Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Alternativa k plynovému kotli

Od: tomasz odpovědí: 24 změna:

Dobrý den, máme RD o vytápěné ploše cca 200m2, byť tedy aktuálně vytápíme pouze polovinu kvůli drahému plynu.

Máme cca 2 roky nový kondenzační plynový kotel s ekvitermou - máme jak podlahovku, tak radiátory. Teplota vody do podlahovky je řízena zvláštní ekvitermou). Teď máme plyn fixovaný do konce r. 2022 za cca 1800Kč bez DPH (pouze neregulovaná složka ceny). Spotřebu plynu za rok kolem 25 MWh.

Rád bych kvůli tomu co se ve světě děje použil jiný zdroj vytápění. Zvažuji automatický kotel na pelety, lépe s možností dát tam i dřevo. Do obýváku máme možnost dát i krbovou vložku (se zadním přikládáním z chodby). Ale vzhledem k tomu bordelu co s dřevem souvisí a nutnosti prostoru k uskladnění, to úplně nevidím. Navíc, v práci jsme od 7 do 16 h, tak dlouho trvalo, než by se dům nahřál.

Můžem do toho nalít max 100 tis Kč. Nenapadá Vás nějaké řešení? Jaké alternativní levnější vytápění? Máme v obýváku ještě klimu co topí (tepelné čerpadlo vzduch-vzduch), ale elektřina je taky drahá.

Budu rád za jakoukoli radu.

Děkuji,

Tomáš

 

 

24 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

3x

Pri kotli starom 2 roky by som to neriesil, vznikne vam nahradou totiz skoda kvoli cene, ktoru ste dali za kotol + naklady na nove riesenie. Spocitajte si navratnost investicie.

Zazraky sa nekonaju, ked pojde hore plyn, presne kvoli tlaku na jeho nahradu pojdu hore aj ceny tych nahrad (pelety a pod), tak aby ste na nemali dva kotle s drahou prevadzkou.

tomasz
hodnocení

A myslite, ze kotel na drevo s akumulackou by mohl fungovat jako alternativa? Cca 1.5 kubikova akumulacka, vecer zatipit, rano prilozit, pri navratu z prace znova prilozit...

Akykolvek system s akumulacnou nadrzou ma straty (ohrievate pivnicu a nie byt) a kedze zakon zachovania energie sa oklamat neda, tak bud kuritte priebezne pri spotrebe povedzme 2 kW za hodinu = 48 kW za den alebo to musite dohnat vyssim vykonom, ked kurite kratsie (plus tie spominane straty).

 

jurajjuraj*
hodnocení

1x

kotel na drevo a je klid, zadne pelety a podobne blbosti, az Vlada priskrti plyn tak to pujde vsechno nahoru, drevo sice taky ale bude porad dost

to co se musi nebo nemusi do 9/22 menit kvuli emisnim normam je naprosto fuk, s tim co se ted deje s cenama lide zacnou zas palit i plasty, hlavne kdyz budou mit aspon trochu tepla

ono stejne, pokud clovek neumi dobre zatopit v kotli tak jsou emisni normny naprosto zbytecne a aby byly vubec plneny tak potrebuji idealni topivo, tlak, obsluhu a plno dalsich bla bla bla, proste jen vytahnout z lidi penize potrebovali, Putin jim ten plan trosku narusil

 

hodnocení

0x
avatar taadioo

Zdravím, naprosto chápu Vaší situaci. Máme to dost podobně. Též máme rok starý kondenzák. 112m2 jedno patro.

Přízemí komplet podlahovka

1 patro radiátory.

Stím, že máme dole ještě kotelnu, ve které je starý kotel na tuhá paliva (dřevo,uhlí), který by měl jít letos samozřejmě dle norem pryč. Momentálně to děláme tak, že běží plyn a přes víkend či když je čas v týdnu, topíme dřevem/uhlím. Nicméně, řešíme také výměnu toho kotle dole.

Těch možností je více, jedna je, kotel nepřiznávat a když někdo dojde, ukazovat jen plynovej, na kterej děláme revize, ale pokud bychom to chtěli řešit i z hlediska úspory, tak jsme tu řešili též dvě varianty.

