Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zdražování elektřiny, co s topením elektrokotlem?

Od: lenasa odpovědí: 71 změna:

Chtěla bych se poradit protože mě vyděsilo současné i plánované zdražování elektřiny. Máme RD, cca 170m2 a topíme elektřinou. Zůstali jsme tu už jen sami dva. Roční spotřeba byla kolem 65 tis Kč, ale letos jsme dům zateplili a vyměnili okna za hliník s trojskly. Polovina zateplení byla hotová před zimou, a i to srazilo při letošné tuhé zimě účet o 15 tisíc. Nyní, když je zateplení dokončeno všude, by tedy úspora měla být ještě vyšší. Ale mám obavy jestli to avizované zdražování, ročně o 10 procent, bude únosné? Jak to řešíte vy? Plyn máme na hranici pozemku, ale vždycky jsem se ho bála po špatné zkušenosti z dětství, navíc je to velká investice, nemluvě o stavebních úpravách. Soused, takový mladý arogantní zazobanec manželovi říkal, že bude lepší to prodat, protože to nezvládneme :(

 

 

71 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

staraid
hodnocení

4x

Promiňte, budu jak protivný soused.

K čemu potřebujete udržovat 170 m2 pro dvě osoby? Dům prodejte, nechte si postavit třeba na zahradě bezbarierový domek. Bude se hodit. Zbytek života si užijte dle svých koníčků a ne uklízením a šetřením na elektřinu.

Tak jsem to vyřešila já.

lesa

Ten dům nás stál opravdu hodně úsilí, nervů a máme k němu osobní vazbu. Samozřejmě pokud by nebylo zbytí tak to budeme muset udělat, anebo zimu trávit v 15°..

staraid

Všechno co jsme zbudovali sami nám přirostlo k srdci. Ale to neznamená, že takto to musí zůstat do smrti .Proč nebydlet lépe, pohodleněji a levněji? Bydleli jsme v jednopatrovém domu 10 x 20 m. K umývání jsem měla 32 oken. Nyní 7 let bydlíme v nově postateném domku, 76 m 2. Inkaso dělá 1860,- Kč. Máme propojenou kuchyn s obývákem a v něm nejmenší kamínka Jotul. Přímotopy zapínám v ostatních místnostech až při mínus 15 st. Ušetřené peníze lze využít lépe než je cpát ČEZu. My to procestujeme.

tampa*
No dám jen svůj názor takže obrázek si udělejte sami, cena elektřiny je více jak neúnosná a ano zdražovat se bude stále,když vezmu ale jak se všichni upínají jen na elektřinu jako topení auta atd a jednou bude úplně všechno na elektřinu protože i plyn chce EU zakázat třeba na topení tak vám zbývá jen buď tepelné čerpadlo i když si myslím že to je jen moderní boom a takové zařízení není ještě na takové úrovni aby se vyplatilo / servis , údržba ,atd/ a nebo podlahové teplovodní vytápění to si myslím že má větší užitkovost a budoucnost vzhledem malému množství vody včetně teploty tam by se elektrický kotel a suprova regulace určitě vyplatila otázka je zda je možné ve vašem případě toto vytápění instalovat
Ono je to s tím zdražováním elektřiny jako se zlatem před deseti lety. Taky to byla zlatá horečka a někteří kupovali zlato i za 1900usd na samém vrcholu, protože věřili, že zlato poroste dále do nebes. Během chvíle zlato propadlo o třetinu, kde někteří procitli a kde se v dalších letech zlato pohybovalo. Nyní s příchodem pandemie to zlatu pomohlo, obchoduje se někde okolo 1800usd plus mínus, takže ti co nakupovali před těmi deseti lety stále nejsou v plusu. Aby byli na alespoň svých, by muselo být zlato alespoň o 40% výše za desetiletou inflaci a to ještě není vše, protože je tu i kurzové ztráta, protože koruna vůči dolaru sílí. Tak stejně to bude vypadat na energetickém trhu. Jednak je to cyklické odvětví a za deset let bude energetika jinde než dnes. Jak se bude omezovat uhlí a nahrazovat čistými zdroji, nebudou do ceny elektřiny zasahovat povolenky. Výroba bude levnější, efektivnější, bezúdržbová, tím pádem levná.

 

hodnocení

2x
avatar martincakl

Zkuste jednu zimu s el.kotlem a budete vidět, kolik Vás to v zatepleném domě vyjde.

Potom, pokud to nebude únosné, můžete buď jít do plynu nebo do tepelného čerpadla.

Tepelné čerpadlo (kvalitní tepelné čerpadlo) bude pro daný dům stát cca 260tis Kč, plynový kotel bude o něco levnější, ale zase to po započtení plynové přípojky, možná vložkování komínu atd. nemusí být o tolik méně.

 

jendad
hodnocení

2x
Pokud jste duchodci, tak si pořiďte malá kamna na dřevo do hlavní obytné místnosti.


Salave teplo je úplně parádní a na obyčejná kamna nejsou emisní nesmysly jako na drevokotle. Vytápět celý dům je nesmysl.

tm: Tak tak... Když pominu všechny věci kolem (a že jich není málo), tak dát si do jedné místnosti (typicky obývák) 11kW kamna na tuhá paliva, to bude bájo. Do 15 minut od zatopení dostanou oba důchodci zpředu úpal a zezadu budou mít omrzlá záda, trošku se jim zkroutí lino a plastová okna.. Ale topit budou "zadarmo"..

