Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Plíseň - prkna

Od: tomin odpovědí: 13 změna:

Zdravím, koupil jsem dům na kterém před rokem a půl proběhla rekonstrukce střechy. Původní krytina byla šindel. Dnes jsem na půdičce která je nad obytným podkrovím objevil černou plíseň na prknech. Prkna vypadají suchá ale asi zůstali původní a plíseň se na nich vytvořila kvůli špatnému odvětrávání. Nyní je větrání řešeno mezerou pod hřebenem střechy. Je možné se této plísně zbavit chemicky nebo oškrábáním? Nebo to ničemu nevadí když jsou prkna suchá? Pro upřesnění skladba stropu podkroví je: sádrokarton, parotěsná folie, 15 cm vaty. Skladba střechy: Tašky, hydroizolace, prkna.

Díky

 

 

13 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x

Povrch dřeva ošetřete Savem proti plísním. Plíseň to vyžere a černá barva zmizí. Podle velikosti plochy aplikujte buď malým rozprašovačem nebo zahradním postřikovačem. Přitom je nutné použití ochranných pracovních pomůcek včetně brýlí.

zbozi.cz/...

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Nejdříve se musí odstranit příčina plísně, ale to nejde vyřešit po internetu, bez místní prohlídky. Nebo máte již vyřešenou opravu a teď jen odstranit následek? Já bych vzal průmyslový vysavač, vysál vše co jde, zbytek udělal chemií a pak po čase opět vysavač.

Taky záleží, jak to tam vypadá.

 

hodnocení

0x
avatar regine

Nebývá odvětráním, ale použitím nevysušeného dřeva (šetří se na ceně), nebo z těžby napadených stromů, nebo použité nevhodné dřevo. Kvalitní dřevo (pryskyřicemi prosycené) se umí samo ubránit plísni. Ale musí vidět odborník, popis zpravidla nestačí.

Tak to určitě není pravda, páč plíseň vznikne i jinak. Třeba na vyschlém dřevu, OSB deskách atd.

Jen se zeptám, jaké je to nevhodné dřevo? Co si mám pod tím představit?
Když vyřadíme dřevo na kterém včera zpívali ptáci a nebo napadený kůrovčákem?

Vzpomínám si na 90 roky, kdy se všude přikazovaly v jídelnách plastové špalky, plastové stoly. Hygienyk jim v TV pořadu předvedl, jak tupá je byrokracie.

Dali na plochy několik kultur plísní. Na druhý den byly na plastových plochách rozbujelé plísně a na dřevu se nerozšířily nebo zanikaly. Ostatně, dá se dohled na netu, jak dřevo působí anti-bakterionálně/proti-plísňově. Ovšem nesmí jít o smrk, břízu či jiné podřadné dřeviny.

Z 90 let? Ale my jsme v roce 2020, a bavíme se o půdním prostoru, nikoliv o kuchyni.

Po 30 letech k překvapení - kvalitní dřevo je kvalitním dřevem a staleté stavby to dokazují a plast po 30 letech je plastem - LEGO, ABS hmoty, krasten, polyamid, polykarbonát ... apod.

Pořád nevím, co to je nevhodné dřevo.
Když vyřadíme mokrý a kůrovce, co to tedy je.

jenyk, to jsou jen kecy, ale argument nikde. Vždycky se dělala vazba z čerstvého mokrého dřeva. Ale třeba nás poučí..

Samozřejmě.
Žádnej tesař nepůjde dělat střechu ze suchých trámů. Zásadně z čerstvě nařezaných.
Ono to ostatně ze suchých ani nejde.
Prkna na pobití je něco jinýho. Ty mohou být nějaký čas proložený.
Samozřejmě, bavíme se o řezaných trámech.
Lepeňáky je něco jinýho.
sollik*
regine píše: Ovšem nesmí jít o smrk, břízu či jiné podřadné dřeviny.A už jste viděl někoho, kdo by dělal střechu třeba z dubu nebo buku? *smich*

 

tomin
hodnocení

Podle mého příčinou bylo nedostatečné odvětrání, protože jde vidět, že prkna jsou ted suchá a ta plíseň také. Tam kde se nahrazovali nové prkna tak na těch plíseň není. Ale nerad bych aby se za pár let musela dělat střecha znovu, když jsem to kupoval s tím, že tato investice je hotová. Takže myslíte zkusit vysát a něčím ošetřit?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]