Nejste přihlášen/a.
Za inkaso plánuji ubytovat mého velmi starého příbuzného v pokoji v mém domě. Bohužel já miluji "zimu" a on zase až nesnesitelné horko. Kvůli jednomu člověku nechci, aby kotel jel 3-4x více než běžně. Když by si koupil elektrický přímotop, tak se za elektřinu nedoplatím, nevyplatí se měnit tarif kvůli jednomu přímotopu. Instalovat mu zvlášť měřák by bylo drahé "na jeho věk." Plyn tu zaveden není, dřevem topit pro starého člověka je dřina. Prodává se i v dnešní době nějaká ještě jiná bezpečná možnost, topení něčím jiným, co nemusí mít nějaký odvod do komína a jehož finanční spotřeba by byla zřejmá? Chápu, že chci asi nemožné, ale třeba přece jen něco existuje... Děkuji předem moc za rady!
Lepší, než přímotop, jsou akumulační kamna, především tehdy, pokud máš k dispozici nízký tarif. Pokud nemáš, tak si zažádej. Během nabíjení kamen v tomto režimu to vychází přibližně stejně jako plyn. Pokud si chceš hlídat spotřebu, kup si pár šušňů wattmetr do zásuvky.
Na jedny akumulačny nedostane tarif 20 hodin na vytápění. Aku jsou o něco levnější jak přímotop, ale mají i nevýhodu. Kamna přes noc nabijete ( spotřebujete elektřinu) a zjistíte, že je druhý den je nemusíte použít neboť je teplo a naopak. Kamna v noci nenabijete a ráno při chladném počasí si nezatopíte.
Náš kotel je na peletky. Stál 80tisíc, polovic byla dotace státu, jinak bychom si ho nikdy nemohli dovolit. A chceme, aby dlouho vydržel.
Pokuď má hlavu v pořádku a je trochu pohyblivý , tak mu pořidte málá kamna na dřevo . Potřebuje to komín , ale sálavé teplo je uplně něco jiného než ohřátý vzduch . Sálavá kamna vám nahřejí zdi a ty pak sálají . Je to jak když hřeje slunce.
Chápu že z toho je bordel , ale nachystat mu pár polínek zas nebude takový problém . Za další bude mít aktivitu (funkce topiče) a tudíž i to pomuže často na psychyku . Nemusíte hned kupovat jotulky f 100 , ale klidně i levnější jotule f 602 nebo plamen trenk .
aby kotel jel 3-4x více než běžně
Jaký to je kotel? Asi na dříví, když píšete, že: "dřevem topit pro starého člověka je dřina"?
Na lokální topidlo musí mít komín, na lektriku musí být nízký tarif, nebo se nedoplatí, plyn tam není. Takže pak jediné pohodlné řešení je přímotop s měřidlem přímo pro toto zařízení, abystě měl přehled, kolik protopí.
Jak velkou investici můžete uvolnit?
Asi nejlepší bude ten přímotop, jak tu i Miso radí. Koupí se olejový radiátor se spotřebou 1000w na hodinu. To je přesně to, co nám bude asi nejvíc vyhovovat. Bezpracné. Předělávat tarif na elektrárně se kvůli jednomu elektrickému radiátoru nevyplatí, že? Náš příbuzný má pěkný důchod, takže prvotní investice jistě nebude problém. Děkuji vám!
Děkuji za hodnotné rady. Nejvíc mi pomohly! Hlavně ten poslední odstavec. Ty olejové radiátory 1000w jsou asi tak drahé proto, že pak zase člověk ušetří na spotřebě. Nebo že by topily méně než 2000w? Myslím, že se pořídí toto topidlo.
Neuspoří nic, 1kW radiátor udělá 1 kW tepla. Kdyby měl 2 kW, udělá 2 kW tepla. Jenoduchá fyzika. Ať je to konvektor nebo radiátor, je to na spotřebu úplně jedno. Pokud neinvestujete do tepelného čerpadla, tak víc než 1 kW tepla z 1 kW elektřiny prostě neuděláte. Radiátor má výhodu tu, že "nepálí" vzduch tak jako běžný elektrický konvektor.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.