Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Lze zapojit dvoje kamna na tuhý na jeden komín?

Od: tm odpovědí: 11 změna:

Ve sklepě máme kotel na tuhý paliva - dakon. Od kotle jsou rozvody po celém domě. Napadlo mě v prvním patře (obytná část) vybudovat krb (klidně by mohl být i s výměníkem). Dotaz zní - lze tento krb napojit na komín, který vede od kotle ve sklepě? Samozřejmě předpokládám, že budu vždy topit buď v kotli nebo v krbu (nikdy současně). Lze to takto provést, je nutné dosadit např. nějaké klapky, aby kouř nešel do místnosti nebo nechytal falešný luft? Děkuji.

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

janm*
hodnocení

8x

Zdravím

Napojit kamna a kotel na jeden průduch komína není dovoleno. Napojení dvou a více kamen na jeden průduch lze jen za dodržení jistých věcí daných normou, a týká se pouze "klasických" uzavíratelných kamen (ne krbových) o jistém výkonu (do 5 kw) , čili klasicky třeba jeden komínový průduch a z každé strany v místnosti např. petry, (tuším že jich nebylo možno připojit více než 4 na jednom podlaží a dvě nad sebou u dvou podlaží téhož objektu, museli ale splňovat stejný výkon typ výrobce nesmělo jít o krb krbová kamna apod.) Podrobněji by vám to měl říct kominík, i když co se týká jednoho průduchu pro dvě kamna tak i když by to dle normy mělo stale jít, nechtějí to dělat.


doplněno 17.08.21 17:57:

Řešení vašeho problému bych viděl asi takto, kotel na tuhá paliva s centrálním rozvodem tepla máte, tedy soustředil bych se již čistě na ten "krb" lépe osobně doporučuji spíše krbová kamna (má to řadu výhod) nebo zkrátka obyčejná teplovzdušná kamna na tuhá paliva (ne teplovodní protože toto řešení již máte ) Vytipoval bych si v obývacím pokoji stěnu, která je stěnou "venkovní" případně ale to by bylo asi technicky již složitější vnitřní s ohledem na vhodnost umístění topidla poradil se s kominíkem a následně nechal nebo postavil (jsou i stavebnice) vhodný komín, na kamna a krbová kamna většinou postačuje průměr vložky 150 mm. V přechodném období kdy ještě například nechcete vytápět celý dům a tudíž může být i neekonomické a nepohodlné roztápět velký kotel, můžete vytápět kamny, při vhodném umístění vytopí více než jednu místnost (např. zádveří s otevřenými dveřmi do druhé místnosti apod.) Dále pak je možné má-li dům ještě někde jinde jiný komín nepoužívaný tento nechat zrevidovat opravit v případě že bude pak umístění kamen k němu připojených vyhovovat.

tm
hodnocení

Děkuji za vysvětlení. Jedná se o řadový RD (uprostřed), takže je k dispozici pouze jeden komín (ve společné zdi se sousedem) a výstavba dalšího by byl asi trochu problém, resp. by ho šlo nejspíš umístit pouze na venkovní stěnu (tzn. krbovky by musely být umístěny při vnější stěně domu - vedle okna). Vrátil bych se ještě k mému původnímu nápadu - ve sklepě ponechat kotel a v prvním patře tedy umístit nikoliv krb (špatně jsem se vyjádřil), ale krbový kamna - např. petry. Vývod z těchto kamen by šel tedy napojit do stávajícího komínu? Resp. napojit by to samozřejmě šlo, ale jestli to bude fungovat... abych poté nezatopil buď na jednom nebo na druhém místě a neměl jsem všechen dým v domě... děkuji

asd1

Fungovat to bude, ale: 1. když vyhoříš od komína tak problém s pojistkou. 2. neprojde to revizí komína (při novým spotřebiči povinná, když neni tak zase pojišťovna) 3. přijede návštěva, ty budeš mít zatopeno v kotli ale oni si zatopí v kamnech, pak to může být problém typu CO a mrtvolky. = pokud to takhle uděláš tak s timhle musíš počítat a určitě mít doma hlásič CO