Mimochodem, když mi jeden kolega (VŠ vzdělaný) tvrdil, že dřevem topí zadarmo, tak jsem mu spočítal, že to jeho "zadarmo" je asi 50tis Kč ročně..Doust dlouhou "chvilku" nevěděl co na to má říct..

janm*

Navrhovaná kamna nejsou špatné řešení. Nejde o to aby tím vytopili celý barák, jde o to, že si pouze těmi kamny "popotáhnou" teplotu v nejobývanějších místnostech a tudíž nemusí tolik jet tím elektrokotlem. Při vhodném umístění kamen a otevřených dveřích se přebytečné teplo rozvětrá a jinak takové teplo od kamen je jedno z nejpříjemnějších co může být mohu potvrdit ze zkušenosti. Jako doplňkové topení je to nebude stát ani mnoho dřeva, navíc se u baráku najde vždy nějaký dřevěný odpad v podobě větví apod., který se dá nasušit a stopit.

jendad

Martincankl . Pokuď jste viděl video (asi ano) , tak jde o podobná kamna jotulum f 602 . Ty mají psáno cca 6kw . Ale co je duležitější je technologie odhořívání . Nacpete tam topeniště cca 3kg dřeva a pak přiložíte až za cca 3 hod. Duvod je jednoduchý . Kamna odhořívají a mají bezroštové topeniště . Tudíž musíte počkat až vše dohoří a žhavé uvolní místo . Tedy jaký mají výkon? Možná 3 až 5kw/h . Jsou to spíše pomaluběžná kamna . Jak jsem pochopil , pán na videu má dum zaizolovaný a tedy žádné obrovské výkony jak od kotle nejsou třeba . Vaše zkroucené lino a okno je trochu absurdní . Sálavá kamna se dávají na dlažbu a případně se dělá okolo nich akumulace (zdi , kámen atd) .

Lituji vašeho známého co protopí těch 50 tis v kotlu (předpoklad) . Protože to odpovídá pár desítkám metru dřeva v nezatepleném domě . Ale chápu , že lidem vadí mít kotelnu v obýváku . To si musí každý přebrat sám . Já jsem navrhl alternativu a i při každodením topení jak uvádí pán na videu se vešel do vcelku přízemní spotřeby dřeva . Mě teď na jaře dovezl známý kurovcové dřevo (2m3) . Což mě bohatě stačí na víkendové topení . Nařezat motorovkou a naštípat za sobotu jde celkem rozumě . Tudíž náklady mohou být dost nízké . Někdo si pořídí tunu briket (cca 6 tis) a má to bez práce . Nepočítejte , že elektřina bude levná .

Jendad: 11kW je údaj výrobce kamen. 50tis Kč není cena za dřevo, ale za práci kolem dřeva, čištění kotle atd. To je to "dřevo zadarmo".
A samozřejmě jsou i další z negativa..
jendad

A teď jsme u toho :) . Výrobce udává 8kw .

plamen.hr/...

Trenk , amity , tena jsou jedna řada bezroštových kamen . Výkon mají stejný , akorát rozdíl je ve vyápěné ploše . Tedy on je ten náš evropský test trochu gumový . Laicky řečeno , o výkonu rozhoduje výrobce (kolik dřeva) . Tedy dají do všech kamen tři polena a dá jim to těch 8kw . Mužete určitě také z nich dostat teoreticky těch 11kw . Když nasekáte malé dřívka na pruměr 3 až 5cm a zarovnáte topeniště a pak vzduch na plný knedlík . Pak vám to během té pul hodinky shoří a dá obrovský žár . Akorát učinnost bude mizerná a polovina tepla vylétne komínem . Myslím , že takhle nikdo topit nechce . To tam dá dvě polena a má hodiny klid.

Dále běhání okolo kamen , čištění atd. Tak předpokládám že kdo jiný by na to měl mít čas než duchodci? Navíc jsou v principu zmrzlíci a okolo kamen bude jejich nejoblíbenější místo . To je aspoň má zkušenost. Dále jsou to opravdu malá kamna s nízkou spotřebou . Nehrozí tedy nějaký šílený scénář se zarovnanou zahradou dřevem . A jak jsem psal je zde i možnost briket .

hm*

martincakl: 50 tisíc za práci? On se fakt věnuje tomu dřevu a údržbě kotle 2 pracovní měsíce ročně?

hm: Ročně 100h a pracuje za 500Kč/h.
asd1

Důchodce a brigáda 500 Kč/h? *smich*

Martin si asi účtuje do výdajů i čas projetý na kole na výletech a nevidí že skákání kolem kamen člověka udržuje v kondici, jinak by zakrněl nebo musel platit za fitko.

Kamna v obýváku cenu za topení sundají o hodně, maj elektro tak v nich můžou topit kdy se jim chce. Hlavní tepelnou pohodu zajistí kamna s nákladem kilo dřeva = 4 kWh a elektrikou jen ten zbytek. Mám Jotuly F3TD a pokud jedou "furt" tak vezmou ca 6 prm dřeva za rok. (bedna od banánů na celodenní topení ca 5 kW průměrný výkon), na večerní přitopení stačí výrazně míň. Pak stačí barák temperovat na 15°C po příchodu během 5 minut zatopit a za půl hodiny má obývák přes 20. To spotřebu elektřiny sníží o dost. Náklady kamna 20k el. pila 5k, sekera 2k dřevo 5k ročně pokud si ho nechá dovézt pod nos. Komín. A má to výhodu v blbovzdornosti když bude blackout a týden bez elektriky. A práce kolem dřeva je sport.

