Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak efektivně ohřívat vodu?

Od: sorte odpovědí: 17 změna:

Ahoj, co může vyjít orientačně lépe na ohřívaní vody? V domě žijeme 4 a vodu si ohřívanáme průtokovým plynovým kotlem. Mě tak napadlo není efektivnější elektrický bojler?

Dá se to nějak odvodit plus mínus jestli je ten rozdíl razantní za aktuální ceny? Spotřeba teplé vody za den tak 200 - 250l bych řekl.

Na plynu máme spotřebu ročně 35 MWh a elektřina 1,1MWh. Pokud by se na ohřívání vody koupil elektrický bojler, jak moc by se dalo na plynu ušetřit a jak by naopak mohl stoupnout spotřeba elektřiny?

Díky

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x

Bojler rozhodně ne! Ohřev plynovým průtokovým ohřívačem je mnohem lepší. 1 kWh plynu byla vždy výrazně levnější než 1 kWh elektřiny a dá se předpokládat, že to tak bude i v budoucnosti. Bojler je zoufalá nouzovka když neexistuje nic jiného. Zabírá místo, je v něm jen omezené množství špinavé vody, má krátkou životnost, oproti průtokovému ohřívači náročnější údržbu a horší účinnost.

 

hodnocení

2x
avatar stir
Průtokový plynový kotel je nejlevnější řešení, protože člověk si ohřeje jen tolik vody, kolik momentálně spotřebuje. Bojler ať už plynový nebo elektrický ohřívá a posléze neustále udržuje vodu na nastavené teplotě.

 

 

hodnocení

0x
avatar ferax

Pro ten účel je lepší kombinovaný bojler. Protože v zimě, když se topí, máte ohřev vody v podstatě zdarma (elektrický ohřev je vypnutý). Jiná otázka jsou pak třeba solární panely na střeše.

Včera jsem poslouchal jednoho ekonoma a ten pravil - první zákon ekonomiky je " oběd není nikdy zdarma". Tj ani ohřev TUV topnou vodu NENÍ zdarma.

ivane - jestli ohřívám deset radiátorů, nebo jedenáct, to už není ve výsledku moc poznat. Ekonom se možná vyzná v číslech, ale praxe je praxe.

11 radiátorů místo deseti je PLUS 10% navíc. Tj NENÍ to stejné

Z vlastní praxe bych tu obludnou věc nikdy nikomu nedoporučil. Byl jsem rád, že jsem se toho zbavil. Když je komín, tak není nad karmu.

Nepsal jsem, že je to stejné, ale není velký rozdíl. Já používám karmu, ale každý nemá možnost připojení karmy. Znám ale několik případů, že si kombinovaný bojler pochvalují. Přípdně to ještě vylepšují solárním ohřevem.

... ale psal ...Protože v zimě, když se topí, máte ohřev vody v podstatě zdarma *mir*

samozřejmě solár je provozně / kromě čerpadla a elektroniky/ zdarma. Ale zase investice na začátku

ekonom

Není to zadarmo. Říká se tomu výnosy z objemu.

 

hodnocení

0x

Neznáme jaké máte sazby plynu ani elektřiny, ale obecně je 1kWh v plynu výrazně levnější než v elektřině. Odhadoval bych to z hlavy cca polovina / mluvím v cenách dosavadních - asi tak jako je doba před a po Kristovi, před a po Covidu, tak asi bude i doba před a po zdražení energiíí/. Další výhoda průtokového ohřívače je to, že si ohřeju pouze to co nyní spotřebovávám. A k nevýhodám může patřit určité kolísání teploty teplé vody. Ale např u sprchy to lze velice jednoduše vyřešit termostatickou bateriií. Tj za mne nechat stávající. Při změně by bylo nutné investovat do změny systému a stejně by to nepřineslo úsporu. Jinak spotřeba plynu pro topení a TUV / a zřejmě pro vaření/ není nijak malá. Já mám např v RD / ale převážně 1 osoba s minimem vaření/ spotřebu elektřiny cca 9 MWh/rok - a v tom je vše včetně topení tepelným čerpadlem/.

Nárůst spotřeby elektřiny bych viděl o cca 4 MWh /rok / 365 x 11 kWh - samozřejmě hlavně záleží zdali máte 2 kluky nebo 2 holky/. Samozřejmě cca to samé byste ušetřil v plynu, ale cena plynu je obecně nižší než cena elektřiny / myslím cena 1kWh tepla z daného paliva/.

 

hodnocení

0x
avatar martincakl

Když se dívám na čísla které uvádíte, tak šetřit byste asi měli někde jinde.

Na ohřev vody 250l (počítám s teplotou 40°C) potřebujete ročně 3,3MWh.

Plynem vodu ohřejete levněji než elektřinou.

A teď si tedy porovnejte, kolik by Vás stálo ohřát vodu (těch 3,3MWh) plynem vs.. elekřinou...a cenový rozdíl už si zhodnotíte sám.

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Spotřeba teplé vody za den tak 200 - 250l bych řekl.
Ale to je dost vody...

0,225m3 za den, x 365 dní = 82m3 za rok, jen teplé vody. Zkuste snížit spotřebu, nebo upravit odhad spotřeby..

Úplně málo to není, ale zase to není extrémně hodně - pro 4 osoby. To spíše vidím pro klasický RD dost velkou spotřebu plynu pro vytápění / a zřejmě malá část půjde na vaření/. Ale pokud tazatel hledá úspory / kdo v títo době nehledá.../ tak spotřeba elektřiny mi přijde odpovídající / pokud jsou osazeny LED žárovky, rozumné spotřebiče - pračka, lednice, mrazák,... tak zde moc možností není - samozřejmě vypínání stb provozu spotřebičůněco udělá, ale gro spotřeby energií je TEPLO - tj topení, ohřev TUV, vaření - tj souhlas - i v těchto "vodách" - a to doslovně - je třeba hledat/.

Ano, ta spotřeba tepla je opravdu hodně velká 35MWh, to bude někde kolem tepelné ztráty domu 20kW. Tam by se asi s šetřením mělo začít.

Ivane, souhlas, dávno tomu je, když jsem se učil, že nejvíce energie se spotřebuje vždy na ohřev čehokoliv.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]