapnutím a vypnutím nastavit na cca 7 st.C, takže po dostoupení teploty na vratce na 42 st.C by čerpadllo vyplo. A voda v bojleru by "teoreticky" mohla být někde na těch 42 st.C, možná i trochu výš. A pak při poklesu na vratce na těch 35 st.C, by se opět seplo čerpadlo a bojler z nádrže dohřálo. Podle konkrétní situace to pak doladit. Ten termostat je přesný a citlivý na desetiny stupně. Stykač potřeba nebude, termostat má relé s kontakty na 230V/10A a to by mělo to čerpadélko zvládnout bez problémů. To by bylo nejjednodušší. Tak uvidím, až to realizuji. :)

Jestli že bude jenom termostat tak čerpadlo bude často spínat a poběží hodně hodin za den tudíž bude mít velkou spotřebu.
To už bych termostat nedal ale použil spínací hodiny aby během dne párkrát běželo a během užívání doladit časy.

 

olinl
hodnocení

0x

Boiler a velkokapacitní nádrž vody s oběhovým čerpadlem jsou v různých patrech? Boiler je na stojato nebo na ležato a je v koupelně nebo nějaké technické místnosti? Pokud to jde, použil bych propojení kabelem(stačí třížilový kde je zelenožlutý, ten bude na "kostru"termostatu) než přes wi-fi nebo dálkově ovládanou zásuvku, je to potom celkově spolehlivější, případně nekupuješ baterie. V případě použití kabelu dáš kapiláru kapilárového termostatu např. Salus TC AT10F ka/... někam pod plášť na kovovou nádobu boileru nebo do termostatové jímky(záleží kam to dosáhne), nastavíš na čidle teplotu podle potřeby(uvádíš 40°C) a uvnitř v termostatu zapojíš dva zbylé vodiče na ty kontakty, které budou vzájemně sepnuté při těch nastavených 40°C. U oběhového čerpadla, které je napájeno buď z nějaké zásuvky nebo rozbočné krabičky je potřeba přerušit fázi a poslat ji do přidaného "kapilárového termostatu"u boileru, zpět půjde "vypínaná"fáze již do čerpadla (přes zásuvku nebo rozbočnou krabičku). Lze použít i elektronickou (přesnější) podobu termostatu, tohle je pro "kabelovou"verzi spínání nejjednodušší varianta. Nevím do jaké míry jsi technicky znalý elektriky, případně ať to vyhotoví elektrikář.

hodnocení

Za reakci a radu dík, ale propojení kabelem se právě chceme vyhnout, bylo by dosti složité.
hodnocení

Co se týká realizace, žádný problém. Sice už mimo aktivní "službu", ale cca 40 let projekce,montáže a revize el. s par.8,9,10 vyhl.50/78 Sb. :)

 

hodnocení

0x

Nejde čerpadlo osadiť proste bližšie k bojleru, aby ste k nemu nemuseli ťahať kábel? Alebo už je osadené a rieši sa len riadenie?

asd1

Napadlo mě to samý - dát čerpadlo k boileru.

hodnocení

Všechno je osazeno. Čerpadlo v přízemí v kotelně u velkokapacitní nádrže a bojler v 1. patře na WC. *nene*

Samotiažou sa to nepretlačí?
asd1

Samotíž dnes už moc topenářů neřeší ani když by bez problémů fungovala, vrazí čerpadlo a hotovo (a zakázka je hned o pár tisíc výhodnější)

 

riva
hodnocení

0x

Pokud projde signál 433 MHz, tak dole bude termostat, který bude spínat vysílač 433 MHz a v prvním patře přijímač s relátkem, na které se navěsí co je potřeba. Termostat sepne, tím se přivede napětí na vysílač a pokud ten bude vysílat, tak přijímač v 1. patře bude držet sepnuté relé.

Řídil jsem podobně v baráku odpojování nepreferovaných spotřebičů v případě, že hrozilo přetížení fází.

hodnocení

Takže u vysílače DO (klíčenka) by bylo ovládací tlačítko, pro dálkové ovládání, stále sepnuto (zajištěno v sepnutém stavu), ale vysílač DO by byl bez původní baterie? A pak, přes kontakt termostatu, by se na vysílač přivedlo to napájecí napětí (které je původně z baterie v DO). A v přijímači by se, po dobu takto napájeného vysílače, přepnulo výstupní relé a drželo by po celou dobu napájení toho vysilače DO? Rozumím tomu dobře? Pokud by to takhle fungovalo, tak by to mohlo být rovněž dobré řešení. ;)

riva

V podstatě ano. Možností je nekonečno. Samozřejmě není rozumné vysílat neustále. A musí se počítat s tím, že tady se jedná o jednosměrnou komunikaci, kdy není zaručeno, že přijímač signál skutečně přijal. "Blbuvzdorné řešení" pak může být takové, že se třeba v 10 minutových intervalech vysílá signál pro sepnutí relé nebo signál pro vypnutí relé.

