Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Rozvod studené vody PPR trubkou

Od: steelpress odpovědí: 16 změna:

Ahoj, potřebuju dostat prívod studené vody do dílny. Nejbližší možné napojení vody je u wc, což je asi 10 metrů.
Chtěl bych u wc vysekat drážku na PPR trubku, vytáhnout to na půdu, půdou nad dílnu a pak dolu do dílny.
Na půdě je na nule v zimě, ale v zimě toho stejně moc nedělám a voda může být vypnutá.
Otázka zní, je vhodné použít PPR trubky? Nevadí jim teploty okolo nuly? Na půdě bude nejdelší trubka asi 6 metrů, mám nějak řešit diletaci když to bude jen na studenou vodu - cca 10-15 stupňů?
Trubky budou izolovány 2-3cm vatou.

Možnosti jako rozkopej podlahu v baráku nebo kopej venku 1,5m do hloubky nechci slyšet :D

Děkuji

 

 

16 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

re4zon
hodnocení

2x
Klidne, samozrejme ze ji mraz nijak dramaticky nevadi. Staci kdyz v nich neni voda. V rekreacnich objektech taky mrzne.
asd1

Mráz jí vadí, stará průhledná 20 let a rozsypala se. Venku ale trvale ve stínu takže UV od slunce to nebylo.. Plast je částečně hydroskopický a mráz to časem potrhal.. Vody vždy vypuštěná nešlo o roztrhnutí zevnitř..

Na půdě asi v pohodě..

Dilataci ano řešit, obvykle stačí 5mm v Mirelonu po delším úseku radši víc. Pozor na kolena, pokud jsou natvrdo zaházený maltou tak se můžou utrhnout (izolace se dá na trubku ale koleno se nechá holý a zahází se to)

orion*

Mráz termoplastům (PP) nevadí, ani si nejsem jist, jestli by třeba 20mm trubku plnou vody roztrhnul mráz, u takto malé trubky by to mohla pobrat pružnost PP plastu, ale raději to nezkoušet. Ale dilataci určitě řešit, v mrazu se PP dost smršťuje a pokud bude trubka rovná a kolena upevněna natvrdo, mohla by se trubka vyrvat ze sváru.

asd1

Taky jsem si myslel že mráz materiálu nevadí, ale normálně se průhledná PPR trubka začala zvenku drolit a pod tlakem vody rupla.. Vysvětluju si to že je částečny hydroskopická a zamrzání/ rozmrzání pak způsobí rozpadání povrchu a postupuje to do hloubky.. Bavíme se o desítkách let.., když počátám tak rupla po 30 letech, rozvod na zahradu venku na zdi baráku ve stínu, na podzim se to vždycky vypouštělo a louže tam být nemohla (vyspádováno dobře).

Podobně vadí i teplo, na horký vodě (topení) tu v okolí dost praskaj stupačky hlavně silnější, už šedý PPR PN20.. Zkřehne a dělaj se podélný trhliny.

Vim o PPR rozvodech který se běžně nechávaj zamrzat plný vody a nepraská to, pobere to pružnost materiálu.. Ale určitě lepší vypouštět..

Mráz u neizolovaného potrubí samozřejmě vadí. Je to jako , když vystřelíte projektily zevnitř ven. Takto jsem to viděl v zahrádkářské kolonii, u špatně zaizolovaného celoplastového potrubí u vodoměrů v mělkých šachtách

orion*

ingjirimares:
Dotaz byl myslím míněn tak, zda materiálu potrubí vadí mráz. Polypropylen (PP) v mrazu jako každý materiál křehne, ale to se týká až teplot hluboce pod bodem mrazu a odolnost proti tlaku vody to nejspíš moc nesníží. Čili PP trubkám mráz nevadí. Něco jiného je, když v nich je voda, ta by samozřejmě neměla zamrznout v žádném potrubí, takže vypouštět, nebo cirkulace. Samotná izolace při necirkulující vodě nepomůže.

asd1

Myšleno mrazová eroze, podobně jako zvětrává žula a drolí se z ní krystaly tak zvětrává i PPR.. Ale je to dlouhodobá záležitost, u tý průsvitný to trvalo 30 let než rupla úplně..

orion*

Mrazová eroze na plastech, zvláště na silně hydrofobních plastech jako je PP, probíhá natolik pomalu, že není nutno se tím vůbec zabývat. Plastům vadí UV záření a nadměrné teplo, případně chemické vlivy. Zajeďte se podívat do Stráže pod Ralskem, kde dobíhá likvidace těžby uranu loužením. Všude se tam po lese válejí černé PP trubky staré desítky let a když se podíváte zblízka, uvidíte jen zmatnělý povrch, který když seškrábnete, uvidíte lesklý pevný plast.

asd1

To vykládej tý rozsypaný PPR trubce na zahradě ;)

10 let mám trubky PPR volně pod střechou, na zimu vypustím, a není problém s degradací. Horší je to na slunci, tam ubývá stěna hodně, a již jsem musel vyměnit PPR, co bylo na slunci.

re4zon
Asi tak. Ppr mraz urcite nevadi, pokud se nebavime o teplotach na sibiri. Srovnavat trubku na pude, ktera se na zimu vypousti s uplne jinou trubkou venku a jeste vystavenou slunci je holy nesmysl. Jak se to asi dela an chatach, kde se pres zimu netopi? Vypusti se a tim to hasne. Ze by se trubky hromadne rozpadaly mi uniklo.

 

hodnocení

2x
avatar clas

Pouzijte trubky PPR, izolaci na pude bych zvolil klidne silnejsi. Dilataci potrubi nereste.

 

 

smode2
hodnocení

2x

Lze, ať je potrubí vždy ve spádu k samostatnému vypouštěcímu kohoutu na zimu, i když budou ve vatě tak izolovat samostatně kvůli možnému rosení (to by vatu zničilo) a nezapomenout na izolaci kolen..

 

hodnocení

2x

PPR je vhodné, lepší použít vícevrstvé potrubí RCT než celoplastové a může pak být bez dilatace. Na zimu určitě při nepoužívání vypustit,neboť pokud zamrzne, mráz škodí a nezaizolované potrubí poškodí. Vypadá to, jako když se z potrubí vystřelí projektil, ale to hrozí jen u neizolovaného potrubí s nulovým odběrem v zimě

 

hodnocení

2x
avatar milancukrar

Z vlastní zkušenosti více jak 10 let je trubka PPR v mrazu a nevadí jí to.

 

steelpress
hodnocení

Díky moc za rady, o víkendu jdu nakoupit trubky a učit se svářet :D

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:
Otázky na téma jak svářet

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]