Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Kolik hodin denně běží váš plynový kotel?

Od: stepm® odpovědí: 35 změna:

Zdravím, uvažujme starý RD 4+1, cca 150 m2, částečně zateplený, plastová okna, nový kondenzační kotel. Pokud někdo v něčem podobném bydlíte, kolik hodin denně topíte? Díky.

// Spletl jsem rubriku, prosím o přesun do vytápění.

 

 

35 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar martincakl
To je v podstatě otázka, na kterou Vám každý může dát zcela jinou odpověď a pro Vás to nebude mít vůbec žádnou informační hodnotu.
Pokud má někdo kotel poddimenzovaný, musí topit daleko delší dobu než ten, kdo má kotel naopak předimenzovaný.
Pokud máte kotel dimenzovaný zcela přesně dle tepelných ztrát, tak v tomto počasí byste topil cca 10h, při teplotách kolem 0stC pak 12h a při teplotě -15stC pak 24h. To by samoz platilo v případě, že by kotel neměl vůbec žádnou výkonovou rezervu nad výpočtové parametry. Tak tomu ale u plynových kotlů téměř nikdy nebývá.
doplněno 15.11.21 23:23: U těch 12h jsem se překlepl v teplotě, má být správně +2,5stC, pokud je vnitřní výpočtová teplota +20stC a venkovní -15stC. A také by to platilo za předpokladu, že vnitřní i venkovní teplota bude neměnná po celých 24h.
Ať jsem tedy zcela přesný.

 

hodnocení

3x
avatar mikihans
A víte, že to taky záleží na teplotě vody a výkonu kotle?
Můj kotel poslední dny běží cca hodinu denně. Nezateplený dům 5+1, dřevěná okna s dvojsklem. Co vám to řekne? Večer topím v krbu dole v obýváku.
Lepší by bylo zeptat se na spotřebu plynu za den. Protože někdo může při stejné spotřebě jako já za tu hodinu topit klidně celý den na nízký výkon a teplotu vody.
hodnocení

25 kW, 60 °C. Topíme tak 6 hodin denně. Termostat jsme měli vždy na 24 °C. S předchozím 20letým plynovým kotlem jsme topili tak 4 hodiny, ale ten fajroval tak, že bouchaly trubky.

max*
Jeste musite upresnit, zda jste v tom dome cely den nebo pak na noc stahujete teplotu dolu? Musite napsat kubiky spotreby v soucasne dobe za den.
hodnocení

Topíme 8-10, 15-17, 20-22. Kubíky musím zítra odpočítat.

max*
A proc topite na etapy? To Vam nedali k novemu kondenzacnimu kotli navod?
Ten prece topi usporneji, pokud stahnete teplotu a bezi v rezimu porad.
hodnocení

K návodu se teprve dostanu. Řekli nám jen, že úspornější, když je teplota otopné vody co nejnižší.

hodnocení

Ještě dodám, že v těch pauzách klesne teplota jen tak o 2-3 stupně.

max*
Ale porad jste nevysvetlil, proc topite nastridacku. Tak jste doma cely den nebo ne? Uberte teplotu vody a kotel sice pojede skoro porad, ale bude to ucinejsi.
V mrazech pak pridate. Na noc stahnete termostat na 18 stupnu.
hodnocení

Asi ze zvyku. Pořád je někdo doma. Zkusím odměřit různé režimy.

