Nejste přihlášen/a.
Zdravím všichni
V rodině vlastníme 10 let starý bojler Dražice OKC 160 2kW
Ve sprše nám od bojleru kovovým potrubím probíjí napetí od vodovodní baterie se zemí to je 6v stř.
Nepříjemné když se sprchujete a přes záděr na prstě to schytáte.
Bojler nikdy nebyl udržován a dočetl jsem se že uvnitř je jakási hořčíková anoda která zabraňuje usazování vodního kamene uvnitř a anoda má životnost 2 roky. U nás je voda velmi tvrdá. Je to špatně uzemněný nebo to má něco společnýho s tou anodou?
Něco je špatně, nepíšete jestli je to pospojováno, doporučuji elektrikáře a dotyčný bojler vypnout..ono to může i někoho zabít. Elektroinstalace je asi stará a není tam chránič jinak by dávno vybavil..
Nejsem si úplně jistý, ale ona anoda se nazývá obětovaná elektroda a má zabránit hlavně korozi. Postupem času jí ubývá, až se úplně rozpadne. Docela se divím, že ten bojler vydržel 10 let, zvláště když máte tvrdou vodu. Dá se předpokládat, že ohřívací těleso bude pěkně zarostlé. Vzhledem ke stáří bojleru bych doporučil jeho výměnu.
Něco je špatně v elektroinstalaci. Obětovaná elektroda řeší rozdíl elektrických potenciálů různých materiálů. Pokud je přítomný elektrolyt, tak materiál s vyšším elpotenciálem "žere" materiál s nižšíl potenciálem / např železné hřebíky na střeše "vyžerou" díry do hliníkového plechu/. U bojleru se dává tzv obětovaná elektroda, buď pasivní nebo aktivní, aby chránila bojler před "sežráním" a nikoliv vodním kamenem.
není to zajímavé, ale určitě nebezpečné,když vypnete hlavní jistič u el.měru, stav přetrvává? Pokud ano volejte distributora, může být vadný kabel v zemi
Tato závada může být např. způsobena přerušením nuláku v přívodu do domu. Fáze se vám pak může dostat např. přes topnou spirálu bojleru, nebo přes rozsvícenou žárovku, zapnutou žehličku a pod. na kostru spotřebiče, díky ochraně nulováním. To je také jeden z důvodů, proč byla ochrana nulováním zrušena. Také jsem to už řešil, v tomto případě byl uhořelý nulák na sloupu.
Zdravím opět
Bojler byl vyčistěn od vodníko kamene (10Kg) a hočíková anoda byla nahrazená novou.
Probíjení do baterie sprchy se nepodařilo opravit. Po několika dnech jsem přišel na to že zemina na celém pozemku má v sobě fázi.
To znamená že pokud vytáhnu drát z ochranného kolíku jakékoliv zásuvky a mezi zeminu dám multimetr, naměřím hodnotu 6v 124mA. Dost na to aby to rozsvítilo slabou žárovku. Po vypnutí hlavního přívodního jističe je hodnota stejná.
Tenhle nepochopitelný jev nám škodil spůsobem : Ve studni jsme měli čerpadlo Sigma 32 SVA s motorem který byl z hliníku a ten byl byl připevněn na ocelové konzoli která byla ve skruži spojena přes vlhkost a vodu do zeminy. Hliníkový elektromotor byl ještě uzemněn vodičem.
Způsobilo to že patka motoru ze začala ožírat a vznikala nějakátaková želatina která se dala prstem setřít. Po 5 letech byla patka úplně rozežraná že ji nešlo uchitit ani šrouby. Vůbec jsme netušili co to způsobilo.
Čerpadlo Sigma nahradila nerezová ponorka která je TAKY uzemněná přes kabel. Snad to nic neudělá.
Možná nějakej soused vedle navedl vázi do hromosvodu či co zatraceně...
Zajímavé že?
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.