Norma EU na plynovou hadici

Od: Datum: 15.11.12 13:31 odpovědí: 10 změna: 15.11.12 15:44

Dobrý den , nezná někdo normu EU na připojení plynového sporáku? Chtěj nám dávat nějakou hadici podle nové normy , já jí mam od roku 2008 novou a tak nevidím důvod pro výměnu . Je to byt v osobním vlastnictví . Díky za info


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 15.11.12 13:35
 

Myslíš, že chytrolíni z EU budou obcházet domácnosti a koukat po hadicích? Hlavně je nepouštět do bytu - ještě by něco ukradli. Nedělej si s tím těžkou hlavu, až ta stará doslouží, budou se prodávat jen ty podle nejnovějších norem, do té doby můžeš mít tuhle.

 
Datum: 15.11.12 13:35
 
avatar

Odborné stanovisko č. 087/2010 _ ČSTZ
DOTAZ: Od kdy se nesmějí používat plynové plastové hadice k připojování plynových spotřebičů?
ODPOVĚĎ: Podmínky pro připojení plynových spotřebičů v domech, bytech atp. stanoví TPG 704 01 "Odběrná plynová zařízení a spotřebiče na plynná paliva v budovách".
Tato pravidla nezakazují použití plastových hadic, ale zpřísňují podmínky pro jejich instalaci:
8.2.2 ... Hadice musí splňovat ČSN EN 1775 z hlediska spolehlivosti po dobu podle 4.3.1.3 a odolnosti proti vysokým teplotám. Pokud tento požadavek nesplňují, musí být před místem jejich připojení instalována protipožární armatura a nadprůtoková pojistka (např. u pryžových hadic). Výjimku tvoří připojení např. laboratorních kahanů, sklářských kahanů, hořáků pro nahřívání a opalování a speciálních spotřebičů. ...
Odolností proti vysokým teplotám se rozumí ve smyslu ČSN EN 1775 "Zásobování plynem _ Plynovody v budovách _ Nejvyšší provozní tlak ≤ 5 bar _ Provozní požadavky", pokud je součást plynovodu těsná až do dosažení teploty, při níž již nehrozí nebezpečí výbuchu plynu. Pro plyny první, druhé a třetí třídy (svítiplyn, generátorový plyn, zemní plyn, propan-butan (LPG) atp.) je touto teplotou 650 °C. Po 30 minutách nesmí být únik při definovaném tlaku, rovnajícímu se u hadic nejčastěji nejvyššímu provoznímu tlaku, nejméně však 10 kPa, větší než 150 litrů za hodinu. Alternativně je možno provést zkoušku při 5 kPa: doba zkoušky a kritérium netěsnosti zůstávají stejné.
Plastové (pryžové) hadice, tj. hadice, u nichž je těsnost zajišťována konstrukcí z uvedených materiálů, těmto podmínkám samozřejmě nevyhovuje. To znamená, že tyto hadice, pokud jsou použity k připojení běžných domácích, velkokuchyňských i průmyslových spotřebičů, jako jsou plynové sporáky (pro domácnost i velkokuchyňské), vařiče, kotle, průtokové ohřívače atp., pícky pro vypalování keramických výrobků atp., musí být vybaveny od 1. 6. 2009 zařízením zabraňujícím vzniku rizikových situací v případě požáru nebo při jejich přetržení, a to:
protipožární armaturou
a
nadprůtokovou pojistkou
Tento požadavek se aplikuje
v případě nově instalovaných spotřebičů
při výměně stávajících spotřebičů
V případě stávajících spotřebičů se musí plastové (pryžové) hadice vyměnit pouze tehdy, pokud
jejich výměnu požadují orgány státní správy z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (inspekce práce), požární ochrany, hygieny a životního prostředí (čl. 1.6 TPG 704 01)
pokud se vizuální kontrolou zjistí, že jejich stav (ztížená možnost ohybu ("ztvrdnutí"), hlubší praskliny povrchové vrstvy atp.) nezaručuje jejich bezpečné použití (čl. 8.2.2 TPG 704 01)
-
Takže bílé AZ hadice ANO, ale před nimi požární a nadprůtokové pojistky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ku*
Datum: 15.11.12 13:40
 

takže se musím podívat , jestli mám ještě něco před tou bílou hadicí a pak maj smůlu :D

Od: ku*
Datum: 15.11.12 13:41
 

a kdyř jí tam mám od roku 2008 , tak nemusím vůbec nic řešit?

Datum: 15.11.12 13:45
 
avatar

To zřejmě ano protože ta TGP 704 01 platí od 1.6.2009

Tady si můžete počíst:

http://energetika.tzb-info.cz…1-dotazy-a-odpovedi#pripojeni

 
Od: ku*
Datum: 15.11.12 13:55
 

kašlu na to , vůbec tomu nerozumím , hadici mam k plynové desce a to musí stačit ,nenechám si v lince nic předělávat . Stejně děkuji za rady

Od: buss®
Datum: 15.11.12 13:58
 

Máte svého revizního technika, poptejte se jeho, popř., vyčkejte, až přijde na revizi. Revize minulý rok a na starou říkal nic. A čí je hadice?

 
Od: ku*
Datum: 15.11.12 15:30
 

revizi dělá společenství a hadice je moje

Datum: 15.11.12 15:32
 
avatar

Nevím,proč v paneláku zjišťovat stoh norem?Jednou za dva roky zavoláme plynaře na revizi.Ten nám přitom řekne,čím máme naše soukromé kuchjyně vybavit.

JABRAKA

 
Od: ku*
Datum: 15.11.12 15:44
 

no právě , řekl , že máme dát nové hadice , ale proč tak najednou? chtěj to dávat nyní a revize se dělala loni

 

 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.