Al rozvody ze 70. let

Od: ® odpovědí: 8 změna:

S omluvou opakuji otázku, protože jsem nepřipojil nákres. Pro 111: otázka zněla, jak by se připojovala následující //a další// zásuvka původním hliníkovým 2-pramenným vodičem.

Panelák ze 70. let se starými Al rozvody. V malém bytě je 6 zásuvek za sebou // 3 jedna místnost, 3 druhá místnost //. O to nejde. Od hl. jističe na chodbě je přiveden nový CYKY, v bytě nové jističe. Od jističe k 1. zásuvce, zde označena A je CYKY 3x2,5. K dalším zásuvkám bude provizorně asi na týden propojení starými dvoupramennými hliníkáči. My laici ne, ráno to přijde propojit elektrikář a ostatní zásuvky přepojí na měď asi za týden, nemá nyní čas. Polemika laiků, kteří na to nebudou sahat, a otázka: Ze zásuvky A povede do zásuvky B fáze a vodič 1 //samozřejmě na kolík a pak do zdířky//, nebo vodič 2 //na kolík a pak do zdířky//? Jde jen o výměnu laických názorů se sousedem, nikoliv o chuť do toho sahat...před elektrikou máme oba úctu! Domnívám se, že vodič 1 je správně. Nebo má pravdu soused? Děkuji za názor, že do toho nemáme sahat a že to je pro elektrikáře nepište, to víme, el. je na cestě. Nechá to na 1 jističi, nebo okruh rozdělí? PĚKNÝ NOVÝ TÝDEN!


Al rozvody ze 70. let
8 odpovědí na otázku

 

 


4x
Já bych to do celkové rekonstrukce zapojil postaru a modrý bych vynechal. Až po celkové výměně vedení k dalším zásuvkam bych přezapojil zásuvky a rozvodnici na novou soustavu TNC-S, samozřejmě včetně proudového chrániče.

 


2x
avatar magdon

Pokud jde o provizorium na pár dní, vynechte dočasně proudový chránič a zapojte i tu 1. zásuvku podle staré normy (zelenožlutý na kolík a pak na dutinku vpravo, modrý zatím nepřipojujte). Pokračující dvoudrát pak připojte na fázi a zelenožlutý společný vodič (nulák + ochranný). Bude to fungovat normálně a bude to stejně bezpečné, jako to bylo před začátkem rekonstrukce. Po dokončení nové instalace pak přepojit podle dnes platných předpisů.

 


1x
avatar ingjirimares

Podle staré normy by rozvod byl připojen žlutozeleným vodičem, tedy z č.1. A co se týče připojení na jistič, záleží na tom, jestli bude na novém okruhu proudový chránič. Pokud by nebyl, lze to připojit na společný jistič. Ale myslím si, že logičtější bude oddělit novou elektroinstalaci od staré, takže je možné i rozdělení. Starý zásuvkový obvod může být jištěn z důvodů bezpečnosti např. jen 12A, nový už 16A.

 


0x
Správně by bylo staré zásuvky nezapojovat a do druhé místnosti natáhnout prodlužku.

Mnou popsané dočasné řešení žádnému předpisu neodporuje. Myslíte, že prodlužovák, válící se po zemi, s rozdvojkou na konci a případně skřípnutý ve dveřích je bezpečnější?

Pokud by chtěl dotyčný fungovat s proudovým chráničem a na čistě nové elektroinstalaci, tak i tato alternativa je možná. Pro rychlost instalace možná i lepší, nemusí se elektrikář vracet zpět a vše znovu přezapojovat. Je to o komfortu a v podstatě i nákladech na zapojení - zásuvky se budou účtovat 2x.

Můj návrh spočíval ve funkčnosti všech zásuvek a fakticky by se jen vyměnil kabel k první zásuvce a systém zapojení zůstal po staru.

Tazatel píše že nové jističe jsou osazeny,
Tedy buďto chranič ještě nebyl osazen nebo musel být překlenut, po zapojení všech zásuvek musí být zprovozněn,
tak či tak elektrikář si tu práci naúčtuje.
Při použití prodlužky tyto práce odpadnou a týden zas není taková doba.

 


Všem vám děkuji za výstižné odpovědi. Prodlužka je samozřejmě blbost /viz otázka/, ale i tak děkuji. Bylo to jen kvůli správnosti jednoho ze 2 rozdílných názorů /já a soused-viz otázka/. Práci provede elektrikář. Všem vám přeji PĚKNÝ NOVÝ TÝDEN !

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]