Nejste přihlášen/a.
Dobrý den,
prosím o radu. Koupil jsem RD s vytápěním na tuhá paliva - původní kotel DAKON DOR 32. Letošní sezonu již výměnu optopného systému nestíhám, ale rád bych stávající systém ještě letošní sezonu využíval (pakli-že tedy nikde nepoteče). Otopná soustava je momentálně bez vody. Prosím o radu, jaké množství vody do systému napustit. Jedná se o uzavřený systém (expanzka vedle kotle ve sklepě - ca. 1 m nad zemí), pro usnadnějní oběhu je instalováno čerpadlo. Kotel se nachází ve sklepě, nejvyšší radiátor ve druhém patře (tzn. ca. 6-7 m nad úrovní podlahy ve sklepě). Na kotli je jedna ručička tlakoměru nyní logicky na nule, druhá je nastavena na tlak ca. 0,9. Na jaký tlak dopustit vodu do systému? Když vidím ochotu topenářů (každý se přišel podívat, slíbí a podruhé se už neukázal), pokusím se naplnit holt sám. Děkuji za jakoukoliv radu. T.
Není nutné otevřít všechny OV...to se potom těžko bude hlídat a zavírat. Stačí otevřít jeden OV...a až začne téct voda..zavřít..a odvzdušnit postupně všechny radiátory, a systém opět mírně dle potřeby dopustit vodou. A samozřejmě..je lepší systém napouštět s někým dalším..v jednom člověku to není ideální.
Takže otevřu v horním patře jeden odvzdušňovací ventil u radiátoru a budu čekat, až se systém naplní. Jestli to správně chápu - není nutné hlídat tlak na tlakoměru, co je na kotli? A co se stane, až začnu topit - nehrozí pak přetlakování systému, když už bude systém naplněný vodou za studeného stavu? Tlak v expanzce před napouštěním - doporučte mi prosím nějaký tlakoměr... Děkuji. TM
Když budete mít jeden (alespoň) OV otevřený, tak tlak v systému nic "neudělá".., až začne voda z nejvýše položeného radiátoru vytékat, OV zavřete ještě cca 1m tlaku do systému pusťte a odvzdušněte i další radiátory. Tlak potomm opět o něco poklesne (to je normální). Tlakoměr stačí ten, co používáte v autě. Pokud je systém ÚT resp. jeho zabezpečovací zařízení (PV, EN) navrženo správně a je funkční, nic se nestane. Tlak v systému se při zatopení bude měnit jen nemnoho...řádově +- o 0,1-0,2Baru.
1) dofoukni expanzku vzduchem na 0,8 bar (nahoře autoventilek),
2) měkkou vodou (ideálně dešťovka nachytaná ke konci lijavce) napusť celý systém (nutno průběžně odvzdušňovat) na tlak 1,0 bar. Můžeš přidat i nějaký inhibitor koroze,
3) projdi všechno jestli někde neteče (hlavně v kotli výměník, šroubení, ucpávky ventilů apod.),
4) po ohřátí systému se postupně uvolňuje vzduch rozpuštěný ve vodě, tak je nutno několikrát znovu odvzdušňovat. Pokud jsou odvzdušňováky automaty, tak na ně pozor občas nezavíraj a tečou = je dobrý mít před ním ventil.
Dakon Dor 32 splňuje asi 3. emisní třídu. Pokud ne tak 50 000 Kč
Obstarej si revizi jinak 20 000 Kč. To je důležitější než napustí kotel
A mohu se zeptat, jak sníží emise revizní zpráva na kotel? Když už, tak tyto kotle zakázat úplně a hned a ne to řešit přechodně nesmyslnými revizemi, aby vybrané firmy měly co žrát... Krb bez napojení na radiátory revizi nepotřebuje, potřebovat nebude a emise stejné. Už vidím, jak si babička v horní dolní mění na starý kolena kotel za lepší emisní třídu jen z důvodu, aby ministerští úředníci měli všeho dost. Vážení, zákony se dělají pro Prahu a města. Myslíte snad, že na vesnici někdo řeší povolení na psí boudu nebo pokácení stromu?
