Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Teplovodní výměník tepla na kouřovod

Od: papouch01® odpovědí: 11 změna:

Dobrý den,

mám několik dotazů k teplovodním výměníkům tepla na kouřovod.

Předem bych rád řekl, že o teplovzdušných výměnících vím "relativně" dost a zajímá mě rozdílnost především v instalaci, těchto dvou výrobků.

Platí u teplovodních výměníků stejně vhodné místo pro instalaci: Spíše na starší krby/kamna s nedokonalým spalováním a pro nové výrobky ne příliš vhodné?

A co se týče připojení:

Termostat na spínání oběhového čerpadla stačí příložný?

Jakou teplotu vody mohu ve výměníku vytvořit? Bavíme se v průměru o 70 stupních Celsia? Nebo víc/míň?

Je potřeba k teplovodnímů výměníku instalovat ESB nebo jiný směšovací ventil? Má tam smysl a pokud ano, proč?

Jak zjistit jakou velikost teplovodního výměníku zvolit pro daný krb/kamna?

Má někdo praktické zkušenosti napřiklad při zatápění a rozhořívání kamen, kdy výměník ze začátku ochlazuje spaliny? Dalo by se říct, jak dlouho tento proces trvá?

Předem děkuji za odpovědi.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

asd1
hodnocení

4x

Musí to být navržené opravdu dobře, jinak se to zanáší sazema nebo i dehtuje.

= vhodná kombinace kamna + komín a k nim velikost výměníku (= o kolik se ochladí spaliny - jen tolik aby se ještě zachoval tah komína a spaliny nekondenzovaly v komíně (saze + dehet)), nutný předehřev zpátečky na 65 °C tj. v reálu dvouokruhový systém a ideálně s aku nádrží.

Dá se říct že to je nouzový kočkopes a mnohel lepší jsou kamna s výměníkem = prakticky kotel. Ale i u nich platí výše uvedené.

Pokud to neni splněný, tak je lepší držet se jen teplovzduchu a vodu do toho necpat...

 

hodnocení

3x
Ochlazením zplodin nedokonalého spalovaní vzniká dehet, proto renomovaní výrobci kamen nevyrábí výměníky na kouřovod ale do žárové části kamen.
S přiložnymi termostaty mam špatnou zkušenost, lépe funguji termostaty s kapilárou a čidlem v jímce.
U teplovodnich výměniků by měla být teplota vratné vody 65st aby nevznikal dehet.
asd1

To bys měl vysvětlit, proč renomovaní výrobci kotlů výměník dávaj až za spalovací komoru. Podle tvojí teorie to je blbě ;)

Do části kde je žár, do zadu spalovací komory a místo deflektoru.
kvs-moravia.cz/...
asd1

No právě, to ochlazuje spalovací prostor, je to jen kompromis kvůli ceně a velikosti kamen... Ostatně stačí porovnat účinnost těch kamen a dobrého kotle (běžně kolem 90%). Technicky lepší je výměník až za spalovací komorou. To na komíně ale je kočkopec, protože teplovzdušná kamna s dalším ochlazením spalin nepočítají, takže pak blbě táhnou atd. (Moderní komíny to ale můžou vyrovnat že tah je i tak dostatečný)

Ads souhlasím, vždy něco za něco.
Nejlepsi je zamozřejmě kotel který má velkou přikládací komoru za ni spalovací komoru a výměník.

 

hodnocení

0x

Každý tepelný výměník instalovaný na kouřovod je doplňkové a tak trochu nouzové řešení. Abyste získal dost tepla z kouřovodu, tak musíte topit nehospodárně. Z toho důvodu si pořiďte pořádný teplovodní kotel a budete mít po starosti.*ua*

 

jenda22
hodnocení

0x
Musite zajistit min. teplotu spalin na vystupu. Z kamen namerite 270 st. nebo i vice a vymenik pak tuto teplotu srazi podle typu az na nejakych 110 - 120 st. Niz uz neni dobre.
Jednoduchy vymenik lze snadno vyrobit ze dvou silnostenych kourovodu. Vnitrni podle vystupu z kamen, vnejsi nejblizsi vetsi prumen. Napr. 130/150mm.Vnejsi cela zaslepit krouzky, nechat perfektne zavarit. Z boku vstupy na nerez vlnovce a hotovo. Ve vymeniku cirkuluje min. vody a napojeni je klasika na stavajici provedeni.
Teplovodní výměník tepla na kouřovod
Teplovodní výměník tepla na kouřovod #2
To mi neříkejte, že tento krátký výměník, pokud je zevnitř složen jen z jediné velké průchozí roury, srazí teplotu spalin z 270 na 120 °C.
jenda22
Ne, nemam misto na vysku. Srazi teplotu o 100 st. na spalinach. V teple vode je rozdil mezi vstupem a vystupem 8 st. Neni souosy ale uvnitr je 7 sikmych trubek pro vetsi prenos tepla a asi 1 l vody pro velmi rychly ohrev vody. Hodne pracny. Souosy vymenik delky 1m je mnohem snazsi.
Pokud tam uvnitř máte trubkový výměník, tak snad. Ale bez těch vnitřních trubek, nebo alespoň nějakého turbulátoru by ani 1 m přímé trubky kvůli laminárnímu proudění moc tepla neodebral.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]