Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Umístění termostatu-chladá ložnice

Od: aless odpovědí: 32 změna:

Dobrý den, chci se zeptat než nám zase začnou mrazy. V rodiném domku, který má stěny cca 40cm cihla prozatím nezateplen. Topíme plynovým kondenzačním kotlem značky Protherm Condens 25 kko. Dům má patro kde se dělají pokoje, je tam přivedeno topení, které je jen na nezámrznou teplotu. Přízemí kde obýváme má 3+1 dva pokoje obývák a kuchyň jsou na jih a ložnice a koupelna na sever.

Problém je, že v obývacím pokoji je termostat a když dám příklad nastavím 21 na termostatu tak jak je na jih tak termostat nesepíná kotel tak často tak pak ložnice a koupelna je nedotopená. takže při 21 v obýváku pak v ložnici je 19. Všude krom obývacího pokoje jsou termohlavice.

Do teď nám to ani tak nevadilo, ale čekáme mimčo tak bych rád aby v ložnici bylo tepleji, ale zároveň v obýváku nebylo přetopeno. Termostat mám namontovaný od firmy Honeywell CM 707.

Tak sem přemýšlel zda nedát bezdrátový termostat termostat EMOS P5614 a umístit ho do ložnice a termohlavice z ložnice přesunout do obýváku?

Ale nevím zda je to vhodné řešení navíc sem četl, že pro kondenzační kotel není vhodný termostat na principu jen spínat on/off, ale třeba přímo od Prothermu s jejich ekvitermní komunikací přes EBUS? Akorát to už je cenovka přes 4000 kč?

 

 

32 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

2x
avatar martincakl

Ano, můžete termostat dát do ložnice (když pominu, že v ložnici by mělo být chladněji)..a TV přendat z ložnice do obýváku.

Ano, kondenzační kotel by bylo lepší regulovat plynule a nikoliv "on/off"..

V budoucnu by to pak chtělo přepočítat a předělat tak, aby to bylo v pořádku a nemusel se termostat dávat do ložnice.

Při 19°C ale v ložnici nikdo nezmrzne..ani vy, ani mimino...

Je tedy otázka, zda to vůbec má smysl řešit..a na jak dlouhou dobu.

aless
hodnocení

Chtěl bych to mít tak abych si mohl o teplotě v ložnici rozhodnout já sám jestli mě chápete? Ikdyž dám termohlavice na plno tak prostě v ložnici a koupelně je o ty dva stpně cca vždy míň. Je mi jasný, že roli v tom má taky i tepelná ztáta budovy, ale než se zateplí chci to nějak vyřešit.

Proto sem i do budoucna přemýšlel nad PROTHERM Termostat SET - THERMOLINK RC/2, které má i venkovní čidlo a tudíž po zateplení by to mělo být ještě lépe regulované teda podle toho co sem četl.

Takže nbež by se zateplilo bych měl termsotat v ložnici a přehozené hlavice a nebo ho nechat v obýváku a zapnout funkci potlačení vlivu okolní teploty? Bavím mse teď PROTHERM Termostat SET - THERMOLINK RC/2.

Samotné zateplení nepomůže, s velkou pravděpodobností budete muset i po zateplené zvětšit výkon radiátory v ložnici.

Nejlepší je použít ekvitermní termostat s vnitřním čidlem a se zohledněním teploty v referenční místnosti.

zase řešit 2 stupně rozdílu v nezatepleném domě a v místnostech sever/jih je možná taky zbytečná práce. Rozdíly teplot jsou normální, těžko budete mít v každém koutě vámi popisovaného domu 21 stupňů. V koupelně travite denně kolik, 20 min? Tam si dejte takový ten topící žebřík do zásuvky s časovačem ať vám rano a večer pritopi a vysuší ručníky. Navíc v ložnici by mělo být pod 20, někde doporučují i 15-17 st. Není horší věci pro dýchací cesty než suchý teplý vzduch. To už je váš boj. My bydleli ve městě, zateplený panelák, suchý a teplý vzduch, běžně 24 st. bez topení, všichni pořád nějaké rýmy a kašle. Odstěhovali jsme se z města, koupili starší důma teď máme 24 st leda když je venku 35. Teplota běžně 18-22, vlhkost 50-60%, dramaticky klesl počet nachlazení, děti se dost otužily. A to topime má 21,5 a i to je pořád docela dost tepelné rozežranosti.

 

hm*
hodnocení

1x

Já bych v ložnici otevřel naplno (jestli tam je termohlavice, tak budiž, ona asi taky otevře naplno) a v obýváku přivřel. Přivřel tak, aby se v ložnici udělalo teplo.

