Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jakou střechu na starou chalupu?

Od: tenchytrej* odpovědí: 27 změna:

Zdravím,
máme starou chalupu, která má střechu z betonových tašek, které tu jsou už asi 90 let. Výměra střechy je cca 170m2. Chtěli bychom renovovat jenomže nevím co za tašky. Na jednu stranu jsou plechové střechy levnější a lehčí ovšem prý se za 10 let ošoupou, někdo psal, že mohou být i problémy se šrouby atd. Normální tašky by byly zase dražší a těžší no a ty trámy na chalupě jsou v podstatě stejně staré. Zatím to kupodivu drží, ale chtěli bychom s tím už něco dělat. Chalupa je stará, nemá základy a víc věcí ovšem ta střecha je pro nás co se týče prvotních oprav takové nejschůdnější řešení. Nemáte někdo zkušenosti? Děkuji.

 

 

27 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

asd1
hodnocení

4x

Pokud neni krov shnilej tak zase tašky.. A i když shnilej je, tak se vyplatí části krovu vyměnit..

olinl

Souhlas s asd , dal bych bod. Tašky vydrží nejdéle (pokud to není špatná levná várka) a opravit krov.. Volba je však na tazateli.

 

fik
hodnocení

3x

Vím že jsem hroznej konzervativec,ale na takovou chalupu plechová střecha? Teď se nebavím o životnosti nebo jiných věcech,ale prostě proto že se to k tomu nehodí. Když koupíš nějakou stylovou betonovou nebo pálenou tašku,bude to vypadat mnohem lépe.

Jestli jsou trámy zdravé,věkem žádnou pevnost neztratí a pokud jsou načaté,stejně je nepomůže překrýt něčím lehčím...protože nejde jen o váhu krytiny,ale i o sníh,vítr atd...

 

figurek*
hodnocení

2x

Běžně se používají také plechové střešní panely s imitací tašek, životnost 50 let. Třeba tyhle.

No ale jestli je krov načatý, jako že po devadesáti letech určitě je, pak vám můžu poradit jako nejschůdnější řešení tak leda generálku na celé střeše.

 

hodnocení

1x

Nejlepší bude tam dát podobnou krytinu té původní i co se týče rozměru a hmotnosti. Pokud je laťování v pořádku, dá se využít se stejnou roztečí a nemusí se předělávat. Těžká betonová krytina zase vyžaduje místo latí 30/50 už 40/60 - např. Bramac.

Lehká pálená krytina je např. z bobrovek.

Pokud je laťování špatné, musí se vyměnit, ale i tady je třeba zohlednit zatížení krytinou, aby krovy neměly nadměrný průhyb.

Současné nové pokrytí už obsahuje pojistnou fólii, která musí být připevněna laťováním na krokve a pak teprve kontralatě napříč.

Pane Mareši, asi jsem nepochopil text, ohledně váhy, ale bobrovka je nejtěžší krytina, v přepočtu na metr čtverečný:

hmotnost 1m2 (1ks): od 64,8kg/m2 (1,8kg/ks)

Třeba Bramac je to :

hmotnost 1m2 (1ks): cca 43kg/m2 (4,3kg/ks)

zdroj:

krytiny-strechy.cz/...

krytiny-strechy.cz/...

Jak jste člověče přišel na to, že bobrovka je lehká krytina? Je cca o 20kg těžší, než betonka, jak již ostatně uvedl pan milancukrar.

Záleží na způsobu kladení, ale máte také pravdu, že pokud se použije šupinové nebo korunové položení, vyjde jako těžká krytina. Pokud se použije hydroiziolační folie a jednoduché kladení, vyjde jako lehká krytina.

Pane Mareši, za svůj život jsem ještě neviděl jednoduché kladení, asi jsem ještě mladý.

 

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Já jsem pro tašky, páč zrovna mi na jiné plechové střeše mění všechny šrouby.


doplněno 29.07.20 16:03:

Jestli je krov špatný, tak ho přeci opravíte, ne že ho zakryjte něčím..