Tepelný čerpadlo - tam je problém v pořizovací ceně a životnosti a odběr to má taky... Zaplatí se to těžko oproti přímotopu..

add: Já o důchodci nemluvil. Od určitého věku či zdravotního stavu se ale i ten důchodce velmi rád na přípravu dříví vykašle (a někdy to přijde ze dne na den). TČ se může vyplatit, ale je třeba dobrý návrh a vše si spočítat, včetně ekonomiky.
asd1

Člověk když se přestane hýbat tak rychle odejde.. A ten kdo nezvládne zatopit v kamnech už potřebuje pečovatele, tak mu zatopí on.. Hlavně má bezpracné topení jako alternativu a kamnama přitápí jen když chce a ne že musí aby nezmrznul.. Za mne mít kamna v obýváku jednoznačně ano.

A počítat si čas na štípání dřeva je fakt jako počítat si čas na švihu.. Nebo v čas v hospodě u piva, pivko 50,- a hodina sezení 500, tak tbe to jedno pivo stojí 550,- *smich*

tm

[ Obsah příspěvku byl skryt moderátorem @milancukrar z důvodu porušení pravidel poradny. ]

výtka
Upozornění od sys milancukrar 16. 08. 2021 19:31:50
Pokud nechcte radit, nemusíte.

 

hodnocení

1x
avatar totak
Při topení elektřinou je fixace i na 5 let výhodná. Plánovaný přechod autodopravy na elektromobily musí někdo zaplatit a budou to domácnosti. Takže jestli můžete, nechte si fixaci podepsat. Šance že byste na tom prodělali kvůli náhlému poklesu cen elektřiny je podle mě nulová. Západně od nás se hrdinně plácají po ramenou za každou zrušenou jadernou elektrárnu aniž by výpadek její produkce měli vyřešený a ČeZ část své produkce prodává už roky takže pokud se zdraží kvůli nedostatku v zahraničí, rád srovná ceny.

 

hm*
hodnocení

1x

Jak píše *martincakl*, zkuste to zatím s elektrikou. Máte zatepleno, třeba ta cena nebude nijak hrozná. Někde jsem zaslechl, že plyn se má zdražovat o desítky procent. Nevím, jestli ano, nebo ne, teď zas budou akorát všichni bláznit, jak je zvykem. Časem se uvidí.

Jinak on ten plyn taky není kdovíjaká výhra. Teď byste si prošli celou instalací, po nějakých letech nový kotel (a možná předělávat instalaci, jak je kvůli EU zvykem), mezitím pravidelné prohlídky kotle a komína, ...

 

hodnocení

1x

zvolil bych přitápění dřevem, přitápění krbovými kamny, nemusí jet stále, ale určitě hodně pomůžou. Chce to jen umět dobře topit a to se naučit taky nezvládnete za 1 rok.

Soused, takový mladý arogantní zazobanec manželovi říká, že bude lepší to prodat, protože to nezvládneme

A to se k vám chová nějak špatně? Nebo jste na něj naštvaná jen proto, že má PRAVDU? Barák není sranda a vy si ujasněte, zda chcete místo odpočinku lítat od rána do večera kolem baráku jak nějací údržbáři, nebo v klidu užívat nějaký jednoduchý přízemní domeček bez schodů a bez toho vysypat celý jeden důchod na vytápění. Nikdy nevíte, jak dlouho tu oba ještě budete a utáhnout barák z jednoho plného a druhého vdovského...

Cena elektřiny může vyjít hodně draze, pokud se budou dostavovat u nás bloky od určitých zazobaných podivných zahraničních korporacíi

 

bkjcx
hodnocení

1x
Vykašlete se na sentiment. My taky byli nuceni se odstěhovat z bytu, který rekonstruovali děda a otec, oba již po smrti, bydleli jsme tam celý život. Taky jsme si mysleli, jak nám to bude líto, ale nebylo! Nové bydlení bylo skvělé, mnohem lepší, podle našich představ, levnější, tretinove náklady na topení, usetreno spoustu peněz... A vám budou síly už jen ubývat, nebudete se zvládat o obrovský dům a zahradu starat. Vyřešte to, dokud na to máte síly.

 

hodnocení

1x

Nechte tento problém ještě trošičku dozrát... On se za chvilku bude dotýkat tento problém všech paliv... Zejména lokálního topení dřevem a uhlím. Pak již bude opravdu řešení změna velikosti bydlení, či jen třeba temperování nepoužívaných místností apod. Spíš bych se zaměřil, alespoň prozatím na šetření, jako jen nutné temperování v neprovozovaných místnostech a v provozovaných místnostech na nepřetápění, na dobrou regulaci topení , což lze předpokládat že třeba máte..?

