Nejste přihlášen/a.
Zdravím, uvažujme starý RD 4+1, cca 150 m2, částečně zateplený, plastová okna, nový kondenzační kotel. Pokud někdo v něčem podobném bydlíte, kolik hodin denně topíte? Díky.
// Spletl jsem rubriku, prosím o přesun do vytápění.
25 kW, 60 °C. Topíme tak 6 hodin denně. Termostat jsme měli vždy na 24 °C. S předchozím 20letým plynovým kotlem jsme topili tak 4 hodiny, ale ten fajroval tak, že bouchaly trubky.
Tak nevím..Bavíme se o kondenzačním kotli? Já mám Junkers.Žádný omezení na min. 42C tam nemám.Ted mám výstupní vodu na 38C a termostat v domě na 20C,snažím se topit nepřetržitě bez vypínán ía zapínání.Ke kotli mám jejich prostorový regulátor(nikoliv termostat on/of)Ten se snaží udržet kotel na minimálním výkonu aby topil stále.Mám staré rozvody a radiátory a hodně vody v sytému.Tech 38C na výstupu a 20 C to v tomto počasí krásně vytopí.Tím že to skoro topí stále je tu teplo i při tom to nastavení.A radiátory jen vlaží
jana22: Máte to v pořádku. Jen to máte těžší v tom, že děláte ručně něco, co by měla umět regulace kotle.
@Martine Děkuju Vám.Jsem rád že mi to potvrdil profík jako jste Vy.Je sice problém to na tom spodním výkonu občas udržet ale nic není 100%.Problém jsou televize,lidi v místnosti atd to už jste právě jednou psal vedlejší zisky překmit a hotovo.
Co jste myslel tím že dělám ještě špatně? Že tu teplotu výstupní nastavuju ručně "odhadem"?Vím není to ideální.
Pak tedy ekviterm venkovní čidlo že? A ten bude s tou vodou hýbat stále sem a tam že?
Jinač děkuju
jana222: Špatně jsem nepsal. Ale ruční nastavování teploty topné vody nikdy nebude a nemůže být ideální.
Může být ekvitermní regulace, ale se zohledněním teploty v místnosti. Samotná ekvitermní regulace také není zcela ideální.
Je to přesně tak jak píšete. Zisky v místnosti (ať již pobyt osob, nebo třeba žehlení...) mohou velmi rcyhle ovlivnit teplotu v místnosti a Vy nemůžete "ručně" stihnout reagovat.
O víkendu když jsem v práci, tak poznám, že žena v obýváku žehlí, regulace okamžitě zareaguje a ihned sníží výkon TČ, potažmo sníží teplotu topné vody v systému.
Nicméně tady už se bavíme o úsporách relativně malých a asi nebude dobře, když za cenu roční úspory pár jednotek stokorun, stráví člověk sezením u kotle mnoho hodin
A druhá věc je to...jak dlouho to bude uživatele bavit ručně přestavovat? Jakmile je regulace tak by měla pracovat automaticky, ruční zásah pouze kde automatika "neví", že jsem odjel na týdenní dovolenu,...
hlada: Ne, počítáte to špatně. Musíte uvažovat "rovnovážný" stav za 24h.
Objekt s TZ 6,5kW má v těchto dnech spotřebu tepla cca 70kWh/24h.
70/24 = 2,91kW (při venkovní teplotě cca +4°C) tepelná ztráta. To přesně sedí protože tepelné ztráty jsou nyní zhruba (téměř přesně) na 50% výpočtových.
Tazatel uvádí 25kW výkon kotle a 6h denně topí (na plný výkon?), pak by to bylo jak píšu (150/24 = 6,25kW).
Ovšem kW a kWh se zde (a nejen zde) pletou dnes a denně.
Možná si však spolu nerozumíme v tom, že já uvádám hodnotu výpočtové tepelné ztráty (při -15°C) a vy aktuální tepelnou ztrátu v tomto počasí, respektive při aktuální venkovní teplotě.
Potom máme pravdu oba, ale je to třeba vyspecifikovat a vysvětlit
Otázka na kterou není odpověď. Pouze vyvolá dohady provozovatelů RUZNÝCH domů , s různými tepelnými ztrátami, různým režimem provozu, různou teplotu v místnostech,... Samozřejmě je mi jasná snaha provozovat topení s nulovou spotřebou plynu když je tak drahý,... Ale to nejde - jde pouze optimalizovat chod daného systému - tím systémem míním kotel, jeho způsob regulace, otopnou soustavu tj potrubní rozvod a radiátory ev podlahové topení, způsob regulace teploty v jednotlivých místnostech, časový požadavek na teploty v místnostech, akumulaci budovy a topného systému, přebytek výkonu topného zdroje,ohřev TUV,...prostě těch parametrů ovlivňujících provoz topného systému je velice hodně a tudíž podle mne nejlepší řešení je buď tomu rozumět a provést si nastavení systému sám nebo druhá možnost je toto řešit s motážní firmou ev u hotového objektu se domluvit se zkušeným topenářem ev projektantem pro toto nastavení.
