Nejste přihlášen/a.
Jak píše Hejkal - ty dráty nejsou stejné. Pod černým plastem je ještě gumová izolace, na které se při dobré vůli dají rozlišit různé barvy (spíš různé odstíny šedi). Ale na ty vyšisované barvy bych určitě nespoléhal a fázi bych si důkladně prověřil. Je Vám doufám známo, že to světlo na obrázku se při dvoudrátovém rozvodu musí nulovat?! Pokud nevíte co to je, tak to radši svěřte odbornílovi.
klidně to zapoj jak ti to padne do ruky
Jenom to ne, světlo má kovovou konstrukci, připojenou na zem. Prostřední kontakt je pro tazatele v tomto případě tabu.
1) Drat, ktery ti na fazovce (pri zapnutem vypinaci) sviti zapoj do svorky L (faze, ten ma jit spravne na stred zavitu zarovky z bezpecnostnich duvodu a ma byt spinany vypinacem)
2) Druhy drat patri do svorky N (nulak) - ten ma jit na objimku zavitu zarovky.
---
3) svorka PE - uzemeni - bych bud nezapojoval (pokud se svetla nemuze nekdo dotykat) anebo pouze v pripade, ze opravdu ale opravdu je pres vypinac spinany L (na fazovce ten co sviti)... tak do svorky PE - kostra, muzes pripojit N klemou - propojit N a PE ve svetle dratkem.
Obcas se totiz stane, kdyz se v elektrice nekdo hrabal apod., ze se svetelnym vypinacem spina N... na to bacha. Pak bys dostal fazi na kostru pres vlakno zarovky...
"...svorka PE - uzemeni - bych bud nezapojoval (pokud se svetla nemuze nekdo dotykat)..."
To ale nemyslíte vážně, že ne?
úplně v pohodě u sebe doma...
Pokud to světlo netrpí mechanickými pohyby, těžko kdy se ten kablík v rource a dvojité izolaci ochranné nehořlavé trubičce prodře.
ladis - to světlo na fotce má svorku na PE. Pokud má světlo připojovací svorku na PE, nemá dvojitou izolaci. Kdyby mělo dvojitou izolaci, nesmělo by mít svorku na PE. Z čehoš plyne, že je to spotřebič třídy I. a jako takový musí být nulovaný bez ohledu na to, jestli na něj někdo sahá.
Bavím se o jádru vodiče, to jádro má izolaci, pak je druhá izolace celého kabelu, a pak je ta nehořlavá trubička a až pak je kov.
Však píšu, že to PE a N může proklemovat, pokud najisto ví, že se spíná L, jinak ho L klepne na kostře, pokud by se náhodou spínalo N!
V takovém případě (spínané N) naopak nesmí PE zapojit (když mu ze zdi vedou jen 2 dráty).
A neříkejte mi lidi, že jste ještě spínané N ve světle neviděli
Kde tady vidíte dvojitou izolaci? Já vidím jen základní izolaci (pracovní) a to ještě v těsné blízkosti ostré hrany konstrukce svítidla.
Tam máte izolaci kabelu a pod ní izolaci vodiče.
A ta "ostrá hrana" je z boku 2 šrouby pevně spojena s objímkou, hrnkem. Nic se tam nehýbe. Leda při zemětřesení anebo když tam zapojím příkon 5 kW, tak dráty cuknou, než shoří...
Chápete co jsem psal o spínaném N?! To je oč tu běží!
Ano, chápu nebezpečí vypínaného nuláku. Ale Vy zřejmě nechápete, že "ochrana před nebezpečným dotykem neživých částí" má nějaká závazná pravidla (ČSN 33 2000-4-41). Pokud vím, tak v té normě není ani zmínka, že se netýká spotřebičů, které se hýbou jen při zemětřesení.
Doma si dělejte co chcete, to je Vaše věc. Neraďte ale laikovi, jak má porušovat předpisy.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.