 

hodnocení

1x
avatar stir
Škoda, že jste už dala peníze za zateplení. V současnosti to již není nejšťastnější řešení, jelikož dnes je levnější elektřinu vyrobit než ji šetřit. Solární panely navržené tak, aby pokryly denní spotřebu domu, mimo topení, je lepší řešení. Sluníčko vám pokryje 10-11mesiců v roce provoz domu, zateplení šetří možná 5-6 měsíců v roce, i když možná méně, protože zimy nejsou to co bývaly. Ještě se můžete zajistit proti rostoucím cenám energií nákupem energetických společností, u nás nejčastěji ČEZ, kdy čím víc dražší elektřina, tím vyšší zisky ČEZu a následně vyplacená dividenda. Mně vůbec nevadí rostoucí ceny elektřiny, ba právě naopak, protože účty mi zaplatí dividendy a ještě více zbyde na dovolenou či jiné věci. Je ale pravda, že akcie už držím dlouhou dobu, zisky reinvestuju, takže moje průměrné nákupní ceny akcií ČEZu jsou daleko nižší.
bobik

Mohu se zeptat jak jste přišel na to, že vám slunce pokryje 10-11 měsíců v roce? Google říká, že "Celková doba slunečního svitu (bez oblačnosti) je od 1400 do 1700 hodin za rok". To jsou trochu dost propastné rozdíly v tvrzení

jenda22

Solární elektrárna s výkonem 2,6kWp vyrobí za 1 rok cca 2300 kWh. Zhruba. Tak mi to ukazuje moje elektrárna. V současnosti je to přesně 2 roky a vyrobila 4725 kWh elektřiny.

Podívejte se na videa Elektrodad. Dům živí 11 měsíců v roce, mimo topení. Z toho 8 měsíců ještě uživí i několik elektromobilů. Teď tam má druhé pokračování o soběstačném ostrovnim domě.

 

hodnocení

1x
Vidím tři problémy či body- první je velikost vytápěného prostoru, druhý je typ topneho media a třetí je provoz topení. První bod je řešitelný prodejem, pronájem části domu. Druhý bod je řešitelný změnou topného media- plyn, tepelné čerpadlo, topení dřevem atd. Tento bod však vyžaduje investice jejichž navratnost je diskutabilní. Třetí bod je topení pouze v části objektu. Pamatuji si,že moje babička v zimě topila pouze v kuchyni a večer otevřela dveře do vedlejší sednice kde se spalo/a to byli bohatí kulaci a děda za to "bručel" v dole/.

 

hodnocení

0x
avatar boba

Já řeším něco podobného. V baráku jsem zůstala sama. Obrátila jsem se na svého dodavatele elektřiny a plynu, jestli by mi nemohli nabídnout nějaké lepší řešení. Ochotně mi vyšli vstříc, budu to právě online vyřizovat. A zafixuju na tři roky, jak mi poradili a tím pádem se mne žádné zdražení týkat nebude.

My ale topíme plynem. Elektřina + plyn pro jednoho člověka hotová katastrofa.

Na souseda se vybodněte:)

jenda22

Topení plynem je asi za polovinu než elektřina. Zatím.

Boba jestli jste se zafixovala letos, poradil vám váš dodavatel dobře, protože se na vás napakuje. To jste měla udělat loni a ne letos, kdy je elektřina na maximech. ČEZ predprodava elektřinu na dva až tři roky dopředu, v roce 23 a následně 24 se čeká pokles ceny, zatímco vy budete platit současné max ceny.

Ještě jsem to neudělala, nejdřív se ruší smlouva na manžela, který zemřel a potom mi nabídnou pro mne lépe dostupné tarify, nebo jak to říct.

jendad

Kdo teď zafixuje neprohloupí . Elektřina bude stále rust . Protože to je jediná náhrada fosilu . Atomky se rychle nepostaví . Plyn šel za rok 4x cenově vzhuru . Tudíž i plynové elektrárny budou dodávat draho . Navíc plyn není . Rusko dodává jak evropě , tak číně a přeplácíme se. Asie bude ohromě energeticky rust - indie , čína , indonésie - to jsou 3 miliardy lidí a často se tam teprve elektrifikuje.

Jendad jak jsem už odpovídal níže. Plyn nešel 4x výše, píšete nesmysly, nerozumíte problému, ani jak fungují trhy.

 

hodnocení

0x

Chápu vás, ale pokud jste dva, tak to zvládnete. Ono se lehko řekne, prodejte dům. Ale kdo ho sám vlastníma rukama postavil nebo opravil, to pochopí. Jak tak počítám, pokud by náklady na vytápění klesly, zřejmě na elektrice i vaříte, ohříváte vodu, tak ta částka je podle mě docela nízká. V bytě 2 + 1 v cihlovém domě platím plyn a elektřinu celkem 2 200,- Kč. Mohli byste ušetřit, kdybyste místnosti, které nepoužíváte, jen temperovali třeba na 12stupňů. V ložnici taky nepotřebujete moc topit, na chodbách taky, v kuchyni se to vyhřeje při vaření, tak tam stačí taky míň, Nejvíc topím v koupelně, ale až odpoledne a v obýváku. Projděte si, kde by se dalo na spotřebě ušetřit a zkuste to.

@lenulakr

mají hodně velký barák, to budou lítat v důchodu okolo baráku jak údržbáři na dlouhé směny...Peníze na řemeslníky nemají.

Vím, co to je udržovat barák...

