Nejste přihlášen/a.
Běžně se dělá a viděl jsem i pozitivní výsledky, že pro snížení vlhkosti zdiva bez vodorovné izolace se udělá drenáž okolo domu - odkope se zemina od základů - nejlépe i kousek pod jejich úroveň, vloží se nopová folie, popř geotextilie, drenážní trubla a zasype se to štěrkem. Samozřejmě toto nemůže odstranit vzlínání vlhkosti do zdiva, ale může snížit výšku, kam vlhkost navzlíná.
Tak a teď k dotazu - uvedený postup se provádí, existují na něj odborné postupy, nicméně zde v poradně se často setkávám s protichůdnými názory - tj. že je to k ničemu, že je to nebezpečné, že jediná cesta je podříznutí. Napište sem, prosím Vaše názory, zkušenosti i znalosti (je-li někdo odborníkem v dané oblasti) k této záležitosti. No a pokud někdo říká, "jediná cesta je podříznout", jak toto potom realizovat u kamenného zdiva velké tloušťky (staré stavby - 70 a více cm), kde v podstatě neexistuje souvislá vodorovná spára?
Předem děkuji za Vaše řádky.
Zajímá mě věta: "mnozí podřízli a měli vlhkost". Tím míníte, že podřízli včetně příček nad nepodsklepenou částí, vložili fólii, vykopali podlahy a izolační fólii dolů, obě fólie spojili - a stejně měli vlhkost?
Jinak zkušenost s odvodněním sklepa cca 1,5 m pod úrovní terénu v domku stojícím praděpodobně v cestě podzemní vodě. Každou zimu a jaro ve sklepě až 50 cm vody. Švagr vykopal 3 m hlubokou jímku vedle domu. Do ní ponorné čerpadlo a voda se ve sklepě cca 3 roky neobjevila, jen vlhká podlaha. Pak soused o 30 m dál vykopal ještě hlubší studnu, asi tím změnil tok podzemních vod a voda znovu. Odstranila to až malá jímka přímo ve sklepě s ponorným čerpadlem.
Zdi toho domku byly vlhké až i do 1 m nad terén. Podříznutí s izolací včetně izolace podlah proti vlhkosti, 10 let je a ještě doufám 50 let bude po problému.
repaku,
jen jsem řešil, že tazatel popsal svépomocné podříznutí ale fleky měl stejně. Po opštovném vybourání neměl lepenku přes sebe a svařenou. Takže nekvalitní práce.
druhá část ... u švagra... ano souhlas, já jsem taky udělal "studánky" a neustále vytéká voda, Ale to je to co píšu, pokud je spodní voda, tak odvodnit, ale ne u základu ale dále od domu.
poslední odstavec... naprosto souhlasím, a pokud dodržel správný postup, tak doufejte více let, alespoň 55!
Já v tom nejsem odborník a ani nemám zkušenosti, ale v literatuře jsem se setkával s metodou vysoušení zdiva elektroosmózou. Jen tak zkusmo jsem zadal do googlu >>vysoušení zdí elektroosmóza<< a našlo mi to asi 486 výsledků. Tahle metoda by měla nejen odstranit vzlínání, ale dokonce to obrátit. Nevím, jak je spolehlivé a lze- li použít i u kamenného zdiva, ale zkuste se mrknout. Nebudu z výsledků vyhledávání vybírat sám, jistě si to najdete a přeberete.
A co zkusit systém odvětrávání, založený na proudění vzduchu. Je to pod podlahou, takže není nic vidět. Naši předkové ho hojně používali a funguje to. Samozřejmě se to musí udělat správně (já si nechávám na to vypracovat projekt a pak to snad už zvládnu sám). K tomu úprava terénu, drenáže a zevnitř sanační omítka.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.