Kdyby bylo v obýváku přivřeno zbytečně moc, v ložnici to termohlavice uhlídá, ale kotel by topil na moc teplou vodu a nekondenzoval by. Takže v obýváku přivřít pokud možno jen tak, aby to v ložnici stačilo.

aless
hodnocení

Tuhle variantu sem zkoušel akorát sem teda neškrtil radiátory v obýváku. Takže bych to ještě zkusil podle vaší rady. Termohlavice jsou všude kromě obývacího pokoje

 

hodnocení

1x
mám téměř identickou situaci doma, akorát topím peletami. Delší dobu jsem s tím experimentoval, zkoušel různá řešení.
K tomu, co teď máte - termostat musí být v místnosti, ve které máte termostatickou hlavici otevřenou na plno, případně tam žádnou mít nemusíte, toto je referenční místnost. Termostat by neměl být u radiátoru, neměl by být u jiných zdrojů tepla, např TV, nemělo by na něj svítit slunce. Ideálně někde ve výšce 1,5 m na druhém konci místnosti od okna. Termostat (kotel) se řídí touto místností. Zbytek místností si řešíte termo hlavicemi. Já topím na 21,5 v obýváku, což mi dělá 20 st v ložnici a 22,5 v dětském. V dětském to občas stahuji termo hlavicí níže. Termostat mám wifi, takže jsem si mohl najít ideální místo k umístění.
Pokud chcete dotapet ložnici, dejte termostat tam, nastavte požadovanou teplotu a v ostatních místnostech regulujte hlavicemi. Samozřejmě v ložnici, kde spíte a bude dítě, budete trávit dost času, takže si budete zvedat teplotu tělesným teplem a zbytek baráku může být nevytopený.
Slušné termostaty začínají kolem 4000, umí se učit, pokud máte plynový kotel, můžete využít pulsní modulaci + naučení se tepelné charakteristiky objektu a chytré ovládání termostatem (např. Netatmo, Google Nest, Honeywell evo home). Já mám roky Netatmo a spokojenost ( i když právě s peletovym kotlem nemůžu využívat pulsní modulaci a učení, můj kotel je jen on/off)

 

hodnocení

0x

Jestli jde jen o ložnici, tak si můžete do ní koupit programoatelnou hlavici s motorkem. Dá se koupit za pár stovek.
Přemýšlejte o ekvitermní regulaci. Regulace na referenční místnost je neúsporná a nepohodlná. Reaguje na slunce, takže v ostatních místnostech je odpoledne zima. Tak velkou rezervu výkonu na tělesech v nich určitě nemáte aby to srovnaly hlavice.

ekviterm ve starém nezatepleném domě, kde se ještě netopí v horním patře, je v podstatě k ničemu. Tepelné ztráty jsou obrovské, výkyvy velké a regulace podle venkovní teploty nepřesná. Já mám ekvitermní čidlo jako digitální teploměr :)

Naopak. Regulace podle vnější teploty má největší význam právě u nezateplených budov a dřevostaveb s malou tepelnou kapacitou, kde teplotu ovlivňuje slunce. Regulace podle referenční místnosti je velice obtížná, protože odpoledne se teplota vody sníží tak, že v ostatních místnostech nestačí, což je tazatelova situace.

odpoledne se sníží teplota vody? Ekviterm snad nastavuje teplotu vody v radiatorech. Představa, že pokles teploty venku např z 12 na 7 stupňů, který podle ekvitermní křivky zvedne teplotu v otopné soustavě z 42 na 50 st., bude mít nějaký zásadní vliv na nezateplený dům, je nesmyslná. Navíc ve starém domě se starými radiátory máte v oběhu obrovské množství vody, takže nějaká regulace v několika stupních během dne je také z říše snů. Obzvlášť v režimu on/off.

Odpoledne, kdy svítí slunce do referenční místnosti na jihu, je na několik hodin tak snížená teplota, že se pak večer nestačí vytopit zastíněná ložnice. To je problém taazatele, který vyřeší regulací podle vnější teploty. Levnějším řešením by byla programovatelná hlavice nebo přesunutí referenční místnosti do ložnice.