jenda22
Ubrat teplotu vody a dlouhodoby chod neni nijak usporny. Radiatory zrejme, topi v urcitem teplotnim rozsahu a mensi vstupni teplota zasadne snizuje tepelny vykon. Pak spalite hodne plynu ale teplo moc neni. Toto se zde probiralo opakovane a jsme zase na zacatku. Teplota vody kolem 47 st. vystup, termostat na 21 st. Ostatni zaridi kotel. Nebo stenove vytapeni, ktere pocitove drzi dobrou teplotu, i kdyz topite na 19st. Kotel stejne rychle ohreje vodu na danou teplotu a podstatne snizi vykon na udrzeni teploty do vypnuti termostatu v mistnosti.
Já si naopak myslím že topit nepřetržitě na nejnižší možný výkon který KK kotel dovolí a dokáže je to nejlepší co může být.Kotel i když jede pořád spotřebuje minimum plynu protože jede na nejnižší možný výkon.A teplotní pohoda v domě je super.Určitě lepší než rozpálit kotel termostat vypne zase vše zchladne a zase rozpálit a furt dokola.A KK kotel takhle topit ani nemá.Ale samozřejmě je to věc názoru. Jinač co myslíte tím nebo jak unguje? "Nebo stenove vytapeni, ktere pocitove drzi dobrou teplotu, i kdyz topite na 19st"
jenda22
To je zasadni omyl. Radiator s napr. vykonem 1kWh pri 75/65 st. ma pri teplote vody 45/35 stupnu 304 W. Teplotni spad je 10 st. Logicky je vyzarovani na minimu a myslenka o takovem vytapeni je mimo. Navic maji kotlr ochranu a nepusti vas pod min. teplotu kolem 42st. Dale ma regulator min. a max prutok plynu. Napr
1600 l v max. po 750 l v min. To je davno odzkouseno a spotreba je vzdy vyssi. Energii musite podle tepelne ztraty dotat a ostatni je ucinnost prenosu tepla. Na min. teplotu je podlahove nebo stenove vytapeni ale o tom debata nebyla!

Tak nevím..Bavíme se o kondenzačním kotli? Já mám Junkers.Žádný omezení na min. 42C tam nemám.Ted mám výstupní vodu na 38C a termostat v domě na 20C,snažím se topit nepřetržitě bez vypínán ía zapínání.Ke kotli mám jejich prostorový regulátor(nikoliv termostat on/of)Ten se snaží udržet kotel na minimálním výkonu aby topil stále.Mám staré rozvody a radiátory a hodně vody v sytému.Tech 38C na výstupu a 20 C to v tomto počasí krásně vytopí.Tím že to skoro topí stále je tu teplo i při tom to nastavení.A radiátory jen vlaží

jana22: Máte to v pořádku. Jen to máte těžší v tom, že děláte ručně něco, co by měla umět regulace kotle.

@Martine Děkuju Vám.Jsem rád že mi to potvrdil profík jako jste Vy.Je sice problém to na tom spodním výkonu občas udržet ale nic není 100%.Problém jsou televize,lidi v místnosti atd to už jste právě jednou psal vedlejší zisky překmit a hotovo.

Co jste myslel tím že dělám ještě špatně? Že tu teplotu výstupní nastavuju ručně "odhadem"?Vím není to ideální.

Pak tedy ekviterm venkovní čidlo že? A ten bude s tou vodou hýbat stále sem a tam že?

Jinač děkuju

jana222: Špatně jsem nepsal. Ale ruční nastavování teploty topné vody nikdy nebude a nemůže být ideální.

Může být ekvitermní regulace, ale se zohledněním teploty v místnosti. Samotná ekvitermní regulace také není zcela ideální.

Je to přesně tak jak píšete. Zisky v místnosti (ať již pobyt osob, nebo třeba žehlení...) mohou velmi rcyhle ovlivnit teplotu v místnosti a Vy nemůžete "ručně" stihnout reagovat.

O víkendu když jsem v práci, tak poznám, že žena v obýváku žehlí, regulace okamžitě zareaguje a ihned sníží výkon TČ, potažmo sníží teplotu topné vody v systému.

Nicméně tady už se bavíme o úsporách relativně malých a asi nebude dobře, když za cenu roční úspory pár jednotek stokorun, stráví člověk sezením u kotle mnoho hodin:)

A druhá věc je to...jak dlouho to bude uživatele bavit ručně přestavovat? Jakmile je regulace tak by měla pracovat automaticky, ruční zásah pouze kde automatika "neví", že jsem odjel na týdenní dovolenu,...

 

 

hodnocení

0x

25 kW 6 hodin odpovídá tepelné ztrátě něco kolem 6 kW a to je při této velikosti obvyklé.

25kW je výkon kotle, nikoliv spotřeba tepla (ta by byla v kWh).
Pokud tedy tazatel topí 6h/den plným výkonem kotle, za den spotřebuje 150kWh tepla.
To by odpovídalo tepelné ztrátě cca 12+kW.

150 kWh spotřebuje za 24 hodin. Tepelná ztráta domu je tedy 6,25 kW a to je hodnota obvyklá.

