Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Instalace fotovoltaiky svépomocí

Od: tm odpovědí: 15 změna:

Hledal jsem v internetovém obchodě úplně něco jiného a vyskočila na mě nabídka solárních panelů. Popravdě jsem ani netušil, resp. jsem nad tím nikdy nepřemýšlel, že solární panel se dá takto běžně koupit v internetovém obchodě. Tak nějak jsem bral automaticky, že nějakou fotovoltaiku musí vždy instalovat nějaká odborná firma... zapátral jsem a našel jsem, že se dají koupit hotové sestavy fotovoltaiky od panelů až po výstup - zásuvky na 230V. Viz např. odkaz. Co si o tom myslíte - je to k něčemu dobré? Dalo by se to využít alespoň na ohřev TUV v bojleru 120l? Momentálně mám velké výdaje - rekonstrukce topení, okna, tak mi na to peníze již nezbývají - jen se zvědavosti se ptám třeba do budoucna. Děkuji.

ecoprodukt.cz/...

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

Jde udělat svépomocí, ale jak už zde bylo zmíněno, tek jen ostrovní oddělená síť. Případně přepínání sítě. Takovou FVE jsem si postavil a automaticky dokáže přepínat sítě plus pár dalších věcí. Pokud ale nejste elektrikář, tak to nedělejte. DC napětí není taková sranda a úrazy jsou nebezpečnější jak AC.

Navíc na samodomo stavbu nedostanete dotace. Ty jsou jen pokud vám to postaví certifikovaná firma. Finančně to vyjde zhruba stejně jestli to stavíte sám, nebo firma s pomocí dotací. Vy se ale u toho nenadřete ;)

el
Zdravím můžu poprosit o radu? Přemýšlel jsem nad jedním nebo 2 mi panely, kterými bych živil malý mrazák ve sklepě, popř. Nouzové napojení garážových vrat které při výpadku elektřiny otevřít nepůjdou.
Momentálně mám nevyužité 2 baterie 12v, jedna zánovní z vozu co šel do šrotu, druhá starší.
Budu určítě potřebovat dostatečně výkonný panel, pak asi nějaký regulátor a měnič 12/230V, nebo ještě něco dalšího?
Mohl by jste mi prosím dát jaké zhruba parametry mají mit všechny komponenty.
Nejedná se mi úplně o návratnost investice, spíše mi jde o částečnou nezávislost i když minimální.
Předem díky za info.
jirib
Na ledničku cca 4 panely a měnič 600/1200W...s tím,že vám půjde jen přes den cca 6-7 měsíců v roce.
Na vrata vám ty baterie stačí,dobíjet je můžete ze sítě...
Proč fotovoltaika?
el
Tedy 4 panely s celkovým výkonem 600wp a regulátor s kapacitou 1200.
FV proto, že se téhle technologií fandím, ale momentálně nemám pár set tisíc hodit si to na střechu ve větším měřítku s dotací co by se určitě vyplatilo více.

Já bych šel raději cestou jednoho pořádného panelu o výkonu 400+ Wp který se dá pořídit okolo 5tis. a k tomu mikroměnič Enphase IQ 7X za necelé 4tis. Tak získáte zdroj 230V který můžete zatížit až 350W. Baterie 12V bych poté připojoval přes PC UPS, která tak bude zajišťovat i jejich dobíjení. Na ledničku, nebo vrata vám to bude fungovat.

 

riva
hodnocení

0x
Možná většina instalací je svépomocí.