janm*

Čistě "technicky" a "prakticky" by to šlo, předpokládám že průměr komína bude vzhledem k napojenému kotli dostatečný a těch +,- 4 -5kw k tomu (petry, malé krbovky) by neměl být také problém, neboť ten komín nepozná jestli máte dole 15kw krbovky nebo 15 kw kotel (například). Troufám si tvrdit že při správné obsluze a pokud na to budete jen trochu dbát včetně čištění komína tak i z hlediska bezpečnosti bych v tom neviděl zádrhel. ALE pokud jde o zdroj CENTRÁLNÍHO VYTÁPĚNÍ nebo zásobování teplem (tj. nějaké teplovodní rozvody apod.) pak to normy zkrátka nepřipouští a oficiálně vám to neschválí. Jak už jsem psal něco jiného jsou dvoje kamna nad sebou tedy místo kotle dole byste měl ještě jedny kamna, tak pokud by to splňovalo normou dané náležitosti tak dvě teplovzdušná topidla nad sebou jsou zatím ještě přípustná. ALE tady narazíte spíš zase nato, že kominíci tuto skutečnost velice rádi zamlčují a kategoricky řeknou ne ačkoli to není opodstatněné. Proč? Inu zapojit dvoje kamna do jednoho komína byť vyhovuje nebo se stanoví výpočtem že vyhovuje "není žádný kšeft". Proto doporučí vždy postavit nový komín pro další kamna nebo nový dvojprůduchový komín, to je celá věda. Váš problém je TEPLOVODNÍ ZDROJ s centrálním rozvodem X TEPLOVZDUŠNÝ ZDROJ toto opravdu přípustné není. Pakliže to tak uděláte pak je to pouze a jen na vaše riziko odpovědnost to je celé. K té zdi by jinak šel dát i nerez komín je to rychlé jednoduché ovšem celkem drahé je na zvážení zda jste ochoten do toho jít, nechat si to udělat u kominíků není žádný problém...

janm*

Ještě bych rád reagoval na body pana asd 1 z mého pohledu letitých zkušeností.

1. Vyhoření sazí - ano tímto hodně kominíci lidi straší může se to stát ovšem je to opravdu "mezní stav" který je opravdu podmíněn tím že takřka vůbec komín nečistíte a topíte s prominutím jako "prase" tj. nacpete kotel kamna palivem případně ještě nějakým bordelem co tam nepatří a uděláte z toho dýmovnici a tak to budete praktikovat den co den rok co rok výsledek se jednou dostaví. Základ je při jakémkoli topení dbát na to, aby se z komína kouřilo minimálně anebo vůbec, ano lze topit i tak že kouř po 90% doby kdy je topidlo v provozu takřka nevidíte ani necítíte, jistě trocha dehtu se může na stěnách objevit i tak , ale pokud topíte jak píšu a komín pravidelně čistíte tak ani tak komín zkrátka nemůže vyhořet.

2. Neprojde to revizí, nebo budou problémy i při kontrole ano tak to je pravda o tom jsem již psal.

3. Tak tady bych to rozhodně neviděl tak černě, protože pokud jsou v provozu obě topidla tj. kotel i kamna tzn. hoří a "jedou" tak to k problémům s únikem do místnosti nepovede, neboť topí-li se jak jsem psal viz. výše, komín se udržuje čistý (čistí se) tak ten po tom se ještě více zahřeje a potáhne ještě lépe tj. spaliny budou hladce odcházet komínem nebude důvod aby to braly "přes pokoj" obě topidla nasávající vzduch zevnitř vytváří při hoření podtlak který brání tomu aby šly spaliny dovnitř. V případě že se topí jen kotlem pak pozor na to že horní kamna jež jsou mimo provoz by měla být těsně uzavřena , nevolit kamna s trvale otevřenými otvory výrobcem např. terciární vzduch a podobné přídavné věci . Po nahřátí komína a správném topení zase není důvodu aby spaliny z kotle opouštěli komín přes kamna nad ním... Hlásič CO případně ještě s hlásičem kouře není samozřejmě ke škodě.

Čili to tak k té funkčnosti, ovšem oficiálně vám to nikdo neschválí a nepřipouští se to, tudíž zapojíte-li si to tak je všechna odpovědnost na vás a v těchto případech platí, že dojde-li náhodou přece jen k nějaké události tak pak i kdyby na to toto zapojení vliv nemělo přičtou vám to k vině...

 

hodnocení

1x
avatar milancukrar

Technik vzkazuje, určitě se nejdříve domluvit s kominíkem, který bude dělat revizi. Páč co člověk, to názor.

Umístit dva spotřebiče, do jednoho průduchu lze, za podmínek:

Budou v jiném patře, průměr komína utáhne spotřebiče. polopatě, nesmí být dole výkonné topidlo a to v patře rovněž výkonné topidlo..