 

hodnocení

0x

Vykašlete se na úspory typu nechci slevu zadarmo. Dobře si spočítejte návratnost takových opatření. Zpravidla to jsou desítky let. I když budete oba v důchodu, budete mít kolem 30 tis. a z toho přece můžete bez problému dát 5 - 7 tis. za topení. Není potřeba trvale vytápět celý velký dům. Elektrika se dá snadno regulovat.

"Elektrika se dá snadno regulovat".

No...to právě u běžných elektrokotlů moc ne, pouze ON-OFF, o něco lepší EK potom mají třeba 3 stupně výkonu, ale plynulou regulaci nemá snad žádný EK co znám. V jistém smyslu to je jedno, v jistém nikoliv...

@martincakl

běžný elektrokotel středního výkonu má 6 topných těles, každé 3kW a umí je jednotlivě zapínat-vypínat, tedy regulace je po 3kW

Dneska je na trhu nepřeberné množství různých regulátorů a programátorů, takže není potřeba se spoléhat jen na základní vybavení kotle. Nechci zavádět téma jinam, chci jen upozornit na to, že v tomto případě nebudou nutné drahé stavební úpravy, protože ani zvýšení cen pro ně nebude finančně nedostupné. Možná, že nemají žádnou regulaci a jejím zavedením by uspořili víc, než přechodem na plyn.

 

bobika*
hodnocení

0x

Plně chápu vaši nechuť ke stěhování. Měl bych to také tak. Každopádně co se týká vašeho problému s elektřinou tak odpověď není jednoduchá. Bude to chtít sednout s tužkou, nebo u excelu a začít počítat. Díky tomu že topíte elektřinou, tak máte jistě nízký tarif po většinu dne. Solární fotovoltaika (FVE) tím pádem je dosti sporná jestli se vám vyplatí i když se zdraží elektřina. Nejlepší varianta plynu který by se doplnil kogenerační jednotkou, případně ještě i tou fotovoltaikou je pro vás tak nedosažitelná. V dnešní době, nebo spíše té budoucí době kdy se plánuje spousta omezení kvůli ekologii, tak bych se už nepouštěl do instalace topení na tuhá paliva (uhlí, dřevo a podobné). Zkuste si ale spočítat možnosti FVE na vašem domě. Stát dává na její pořízení zatím dotace a pokud se zdraží elektřina, tak návratnost vstupní investice bude o to rychlejší. Možná se vám to vyplatí a tím pak ušetříte. Možná se vám to ale díky nízkému natrifu nevyplatí. Počítejte ale s tím že FVE vám bude generovat elektřinu jaro až podzim a neslouží tak k vytápění. Přebytky mimo zimu by jste tak prodávali a to by vám mohlo snižovat náklady na zimu.

 

jen*
hodnocení

0x
Předpokládám, že smlouvu s dodavatelem elektřiny máte deset let starou a štědře ho dotujete. Najdete si poslední vyúčtování, to rozeslete všem dodavatelům a pak jim přeposílejte nejlepší nabídky. Pro změně dodavatele si vyjadnate slevu za přechod 2-3 tisíce z první faktury

 

jm
hodnocení

0x
Topím elektřinou, podkrovní RD 78 m půdorys. Elektřina na rok 20-25 tis. Za posledních 8 let. Mám krbová kamna, cca 2000,- za brikety

 

hodnocení

0x
avatar stir
Proč je teď hloupost fixace. Zhruba od 19-20min, nejlépe zhlédnout celé.

youtu.be/...
jendad

Základní nepravda . Cena povolenky rozhodně nebude stabilní . Ta bude rust setrvale jak bude EU stahovat každý rok z trhu předepsané množství . Navíc elektřina má zásadní problém , a to nejde ji skladovat (trvale a levně) . Takže až příší rok , němci odstaví část atomek , budou ji skupovat v okolí . Další rok obdobně a se zbývajícími atomkami . U nás je zásadní problém v tom že náhrada plynem bude drahá . Banky nechtějí investovat do přechodného paliva (plynu) , který je fosil . Tudíž na výstavbu nebudou zdroje . Zustanou tedy v provozu uhelky , ale se stoupající cenou povolenek .

Tedy dostaneme se do absurních situací . Ten modernizační fond kde nám budou nasypány stovky miliard do obnovitelných zdroju zde vytvoří přetlak energií když bude svítit . I když ji nevyužijeme , budeme platit solárum za vyrobenou energii . Samozřejmě ten fond z EU budeme muset splatit na daních . Dopadnem jak v německu kde sice silová elektřina bude , ale většina plateb bude za stabilizaci sítě . Už teď němci platí 9kč/kw i když energie jsou třeba v záporu . A to nemají odstavené uhelky a atomky . A to jsou okolo 50% OZE . Plyn za poslední rok stoupl pětinásobně a cena elektřiny je tedy obdobná jak u uhelek . Navíc evropa se teď přetahuje cenově s asií o plyn . Celkově tedy na rustu cen plynu vydělá nejvíce batuška Putin *nene*

