Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak rozúčtovat základní složku pro TV

Od: jirispata odpovědí: 17 změna:

Dobrý den,

chtěl bych vědět jak se rozúčtovává spotřební složka pro přípravu a dodávku teplé vody.

V našem konkretním případě jsme dům se 120 bytovými jednotkami / 1/3 větší, 1/3 menší, 1/3 nejmenší/. Odpojili jsme se od dům od centrálního vytápění a dodávek teplé vody. Máme vlastní energetickou kotelnu na tepelná čerpadla a odděleně máme měření dodávky energie na teplo a na přípravu teplé vody. Zvlášť máme vykázané náklady na teplo a na teplou vodu.

Rozúčtování pro dodávky tepla je v pořádku, základní složka 40% nákladů a přepočitatelná plocha bytu pro vytápění podle velikostí místností.

Rozúčtování pro přípravu teplé vody základní složka 30% nákladů a plocha bytů.

Proč se používá k výpočtu plocha bytů, když náklady na bytovou jednotku jsou stejné, nemají nic společného s teplem a měli by být stejné pro všechny byty. V důsledku základní složka je pro větší byty větší a pro menší byty menší a v zákoně je udáno, že k rozúčtování nákladů pro přípravu teplé vody je základní složka 30% a spotřební složka 70%. Je to v pořádku nebo je někde chyba.

Děkuji za odpověď.

 

 

17 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

ladis*
hodnocení

0x

O teto problematice neco malo vim. K poslednimu vasemu odstavci - to je prece logicke, ze Pepa s bytem 33m2 zaplati za zakladni slozku mene, nez Franta s bytem 120m2, co v tom hledate za chybu?

Vy asi nebudete ve vyboru toho SVJ ze?

Tato problematika je natolik slozita, ze ani rozuctovaci firmy, ktere delaji rozuctovani tepla 10-15 let, nejsou schopne provest 100% korektni rozuctovani. Rozuctovat spravne teplo je HOROR.

Objednejte si takovou firmu a pristi rok kopirujte jeji postup. Znam nektere lidi, kteri si to pocitaji sami, ale... Staci aby jeden napadl spravnost a pak za pravniky litaji statisice, stoji to nekomu za to?

V zasade je postup tento, ten asi vidite podle vaseho predchoziho rozuctovatele:

1) vsechny naklady na teplo rozdelite na zakladni slozku 30% a spotrebni slozku 70%

2) tech 30% rozdelite na odberatele sluzby podle jejich podlahove plochy - coz se vam evidentne nelibi co?

3) zbylych 70% nakladu rozpocitate podle toho sileneho postupu -20/+100% (tedy nejmene lze zaplatit 80% prumeru a nejvice 200% prumeru domu) nekolika iteracemi tak, aby to vyslo, coz si bez specializovanehomprogramu pro 120 BJ tak nejak neumim predstavit :) Tomu se rika solidarita, protoze nikdy nemuzete objektivne merit diky prostupu tepla konstrukcemi.

Ale slo by to asi udelat pausalem, nevim, nakolik je to legalni, pokud by byl zalobce, postaru cele podle plochy, ze se 100% nakladu na kotelnu rozdeli v pomeru bytovych ploch postaru, ale to byste asi nechtel uz vubec, co? :) Kdo by se pak choval usporne?

ps: pouze naklady na rozuctovani a odecty se deli 1:1 na kazdou BJ stejnym dilem podle aktualnich pravidel


doplněno 08.04.21 22:53:

Pokud má tazatel nejasnost k poměru základní (30%) a spotřební (70%) složky u přípravy TUV, pak odkazuji na 269/2015 paragraf 4 a násl.: zakonyprolidi.cz/...

 

hodnocení

0x
avatar stir
Vemte si, že koupíte auto s kamarádem napůl. On bude jezdit 10tis km měsíčně a vy třeba jen sto km měsíčně. Je to správně, když budete jezdit stokrát míň a vy zaplatíte polovinu vozu? A co potom náklady na servis, olej atd atd? Tak stejné je to u toho kotle. Proc by měl malý byt platit opotřebení a údržbu stejně jako byt velký.?

