Nejste přihlášen/a.
Zajímá mě, zda je teoreticky možné zvyšovat přívod tepla do bytu za pomoci přiložení měděného žebrování ke stoupačkovým trubkám v pokojích. Byl by takovýto postup trestným činem (krádež tepla)?
Ano, zvětšením teplosměnné plochy se zvýší "přívod tepla". Ve svém domě, či se souhlasem všech to není problém. V domě, kde je poměrové měření a rozpočítávání nákladů mna vytábění to není etické ani legální a kdyby to bylo soustavné a někdo dokázal vyčíslit vzniklou škodu mohlo by to být posouzeno i jako trestný čin. Nevýhoda tohoto řešení je jeho viditělnost a nejednoduché odstranění. Podvodníci tohoto druhu sázejí spíše na řešení, která je možné rychle demontovat, šálení měřiče, foukání na něj či na radiátor aby topil víc atd. Setkal jsem se jednou s tím, že dotyčný si přitápěl do koupelny trubkou teplé vody a její vracečkou, odstranil mirelon a pustil na ně větráček.
Teoreticky dobrý nápad, žádný podvod, žádný trestný čin, ale účinnost by byla minimální a vzhledem k vynaloženým nákladům /když pominu práci/ neúměrná.
Nie som pravnik, tak otazku trestnosti posudit neviem, ale ak sa na to pride, budete doplacat nemalu sumu.
K otazke efektivnosti takeho kurenia : kedysi sme mali v garazi pod panelakom vedene rury kurenia, hlavny lezaty rozvod, izolovany sklenou vatou a zasadrovany (ako sa to robili kedysi). Plechove dvere, nikde ziadne dalsie zateplenie, v garazi bolo v zime bezne +15 az +18. Po presune potrubia do pivnic a jeho izolovani mirelonom teplota klesla na +8 az +12.
To boli ale dvojcolove a vacsie rury s velkym prietokom, z beznej colovej stupacky vela tepla neukradnete a ak ano, okamzite si zacnu stazovat v byte nad vami na maly vykon a teplotu, potom sa pride merat pricina a mate problem.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.