Jendad s tím plynem nemáte pravdu. Petinasobek je jen vlhký sen akcionářů. Plyn za poslední rok stoupl o nějakých 100% a to především po požáru v Gazprom z obav o dodávkách. A je třeba říct, že v minulosti byl plyn ještě třikrát dražší. Cena ropy taky stoupla, poté co se mocnosti dohodli na přiškrcení kohoutků. Stojí cca 70 dolarů ale už byla ropa i 140 usd. Cena silovky stoupla taky o cca stovku procent, ale stále ještě není na maximech historických. Zdražení ale bude postupné, na příští rok má ČEZ předprodáno někde okolo 50eur, na rok 23 zatím má předprodej okolo 50% a rok 24 zatím jen malý podíl. Na burze a energetických titulech se už pohybuju dlouhou dobu, takže vím, že energetika je cyklická, takže fixace ceny se nevyplácí. Víte proč teď dodavatelé nabízejí fixaci? Není to z toho důvodu, aby jste ušetřil, ale aby jste platil. Tyhle energetické společnosti mají data o předpokládánem vývoji cen na dlouho dopředu, takže ví, jakým směrem se bude trh ubírat. Proč vám dodavatel nenabidl fixaci loni, kdy byla cena elektřiny poloviční? I kdyby jste ji loni chtěl, tak to neudělá. Na fixaci vždy vydělá dodavatel energie a podle toho se pozná i dobrý dodavatel elektřiny i plynu. Mám dlouhou dobu stejného dodavatele na obojí, dlouhodobě má nejnižší ceny a hlavně mě nikdy nenutí do nějakých fixací. Takže pokud někdo nabízí fixaci, od takového dodavatele je lepší odejít, téměř vždy najdete levnějšího.
Jinak za energii platíme úplně stejně jako Němec. Myslím tím silovku, ne distribuci. Cenu za silovku my vůbec neurcujeme, tu určuje německý trh, kam patříme a ČEZ potažmo stát s tím nic neudělá. Ve finále kvůli kupní sile platí Němec mnohem méně za energii než našinec, taky tam není taková inflace, to je jen problém naší vlády, protože inflace pomáhá státnímu rozpočtu. Je to skrytá daň a před volbama vypadá pro politiky lépe vysoká inflace než přímé zdanění. Toho se dočkáme po volbách, protože daňové výhody se budou rušit, daně zvedat a pak možná inflace o něco málo klesne, ale příští rok to stejně nebude. Možná by bylo lépe, kdyby jsme patřili k Německu úplně a naši neschopnou vládu zrušili. Kdyby jsme měli euro, měli bychom se mnohem lépe, protože bychom byli pod dohledem ECB, a ne ČNB a naši politici by měli svázané ruce, takže okrádání občanů vysokou inflací by bylo minulostí.
jendad

Tady máte graf ceny plynu . Za rok stouplo z cca 5 na 40 E /Mwh

oenergetice.cz/...

Štíre - k tomu zdražování - Kanada jako odvetu přestala dodávat dřevo do USA a u nás máme náhle stavební dřevo o 300% dražší. Palety mají nábytkové ceny. Pokud Němci nepřestanou blbnout (což nepřestanou - Němci nedělají malé chyby), bude v Evropě hodně veselo ..

jendad
Jendad jenže vy se díváte na cenu el z plynu stopovou a ne forward kontrakty, které nemají takové skoky. To se bavíme každý o něčem jiném. Dneska například cena silovky na stopovem trhu je někde okolo 87eur na rok 2022 a 72eur na rok 2023, 65eur na 2024. Takze kdo se dneska zafixuje, tak bude platit v příštích třech letech podstatně více. Mimoto ty dlouhodobé kontrakty jsou úplně někde jinde a v příštím roce se můžeme bavit o cca 55eur, kde má ČEZ již většinu predprodanou, na 23 a 24 jsou ty ceny ještě nižší, protože předprodával i za nižší ceny loni a předloni. Je třeba se dívat na tři čtyři roky dopředu a ne se fixovat na maximálních cenách. Znovu říkám, že fixace kterou dnes dodavatelé nabízí je nesmysl. Proč nenabizeli fixaci loni? Odpovězte si sám. Jinak cena plynu coby komodity
kurzy.cz/...
Dole pod grafem si můžete zobrazit různé časové období. A znovu platí, co jsem napsal výše. To že cena plynu narostla za poslední rok o sto procent neznamená že budeme platit o sto procent více příští rok. Proto si dejte alespoň tříletý graf a nezapomeňte započítat cca 75% predprodeju z prvních dvou let a zbylých 10% z letošního roku, z toho si sestavte průměrnou cenu. Ten zbytek v těch procentech si dodavatelé nechávají určitý prostor. Takže cena energií roste a poroste, ale o cca 10 až 20% ročně v příštích letech. Nezapominat že energetika se chová cyklicky, takže neporoste neustále.
jendad

Stír . Já vás chápu. Ale vy žijete ještě v době fosilní . Ale to je minulost a vlády teď využijí inflace k omezení uhelné energetiky . Jak jsem psal EU každý rok omezuje počet povolenek . Tudíž už budou pouze rust . Jak roste cena plynu (my se překupujem s asií) , tak porostou ceny. Pochybuji , že poklesnou , když se bude zvyšovat spotřeba (musíte nahradit uhlí) . To že jsou vysoké ceny energií , zároveň umožnuje ziskovost uhelek . A to zelenáči nechtějí . Tudíž o to více budu omezovat povolenky (zdražovat) , aby uhelky vytlačily z trhu . Jinak EU nedosáhne omezování fosilu .

