Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, chci se zeptat než nám zase začnou mrazy. V rodiném domku, který má stěny cca 40cm cihla prozatím nezateplen. Topíme plynovým kondenzačním kotlem značky Protherm Condens 25 kko. Dům má patro kde se dělají pokoje, je tam přivedeno topení, které je jen na nezámrznou teplotu. Přízemí kde obýváme má 3+1 dva pokoje obývák a kuchyň jsou na jih a ložnice a koupelna na sever.
Problém je, že v obývacím pokoji je termostat a když dám příklad nastavím 21 na termostatu tak jak je na jih tak termostat nesepíná kotel tak často tak pak ložnice a koupelna je nedotopená. takže při 21 v obýváku pak v ložnici je 19. Všude krom obývacího pokoje jsou termohlavice.
Do teď nám to ani tak nevadilo, ale čekáme mimčo tak bych rád aby v ložnici bylo tepleji, ale zároveň v obýváku nebylo přetopeno. Termostat mám namontovaný od firmy Honeywell CM 707.
Tak sem přemýšlel zda nedát bezdrátový termostat termostat EMOS P5614 a umístit ho do ložnice a termohlavice z ložnice přesunout do obýváku?
Ale nevím zda je to vhodné řešení navíc sem četl, že pro kondenzační kotel není vhodný termostat na principu jen spínat on/off, ale třeba přímo od Prothermu s jejich ekvitermní komunikací přes EBUS? Akorát to už je cenovka přes 4000 kč?
Ano, můžete termostat dát do ložnice (když pominu, že v ložnici by mělo být chladněji)..a TV přendat z ložnice do obýváku.
Ano, kondenzační kotel by bylo lepší regulovat plynule a nikoliv "on/off"..
V budoucnu by to pak chtělo přepočítat a předělat tak, aby to bylo v pořádku a nemusel se termostat dávat do ložnice.
Při 19°C ale v ložnici nikdo nezmrzne..ani vy, ani mimino...
Je tedy otázka, zda to vůbec má smysl řešit..a na jak dlouhou dobu.
Chtěl bych to mít tak abych si mohl o teplotě v ložnici rozhodnout já sám jestli mě chápete? Ikdyž dám termohlavice na plno tak prostě v ložnici a koupelně je o ty dva stpně cca vždy míň. Je mi jasný, že roli v tom má taky i tepelná ztáta budovy, ale než se zateplí chci to nějak vyřešit.
Proto sem i do budoucna přemýšlel nad PROTHERM Termostat SET - THERMOLINK RC/2, které má i venkovní čidlo a tudíž po zateplení by to mělo být ještě lépe regulované teda podle toho co sem četl.
Takže nbež by se zateplilo bych měl termsotat v ložnici a přehozené hlavice a nebo ho nechat v obýváku a zapnout funkci potlačení vlivu okolní teploty? Bavím mse teď PROTHERM Termostat SET - THERMOLINK RC/2.
Samotné zateplení nepomůže, s velkou pravděpodobností budete muset i po zateplené zvětšit výkon radiátory v ložnici.
Nejlepší je použít ekvitermní termostat s vnitřním čidlem a se zohledněním teploty v referenční místnosti.
Já bych v ložnici otevřel naplno (jestli tam je termohlavice, tak budiž, ona asi taky otevře naplno) a v obýváku přivřel. Přivřel tak, aby se v ložnici udělalo teplo.
Kdyby bylo v obýváku přivřeno zbytečně moc, v ložnici to termohlavice uhlídá, ale kotel by topil na moc teplou vodu a nekondenzoval by. Takže v obýváku přivřít pokud možno jen tak, aby to v ložnici stačilo.
Jestli jde jen o ložnici, tak si můžete do ní koupit programoatelnou hlavici s motorkem. Dá se koupit za pár stovek.
