Dobrý den, bydlíme prvním rokem v rekonstruovaném domě (stoletý dům, zeď45cm). Dům jsme nechali podřezat, přestože ho už jednou původní majitel po staru podřízl. Nicméně stěny byly suché až na severní stěnu (taktéž 45cm), kde máme ložnici a sousedí se stodolu (V té se samozřejmě netopí). Omítky jsme otloukli a nechali nastříkat nové (vápenocementové). Jen tuhle severní jsme na doporučení místo nové omítky natřeli z obytné strany 5x gumoasfaltem a předezdili 5kou ytongem. Vyvařila se vana, do podlahy dalo 15 polyše a podlahovka. Klenuté stropy schoval sádroš a z vrchu se mezi trámy na půdě rozkulilo 30 vaty. Koncem v zimě se objevila plíseň hlavně ve špaletách (nová plastová okna), ale i za postelí. Jak jsem psal, zdi byly jinak suché a tak jsem si pohnul a zateplil obvodovku 10xps sokl a 16eps jen tu severní jsem zatím nechal jelikož je vlhká. Dost to pomohlo je vidět a cítit, že jsou zdi a špalety teplejší. Víc se větralo, topíme na 21-24° postel jsme vyhodili jinak žádný nábytek v ložnici nemáme. Podlaha je dlažba, tak se setřela. Jel dva měsíce v kuse odvlhčovač a my bydleli i s mimčem v obýváku. Pro jistotu jsem natřel ještě špalety a velkou část zdí biorepelem. Teď přišla nová postel, ložnice se zdála už ok, tak jsme se vrátili. Utekl asi týden, zatuchlina se vrátila a to celkem silná. Nikde nic viditelného, jak jsem psal v místnosti je pouze nová postel z lamina. Celý víkend prší tudíž je vlhko, ale v domě máme něco kolem 52% ... vážně nevím co je špatně a zvlášť kvůli mimču mám teď těžkou hlavu? Napadá Vás něco prosím? Děkuji
Shrňme si to. Severní nejstudenější a mokrou zeď uzavřete zevnitř gumoasfaltem a uděláte předstěnu z ytongu. Už tak studená zeď ještě více vychladne. Ytong je relativně dobrý izolant a nepustí do původní zdi tolik tepla). Zároveň má nízký difuzní odpor, takže přes něj difuzí ochotně prochází teplá vodní pára z interiéru směrem ven. Na studeném gumoasfaltu dojde k rosnému bodu a tedy ke kondenzaci. Výsledkem je nevětraný mokrý zatuchlý prostor.
Řešení:
1) zajistit aby zeď byla opravdu dobře podřezaná, vyloučit jakékoliv zatékání (okap, odpad, rozvody topení a vody)
2) odstranit gumoasfalt až na původní zeď a udělat klaklasické omítky.
3) až zeď vyschne, udělat venkovní zateplení, nejlépe vatou (pokud bude zeď opravdu suchá, i EPS by nebyl problém)
Slabý článek je severní zeď, která zůstala bez hydroizolace. Vlhkost vašimi dodělávkami pak vystoupala do ještě větší výšky a patrně gumoasfalt je ta vrstva, která tu vzlínavost ještě podporuje, neboť se vlhkost přes tuto vrstvu špatně odvětrává. Lepší by bylo přizdít zevnitř se zateplením a parotěsnou zábranou a dutinu odvětrat. Samozřejmě nejlepší oddizolovat severní zdivo dodatečnou vodorovnou izolací, aby se toto nemuselo dělat. Dutinu i přesto nechat větrat mimo obytné prostory!
dan6
Díky za názor, nicméně nezůstala bez hydroizolace, samozřejmě jsme ji nechali podříznout.
Neprodyšnou izolaci gumoasfaltem odstranit. Potom bude vše lepší, nebude zde plíseň. Zeď bude prodyšná vodní pára půjde ven. Vlhká zeď se vysuší odcházejícím teplem z místnosti skrz zeď. Bude se zde i lépe dýchat.
Pozdravte toho genia, ktory vam poradil vnutorny nater gumoasfaltom a domurovat ytong. Vyrobili ste tepelnu izolaciu z vnutornej strany (co je zle), namiesto izolovania z vonkajsej strany (co by bolo spravne).
Po navrate do spalne sa vam to samorejme rosi a plesnivie, dve dospele osoby + dieta nadychaju za noc dostatok vodnej pary. Az ten ytong vyburate von, za nim bude plno plesne, ten gumoasfalt funguje, neprepusti vodu von z miestnosti. Vodu, ktora prenikla ako vodna para cez porezny ytong a nasledne skondenzovala na studenej kamennej stene natretej izolacnym materialom.
Zeď, na které se srazí vlhkost je neprodyšná. Gumoasfalt nepropouští vlhkost ven. Izolovat se mohla z vnější strany pokud to šlo např. minerální vatou. Zeď měla být pořezaná a odizolovaná ve. Zeď může vlhnout od zdi stodoly. Možná plastová okna příliš těsní. Seřídit je,aby méně těsnila. Vlhkost se vždy sraží na nejstudejších místech. Změřit si vlkost v této místnosti, měla by být 40-60%.
dan6
Díky, zateplit vatoz se chystám, ale mohu teď, když není suchá? Podříznutá samozřejmě je
Vlhkost se může snížit v bytě snížením množství vodní páry v bytě např. při vaření ( vařit pod pokličkou na mírném plameni). Vodní pára vzniká také při parním čištění, sprchování, koupelna by měla mít odvětrání. Tato pára potom může na neprodyšně studené zdi kondenzovat a tvořit plíseň, která zapáchá. Gumoasfalt mezi zdí je nesmysl.
dan6
Digestoř, pokličky, ventilátory s hydročidlem a hlavně větráme několikrát denně, když je sluníčko, jsou ventilačky otevřené stále...
Rada zaizolovat neprodyšně zeď je nesmyslná. Člověk vydechuje oxid uhličitý, vodní páru, ta musí skrz zeď ven. Potřebuje kyslík. I zeď musí dýchat. Plynové spotřebiče potřebuji vzduch. Jinak hrozí otravy oxidem uhelnatým.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.