Navíc němci odstraní atomky . Což zase povede k nedostaku a drahotě . Nevidím duvod k poklesum cen (převis nabídky energiií) . Sice mužou být nárazově velké nástupy větrníku , ale není vedení vysokého napětí k přenosum . Jakákoliv současná výstavba bude prodražena vsokými cenami ocele , cementu , plastu atd. do jejichž cen se promítnou fosilní povolenky (výrobky náročné na energie) . Vše se bude kaskádově prodražovat a ceny hodně porostou .

jendad

Ještě poznámka . To že argumentujete jen malou částí cen silové energie je jasné . Ale teď budou vysoké investice z modernizačního fondu . Ty povedou k velké výstavbě volatilní OZE . A na příkladu německa je jasné , že nejde jen o silovou elektřinu , ale zvyšující se ekodaně na toto OZE v ceně konečného zákazníka . To se promítá i do další položky a to cen za regulaci . Tak je to schované v ceníku u němcu , kde už platí 9kč/kw . A stejná politika se projeví u nás . Tudíž máte také pravdu , že zastropováním silovky si nepomužete . Oni vás právě natáhnou cenu za dodávky , kde budou stoupat poplatky z OZE .

To si mě s někým pletete, nezastávám se doby uhelné ani fosilní, nejezdím ani fosilnim autem. Problém je v tom, že od 90 let po revoluci se tady mluví o snižování emisí, ale nikdo nic od té doby neudělal a nedělá. Teď se všichni snaží dohnat to, co si stanovili, měli na to 30let a bohužel kvůli neschopnosti politiků jsme tam kde jsme. Už dávno jsme mohli být někde jinde, energie mohly být dokonce levnější, protože postup by mohl být plynulý. Až rok 2008-2010 udělal pokrok v rozvoji solárních systémů, ale nenažranost a chyby politiků udělaly z levného zdroje drahý. Od 2010 se rozvoj solární energie prakticky nerozviji i přesto, že je neustále levnější a levnější. Dnes je to nejlevnější zdroj energie, dá se provozovat cca za 40 až 50 eur bez dotací. Ve Španělsku na aukcích okolo 20Eur a my tady naříkáme, jak musíme dotovat uhlí, protože při dnešních cenách povolenek je na hranici rentability a teplárny hrozí zastavením provozu, pokud je vláda nepodpoří. Za 30let se v podstatě nic neudělalo a nedělá ani dnes. Vláda nechce změnit legislativu tak, aby podpořili rozvoj solárních panelů na rodinné bytové domy pro fyzické osoby, rozvoji malých lokálních zdrojů. Babiš nadává na akcionáře ČEZu, že jim jde jen o dividendy, přitom on-stat jako majoritní vlastník o dividendach rozhoduje. A sranda je, že tyto dividendy stát neinvestuje zpět prostřednictvím svého ČEZu, ale peníze utopí v rozpočtu. Stát je největší tunelář ČEZu a proto to tady vypadá, jak to vypadá. Slováci, Poláci i Maďaři jsou v oze mnohem mnohem dál než my. A ta spotová cena energie na příští rok dnes roste proto, protože v Německu se bude příští rok odstavovat jádro, takže jak už zaznělo, dnešní ceny jsou ceny na příští rok. Jinak z Německa k nám a naopak je vedení dostatečné, protože k nám proudí elektřina z onshore větrných zdrojů v době, kdy fouká.
Jendad díval jste se na spotove ceny plynu a elektřiny dnes? U plynu už jsme pod 30eur a el taky klesla. Pamatujte že při fixaci dodavatelé zhruba ví, kam se cena bude ubírat druhý třetí rok, protože má částečně předprodáno, ale ne úplně, proto nese dodavatel riziko změny ceny, které může jít proti němu. A právě toto riziko nese ten odběratel, který si nechá cenu zafixovat. Lidově řečeno, má to již započtené v ceně. Dlouhodobě je prokázáno, že bez fixace vás to vyjde levněji než s fixací.

 

tm
hodnocení

0x

Soused si zřejmě na váš dům brousí zuby. Počkejte jednu topnou sezonu a pak uvidíte. 65 tis./12= 5500/měs. za topení a provoz domácnosti (předpokldáám, že vše máte na el.) mi nepřijde až tak moc. Spotřebu můžete snížit instalací krbu/kamen do obýváku...

 

jenda22
hodnocení

0x

Jak se slovenská opozice staví ke zdražování? Koná.

Co se děje tady? Asi nic a budeme platit minimálně o 15 % více příští rok nejen za energie ale za vše, protože vše je závislé na energiích. To je jasné.


R. Fico (SMER SD) takmer vybuchol pri spomínaní Mikulca, varuje aj pred rekordným zdražovaním! - YouTube

 

jenda22
hodnocení

0x

Podle posledních předpokladů se cena elektřiny zvedne za následující roky až o 50 %.

Je tedy naprosto jasné, že topení elektřinou, tepelným čerpadlem bude v našich příjmových možnostech nedostupné. Věk nevěk, bude se topit na co bude. Stejně jako za 1. republiky moji prarodiče. 1 kamna v hlavní místnosti. Když nebudou peníze, co asi tak bude? Že přijde skutečná krize energií je jasné. To jen někteří doufají v elektromobily atd., což je fikce.

Investice do plynového kotle, ovšem nikdo netuší, jestli bude za 4 roky topení plynem mimo...:

Kotel kondenzační 28000,-.

Protherm Gepard C/...

Komín 10000,-

Komín pro kondenz/...

