Nejste přihlášen/a.
Zdravím, jak je starý? Pokud přes 20 led (soudím dle vzhledu "kroutítka" termostatu), neváhejte a zakupte nový. Kapky na bojléru = 99,9% neopravitelný průšvih. Dával jsem nový bojler DZD a za rok tekl. Naštěstí byla nedotažená příruba (což je ta jedna desetinka). Koukněte pod bojler, sundejte ten škopek (plastový u novějších, plechový u starších a pozorujte, odkud to kvapká. Pokud jde voda z pod izolačního pláště, kupte nový + flexibilní hadice, výrobci samými inovacemi, hrátkami na trh a podobně opomněli na standardizaci přívodu, odvodu, zhusta i uchycení celého buřtu.
Dobrý den,
je potřeba zjistit, odkud to přesně kape. Dle obrázku to je starší Tatramat tak kolem roku 1992, soudě podle té typické kontrolky. Záleží na tom, jak byl používán. Tyhle starší bojlery měly výhody, že měly pevné nádoby a dalo se tam skoro všechno vyměnit.
Pokud bojler teče po šroubech příruby či z boku, tak bývá problém v plášti - bojler je tlaková nádoba, bude se to zhoršovat, takže výměna za nový.
Zbytek se vesměs opravit dá. Nevýhoda u Tatramatu je, že se bojler musí komplet vypustit, aby se to dalo opravit. Jedna možná závada - už netěsnící těsnění na přírubě, projevuje se i tak, že může pokapávat z boku, ale většinou jen z jednoho místa, kde je poškozené. Dá se snadno koupit, stojí kolem 50 Kč a může být klid.
Další věc - zkontrolovat dotažené šrouby na té přírubě. To je asi méně pravděpodobná závada, ale může se stát, pokud bojler byl třeba v minulosti vyčištěn a nedotáhly se ty šrouby dostatečně. Stačí přitáhnout.
Další věc - v bojleru je topné těleso spirálovité, které je přímo ve vodě. U toho samotného tělesa je také těsnění, které, když se bojler začne zanášet kamencem, začne "hořet", a už tolik netěsní, bojler typicky pak kolem spirály prokapává, v tomto konkrétním případě většinou kolem větví té spirály nebo ve středu, jak jsou zemnící vodiče, což je i nebezpečné, neboť voda kape do elektroinstalace. Dá se vyměnit i jenom to samotné těsnění toho tělesa, stojí asi 50 Kč. Po letech je ale asi lepší vyměnit těleso celé, stojí kolem tří stovek. Těleso se dá vyměnit samostatně.
Dále je tam anodová tyč, která by měla bránit korozi nádoby, ale po letech se spotřebovává, takže by se měla pravidelně kontrolovat a měnit. Stane se, že když se vyčerpá, tak bojler začne právě ze středu té příruby, kde je ta anoda, prokapávat. Anoda se dá taky vyměnit samostatně, stojí asi kolem 200 Kč, a prodlouží současně životnost toho bojleru. Problém u tohoto typu Tatramatu byl, že ta anoda je tam zatavená v té přírubě, takže to je jedna z mála věcí, která asi samostatně měnit nejde, musela by se dát asi nová příruba.
Proreznout může i ta samotná spodní příruba. Ta se dá vyměnit taky samostatně, tam by bylo lepší pak dát novou anodu, těleso případně taky nové, může ale zůstat i to staré, pokud je v dobrém stavu. Samotná příruba stojí asi kolem 900 Kč. Pak je otázka, v jakém stavu je ten plášť, zda se to vyplatí vyměnit. Výhoda je, že ta výměna je kromě toho vypouštění celkem snadná, ale je to spíš pro domácího kutila, nevím, zda na to seženete instalatéra, který bude ochoten to udělat. Co mám bohužel zkušenosti, tak ti rádi mění bojler celý, i kvůli závadě, která se dá za pár korun (do tisícovky) opravit...
Pokud je bojler jen elektrický, tak asi jiná možnost, než to takto opravit, není, protože pokud tam něco kape, typicky ta spirála, tak je to i nebezpečné. Pokud je kombinovaný, dá se používat i jen na ohřev od kotle přes zimu, a pokud není prorezlý přímo plášť, tak kapání může ustat a bojler může fungovat i jen jako výměník. Jde to v podstatě i naopak, pokud prorezne výměník, jde používat i jen na elektřinu, pokud je jinak nádoba v pořádku.
A to je z těch možných závad asi všechno, nic jiného v tom bojleru v podstatě není.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.