@hlada jenže tepelná ztráta se počítá při poněkud nižší teplotě, pokud vím.

hlada: Ne, počítáte to špatně. Musíte uvažovat "rovnovážný" stav za 24h.

Objekt s TZ 6,5kW má v těchto dnech spotřebu tepla cca 70kWh/24h.

70/24 = 2,91kW (při venkovní teplotě cca +4°C) tepelná ztráta. To přesně sedí protože tepelné ztráty jsou nyní zhruba (téměř přesně) na 50% výpočtových.

Tazatel uvádí 25kW výkon kotle a 6h denně topí (na plný výkon?), pak by to bylo jak píšu (150/24 = 6,25kW).

Ovšem kW a kWh se zde (a nejen zde) pletou dnes a denně.

Možná si však spolu nerozumíme v tom, že já uvádám hodnotu výpočtové tepelné ztráty (při -15°C) a vy aktuální tepelnou ztrátu v tomto počasí, respektive při aktuální venkovní teplotě.

Potom máme pravdu oba, ale je to třeba vyspecifikovat a vysvětlit:)

Ano, ve snaze zjednodušit odpověď jsem se vyjádříl nepřesně. Měl jsem jen říct, že když teď potřebuje k vytopení něco kolem 6 kW, tak má topení v pořádku.

 

jurajjuraj*
hodnocení

0x

u kondenzacniho kotle je lepsi pokud topi delsi dobu na mensi vykon nez kdyz natopi honem a vypne

 

hodnocení

0x

Otázka na kterou není odpověď. Pouze vyvolá dohady provozovatelů RUZNÝCH domů , s různými tepelnými ztrátami, různým režimem provozu, různou teplotu v místnostech,... Samozřejmě je mi jasná snaha provozovat topení s nulovou spotřebou plynu když je tak drahý,... Ale to nejde - jde pouze optimalizovat chod daného systému - tím systémem míním kotel, jeho způsob regulace, otopnou soustavu tj potrubní rozvod a radiátory ev podlahové topení, způsob regulace teploty v jednotlivých místnostech, časový požadavek na teploty v místnostech, akumulaci budovy a topného systému, přebytek výkonu topného zdroje,ohřev TUV,...prostě těch parametrů ovlivňujících provoz topného systému je velice hodně a tudíž podle mne nejlepší řešení je buď tomu rozumět a provést si nastavení systému sám nebo druhá možnost je toto řešit s motážní firmou ev u hotového objektu se domluvit se zkušeným topenářem ev projektantem pro toto nastavení.

 

hodnocení

Tak při nastavení 3 x 2 hodiny, 60 °C voda a 24 °C vzduch jsme protopili 12,4 m3 za 24 hodin.
Je v tom ale i trocha vaření a ohřevu TUV (ta se sice teď nepoužívá, ale KK má zásobník).
Teď budu testovat nepřetržité topení 8 - 22 hodin, 50 °C voda a 23,4 °C vzduch.

Řeknu Vám co zjistíte...

Po mnoha hodinách pokusů (ovšem aby to bylo objektivní, muselo by to trvat mnoho dnů a nikoliv hodin a to za zcela stejných podmínek) to dopadne tak, že se přesvědčíte, že fyzika a zákon zachování energie funguje.

To bude ale překvapení...

No a příští rok si na základě toho "výzkumu" uděláte docenturu.

hodnocení

Zjistil jsem, že spotřeba se liší o 0,1 m3, ale v baráku je mnohem větší kosa při 14 hodinách topení na 50 °C než při 6 hodinách na 60 °C :-D

 

bruter*
hodnocení

0x

Vyprdněte na všechny rady a topte jak potřebujete,aby vám nebyla zima.Nějaké vypínání a zapínání plyn.kotle je ničemu protože topení vychladne a pak při zapnutí kotel něco sežere než se to zase ohřeje.A nyní za sebe,jsem dědek 82 let a mám chaloupku,kterou jsem postavil za režimu těch zlých v roce 1975 a kterou vyrobily a mě dodaly Vých.dřev.závody a jmenuje se Multi 66 a mám to kousek na Černou Horu v Krkonoších. Topíme plyn kotlem a vaříme na plyn. sporáku a platíme ročně 23.000 kč za plyn a doma teplota 23 stupňů Umíte si představit to,že jsme spálili před rokem 1995 80 metráků uhlí a k tomu ještě dřevo a furt to hlídat a bordel popel atd.Dnes pohoda a teplo bez nějakých starostí a topím jak potřebuji a máme se ženou teplo.Čau.

jenda22

Docela vám uniká současný vývoj ceny plynu. Na cenu 23000 za rok zapomeňte. V režimu DPI by mohli platit i přes 100000 Kč.