Tepelné čerpadlo 270000,-

Mít tak vaši křišťálovou kouli, tak toho rozhodně využiji. Do pár let bych byl dolarovy milionář. Podívejte se na ceny elektřiny v roce 2008. V té době se masivně investovalo do zateplování, protože návratnost dávala smysl... Ale vždycky je tu něco, co se posere, elektřina od té doby klesala a klesala až klesla z cca 90eur na 20eur v roce 2016. Podobně jako zlato. Najednou návratnost do zateplení se jen o dekádu prodloužila. Názorný příklad, proč vše nedávat na jednu kartu... Stejně jako raketový růst ceny dřeva z posledních měsíců. Nyní cena padá mnohem rychleji než když rostla.
jenda22
To nerikejte me. Ale prognozy pred 5 lety se splnily. A ze EU chce topeni plynem zakazat neni tajne. Vam to ale unika. Zateplovani bylo tezce navratne uz tehdy. Za 300000 zatepleni, kdyz ztraty stenami jsou 10-15 % z nakladu na vytapeni a v realu max do 10%? Tezko. A porad tomu nekdo veri. Okna jsou problem, ne siroke steny.
jenda22
Tak se podivejte na dnesni tiskovou zpravu Gazprom. Zastavuji prodej plynu pres Ukrajinu a tlaci ns zprovozneni Nordstrem2. Presne podle drivejsich odhadu. Ukrajina prijde o plyn, Slovensko o poplatky za tranzit jako i my. Do toho dnesni rekord v cene emisnich povolenek. Bez kristalove koule a docela presne.
Není třeba se bát. U nás se staví plynovod Moravia ze severu na jih do Rakouska. Takhle to šlo přes Slováky přímo do Rakouska, takže na tom nic neztratime, ba naopak. Ukrajina nám může být ukradená, budeme brát přímo z Německa. Tam je stabilita. Když věříš obřímu růstu ceny elektřiny, kolik máš akcií ČEZu? Nebo Gazprom?
jenda22

Štíre, tak se mi nezdá tvé uvažování. Dnešní rekord emisních povolenek jen vzdáleně nastínil, kam až to půjde. Naše zásobníky zdaleka nejsou naplněny, Gazprom už před časem omezil dodávky. Je více než jisté, kam toto povede. Jen nechápu tvůj naprosto nemístný optimismus.

Kdyby dokázal přiznat, že elektrika poletí nahoru, musel by přiznat že

Za Á..jeho milovaný elektromobill nebude jezdit tak za hubičku, jak si myslel a

za Bé, že za zdražování může ta horem dolem tlačená elektromobilita.

Však jsem psal, že Gazprom měl problémy s požárem, které měly na cenu plynu krátkodobý dopad. Takovéhle výkyvy nemusí dlouhodobé investory zajímat. Energetika stejně jako jiné oblasti jsou cyklické a dovolím si říct, že momentálně jsme na vrcholu cyklu, to ale neznamená, že krátkodobě to ještě nepůjde nahoru. Jak jsem psal, je třeba rozlišovat okamžitou spotovou cenu komodity od kontraktů uzavřených na jiný horizont než v řádu měsíců. Vím, kolik procent a za jaké průměrné ceny má ČEZ předprodáno na příští rok, na rok 23 a 24 a to je pro mě důležitý údaj. Zisk samozřejmě ovlivní cena povolenek, protože je to nákladová položka. A jestli někdo věří, že se tu bude v další dekádě spalovat uhlí v takovém měřítku jako dnes, ať si raději investuje do firmy, která vyrábí svíčky. Jak se bude zvedat podíl obnovitelných zdrojů, a to je jisté, pak půjde i cena elektřiny dolů, protože povolenky nebudou cenu energie zvedat.
jenda22
Obnovitelne zdroje jsou fikce. Spalovani biomasy je naivni. Musi byt pevne zdroje a ty naopak jeden po druhem konci. Vitr nespolehlivy, slunce cast dne a nespolehlive. Uz bylo info, ze oslabene tvrde zdroje neudrzi sit v norme. Pro prumysl problem. Cena v zadnem pripade nepujde niz. Naopak.
V tom případě nezbývá, než se rychle zafixovat :))

 

K čemu fixace při třídenním výpadku uprostřed zimy?

 

jenda22
hodnocení

0x
Dnesni clanek na roklen24.cz ukazuje, ze CR je uz tedv energeticke pasti. Ne ze bude elektrina draha ale hlavne ze nebude byt kde vyrobena.
Však to se ví už řadu let. I já to tady opakuju jak papoušek už hodně dlouho. A to nám EU ještě pozastaví ty stamiliardove dotace na to určené, kvůli profláknutým politikům. Ti jen odvrací pozornost na nic neřešící jeden jaderný blok o mizerné kapacitě.

Ale neblbněte a nešiřte paniku elektřiny je prý všude dost a na všechno...

Prostě se v ČR naplácá na střechy pár FV panelů, postaví několik tisíc vrtulí a na Vltavské kaskádě můžeme postavit nějakou tu přílivovou elektrárnu (z Lipna každý lichý den pustí vlnu...). V nejhorším případě trochu budeme trochu dřív zhasínat a nebudeme tak často luxovat.

Mimo to, všechny "zelené" země kolem nás budou mít elektřiny tolik, že nám ji budou nutit ještě i zadarmo..

Vyřešeno..

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]