Běžné dálkové ovladače nemají mechanický kontakt, lepší je vyjít třeba z bezdrátového zvonku, kde je klasický mikrospínač - viz obrázek. Popřípadě nejlépe z toho vpravo - tento vysílač vysílá když se k němu přivede napájecí napětí. A dole je přijímač. Ten musí umožňovat spárování s vysílačem a třeba i možnost přepínání chování mezi momentary-latch-toggle. Vše musí být na stejné frekvenci (obvykle 433 MHz) a používat stejné kódování (obvykle EV 1527).

Bezdrátový přenos spínání od bojleru k čerpadlu

 

hodnocení

Díky za infromace. Pokud bych nerealizoval mé náhradní řešení (termostat na vratce k čerpadlu), tak by toto bylo rovněž dobré řešení. A řešil bych to zařízeními v odkazech, která mám. A u tohoto DO je ve vysílači i klasický mikrospinač.

pt.aliexpress.com/...

pt.aliexpress.com/...

V průmyslové automatizaci je nabídka, ale ta cena je samozřejmě odpovidající.
nizke-napeti.cz.abb.com/...

 

hodnocení

avatar bohumil

Tak ještě doplňuji, pro případné zájemce, schéma a skutečné provedení celého systému bezdrátového DO oběhového čerpadla, umístěného u akumulační nádrže TČ, termostatem u bojleru TUV, umístěného v jiném prostoru objektu. Fotka provedení- vlevo to černé, je ten digitální elektronický termostat, který snímá teplotu na bojleru TUV, s vysílačem signálu 433MHz. Vpravo to bílé, je přijímač signálu a stejný termostat, který snímá teplotu akumulační nádrže topného systému, která je ohřívána tepelným čerpadlem, se zásuvkou pro připojení napájení oběhového čerpadla, samostaného okruhu teplé vody, mezi nádrží TČ a bojlerem TUV.

Funkce je taková, že pokud je ohřívána voda v nádrži a v bojleru je nižší teplota, běží oběhové čerpadlo a bojler je vyhříván vodou z nádrže TČ. Pokud teplota vody v bojleru dostoupí nastavené teploty na jeho termostatu, ob.čerpadlo se vypne. Po poklesu o nastavenou hysterezi na termostatu se čerpadlo opět zapne. V případě, že je v nádrži TČ voda ohřáta, na nastavenou teplotu na termostatu na nádrži, ob.čerpadlo běží. Po poklesu teploty vody v nádrži o nastavenou hysterezi se ob.čerpadlo vypne. Takže termostat u bojleru blokuje čerpadlo při dostoupení maximální teploty na bojleru a termostat u nádrže blokuje čerpadlo při minimální teplotě na nádrži. Což zajišťuje plně automatický provoz ohřevu bojleru. Pokud teploty odpovídají požadavku na ohřev, čerpadlo běží. Pokud není voda v aku. nádrži ohřáta na min. nastavenou teplotu, čerpadlo je vypnuto. A pokud teplota vody v bojleru je ohřáta na max. tepotu nastavenou , opět je čerpadlo vypnuto. :)

Bezdrátový přenos spínání od bojleru k čerpadlu #2
Bezdrátový přenos spínání od bojleru k čerpadlu #3
hodnocení

Doplňuji malou úpravu, po zkušenosti s uvedením ovládání do provozu. Při sepnutí termostatu u bojleru a iniciaci signálu DO pro sepnutí relé v přijímači. u nádrže, došlo po krátké době k jevu, že byl nějak občas a krátkodobě, vždy cca na 1 sec. přerušen asi signál z vysílače DO a relé v přijímači, na tu jednu vteřinu, spadlo do klidového stavu. Což tedy bylo špatné. Takže jsem to dodatečně ale vyřešil tak, že na vývody cívky relé, přijímače DO, jsem připojil paralelně kondenzátor 2200uF /25V a s ním, do serie odpor 680 ohmů. Toto pak zajišťuje zpožděný odpad relé (bez napětí), takže to překlene tu krátkou dobu pravděpodobně výpadku signálu vysilače DO. Takže doporučuji, v případě, že by byl shodný problém.:)

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]