Nejste přihlášen/a.
Mám dům starý asi 100 let, šel jsem obhlížet střechu a krov (chci letos udělat novou) a teď jsem zpozoroval jsem na části krokví plíseň. Dříve tam podle mě nebyla. Takže asi za to můžou nedávné změny. Co myslíte?
Schéma střechy viz nákres. Starý, původní pokoj, zeshora na půdě už asi 20 let zakrytý minerální vatou. (četl jsem že by pod ní měla být paroproustná folie, v létě ji tam doplním). Pokoj jsem loni ještě navíc nechal zevnitř snížit a zateplit sádrokartonem spolu s paropropustnou folií. Vedle pokoje pod šikminou je malý úzký nový pokoj ( asi už 20 let). Šikmina ze sádrokartonu + izolace + folie.
Proč se zde najednou vytvořila na trámech plíseň? Vypadá jenom povrchová. Ale chci letos dělat novou střechu (latě + folie + tašky), tak s ní musím něco udělat. Trámy se mi vzhledem k připevněným sádrokartonům měnit nechce.
Mě napadají příčiny v tom co se v nedavné době změnilo:
1 - přidání sádrokartonu a izolace do starého pokoje? Na tom ale není nic špatného, plíseň je spíše na rohu toho pokoje, ne úplně nad ním. Takže to spíše ne.
2 - asi před dvěma lety se v tom šikmém pokoj měnilo střešní okno. Za nové s menším rozměrem, otázka je, jak byla napojena folie na nové okno. Navíc ostění okolo okna tam bylo celou zimu odkryté až na tašky, dodělalo se to později. Takže mohl pronikat vzduch z místnosti nahoru ke krovu (pokoj se moc nevytápěl). Plíseň se navíc vyskytuje na trámech v blízkosti tohoto okna.
3 - Z nového pokoje jsou vyklápěcí schody nahoru na půdu. Měly by být také vybaveny paropropustnou folií? Ale jak ji tam těsně přidělat, asi to úplně nezaizoluji. Ale to už tam je taky těch 20 let a nějak to zřejmě sloužilo.
4 - při velkých deštích už tu a tam pod taškami kape, plesnivá je západní strana. Je možné že zateče pod střechu, namočí to vatu pod střechou a pak je tam vlhko?
ale vždyť takto se izolují sádokartonem půdy a dělají se vestavby běžně, co je na tomto konkétním případu špatně? 20 let to tam bylo a bez problému
1) stále píšete o "paroproustná folie". Buď si pletete popjmy, nebo máte španou folii. Pod vatou musí být parotěsná fólie, nad vatou může být paroproustná folie.
2) Prostor nad starým stropem, asi jen půdní prostor, je řádně odvětráván, nebo tam je uzavřený prostor?
Máte fotky půdy? Je třeba, aby do prostoru půdy mohl vnikat a hehce proudit venkovní vzduch. Vzpomínáte na baráky, které měli ve štítě kulaté otvory, okýnka a podobně?
Plíseň se navíc vyskytuje na trámech v blízkosti tohoto okna. *** Asi tam neproudí vzduch, který odvede kondezát z rosného bodu.
1 - ano, pletu si pojmy. Dělala to normální stavební firma, předpokládám že to dali dobře, tudíž parotěsná
2 - prostor je uzavřený, maximálně nějaké štěrbiny Ale takto je to tam už odjakživa. Pomůže tomu nová střecha a kontralatěmi a větrací mezerou?
Foto zde, prostě zespoda trámy, na zemi vata, přikrytá nějakým kartonem a na tom různý lehčí harampádí.
Ze těmi krabicemi je štítová stěna, zřejmě asi 15cm silná cihla. Co je za tou zdí? Když tam uděláte otvor 30x30cm co tam bude vidět?
A co na druhé straně, jaká tam je stěna? Stejný štít?
Musíte dodatečně udělat odvětrání. I případná oprava střechy, včetně difuzní kontaktní membrány, neumožní větrání tohoto prostoru.
Můžete popsat přesněji, s uvedením rozměrů, skladbu stropu se zateplením?
Štítovou stěnu to nemá, je tam valba. Ale všimněte si druhu střešní krytiny a způsobu kladení. Jestli se nepletu je to jednoduše kladená bobrovka a jeden její způsob kladení a to ten nejúspornější byl kdysi nějakým způsobem omezen pro nespolehlivost. Skvrny od zatékání by to dosvědčovaly. Tudíž jakékoliv obalení fólií je pro plísně jak stvořené. A nejen pro plísně
Ta vazba tašek je nějaká podivná - je to vidět nejvíce na té valbové části. Jde o jednoduché loučové klasdení ale nevidím překrytí o polovinu tloušťky tašky.
Dále může být chyba v provětrávání - ve vrcholu chybí odvětrávací hřebenáče - dřív se nedělalo, nebo odvětrávací tašky - rovněž se nedělalo. V neposlední řadě musíte zachovat zásadu podélného provětrávání kolem krokví - viz obrázek. Nasávání u fasády a odvětrání nejlépe u hřebene
Ve vašem případě tomu pomůže snad jedině přeložení krytiny modernějším typem krytiny - stejně lehkým a doplněním odvětrávacích elementů
Štítová stěna až nahoru nevede, je to polovalbová střecha. Štít končí u stropu starého pokoje. Jedná se o 30 cm plná cihla zvenku zateplení 5 cm polystyrenu. Na druhé straně domu podobně.
Skladba stropu nad starým pokojem:
sádrokarton, folie, rošt, 20 cm vaty, starý rákosový strop, prkna, trámy, prkna, cihly nebo jíl? 10 cm vaty
Skladba stropu šikmého u novějšího pokoje:
sádrokarton, rošt, folie, 10 cm vaty mezi krokvemi krokve, latě, pálená taška
Tašky nejsou bobrovky ale viz odkaz, ale už jim bude 100 let. Ale už asi nebyly nic moc, takže byly zespoda na spojích zamazány. Což jim stejně nepomohlo. Hřebenáče jsou připláclé maltou.
to ingjirimares: nemáte k těm obrázkům i popisky? Přívod vzduchu mezi taškami a krokvemi okolo kontralatí a vyvedení nahoru větrací taškami chápu. Ale co to druhé odvětrávání? Znamená to položit ještě nějakou folii (jakou?) na minerální vatu, pod krokvemi a tento vzduch pak proudí mezerou pod hřebenáči? Ta mezera asi vyjde hodně malá.
Anebo nějaký větrací komínek skrz střechu do půdního prostoru? Nebo mi ještě napadlo mám tam jeden starý komín. Dole ve sklepě ho otevřít, tam by nasával. Je už nepoužívaný a ukončený pod střechou, takže tím by stoupal vzduch nahoru na půdu a potom pod hřebenáči ven?
Tu druhou odvětrávací mezeru neberte až tak vážně, Tepelnou izolaci dorazit až pod bednění bude jednodušší na provádění. Ta druhá mezera je vlastně jen takové vylepšení pro případ lepšího odvětrávání vlhkosti z izolace. 100 let staré tašky mají odsloužíno, netěsní a je potřeba je vyměnit. To bednění tam ve vašem případě také být nemusí, máte větší sklon
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.