 

hodnocení

0x
avatar magdon

Dřevěné štípané šindele. Údajně vydrží (při správné údržbě) až 80 let. Je to stylové a lehké, ale laciné to asi nebude.

Šindel musí být štípaný, řezaný nic nevydrží.
Jen sehnat někoho, kdo ví o čem je řeč a neplácne to hned na lepenku.
Při placení se usmívejte... aby to nebylo dražší než chalupa. Ale na starou chalupu to nemá chybu.

 

hodnocení

0x
Je to na zvazeni. My mame imitaci tasky a zaden problem s tim neni. Po 10 letech je barva skoro jako nova. A milane nevim jestli je to uplne padny argument pro to nedavat si plech , protoze vam meni srouby. My to mame myslim dokonce hrebikama a problem neni.

Honzo, balhopřeji ke kvalitě střechy, ale já když poptával 10 firem na střechu, tak mne mimo jedné firmy odrazovali od plechu. Tak jsem dal Bramac Max.

To je hezke, ale kdyz projdu pres vesnici tak plno baraku ma plech a letos jsem jeste nezaznamenal naterace ci pokryvace skakajici po strese a provadeni generalky. Zivotnost budou mit tasky vyssi, ale ze by to byla az takova hruza se mi nechce zdat.

Problém trošku je ten, že prakticky žádný dodavatel neuvádí, že by se měly šrouby každých 3 - 5 let přetahovat. O na dilatace plechu je pěkná mrcha a na délce panelu to už na šroubech pěkně šponuje. Nemluvě, že i dřevěný podklad, je neustále živý. Rozhodně bych neváhal a když je krov dimenzován na těžkou krytinu, tak případně poopravit a zase dát těžkou krytinu.

dragoncz,

je vidět, že z Vás mluví zkušenost.

Zasloužíte si 1* a *palec*

30.07.20 11:59

Děkuji :)

Pokud si dobre vybavuju tak ty co mame maji maly format. Ale jo, je to mozne. Jak rikam, my s tim problem po deseti letech nemame a ani jsem v okoli neslysel ze by nekdo muset resit uvolnene srouby..
Na horách jsou stoleté plechové střechy na starých roubenkách které jednou za 30 let někdo natře barvou a drží..
Jen se to holt tenkrát nedělalo na vruty s gumovou podložkou.

 

joudic*
hodnocení

0x
ja mam eternitove tasky, jsou pekne a nic nevazi
ja1

My to máme taky, místo původních červených eternitových šablon máme taky tuto krytinu - Capacco nebo jak se to jmenuje, takové tmavošedé, skoro do černa a vypadá to pěkně.

Je to lehké, ohebné a tak se po tom dá i šlapat bez rizika prasknutí. Vypadá to skoro jako břidlice.

Nevýhoda - musí mít podbití prkny.

jp

Ano, umělá břidlice Capacco, taky mi to padlo do oka a recenze na to nejsou špatné. Budu potřebovat střechu na chatu.

krtek6

eternit...největší bordel co existuje...

 

krtek6
hodnocení

0x

Z hlediska ceny, úspory času, energie a pohodlnosti...asfaltový šindel na bednění...

ja1

Nevím no, tyto asfaltové šindele jsem už viděl, jako nové sice vypadají pěkně ale už po pár letech už tomu taky může být jinak.

Jsou tenké takže náchylné na trhání, a na severních stranách střech (nebo kde se drží déle vlhkost a stín) se na nich díky drsnosti povrchu usazují mechy a lišejníky, které zarůstají mezi přesahy šablon a ničí je. Pak je střecha jako hrbolatá, porostlá lišejníky, okraje šablon odstávají a silný vítr je odlupuje a trhá.

Nemáte tak úplně pravdu. Střecha je tašková, takže nemá záklop a ten něco stát bude. Kvalitní šindel není o moc levnější, než tašky a pochopitelně přibude oplechování střechy, to také není zadarmo. V konečném důsledku, by lehká krytina vyžadující bednění vyšla dráž.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]