tm
hodnocení

Neměl jsem v plánu topit oběma topidly současně... Jak to tak vidím, asi se na to vybodnu. Kominík, revize, bude z toho smětí v obýváku, určitě těkay nějaký kouř do místnosti... Mělo to být spíš pro zvýšení tepelné pohody, zvuk praskání dřeva v obýváku... Působí to na mě jako víc nevýhod než výhod. Ještě teda jeden dotaz - vedle komínové roury je nad střechu vyveden průduch ca. 15x15 cm (vyústění hned vedle komínové roury), který má zřejmě sloužit jako větrání od kotle, který je ve sklepě (musel bych prověřit kouřem, zda-li je to skutečně on). Jelikož odvětrání tímto průduchem je stejně na dvě věci - když kotel kouří, šíří se to logicky přednostně do sklepa, resp. vratama ven. Pokud by se do tohoto průduchu dala např. nerez trubka (průměr 10 nebo 15 - pokud by se vešla) - do této trubky by šly odvést menší krbovky? Jaký by byl potřeba průměr?

janm*

Pokud máte volnou šachtu, předpokládám z nehořlavého materiálu asi zděnou jako komín má zvenku patřičnou odstupovou vzdálenost od hořlavých předmětů (tj. 5cm zvenku bude to přece komín) není do toho vyvedeno větrání z koupelny nebo digestoř, lze do ní dole udělat komínová dvířka na vybírání sazí, pak bych vyvložkování a zřízení druhého průduchu neviděl jako problém. Minimální průměr vložky na tuhá paliva by měl být 140 mm, čili zapojená kamna by měla mít maximálně 140 mm odtahové hrdlo nebo menší např. 130 nebo 120 (jsou dobrá kamna i s 120) nikoli vyšší i když 150 by to mělo ještě utáhnout, to se ještě v jistých případech výpočtem dá stolerovat. Nebudou-li vnitřní nerovnosti a dáte 150 můžete dát i 150mm nerez vložku 140 bude asi bez problému.

K topení v kamnech, to je individuální někdo na to nadává někdo, třeba já ne, při vhodných kamnech a vhodném způsobu topení lze minimalizovat nečistoty v domácnosti na minimum a pro mně osobně to má velké kouzlo které nenahradí žádný jiný zdroj tepla jako je kotel na tuhá ve sklepě plyn elektrika atd. Toto už je věc názoru každého, to si musíte posoudit sám.

janm*

Pokud by šlo o průduch zděný například z pálených červených cihel klasicky podobně jako komín, pak by se ani vložkovat nemuselo za předpokladu že se cihly zevnitř neusýpají čili jsou v dobrém stavu a zvenku je zachována již zmíněná odstupová vzdálenost tedy větraná mezera při průchodu mezi hořlavými konstrukcemi strop, krov apod. (min. 5cm v praxi alespoň "cca") Pak je třeba celý vnější plášť od hlavy vč. hlavy komína až po patu tj. k zemi ze všech stran zrevidovat zda-li je zdivo celistvé a těsné není-li děravé apod., případně zazdít trhliny díry a zatáhnout kvalitní hrubou cementovou omítkou (zafajnovat) ideálně nabílenou. Dole se pak vysekají a zazdí komínová dvířka a pochopitelně v místě připojení kouřovou kamen se vsadí zazdí komínová zděř. Také je dobré zjistit zda pláštěm někde neprochází např. el. kabely trubky apod., případně je vést jinak.

tm
hodnocení

Ano, ten průduch je zděný - z bílých (zřejmě beton) cihel, stáří 30 let, ale cihly ani spáry se na komínu vůbec nedrobí. Máme komín, který je společný i pro sousedův RD (řadový RD). Každý máme v tomto komínu betonovou rouru od kotle (průměr odhaduji na 25 cm) a tento průduch. Díval jsem se na mobilu na foto ze střechy a rozměry toho průduchu odhaduji na 10x15 cm. Jestli bych do něj narval alespoň 12 cm rouru, resp. ji narval v celé délce, tak to nemohu zaručit... leda nechat průduch bez vyvložkování... komín je součástí omítnuté dělící stěny se sousedem (tl. stěny asi 40 - 50 cm), takže si troufám říct, že kouř by jaksi neměl kudy z komínu "utíkat". Průduch má v nejužším místě kolem sebe celou cihlu, tzn. vzdálenost od hořlavého prostoru nějakých 15 cm.

janm*

Nevím jaká je tepelná odolnost těch bílých nevím zda jde o vápenocementové nebo beton cihly, zkrátka jak to budou snášet dlouhodobě. Rozměry by to asi ještě chtělo změřit přesně, zda-li tam ta vložka přece jen nevleze. Ideální by byla konzultace s kominíkem na místě, jak co se týká tepelné odolnosti (trvanlivosti) tak případné vložky pokud by se vlezla. Pak by se stejně dole u paty komína musela udělat vybírací dvířka, což není složité vyťuká se otvor a zazdí dvířka mně kominík doporučil betonové. Revizní prohlídková dvířka která se dělají v půdních prostorech jsou na zvážení jde-li čistit ze spod nebo shora v podstatě třeba nejsou leda že by kominík chtěl což ale také není problém...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]