První byla automat na pelety (možnost dotace), stím, že by byla možnost do budoucna si sehnat třeba i pyliny od truhláře někde nebo tak a koupit si za 20k domací lis, a může si člověk dělat vlastní. Co jsme tak koukali, tak kolem 130k. Druhá možnost, investovat více, a jít do solárního systému, a k tomu třeba elektrokotel, investice by tam sice byla mnohem větší třeba 300k ale z hlediska dlouhodobého by to bylo asi nejlepší řešení. Tepelné čerpadlo je další z možností, ale tomu moc já nefandím, dost lidí od něho odrazuje, a nejsou to jen uživatelé ale i instalatéři atd, ale je to věc názoru no..;)

tomasz
hodnocení

Dobrý den, moc děkuji za odpověď. S těma peletama to je podle toho co jsem cetl taky docela nejsite. Ceny jsou nahoru, aktualne kolem 9000kc/t. A az lidi prejdou od plynu, tak budou nedostatkove.
V nasem pripade snad ani nedostanem dotace, protoze mame kondenzak.
Mozna teda klasicky kotel na drevo a 1 kubikovou nadobu na ohrev?
taadioo, kolik solárů a baterií by bylo potřeba, aby to utáhlo elektrokotel na normální barák? Dejme tomu tak do 10 kW.

Solar je v nasom klimatickom pasme a vzdialenosti od rovnika cisty nezmysel. Pri najvacsej zime = dlzka slnecneho svitu 8 - 10 hodin, casto zamracene, v noci nula nic.

@jenyk : Tak ty soláry nebyly myšleny primárně aby živily elektrokotel. Ale elektrokotel byl myšlen, jako alternativní zdroj vytápění, pokud bychom díky solárům ušetřili na elektrice. Když vezmu, že tu máme el.spotřebu kolem 9MWh, tak když by ti to kleslo díky tomu o nějakou 1/3 tak se to už projevit musí, a pokud za tu 1/3 úspor potom budu schopen topit, byť jen třeba polovinu zimy, tak mi to klesnout musí při ceně kolik bych platil jinak za celou spotřebu + náklad na dřevo/uhlí/plyn.

Ty pelety problém budou možná cenově, ale rozhodně nebude nedostatek, když vidím kolik je jen u nás v okolí truhlářů apod. tak sehnat si materiál na výrobu by problém nebyl, spíše ale zase čas si to dělat kdyžtak no.

Dřevo je taky možnost no, a práce stím je ale taky...pokud si nebudete kupovat rovnané,řezané, potom můžete vklidu pálít dál plyn, protože to bude vycházet cenově stejně :D

jenda22
Baterii zadnou, solaru k topeni asi plochu stadionu v zime, v lete 90 % z nich odpojit od stridace. Vazne, je to nesmysl ziveny i dotacemi. Muzete mit max. 10kWp vykonu, v zime nekdy to da 15 %, v lete nekdy 100%. V zime tech 15% aku nenabije a take nepokryje potrebu domacnosti. Elektrokotel je dnes financni smrt. Automat na pelety stoji od 43000 a je to plnohodnotna nahrada za plyn. Min. spotrba je 1.2kg pelet za hodinu.

 

hodnocení

0x

tak to víte že by mohl kotel na dřevo s aku fungovovat, ale těch pelet bych se nevzdával třeba atmos má kotel na dřevo s úpravou pro hořák na pelety. v kombinaci s aku nádobou a vhodnou regulací vám může fungovat jako automatický kotel a cena pelet taky není tak hrozná dají se sehnat od 5.50 kč/kg a když nebudou pelety sundáte hořák a nacpete dřevo

 

svl*
hodnocení

0x
Take jsem zvedav na odpovedi.
My mame ted posledni zimu spotebu 39MWH,take vymyslim co a jak. Komin bohuzel nemame,klidne bych topil. Napada me jestli neni z hlediska navratnosti lepsi trebas nejakej cas zkousnout ty hruzne ceny. (Kk mame 5 let starej,instalace a kotel - cca 80k)
Topime na 22st - kdyby jsme topili na 20,uspora by mela byt 12% takze trebas pri 100k by uspora byla 12k/rok. Takze tot otazka zda to mrznuti by za to stalo? Vim spousta lidi topi i na mene ale my mrzneme.
Jsem zvedav na odpovedi,treba se take inspiruji :)
39MWh za zimu? I za rok je to strašně moc, natož za zimu.
S tím domem jste měli něco dělat už tak před 20 lety a nečekat až na dnes..