aless
hodnocení

Právě hodně uvažuji nad doporučeným termostatem od Prothermu s vnějším čidlem a vše řízeno ekvitermní regulací. Údajně si díky tomu termostat s kotlem lépe pokeca a bude docházet i k modulací výkonu kotle. Což prý přes hloupý termostat, který špína on/off se neděje.
A nebo udělat levnější variantu s bezdrátovým termostatem a pak jen přemístit termostat do ložnice a přendat termo hlavice.
Teď popřemýšlel, která varianta bude lepší.
můžete mi popsat jak to vyřeší ekvitermní regulace? Ptám se v dobrém, třeba to mám doma jen špatně nastavené. Vy máte na mysli nejspíše situaci, kdy kotel jede celý den (většinu) a jen pritapi a udržuje stálou teplotu v okruhu nezavisle na termostatu? Tedy pulsní modulace a jen přitápění. Jinak totiž vámi popisována situace, kdy venku svítí slunce povede k pravému opaku. U starého domu s kotlem on/off se vypne následkem slunečního tepla termostat někdy dopoledne, tudíž kotel stojí a je úplně jedno, co říká ekvitermní regulace na teplotu venku. V podvečer se začne ochlazovat, termostat zapne kotel a začne natapet velké množství vody v okruhu, to trvá celkem dlouho, místnosti chladnou a v těch, kde nebylo slunce už je zima. Přitom ekviterm, když je správně umístěný na severní straně, mimo sluneční paprsky, nijak extra výkyvy neregistruje v zimních dnech, takže teplotu vody nijak razantně nezvýší. Takže v podvečer čekáte 2 h než vám začnou topit radiátory a po 3 h máte konečně teplo a termostat opět vypne kotel a je úplně jedno, co si myslí ekvitermní čidlo. Kotel stojí, radiátory chladnou do dalšího sepnutí termostatu.
ještě pro tazatele, jehož odpověď jsem neviděl, ten termostat je plně vybavený, má vše, co potřebujete k ekvitermní regulaci kotle, který umí pulsní ovládání , takže to je určitě cesta. Nicméně chytrý termostat znamená něco jiného, ne, že má ekviterm. Chytré termostaty se umí naučit teplotní charakteristiku objektu, několik týdnů si sledují, jak objekt reaguje na vytápění a poklesy teplot a pak je schopný už s předstihem reagovat a vytápět, takže šetří náklady a zvyšuje tepelný komfort (snižuje kolísání teploty v domě), k tomu obvykle má i webovou či mobilní aplikaci, možnost tvorby grafu, stažení dat atd.
aless
hodnocení

Myslel jsem hloupý v uvozovkách takový který opravdu umí jen on/off nějak nekomunikuje s kotlem atd.
Na chytrý termostat jsem koukal například netatmo. Jen nevím co by bylo vhodnější?
Jestli netatmo, které se dejme tomu učí charakteristiku budovy, bere si info o počasí, ale spíná taky jen on/off a neumí regulovat výkon kotle což jejich originální termostat od Prothermu umí podle info na stránkách
upřímně já mám Netatmo jen proto, že se mi nechtělo tahat ze sklepa do obýváku 3 žilový kabel od kotle do termostatu, proto WiFi termostat. Pokud bych měl možnost, volil bych určitě originál od Benekovu (ten měl jen kabelový tehdy).
Tohle už je na konzultaci firmy, co vyrábí kotel. Jestliže chcete využít naplno kotel a termostat, musí tam být obousměrná komunikace. Netatmo u mně jen spíná relé on/off. Ale u plynového kotle s ekvitermem právě využijete plynulou regulaci kotle (pokud to umí kotel i termostat), ne jen on/off. Někdy se tomu říká pulsní (termostat klidně i 10 x za hodinu přidá či ubere výkon kotli podle prostorového a ekvitermního čidla, ale nevypíná ho), někdy plynulá, záleží od výrobce. Takže bych se první zajímal o termostaty výrobce kotle. Ten Protherm s RC/2 má vše, včetně potlačení okolní teploty. Dobré je si ověřit u bezdrátového dosah. Mně to nedosáhlo, takže jsem nakonec tahal kabel od relé sklepem pod obývák, ale to nebyl žádný problém proti sekání až do obýváku.

Myslím, že všechno bude fungovat lépe než to, jak to máte teď. Možná, že to neumím dobře vysvětlit, ale mně to nepřipadá moc složité. Místnost s termostatem je na jih, takže jí z části vytápí slunce. Odpoledne, kdy je slunce neintenzívnější, termostat sníží teplotu vody tak, že se severní ložnice a koupelna nevytopí ani když se úplně otevřou hlavice. Čidlo je potřeba dát tam, kde ho nebude slunce tolik ovlivňovat. Ve výsledku asi nebude velký rozdíl, jestli se dá do severní místnosti nebo ven.