 

hodnocení

0x
avatar nonek
Záleží, jakou máte roční spotřebu elektřiny, jestli 3MWh nebo 10MWh a více. Při malé roční spotřebě a FVE jste jen "zelenější", náklady se vám nikdy nevrátí, i kdyby cena elektřiny byla dvojnásobná. A k samostavbě, pokud chcete být i nadále připojen k distribuční síti (DS), montáž a připojení "musí" dělat firma s certifikací a pravidelným školením na tyto práce. Dále potřebujete povolení provozovatele DS, revizi FVE, atd. Takže samo-domo s problémy... občas snad po známosti pomůže certifikovaná firma, ale běžně to tak nefunguje
jenda22

Nemůžete se připojit ani přes certifikovanou firmu, pokud nemáte souhlas distributora a veškeré podklady jako projekt, certifikace zařízení, revizi el. připojení. Pak po předání dokumentů distributorovi přijede jejich revizní technik, vše porovná s dokumentací, vyfotí a vyplní formuláře. Provede výměnu elektroměru pro FVE a hotovo. Pokud nemáte speciální elektroměr, veškerá výroba se započte jako spotřeba. Bez souhlasu jde o nelegální výrobu s takovou pokutou, že vás napořád něco jako samodomo do sítě přejde.

Jedině samostatný ostrovní systém s oddělením od sítě jde přes firmu udělat bez problémů. I bez firmy, pokud to umíte.

tm
hodnocení

Pokud koupím FV panel + k tomu příslušenství, kde výstupem je zásuvka 230 V (zkrátka předpokládám standardní kabelové připojení k zásuvce - 3x2,5), proč bych nemohl na tyto kabely připojit samostatný bojler nebo třeba radio? Na co souhlas distributora el., když bych byl na "síť" napojen max vodovodní trubkou do bojleru? Revizáka el. už nechci ve svém domě v životě vidět - vyhozené peníze! Naposledy jsem měl doma elektrikáře + revizáka kvůli zapojení a revizi el. k novému kotli a bojeru. Práce tohoto "odborníka skončila tak, že mi ze stropu visí kabel, na jehož konci je koncovka s třemi rozdvojkami, na které je napojen kotel a čerpadla... dodatek byl, že to už si můžu dodělat sám. Pokud bych to dělal sám podle internetu (zapojení zásuvky a vypínače zvládám bez problémů), udělám to násobně lépe. Takže asi tak.

jirib
Trošku v tom plavete...
Buď budete mít bojler na spirálu 12-24-36 nebo měnič(střídač) a spirálu na 230V.
Máte střechu na aspoň 8 panelů?
Funguje to 6-7 měsíců v roce...vyplatí se vám to?Investice 50.tis.se vám vrátí za 10-15let...

existují i zásobníky na TUV kde si můžete dát topnou spirálů 400V požadovaného výkonu. Tyhle spirály jdou přepojit i na 230V. Nemusí se tedy držet nízkého napětí. Pokud ale není elektrikářem, tak bych nedoporučoval ani jedno řešení. Tekoucí 2 kW při 24V taky nemusí být moc bezpečný pokud nemáte správný průřez, nebo špatně dotáhlé spoje.

 

hodnocení

0x

Kde není žalobce, není ani soudce. Když to zapojíte tak, aby do toho nezasahovala distribuční síť ( z té se může totiž brát energie, když by fotovoltaika nestíhala), tak není šance aby na to distributor přišel. Když to ale zapojíte s výpomocí z distribuční sítě, tak se může stát, že dojde k tzv. přetokům od Vás do distribuční sítě a teď už to elektroměry vesměs poznají a pak by mohl nastat problém ze strany distributora a nějaká pokuta. Takže když bude elektrárna odděleně od distribuční sítě, tak je to na Vaše triko.

Netuším co se stane např. když to chytne plamenem a budete něco chtít od pojišťovny.

jenda22
Oddelena FVE je v pohode. Musi mit akumulator a vse se tim financne komplikuje.

 

hodnocení

0x
Je to přesně tak jak píší rádci jenda22 a Bobika.
Nemůžete si jen tak bez schválení zapojovat panely do sítě

 

jurajjuraj*
hodnocení

0x

v dnesni dobe odborna firma? o FVE je takovy zajem ze to dela kazdy kdo umi vyridit dotace a zvladne se podepsat, to ze to udela spatne a neodborne uz nikdo neresi

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma Fotovoltaika

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]