Beton a malta - poměr písku a cementu

Od: Datum: 07.03.10 17:26 odpovědí: 13 změna: 30.08.13 11:44

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na poměr písku a cementu při míchání betonu a poměr písku, cementu a vápna při míchání malty. Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: technikjirik*
Datum: 07.03.10 17:30

Záleží na tom co chcete dělat. Ty poměry se liší podle použití a ne vždy je dobré dělat beton příliš cementový a maltu příliš "mastnou". Univerzální poměr pro beton je 1:4 na pevnostní konstrukce jako je věnec či pilíř a 1:5 je na podlahy. Ale berte to jako obecnou informaci. Na maltu je univerzum 1:3:6 cement:vápno:písek. Too je malta tzv. nastavená a je určení na zdění. Pro omítky se přidá víc vápna a ubere cementu.

doplněno 07.03.10 17:31:

poměry jsou pro váhohové jednotky nikoliv objemové

Ohodnoceno: 1x

Datum: 07.03.10 17:31

Malta všeobecně - 3+1+1 (písek, vápno, cement) Beton všeobecně asi říct nejde, záleží na směsi, použití ...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 07.03.10 19:02

slone, malta?

vápno a cement 1:1:

omyl? nebo překlep?

Datum: 07.03.10 21:16

Tak mě to onehdá řekli placmalti a bastlil jsem nějaký příčky a omítky. Kdyby to chtěl někdo zbourat, tak se asi nadře,co?*hi*

Datum: 07.03.10 18:34

Abychom nezapoměli,pro beton se používá písek plavený,tak zvaný "betoňák".

Pro míchání do malty písek hlinitý kopaný a přesátý,tak zvaný malťák.

JABRAKA

Ohodnoceno: 2x

Od: kytka*
Datum: 07.03.10 19:04

Tak chlapi ,ať vám to nespadne na hlavu, kdo by tady radil?:D

Datum: 07.03.10 19:07

Od: fireman99
Datum: 07.03.10 20:26

Všiml jsem si poznámky ohledně poměru cementu a vápna u malty. Jak to tedy má být správně?

Datum: 07.03.10 20:37
správně je to, co si namícháte , ale Jiřík již napsal "Na maltu je univerzum 1:3:6 cement:vápno:písek" pokudje to dovnitř tak klidně i 0,75:3:7 cement:vápno:písek, ale to jsou už jen drobnosti. Třeba použijete hašené vápno, někdy bude řídké, někdy hustší...
Beton. od poměru 2cement, :2 písek, :2štěrk , až po 1: 6 podřadný.
Ale i podřadný, který bude ve vlhku bude OK.
Boural jsem po sobě a otci "ošizené" základy kurníku, ale jak jsem se nadřel, nežli jsem je rozbil na menší...

Od: hop®
Datum: 07.03.10 22:18

Pouze vlastní letitá zkušenost: neznám váhové poměry, používáme objemové množství, na stavbě lépe měřitelné (počet fanek, lopat, kýblů). Beton kvalitní 1:3 (cement:písek), trochu ošizený 1:4. Malta z "malťáku" pouze na točené omítky, jinak používáme "betoňák", univerzální poměr je 5:2:1 (písek:vápno:cement).

Datum: 07.03.10 22:44

Pane Fireman, nedivte se, že odpověď rádců není tak jednoduchá.Zkušený zednický mistr přijde na stavbu, hrábne do hromady písku, promne ho v prstech, a hned přesně řekne, v jakém poměru se bude míchat. Je to případ od případu, a pokaždé to může být jinak. Případně Vám dopředu řekne, co to po určitém čase udělá, když se to tak nebo tak namíchá. Učil se to celý život. V Plzni dělali doktorát za měsíc, to ale u poctivého řemesla opravdu tak rychle nejde.My Češi jsme zdatní kutilové, ale nemá smysl znovu objevovat Ameriku.Vezměte si sebou dobrého zedníka a objeďte spolu pískovny v okolí.On Vám hned nadiktuje poměry míchání dle kvality písku.Pak si to klidně už dělejte sám, výsledek bude zaručený. Příklad: Kvalitní praný štěrk se správným poměrem písku, z něho beton 1:4-vydrží venku 30 let. Nevhodný písek,beton 1 : 3 - a po první zimě ho vyhrabou slepice, ačkoliv byl mastnější.Lidský život není tak dlouhý, abychom si mohli všechno sami vyzkoušet, a teprve po mnoha omylech na to přijít. Já a ostatní rádcové Vám přejeme úspěšné zvládnutí díla.

Od: pt®
Datum: 08.03.10 11:12

No to je přesně něco, jako kuchařka a kuchařka, i když vaří podle jednoho receptu, dopřidá podle sebe, podle své zkušenosti. PT /stařenka/

Ohodnoceno: 2x

Od: 8976*
Datum: 30.08.13 11:44

tak tak - boural jsem v přáslavicích stavby po rusech- váono neznali, mastili to asi 1:1 to byla odysea...něco urvat...jinde zase stavěli na hlínu- to šlo jako perník...

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.