 

hodnocení

0x
avatar kejikl

Termostat dejte tam, kde je nejstudenější místnost.
Termohlavici z ní jednoduše přehoďte do obýváku.
Jednoduché funkční řešení "zadarmo."

aless
hodnocení

Tohle řešení mě napadlo jako vhodné jen s rozdílem, že bych pořídil bezdrátový termostat. Abych nemusel složité tahat nové kabely od kotle.

Přesně tak, kupte bezdrátový, taky to tak mám.
Dá se tak hezky vyzkoušet, která místnost bude nejlepší.
Jen je třeba v místnosti kde bude termostat otevřít termohlavici naplno, nebo ji úplně odstranit.

 

aless
hodnocení

Tak a teď teda řeším zda dát ten ekvitermní termostat od Prothermu s venkovním čidlem, kterej komunikuje přes eBus a umí modulací výkonu, ale je za 4500kc nebo koupit například obyč bezdrátový termostat za 1300 max s WiFi za 2000kc. Který umí jen komunikací on/off.
Zastoupení Prothermu mi doporučuji jejich termostaty.

pokud máte kondenzační kotel s regulací výkonu, tak obyč termostat on/off je velký krok zpět. Ten od Prothermu vytáhne z kotle maximum, bude to chtít si s tím pohrát ze začátku, ale troufám si tvrdit, že po správném nastavení se vám vráti investice do termostatu za 1 sezónu

 

hodnocení

0x

Tak dát termostat do nejstudenější místnosti proto abych měl teplo v ostatních místnostech myslím není dobrý nápad.Logicky Vám stoupnou náklady na topení.Prostě bude to topit více a déle.To ten termostat mužete dát rovnou za okno na mráz.A bude všude krásně teploučko,kondenzační kotel Vám pojede nepřetržitě jak je od něj žádáno ale Vy si pak při vučtování holt připlatíte...

a na to jste přišla prosím jak? Když si dá termostat do nejchladnější místnosti, tak docílí hlavně toho, že tam bude mít teplo. V ostatních místnostech si bude pomocí termohlavic regulovat teplotu na úplně stejnou, nebo klidně i nižší než v té ložnici, klidně může ostatní radiátory vypnout a topit jen v ložnici...

Na to nepotřebuju prosím přicházet to je uplně logický.Když dám termostat.do místnosti která má 17C a chci mít 22 C tak bude spotřeba plynu určitě větší než když dám termostat do místnosti které má 22 C a chci 22C

Hlavně já píšu jen o spotřebě a Vy do toho mícháte termohlavice.Nevíme jaký má pán spodní výkon kotle a správně provedenou soustavu ale ona taky není legrace správně zregulovat.Všechny radiátory zavřít a topit jen v jedné místnosti při nesprávné dimenzaci kotle bude samozřejmě problém.

Temostat on/off ke KK kotli je jak píšete krok zpět.

Tazatel ale neřeší jak ušetřit na topení, ale jak zatopit dítěti v ložnici při zachování regulace podle referenční místnosti. Rada dát termostat do ložnice je v tomto případě správná. V ostatních místnostech se spotřeba nezvedne, protože průtok budou regulovat hlavice.

Samozřejmě že stoupne spotřeba plynu když ložnici bude vytápět na vyšší teplotu, v ostatních místnostech minimálně tam to uregulují termohlavice.
Co se týče ekvitermu jak je teplota kotle regulovaná do teď..ručně tak zas bude fungovat ručně, pokud majitel není pako tak si průběžně nastavuje takovou teplotu vody do radiátorů aby fungovala kondenzace a kotel často nespínal.

 

ra02cz: To, že si někdo bude nastavovat ekvitermní křivku "ručně" si nedokážu představit ani u důchodce, který si před kotel postaví židličku a po 10 minutách se bude dívat jak je venku a na kotli bude točit knoflíkem..Velmi hrubě to nastaví, ale kolikrát? 2x denně? Ano, asi si nastaví teplotu výstupní topné vody do radiátorů..ručně a velmi hrubě. To je tak jediné co lze bez slušné regulace udělat.

To nastavování myslím párkrát za zimu.
pan Cakl to trochu dramatizuje, každý, kdo má s ekvitermem zkušenosti ví, že po většinu přechodného období topné sezóny, což je poslední roky tak září-pulka prosince a půlka března-kveten, že si vystačí s 2 teplotama ve finále.

 

asd1
hodnocení

0x

Musíš dát termostat do ložnice a do obýváku termohlavici.

Příp. venkovní termostat a regulace pojede podle vnější teploty, uvnitř termohlavice.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]