Epoxidové lepidlo

Od: ® odpovědí: 5 změna:
Kamarád se ptá, i když prezemne, já mu pak dám odkaz-Zdravím. Měl bych dotaz spíše pro kutily a/nebo chemiky. Vybírám epoxidové lepidlo a chemickou maltu. U lepidla půjde o lepení kov-kov (s největší pravděpodobností mosaz-mosaz), u malty pak o zalepení kovových kotev do zdi. U obojího bych rád (relativně) vysokou fyzickou pevnost, ale i odolnost proti vodě a běžným chemickým čističům (Savo, různé čističe na koupelnu/kuchyň, saponáty apod.)Takže bych se rád zeptal, jestli máte někdo zkušenosti, jaké byste doporučili a jaké naopak ne, ať co se týče přímo značek/výrobců nebo obecně typu/podtypu lepidla a chem. malt.Předem všem díky za odpovědi.
5 odpovědí na otázku

 

 


4x
avatar jabraka

Před mnoha lety jsem ve škole vyrábel laboratorní cestou epoxidovou pryskyřici,tvrdidlo a slepené plechy zkoušel od sebe na zkušebním stroji roztrhnout,Později jsem zkoušky pevnosti různých spojů s plasty prováděl ve zkušební laboratoři.Každé lepidlo je charakterizováno z mnoha hledisek.Z různými způsoby namáhání spoje.Jedno se dá říci jednoznačně.Pro dobré spojení dvou materiélů je potřeba,aby lepidlo tvořilo co nejslaběí vrstvu.Volba lepidla je vždy podle pevnosti jednotlivých lepených částí.Jak už bylo výše řečeno,použít vysoce pevné(a drahé) lepidlo na slepení "perníkových" dílů je nesmysl.Vyžadovat pevné spojení "chemií"u šroubu ve zdi z itongu,je dost naivní.

JABRAKA

 


3x

Moc se mi líbí, že chceš poradit a přitom dáš tak neurčité zadání, že je jakákoliv rada nemožná.

Se slepováním dvou kovů nemám zkušenost. Dneska se běžně slepují plechy na autech pomocí pružných tmelů. Ta pružnost je u kovů důležitá, protože kovy se při změnách teploty roztahují nebo smršťují.

Takže můj odhad je, že slepení dvou kovů které dukladně očistíš a odmastíš bude fungovat lépe při použití nějakého lepidla "typu mamut" než při použití epoxidu. A samože plochy obou kovových částí musí být rovné a přesne na sebe dosedat.

Pevnost ocelové kotvy určuje vždycky nejslabší článek. Takže když tu ocelovou kotvu zavrtáš pouze do omítky a zalepíš chemickou maltou, tak se ti kotva utrhne i s kusem omítky.

Když chceš chemickou odolnost, tak použij nerez ocel.

Očištění lepených ploch je nejproblematičtější v domácích pomínkách.

Nejjednodušší je odbroušení horní vrstvy a ihned zamezit oxidaci = rychle nanést lepidlo.

Chemické čištění acetony, benziny, ... je zpravidla nedostatečné. V průmyslu se odmašťuje v horkém perchloru po desítky minut nebo se chemicky naleptává (sklo, nerez, hliník ...).

 


1x
avatar ingjirimares

U lepení kovů bude nejdůležitější příprava ploch před lepením, zdrsnění, odmaštění a tloušťka lepidla více důležitá než samotná volba lepidla. Co se týče chemické malty, nevidím žádný rozdíl jako spotřebitel mezi různými druhy, mezi značkami, neboť pokud se provádí za teplot vyšších než 5st.C a dle návodu, tak vše pevně drží a není třeba laborovat nad drobnými výhodami jedné nad druhou.

 


0x
avatar clas

Na lepeni kov-kov, co pouzit tmel Fix All?

Epoxidové lepidlo

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]