 

hodnocení

0x
avatar nonek
ladis@ stir@ Tazatel se ptá pouze na TUV, tedy teplou vodu
ladis*

Ohrev TUV nebo topeni je jedno a totez z hlediska zakona, ne?

Tazatel píše

Rozúčtování pro dodávky tepla je v pořádku, ...

Takže pro teplo v pořádku, pro teplou vodu ne; (a přitom stejná pravidla výpočtu...); a to potřebuje vysvětlit. Já v rozúčtování problém nemám...

 

hodnocení

0x
Tazatel se sice ptá na TUV , ale až na průměrování spotřeby pro vyúčtování tepla se náklady na jednotlivý byt počítají stejně. Předpokládá se , že v bytě 3 + 1 bude bydlet více lidí než v garzonce tudíž je větší základní složka ceny. Spotřební složka se narozdíl od vytápění počítá ze skutečně spotřebované TUV. Může se stát že na vyúčtování TUV bude jiná hodnota než spotřebované m3 - bytové vodoměry jsou poměrové měřidlo , fakturuje se podle patního vodoměru na domě a součet náměrů jednotlivých vodoměrů .Rozdíl se pak projeví buď v nákladech na surovinu ( jiná cena Kč/m3 vody než u studené vody,případně než cena dodavatelská) nebo ve spotřebovaném množství

 

ladis*
hodnocení

0x

...

" TUV: Proč se používá k výpočtu plocha bytů, když náklady na bytovou jednotku jsou stejné, nemají nic společného s teplem a měli by být stejné pro všechny byty."

Tedy 30% nákladů základní složky se rozdělí mezi odběratele v poměru podlahové plochy. Odkazuji na:

voda.tzb-info.cz/...

Přidám perličku, pokud se někdo rozhodne koupit si bojler a odpojit se, může, ale musí tu základní složku (30%) platit. I kdyby mu odpojení schválili.
U topení se odpojit by ho to vyšlo na 40% základní složky + z 60% spotřební složky těch minimální h 80%, takže celkem 88% průměru by stejně musel zaplatit, takže u topení je to nesmysl.

Pan Paluška se zkusil odpojit od topení a už prosoudil asi tak 800.000 Kč? Zde o tom vede web: zmena-vytapeni.cz/...

jelikož odmontoval měřidla, neumožnil odečet, tak mu podle zákona účtují násobky podle přílohy zákona, i když podle něj nespotřeboval nic.

 

hodnocení

0x
avatar stir
Tak je třeba brát v úvahu, že ten zdroj na teplou vodu něco stál, má nějaké náklady a potřebuje servis. Co když 90% lidí odjede přes léto na chalupu? Pokud si odsouhlasili společný zdroj, tak ho musí společně platit, podobně jako platí jistič i když zrovna nic doma nejede. Dopředu se na něčem domluvili a souhlasili s podmínkami, jaké mají nebo si schválili. To už je lepší mít doma plynový kotel s ohřevem vody. Neplatim žádný paušál, jen spotrebovanou vodu a plyn. Servis a pořízení kotle je v mé režii. Nejsem doma, netopim, neohrivam vodu.
ladis*

To se IMHO mylite, protoze naklady na porizeni a udrzbu nese vlastnik ( Tedy SVJ), a to se hradi z fondu oprav, ale je to "jina pohadka".

Tady se bavime ciste o rozuctovani nakladu na provoz (elektrinu plyn atp.).