Tak při nastavení 3 x 2 hodiny, 60 °C voda a 24 °C vzduch jsme protopili 12,4 m3 za 24 hodin.
Je v tom ale i trocha vaření a ohřevu TUV (ta se sice teď nepoužívá, ale KK má zásobník).
Teď budu testovat nepřetržité topení 8 - 22 hodin, 50 °C voda a 23,4 °C vzduch.
Řeknu Vám co zjistíte...
Po mnoha hodinách pokusů (ovšem aby to bylo objektivní, muselo by to trvat mnoho dnů a nikoliv hodin a to za zcela stejných podmínek) to dopadne tak, že se přesvědčíte, že fyzika a zákon zachování energie funguje.
To bude ale překvapení...
No a příští rok si na základě toho "výzkumu" uděláte docenturu.
Vyprdněte na všechny rady a topte jak potřebujete,aby vám nebyla zima.Nějaké vypínání a zapínání plyn.kotle je ničemu protože topení vychladne a pak při zapnutí kotel něco sežere než se to zase ohřeje.A nyní za sebe,jsem dědek 82 let a mám chaloupku,kterou jsem postavil za režimu těch zlých v roce 1975 a kterou vyrobily a mě dodaly Vých.dřev.závody a jmenuje se Multi 66 a mám to kousek na Černou Horu v Krkonoších. Topíme plyn kotlem a vaříme na plyn. sporáku a platíme ročně 23.000 kč za plyn a doma teplota 23 stupňů Umíte si představit to,že jsme spálili před rokem 1995 80 metráků uhlí a k tomu ještě dřevo a furt to hlídat a bordel popel atd.Dnes pohoda a teplo bez nějakých starostí a topím jak potřebuji a máme se ženou teplo.Čau.
Docela vám uniká současný vývoj ceny plynu. Na cenu 23000 za rok zapomeňte. V režimu DPI by mohli platit i přes 100000 Kč.
Nové kotle mají limity max a min. a regulace kotel to nepustí jiínam. Např. Baxi 1.14 má min spotřebu 0,75m3 za hodinu a 1,63m3 při max. za hodinu.
Vaše rada je nejlepší cesta k finanční katastrofě. A to jako vážně.
Já tedy nevím, jestli umíte počítat, ale pokud si převedete 10,6 kWh na 1m3, tak podle výkonu kotle vám to vyjde. Baxi1.14 má jmenovitý výkon 14 kWh, plně elektronickou regulaci výkonu. Kupte si co chcete. Výkon je výkon. A v kuse nejede nikdy déle jak 30 min. Po startu plynule přidává na výkonu, po dosažení nastavené teploty otppné vody výkon stahuje tak, aby udržel nastavenou teplotu, dokud nevypne termostat.
Netuším, jak by jste si představoval regulaci výkonu ale asi nějak divně.
Že by Valiant bylo něco extra, tak to tedy není.
Dobrý den, mám rodinný dum , dvougenerační , šumperák nezateplený , okna plastové , topím a ohřívám vodu kondenzačním kotlem . Radiátory převážně litina, kotel mám Brotje, kolik kw to ted nevím. Termostat v obýváku na 23 st, v okolních místnostech cca o stupen včude méně , v obýváku jsme nejčastěji. Kotel mám 4 rokem. První rok nastavena tepota do radiátoru 53 stupnu. Kotel běžel cca 9 hodin denně , samozřejmě v ruzných intervalech , spotřeba roční 31MWh ,platba cca 30tisic kč, druhým rokem teplota do radiátoru nastavena na 45, to běžel skoro pořád řekl bych tak 12 hodin denně. Ted mám nastaveno 48 stpnu a od 22 do 4 rána uplně vypnutý , od těch 4 běží do 10 hodin a potom kolem 14.00 do 17.00. potom už do večera teplota nespadne takže nějakých 9 až 10 hodin denně . spotřeba kolem 28Mwh ročně , u ČEZ mám aktuálně Mwh za 930kč. Ale jak bylo zmíněno v předchozích komentářích vše závisí na mnoha okolnostech, výkon kotle , množství vody , plocha radátorů, teplota nastavena jak na termostatu tak na kotli, zateplení domu apod.
Když jsem se před lety přestěhoval do domu, pořídil jsem programovatelný termostat a hrál si s jeho nastavením - ve kterých hodinách topit na kolik stupňů a tak, podle přítomnosti obyvatel v domě. Pak bývalka otěhotněla, zůstala doma a bylo potřeba vytápět i v hodiny, kdy to předtím bylo vypnuto. A ejhle, celková spotřeba byla nižší, než předtím. Proč? Protože je úspornější vytopit a udržovat +/- stálou teplotu, než to nechat částečně vychladnout a pak to natápět znovu.
Takže v topnou sezónu kotel běží 24/7 s tím, že přes den je na termostatu nastaveno 20 stupňů a na noc 19. Kolik hodin za den skutečně topí Vám ale neřeknu, protože to opravdu nesleduji. A v létě kotel nevypínám též, protože má piezozapalování, takže nehoří plamínek a není to potřeba. Navíc jsem četl, že je to lepší, protože kotel jednou za čas protočí čerpadlo aby nezatuhlo.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.