Přemýšlejte o ekvitermní regulaci. Regulace na referenční místnost je neúsporná a nepohodlná. Reaguje na slunce, takže v ostatních místnostech je odpoledne zima. Tak velkou rezervu výkonu na tělesech v nich určitě nemáte aby to srovnaly hlavice.
Naopak. Regulace podle vnější teploty má největší význam právě u nezateplených budov a dřevostaveb s malou tepelnou kapacitou, kde teplotu ovlivňuje slunce. Regulace podle referenční místnosti je velice obtížná, protože odpoledne se teplota vody sníží tak, že v ostatních místnostech nestačí, což je tazatelova situace.
Odpoledne, kdy svítí slunce do referenční místnosti na jihu, je na několik hodin tak snížená teplota, že se pak večer nestačí vytopit zastíněná ložnice. To je problém taazatele, který vyřeší regulací podle vnější teploty. Levnějším řešením by byla programovatelná hlavice nebo přesunutí referenční místnosti do ložnice.
Myslím, že všechno bude fungovat lépe než to, jak to máte teď. Možná, že to neumím dobře vysvětlit, ale mně to nepřipadá moc složité. Místnost s termostatem je na jih, takže jí z části vytápí slunce. Odpoledne, kdy je slunce neintenzívnější, termostat sníží teplotu vody tak, že se severní ložnice a koupelna nevytopí ani když se úplně otevřou hlavice. Čidlo je potřeba dát tam, kde ho nebude slunce tolik ovlivňovat. Ve výsledku asi nebude velký rozdíl, jestli se dá do severní místnosti nebo ven.
Termostat dejte tam, kde je nejstudenější místnost.
Termohlavici z ní jednoduše přehoďte do obýváku.
Jednoduché funkční řešení "zadarmo."
Tak dát termostat do nejstudenější místnosti proto abych měl teplo v ostatních místnostech myslím není dobrý nápad.Logicky Vám stoupnou náklady na topení.Prostě bude to topit více a déle.To ten termostat mužete dát rovnou za okno na mráz.A bude všude krásně teploučko,kondenzační kotel Vám pojede nepřetržitě jak je od něj žádáno ale Vy si pak při vučtování holt připlatíte...
a na to jste přišla prosím jak? Když si dá termostat do nejchladnější místnosti, tak docílí hlavně toho, že tam bude mít teplo. V ostatních místnostech si bude pomocí termohlavic regulovat teplotu na úplně stejnou, nebo klidně i nižší než v té ložnici, klidně může ostatní radiátory vypnout a topit jen v ložnici...
Na to nepotřebuju prosím přicházet to je uplně logický.Když dám termostat.do místnosti která má 17C a chci mít 22 C tak bude spotřeba plynu určitě větší než když dám termostat do místnosti které má 22 C a chci 22C
Hlavně já píšu jen o spotřebě a Vy do toho mícháte termohlavice.Nevíme jaký má pán spodní výkon kotle a správně provedenou soustavu ale ona taky není legrace správně zregulovat.Všechny radiátory zavřít a topit jen v jedné místnosti při nesprávné dimenzaci kotle bude samozřejmě problém.
Temostat on/off ke KK kotli je jak píšete krok zpět.
Tazatel ale neřeší jak ušetřit na topení, ale jak zatopit dítěti v ložnici při zachování regulace podle referenční místnosti. Rada dát termostat do ložnice je v tomto případě správná. V ostatních místnostech se spotřeba nezvedne, protože průtok budou regulovat hlavice.
ra02cz: To, že si někdo bude nastavovat ekvitermní křivku "ručně" si nedokážu představit ani u důchodce, který si před kotel postaví židličku a po 10 minutách se bude dívat jak je venku a na kotli bude točit knoflíkem..Velmi hrubě to nastaví, ale kolikrát? 2x denně? Ano, asi si nastaví teplotu výstupní topné vody do radiátorů..ručně a velmi hrubě. To je tak jediné co lze bez slušné regulace udělat.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.