Expanzní nádoba, na kolik natlakovat

Od: ® odpovědí: 11 změna:

Z pojistného ventilu v okruhu plynového bojleru, objem 120 l, odkapávala voda. Denně cca 3 l. Bylo mi doporučeno instalovat před pojistný ventil expanzní nádobu. Instalovali jsme expanzní nádobu, přesto trochu vody přes ten pojišťovák stále prokape, expanzku jsme natlakovali na 5,5 bar.

V návodu bojleru je uvedeno - Maximální vstupní tlak vody: 0,5 MPa , v řádu je 0,4-0,48 MPa

Otevírací tlak pojistného ventilu: 0,6 MPa, na ventilu vedeno 6,7 bar

Dotaz je tedy, na kolik má být expanzka natlakovaná?

Děkuji odborníkům

11 odpovědí na otázku

 

 


1x
První problém bych viděl v příliš malé expanzní nádobě, pro Váš bojler tj.120litrů by mělo být 5-10litrů.
Expanzní nádoba se tlakuje prázdná bez vody, na tlak o 0.2baru nižší.
Ještě by bylo důležité ujasnit si termín před pojistný ventil, on totiž pojistný ventil k bojleru obsahuje zpětnou klapku, která nepustí tlak a teplou vodu zpět. (Správně je tedy expanzní nádoba s manometrem umístěna mezi bojler a pojistný ventil)
doplněno 30.07.20 13:48: Pardon, při letmém pročítání jsem četl průtok ventilu jako objem expanzky :)
doplněno 30.07.20 15:27: Než je tlak ve vodovodním řádu, pokud máte 4-4,8barů tak při prázdné (bez vody) nastavte 3.8barů v expanzní nádrží. Ještě k tomu pojistnému ventilu předpokládám, že prokapává pouze při ohřívání jinak by byl vadný.(doufám že máte alespoň MYJAVU a ne italský **** :) . )

 


0x

Zde je popis - na konci i diskuze: poradte.cz/...

 


To je ale diskuse k vodárně, ne k bojleru

To je jedno, princip expanzní nádoby je stejný. Má expanzku blbě natlakovanou. Má vysoký tlak na expanzce. Musí být nižší, než nejnižší nastavení v okruhu s kapalinou. Je jedno, zda se jedná o nastavení pro vodovod, pro ústřední topení a podobně.

Dodávám. K nádobě je dodáván návod se zákresy jak expanzku montovat pro všechny druhy použití. Kde se umisťují, kde umístit zpětný ventil, způsoby napojení, tlakování, ... a další informace. Tlakování je dobré se naučit, protože se musí jednou ročně nebo jednou za dva roky (dle kvality), přeměřit a téměř vždy dotlakovat. Takže pokud náročné na pochopení, na poprvé si objednat servis a nechat si současně vysvětlit.

 


0x

a není vadný pojišťovák?

 


Neměl by, je kupovaný nový (týden)

 


Děkuji za odpověď, zapomněl jsem napsat, že expanzka je 5 l a měla by dle výrobce být postačující. Je umístěna mezi bojlerem a pojistným ventilem - v pořadí od přívodu studené to je 1/ kulový ventil 2/ pojistný ventil 3/ T - kus, na něm expanzka a průchod T kusu jde do bojleru, to je myslím správně.

Jen pro upřesnění - expanzka se tlakuje o 0,2 baru méně než co?

 


0x
Ja mam doma reducak nastaveny na 3bary a expanzku mam natlakovanou o trochu vic, aby v ni bylo minimum vody. Funguje. Pokud mas ale v radu vysoky tlak, tak musim podle me naopak upustit tlak. Samozrejme kdyz neni expanzkA pod vodou.

 


0x
avatar clas

To uz tady bylo...poradte.cz/...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]