Nejste přihlášen/a.
Dobrý den, zprovoznili jsme krbová kamna, u kterých je samozřejmě uveden druh paliva dřevo. Jelikož nám zbylo ještě ca. 10 q hnědého uhlí, myslíte že krbovky "přežijí" pokud mezi dřevo přidám sem tam lopatku uhlí? Jde mi o to, jestli to nebude mít nějaký negativní vliv na kamna (samozřejmě neberu v potaz emise z uhlí vs. dřevo). Děkuji za rady, příp. zkušenosti.
Záleží na kamnech. Laciný plecháče z baubau se ti zkroutí a propálí, kvalitní kamna to snesou v pohodě. Jinak obecně uhlí musí mít rošt, tj. bezroštový topeniště na uhlí moc použitelný neni.
Dá se i míchat dřevo a k tomu trochu uhlí. Nebo míchat uhlí s pilinama nebo štěpkou. Topit nejlíp odhořívacím způsobem (nasypeš uhlí a nahoře zapálíš aby odhořívalo shora)
Zdravím
Jestliže mají kamna klasický litinový rošt v tomto případě nemusí být pohyblivý a klasickou vyzdívku šamotem, (nebo jiným žáruvzdorným materiálem s podobnou tep. odolností jako šamot) pak co se týká tepelného namáhání kamen problém nebude. Mohl by být pouze v případě roštu, ale to nastává při dlouhodobém užívání uhlí zejména černého a navíc tedy rošt je většinou "spotřební" část kamen, tzn. lze snadno vyhodit a vložit nový... Jestliže jde o kamna bez vnitřní vyzdívky, pak by bylo nutné dbát na to, aby žhavé uhlíky neležely na plechové stěně kamen došlo by pak k předčasnému opotřebení při delším užití i propálení stěny...o mnoho lépe je na tom litina, ale i ta má v tomto smyslu své meze oproti žáruvzdorným "keramickým" vyzdívkám.. (ovšem i ty se musí časem opravovat případně měnit , ale to i u dřeva, záleží na kvalitě materiálu vyzdívky jen u šamotu rozlišujeme cca 3 základní druhy co se tepelné odolnosti týká)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Co se týká "technologie" tak jak tu již zaznělo (asd) plamen by měl hořet nahoře na násypu uhlí nikoli pod ním = dýmovnice. Pak také hodně záleží o jaké uhlí jde. Jde-li o hnědé uhlí pak ideální na odhořívání násypu shora je Bílina = dobře regulovatelné velmi dlouhý stáložár, minimální namáhání roštu a menší namáhání vyzdívky při dlouhodobém užití..., kouřivost v aktivní fázi (plamen) je prakticky nulová. Při správném nastavení kamen velmi mírná i při roztopení = v podstatě lepší než plyn nebo jako vytápění plynem, s čímž souvisí i minimální zanášení kamen sklo netřeba prakticky čistit skoro celou sezónu, minimální zanášení kouřovodů a komína stačí čistit a vybírat 1x ročně. Ideální frakce je ořech 1, případně 2 ale pozor u té dvojky aby tam nebylo velké množství prachu to pak zamezuje odhořívání nehoří optimálně. Máte-li po ruce frakci kostku (velké kusy) pak buďto smícháte s menšími kousky aby násyp mohl odhořet, nebo můžete i přikládat (nedosáhnete ale tak dobrých výsledků spalování jako viz. výše) a to tak, že vždy přiložíte "vedle" ohně, nebo i drobnější frakce lze spalovat "odhoříváním z boku"., tj. vedle plamene aby se oheň nedusil, ten postupně přejde na uhlí.
Máte-li k dispozici hn. uhlí Most, pak tam je to při odhořívání shora horší, nad komínem se objeví mírná kouřivost, uhlí je třeba spalovat při vyšším přívodu primárního vzduchu, hoří razantněji uvolní více tepla najednou, je na rozdíl od Bíliny hůře regulovatelné, zejména na nižší výkony, vzhledem k tomu má pak i daleko kratší stáložár než Bílina. Most lze přikládat "vedle" ohně (jako u Bíliny viz,. výše co jsem psal) volil bych menší dávky. Pokud kamna mají nějakou výšku ohniště a lze ztápět i odhoříváním shora je lepší míchat s Bílinou na podporu hoření a zlepšení regulovatelnosti.
Máte-li černé uhlí, pak přesto že existují i odhořívací typy (odhořívá shora, mají je v nabídce tuším Poláci) většinou má černé uhlí méně těkavých látek a tudíž spíš hoří na roštu (dobrá kamna se spodním odhoříváním, např. Celus, Club, Žiara, Elit atd. viz. bazary) ve vašem případě lépe přikládat po menším množství do dobře roztopených kamen. V případě menší frakce a pro lepší odhoření shora je lépe vmíchat do uhlí hnědého např. Bíliny v poměru cca max. třetinu černého ku 2/3 hnědého. Černé uhlí namáhá ponejvíce rošt, při dlouhodobém užití je pak nutná většinou jeho výměna, rošt se může deformovat (podobně a snad nejhorší je to u koksu, rošt se vyboulí, pokud nepraskne není nutné rošt měnit)
Máte-li hn. uhelné brikety, tak ty jsou asi pro krbovky z uhelných paliv nejideálnější, (dovoluje-li výrobce - záruka) ztápí se stylem přikládání, po odhoření na žhavé kdy se již nepřikládá a uzavřou se přívody vzduchu do kamen nebo na min. = dlouhý stáložár. Namáhání roštu je minimální podobně jako např. u hn. uhlí (odzkoušeno ponejvíc u Bíliny)
Tolik ve stručnosti.
Jinak obecně pro uhlí jsou ideální kamna nebo krbová kamna se šachtou (viz. odhořívání) a pohyblivým ideálně zevně ovládaným roštem (X prašnosti). Co se týká prosklených dvířek, nejsou při užití uhelných paliv ( zejména hn. uhlí a hn. uh. briket ) žádným problémem, jak se někdy soudí že sklo X uhlí, tak tomu není, není se toho třeba bát. Tj. pokud by sklo při užití fos. paliv prasklo pak jde čistě o závadu skla nebo jeho špatné uchycení z výroby ("na krev dotaženo" což je špatně) a prasklo by takto i při užití dřeva.
Další možnosí je uhlí prodat těm co na to mají konstrukčně vhodnější topidlo, stáložárná nebo násypná kamna krbovky se šachtou na to určená nebo kotel...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.