Kolik procent z příjmů obyvatel domu činí zmíněná úspora?

jendad

Komín je základ , i kdyby jste si ho měli nechat udělat nerezový americký (komín s funkcí kouřovodu) . Pak by stačilo nějaké větší kamna co jsou stáložárné (jotul f 500 , dovre 640 , plamen tena) . Tam už je dostatečně velké topeniště na velké špalky a třikrát za den naložíte . Je jasné , že k tomu je duležitá otevřená dispozice a velký dum. Ale nepředpokládám , že s takovou spotřebou budete mít malý domek. Na TUV jsou lepší soláry termické nikoliv fotovoltaika . Fotovoltaika má efektivitu cca 20% , u termiky se udává 50% i více . K tomu aspoň 300 až 500l bojler at je rezerva když nesvítí.

svl*
Jsme tu 5 rokem,navic doposud jsme meli celkovou spotrebu za plyn cca 45 tis/rok,teplo/voda/vareni (39MWH je samozrejme za rok a navic koukam ze to bylo minulej,letos jsem se prekoukl je to 42). Tak se to +- dalo. Tuhle naloz v podobe zdrazeni, jsme holt k nasi smule podcenili. Domek je to starsi,takze jsem delali veci jine nez staveli komin. Nuze uvidime.
jenda22
Termicky ohrev vody v zime je fiasko. Je to lez. V zime, kdy potrbujete nejvice teple vody jsou termopanely k nicemu, FVE naopak dava mnohem vice energie a pro vetsi vyuziti. Provoz termickych panelu spotrebovava elektrinu, FVE naopak dava . V soucasnosti se od termooanelu upousti. Viz. TBZ-info.

 

tomasz
hodnocení

Děkuji všem za diskusi.

Má někdo zkušenost s kotlem na dřevo (popř. dřevo + pelety) s akumulační nádrží? Jaká byla vaše kompletní pořizovací a instalační cena? Kolik dřeva za sezonu spotřebujete a za jakou cenu? Jak často je potřeba zatápět a vynášet popel? Co s popelem děláte? Lze ekvitermní čidla z plynového kotle použít pro kotle na tuhá paliva? Jak často je potřeba se starat o komín?

 

hodnocení

0x
Kotel na dřevo a velkou akumulačku mám.
Při vašem rozpočtu do 100K pořídíte jen materiál, jestli zvládnete všechny stavební a instalatérské práce sám klidně se do toho pusťte.
Jak tu někdo psal nechte si postavit komín a pořiďte kamna a můžete docela podstatnou část plynu ušetřit.

 

tomasz
hodnocení

už jsem se o to zajímal a máte pravdu, 100 tis jen materiál a to ještě možná měsíc zpátky. Kotel atmos dc 18 s za poslední měsíc šel o 10 tis nahoru. Podobně akumulačky. Takže celkem 130 tis a to je bez vyvložkování komínu.

No ale co se dá dělat 20 tis ročně za dřevo (20 prms) nebo přes 70 tis za plyn - není co řešit, zaplatí se to samo. Zatím dáme 800l aku nádobu, pak se uvidí. Ty nádoby, vyplatí se koupit aku bez izolace a zaizolovat svépomocí?

 

jenda22
Mate spocitano, jaky vykon spotrebujete pro ohrev 800 L nadoby? Take ztraty nejsou male. U bojleru je to primo v parametrech. Smysl to ma pouze tehdy, kdyz je za pusu. Ale 10 Kc za kg pelet uz akunadoby pohrbiva predem. A ta jejich cena. Rekl bych, ze takove drahe reseni je legracni ale urcite ne ekonomicke. Topit tolik, kolik je potreba. Stovky az tisice litru pro pseudoekologii se miji ucinkem.
tomasz

Dobrý den, akumulační nádoby (asi 2x 800l) budou ke kotli na dřevo Atmos dc22s. Na pelety je to nesmysl, ale dřevo je OK.

jenda22
Ani to uz ne. Cena palivoveho drivi jen letos poskocila na dvojnasobek i u samovyroby. Ceske lesy jeden cas neprodavaly a drevo najednou nebylo. Na tbz-info je kalkulacka pro vypocet energie pro ohrev vody. To je mazec ty cisla. Prepocet na ucinnost kotle, teplotu vody minus fyzikalni ztrata teploty vody v nadrzich a je to vyreseno driv, nez nekdo zacne o pouziti uvazovat.
tomasz

Ale plyn jde nahoru taky. My máme "fixaci" do konce roku za "krásných" 1800 Kč/MWh/bez DPH/pouze komoditni složka. Zcela určitě neočekávám, že by to šlo dolů. Elektřinu ve VT za 5000 Kč/MWh/bez DPH/pouze komoditní složka. Vytápíme cca 2/3 domu na 20°C, zbytek temperujeme na 8°C. Spotřeba přes 2500m3 plynu/rok. Za 20 prms dřeva (cca 10m3) dám 20 000 Kč. Cena za plyn při spotřebě 4000m3 bude 100 000 tis za předpokladu, že se nebude zdražovat. Ano, investice do kotle bude přes 130 tis, ale i tak se vyplatí.

Můžete mi poslat odkaz na tu kalkulačku, prosím?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]