Ano, ty revize a "samoudavačství" jsou jedna velká hovadina. Spousta starých lidí nové kotle nedokáže ovládat a obsluhovat, ale ve starém kotli dokáže topit bez problémů..a seřídit ho tak, že emise budou nižší než u toho nového (blbě provozovaného). O ceně těch nových zázraků a potřebě akumulačních nádob (a tím i daleko více prostoru) ani nemluvě.
S nádržema je to zapeklité...pokud dáváte kotel bez dotací,AKU být nemusí a emisní třídu splňuje,i dle vyjádření výrobce... Ovšem ten samý kotel s dotacema pro stejnou emisní třídu už musí mít AKU nádrže...
plus k tomu 3cestný ventil na zpátečce, obvykle další čerpadlo a samozřejmě podstatně větší expanzka
nunici: Však ano... Zkuste dnes sehnat kotel na tuhá paliva výkonu cca 8-10kW..to je téměř nemožné (až na nemnoho vyjímek). A kotelna v rodinném domku pak vypadá jako strojovna v atomové elektrárně. Přitom pokud člověk na venici topí dřevem z vlastního lesa, tak potom je vlastně uhlíkově neutrální..bez ohledu na to, jak stará kamna či kotel má..
Nadávat, obcházet předpisy to dovede každý trouba. Spíš si polož otázku co pro to uděláš, aby to bylo tak, že to lidem bude vyhovovat.
A divil by ji se jak to funguje na vesnici. Chtěli na mně revizi, stavení povolení, kolaudaci, doklad na nákup paliva, revizi komínů, doklad na kotel a už si nepamatuji.
priklad1: to nebylo nadávání, snaha obcházet zákon, ale konstatování věci. Mít papír - revizní zprávu na starý kotel stejně problém emisí nevyřeší. Když neumím topit a budu házet do moderního kotle, co najdu, tak (než ho zničím) budu produkovat stejné emise jako se starým kotlem a nepomůže mi 20 papírů.
Jistě máš pravdu, můžeš mít pořád pravdu, ale takhle to nefunguje. Prostě jsou pravidla. Ty pravidla většinou nastavil ten Fialový hnus, ikdyž ostatní nejsou o moc lepší. Lidi mají možnost to změnit. Jen chtít. Ovšem to by nesměla být v patách EU z které padají ještě větší nesmysly.
Ano přesně tak to funguje v tomto systému. Ti co dostali za pár šupů byty jsou spokojeni. Zaplatili je o všem všichni. Některým stačí zacpat hubu banánama a hajzlpapírem a jsou spokojeni. Pak jsou ovšem Ti co od nikoho nic nechtěli, starali se o sebe a přišli o vše. Bohužel je jich menšina. Hsystem, Smrky, Lidové domky, Union banka a další. Ti podnikatelé jsou jistě spokojeni. Ostatní už tolik ne. Smetka to má odseděno a Berka dostane ještě odškodnění.
Tlak u kotle závisí na výšce otopného systému. Čím vyšší dům, tím vyšší tlak dole.
Kotel napustíte tak, aby byly všechny radiátory napuštěné a odvzdušněné. Jeden dole napouští vodu, ten nahoře hlídá, až nejvyšší radiátor je plný.
Děkuji moc za radu. Takže svým způsobem nechám otevřený ventil u horního radiátoru/radiátorů, začne se napouštět a bude se plnit do doby, dokud "nepoteče" voda z OV. Poté se zatopí a budou-li radiátory studené, odvzdušní se a znova se doplní voda, dokud nebudou hřát celé. Tlak v systému při napouštění tedy svým způsobem není nutné hlídat, pokud tomu dobře rozumím...
Takže svým způsobem nechám odzvdušovací otevřený ventil u horního radiátoru/radiátorů, začne se napouštět a bude se plnit do doby, dokud "nepoteče" voda z OV. Poté se odzvdušní všechny radiátory a zatopí a budou-li radiátory studené, odvzdušní se a znova se doplní voda, dokud nebudou hřát celé. Tlak v systému při napouštění tedy svým způsobem není nutné hlídat, pokud tomu dobře rozumím. Tlak musíte hlídat, abyste nenatlakoval moc. Max 1 bar.