Vsak to píšu. Co když lidi odjedou přes léto pryč a nebudou točit vodu? To ten servis zaplatí jen ti, kteří neodjeli? V našem okrese se platí voda dvojslozkove, tedy za spotrebovanou vodu a paušál za vodomer dle velikostí (Qn). Takže platím i když vodu nebudu rok čerpat. Toto jde na údržbu a provoz, za to, že tu vodu můžu čerpat. Je to spravedlivé, když bydlime dva a jinde pět lidí? V přepočtu na osobu zaplatím za servis více, než rodina se třemi dětmi a vyšší spotřebou vody. Když budu vodou šetřit, kvůli paušál úspora nebude taková.
ladis*

Pausal za patni vodomer je v pripade SVJ a SV studene vody zahrnut do celkove spotreby vody, tedy rozdeluje se podle podle odberu vody, ano ten kdo za rok odebere 0 plati nula a ten druhy v SVJ, kery odebere 1 kubik plati 1 kubik + cely pausal. Ale v praxi tohle nikdy nenastane, jednak SVJ je az od 3 BJ a druhak...

Co se v SVJ rozdeluje na byt 1:1 na kazdy byt stejne jsou naklady na odecet (pevna slozka SV), to je poplatek pro odecitaci a rozuctovaci firmu, ne kazde SVJ tyhle naklady pochopitelne ma.

Ano, z logiky (ne ze zakona) by se mel i ten pausal na vodomer rozdelit 1:1 stejne na kazdy byt, ale v praxi je to tak male cislo, ze by byla vetsi prace ro rozpocitavat a z faktury zjistovat.

To uz muzete rovnou napadnout i fakt, ze faktura od vodarny je od 4.5. do 3.5. dalsiho roku a SVJ vam to vyuctuje od 1.1. do 31.12. a jine nepresnosti...

Co se tyka nakladu na vymenu vodomeru, tak ty jsou zase z "FO" takze take nespravedlive podle podlahove plochy.

Pozor stale je rec o studene vode, ne o TUV!

Problematika je znacne komplikovana a malokdo se v tom vyzna.

Jak říkám, platíme za kubik spotřebované vody plus paušál za vodoměr. Ten se platí bez ohledu, zda vodu čerpám nebo nečerpám, ale za to, že ho mám a můžu vodu kdykoliv čerpat. Podobně jako třeba elektroměr od distribuční společnosti. Oni mají svoji společnou kotelnu, kde ohřívají i vodu. Podmínky si jako svj odsouhlasili, takže to mají černé na bílém. Námitky nebo nesouhlas měli řešit předem.
ladis*

Pausal za vodomer je vymozenost posledni doby, pred 10 lety byl 0,00

vy v svj rozpocitavate pausal na vodomer zvlast? To neee

 

"paušál na vodoměr" - bývají v tom rozpočítané náklady na výměnu vodoměrů

ladis*

Ale to je zase neco jineho prece, on mluvi o rocnim pausalu pro VAK, ktery si VAKy pred par lety vymyslely a uctuji se podle jmenoviteho prutoku vodomerem. Ten se v zadnem SVJ nerozuctovava zvlast rovnym dilem, ale v cene vody, a to proto, ze tak je to podle zakona :)) A tedy opravdu, pokud vezmete 0,00 studene vody, pak zaplatite skoro 0,00 Kc.

Ten paušál tak mají nastavené vodárny, s tím nic neuděláme. Já nic nepočítám, na to bych se mohl z vysoka... Platíme domovní správě 150 měsíčně, což při šesti bytech včetně mého, bych měl 750 Kč měsíčně před zdaněním. Za tu cenu dělat veškeré papírování, to ať si dělá kdo chce, rád to přenechám.

 

hodnocení

0x

Dovod, preco platite za ohrev teplej vody, aj ked ziadnu nespotrebujete, sa vola cirkulacia. Ak chcete mat na 12. poschodi okamzite k dispozicii teplu vodu, musi ta voda cirkulovat v potrubi, na to sluzi tzv. spiatocka. Ono to funguje vdaka tepelnym stratam trochu ako kurenie do stupackovej sachty, na prizemi odide voda 60 stupnova, vrati sa povezme 45. Toto zalezi minimalne na spotrebe vody, cize sa to ma rozuctovat medzi vsetky byty rovnym dielom. Otazka je, preco do toho u vas zatahuju podlahovy plochu, to je ozaj zvlastne.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]