Nové kotle mají limity max a min. a regulace kotel to nepustí jiínam. Např. Baxi 1.14 má min spotřebu 0,75m3 za hodinu a 1,63m3 při max. za hodinu.

Vaše rada je nejlepší cesta k finanční katastrofě. A to jako vážně.

max*
Takze ten Vas kotel je Baxi?
Abych vedel, co nekupovat.
Mame uz druhy Vailant a absolutni spokojenost. Ke kondenzacnimu jsme se jeste nwdopracovali, ten posledni nas stal jen 1500 z druhe ruky. Ale kamarad ma novy kondenzacni a ohledne nizsi spotreby to zadna hitparada neni.
jenda22

Já tedy nevím, jestli umíte počítat, ale pokud si převedete 10,6 kWh na 1m3, tak podle výkonu kotle vám to vyjde. Baxi1.14 má jmenovitý výkon 14 kWh, plně elektronickou regulaci výkonu. Kupte si co chcete. Výkon je výkon. A v kuse nejede nikdy déle jak 30 min. Po startu plynule přidává na výkonu, po dosažení nastavené teploty otppné vody výkon stahuje tak, aby udržel nastavenou teplotu, dokud nevypne termostat.

Netuším, jak by jste si představoval regulaci výkonu ale asi nějak divně.

Že by Valiant bylo něco extra, tak to tedy není.

martink

Dobrý den, mám rodinný dum , dvougenerační , šumperák nezateplený , okna plastové , topím a ohřívám vodu kondenzačním kotlem . Radiátory převážně litina, kotel mám Brotje, kolik kw to ted nevím. Termostat v obýváku na 23 st, v okolních místnostech cca o stupen včude méně , v obýváku jsme nejčastěji. Kotel mám 4 rokem. První rok nastavena tepota do radiátoru 53 stupnu. Kotel běžel cca 9 hodin denně , samozřejmě v ruzných intervalech , spotřeba roční 31MWh ,platba cca 30tisic kč, druhým rokem teplota do radiátoru nastavena na 45, to běžel skoro pořád řekl bych tak 12 hodin denně. Ted mám nastaveno 48 stpnu a od 22 do 4 rána uplně vypnutý , od těch 4 běží do 10 hodin a potom kolem 14.00 do 17.00. potom už do večera teplota nespadne takže nějakých 9 až 10 hodin denně . spotřeba kolem 28Mwh ročně , u ČEZ mám aktuálně Mwh za 930kč. Ale jak bylo zmíněno v předchozích komentářích vše závisí na mnoha okolnostech, výkon kotle , množství vody , plocha radátorů, teplota nastavena jak na termostatu tak na kotli, zateplení domu apod.

 

hodnocení

0x
avatar gotrekzagary

Když jsem se před lety přestěhoval do domu, pořídil jsem programovatelný termostat a hrál si s jeho nastavením - ve kterých hodinách topit na kolik stupňů a tak, podle přítomnosti obyvatel v domě. Pak bývalka otěhotněla, zůstala doma a bylo potřeba vytápět i v hodiny, kdy to předtím bylo vypnuto. A ejhle, celková spotřeba byla nižší, než předtím. Proč? Protože je úspornější vytopit a udržovat +/- stálou teplotu, než to nechat částečně vychladnout a pak to natápět znovu.

Takže v topnou sezónu kotel běží 24/7 s tím, že přes den je na termostatu nastaveno 20 stupňů a na noc 19. Kolik hodin za den skutečně topí Vám ale neřeknu, protože to opravdu nesleduji. A v létě kotel nevypínám též, protože má piezozapalování, takže nehoří plamínek a není to potřeba. Navíc jsem četl, že je to lepší, protože kotel jednou za čas protočí čerpadlo aby nezatuhlo.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]