Buď musíš pozvat někoho na pomoc, kdo ti bude dopouštět vodu do obvodu, zatím co ty budeš odvzdušňovat jednotlivé radiátory. Ten pomocník musí být neustále u kotle a při dopouštění vody sledovat ukazatel tlaku (nesmí to přetlakovat).
Nebo
to budeš dělat sám a přitom se naběháš.Musíš vždycky odvzdušnit jeden radiátor a seběhnout dolů ke kotlu a doplnit vodu do obvodu. A tak pořád dokola, než odvzdušníš všechny radiátory.
Pokud bys tam vodu nechal téct trvale, pak se ti obvod topení natlakuje na vysokou hodnotu tlaku (tlak co je ve vodovodním řadu) a v nejslabších místech radiátory nebo trubky nebo kotel nebo expanzka praskne. A když něco praskne, tak zase budeš vodu vypouštět a tentokrát už toho topenáře budeš muset sehnat (pokud to nedokážeš opravit sám).
Díky! Prostě jeden bude u kotle, bude napouštět. Druhý bude u radiátoru s otevřeným OV. Jakmile začne téct voda z OV, zastaví se přívod vody do systému. Odvzdušní se radiátory, příp. se doplní další voda, aby ze všech OV tekla voda. Pak se zatopí a případně se ještě odvdušní - doplní voda. A jak je to prosím s tím tlakem? Předpokládám, že tlak v systému bude při napouštění růst... na budíku na kotli je ručička přednastavena na 0,9 bar. Předpokládám, že tento tlak by měl být v systému... Děkuji
Asd1 měl správně jako PRVNÍ bod kontrolu tlaku v expanzní nádobě. Tu nafouknout na cca 0,8 baru a zkontrolovat zdali není děravá membrána. Po napuštění již je problém kontrola natlakování této expanze. Dokonce bych doporučil, pokud je systém bez vody zkontrolovat a případně doplnit uzavírací ventil s vypouštěním aby bylo možné expanzi bez vypouštění vody zkontroloval, dofouknout, případně vyměnit. Taktéž, pokud je systém bez vody, tak zkontrolovat sítko filtru před čerpadlem a toto jetě po nějaké době prvotního topení / filtr by měl mít před a za uzavírací ventil, aby čištění filtru bylo možné bez vypouštění systému/ vyčistit - pokud jsou trubky, radiátory či kotel kovové uvolní se nějaké částečky rzi. Pak ve studeném stavu natlakovat na cca 1 bar, pokud bude druhá osoba tak jeden může být v kotelně a postupně dopouštět vodu aby tlak držel kolem 1 baru a druhý zatím odzvdušnoval. Po konečném natlakování doporučuji jeden zkušební zátop s dosažením teploty cca 80°C / v případě radiátorů/ aby se uvolnil případný vzduch z vody, znovu projít odvzdušnění, dotlakovat na 1 bar / ev těch označených 0,9 baru/ a jít klidně spát. Těch 0,9 baru - atm je řádově odpovídající. Výška je 6- 7 m v.sl. + cca 1 až 2 metry na čerpadlo a 2 m rezerva- tj celkem 1, 1 baru, tj já bych topný systém natlakoval na 1 bar / ve studeném stavu/. Expanze se pak tlakuje na tlak o cca 0,2 baru/atm nižší, aby se membráva "utrhla" od hrdla expanze kde někdy bývá hranka.
To jsou rady. Nafoukat 0,8. On je totiž rozdíl zda je soustava bez vody, s vodou a uzavřeným, nebo otevřeným odvzdušňovákem
Priklad - ano jsou to rady. V dotazu jasně píše "systém momentálně bez vody", tak tam moc vody nejspíš nebude
Kontrolovat tlak v expanzce jde i když je bez armatur na odpojení a systém plný vody (nahoře otevřené odvzdušnění a tlak vzduchu vyšší než hydrostatický = pak je expanzka bez vody i když je připojená, tj. výška systému 7m, tlak vzduchu 0,8 bar, pak nahoře zavřít odvzdušnění, vodou se dopustí na 1,0 bar (při tlaku 0,8 začíná téct voda do expanzky) a je to nastavené správně...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.