Spínač na další osvětlení

Od: odpovědí: 11 změna:

Zdravím,

koupili jsme dům a kuchyn ještě není udělaná - rozvody elektřiny ovšem ano. Ale jak jsme zjistili, nikdo nemyslel na světla pod linkou. Spínač na světla u kuchyně je, ale rozsvěcuje dvě světla na stropě. Tak jsem si říkal - než udělají linku: Udělám drážku a vyvedu z toho spínače jeden kabel, který nechám pro linkaře čouhat ze zdi. Napojím v tom spínači hnědý na hnědý, modrý na modrý a zelený na zelený. Ve spínači budou takhle v každé zdířce dva kabely, ale z mědí by to nemělo vadit. A smířili jsme se s tím, že když zapneme světla v kuchyni, bude svítit rovnou i světlo v lince. Ovšem ouha. Je to tak, že je to spojené takto: jsou tři modré (N) a tři zelenožluté (PE) spojeny k sobě a vůbec nejsou spojeny do spínače. Do spínače vedou jen tři hnědé kabely (fáze). Jak tam ted připojit do tohoto spínače další kabel, abych mohl rozsvítit světlo i jinde (přimo pod linkou). Děkuji.

Přikládám fotky.


Spínač na další osvětlení
Spínač na další osvětlení #2
11 odpovědí na otázku

 

 


9x
avatar magdon

Když totálnímu laikovi (který o elektřině ví, že existuje) poradím, že se odborná práce má přenechat odborníkovi, snese se tu na mě zase lavina kritiky. Takže volím druhou možnost a na tuhle otázku neodpovídám. ;)


doplněno 29.07.20 07:44:

Proboha proč by měl být modrý a zelenožlutý vodič zapojený do vypínače? *ee*


doplněno 29.07.20 13:13:

No vidíte pánové - uplynulo sotva 5 hpdin od dotazu a už jsou tu minimálně 4 odborné rady jak to zapjit a každá ta rada je trochu jiná (i když jsou v podstatě správné). Myslíte, že si tazatel vybere tu nejlepší, nebo bude lehce zmatený, něco z toho špatně pochopí a udělá nějakou pitomost? Kdo z Vás si to vezme na svědomí?

Jsou lidi, co to stejně budou zapojovat po svém a nebo zavolají troubu od vedle, který řekne, že tomu rozumí. Málo kdy elektrikáře. Proto radím základ zapojení včetně zavolání odborné pomoci.

 


4x

Pokolikáté je tady otázka tohoto typu a pokolíkáté stejná odpověď.

Pokud tomu nerozumím tak si zavolám elektrikáře.

Pokud tomu rozumíte tak se asi tady ptát nebudete a pokud ne,tak chcete mít sebe nebo někoho jiného na svědomí.

ELEKTŘINA NENÍ NA HRANÍ.

 


4x
"A smířili jsme se s tím, že když zapneme světla v kuchyni, bude svítit rovnou i světlo v lince." - proč to? Až tam bude ten elektrikář,vymění i vypínač za č.5 a bude to fungovat,jak má.

 


1x

musíte dát delší wagosvorky aby se vám tam vešli další vodiče a hnědý spojíte s přívodní fází a kabel vyvedete v krabičce na vypínač pro světlo na linku a zněj vytáhnete kabel pro osvětlení linky to je celé kabel použijete cyky 3x1,5 a jestli dále nevite volejte toho elektrikáře

konečně odpověď, kterou tazatel chce:)

 


1x
avatar ferax

Podle toho chumlu vodičů vám na dálku těžko lze poradit, neznáme situaci a podle vašeho popisu to není moc věrohodné. Ke světlu pod linkou by měl přijít kabel 3x1,5 žlutozelená, sv. modrá, černá (šedá, nebo hnědá). Záleží pak, zda bude mít svítidlo svůj vypínač, nebo ne. Nejlépe uděláte, když zavoláte někoho, kdo tomu rozumí.

 


1x

1) vypnout pojistky!

2) vytáhnout oba hnědé co jsou vedle sebe (IN) fáze - přívod

3) vyměnit vypínač za č.5 (2 klapky) pokud už není

4) rozdělit 1 hnědý pomocí wago svorky na 2

5) 2 původní hnědé nainstalovat zpátky do vypínače č.5

6) nový hnědý, který vznikl pomocí wago svorky dotáhnout do místa kde chceš mít světlo pod linkou

7) spolu s novým hnědým přitáhni i nový modrý v případě 12V ledek a v případě, že budou světla na 230V tak i zelenožlutý ... modrý a hnědý se spojí ve wago svorce v krabičce a poté až podle návodu světla

8a) nainstaluj trafo pro ledky, vypínač a světlo

8b) nainstaluj vypínač a světlo

9) zapni pojistky

"...4) rozdělit 1 hnědý pomocí wago svorky na 2"
...a to jako proč? Na vypínači je volných svorek dostatek, není nutné přidávat další.

 


0x

Nedostatečný popis.

Pokud vedou do vypínače dvě světla a jeden přívod (modré a zelené neřešte. Ty se jen pospojují.), tak je chybně zvolený vypínač. Měl by tam být lustrák č.5.

Pokud jde světlo dál, tak bych tam viděl spíše č.6 přepínač světel.

Pokud se po zapnutí tohoto spínače rožnou obě světla narát, což předpokládám, tak tam dejte č.5 a budete světla nezávisle na sobě vypínat a zapínat.

Ovšem z popisu úplně nechápu, co vlastně je a jak zapojeno, takže volejte elektrikáře.

Každopádně do modrých a zelenožlutých nešahejte. Ty nechte pospojované dle barev, jak jsou a nikdy je nerozpojujte přes vypínače a podobně!

 


0x

S kuchyňářem ještě prober vyústění toho kabelu. Pod linkou budeš mít LED pásek nebo podobné svítidla, vše nejspíš na nízké napětí, takže potřebuje "trafo". To se pokládá nahoru nad skříňky, nebo jinam, třeba do krabičky. A na to místo je potřeba přivést napájení, tam se na zeď osazuje buď zásuvka, nebo, protože se kabel CYKY špatně zapojuje do zdroje, tak se tam chystá od vypínače krk, do kterého si elektrikář už vtáhne nějaký kabel např CYSY. Chystat vývod, ani si napřed zjistíš tyhle informace, bude práce zbytečná, protože to stejně asi budeš předělávat.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]