Pronájem bytu - problémy s plynem

Od: Datum: 04.11.12 10:22 odpovědí: 5 změna: 04.11.12 18:26

Dobré ráno,

prosím o radu v situaci s pronájmem bytu. Není to moc důležitý dotaz, ale pokud si někdo najde čas, budu rád :)

Bydlíme 4 studenti v pronajatém bytě, kde platíme každý 3500 měsíčně. Těchto 3500 je ve smlouvě rozděleno jako 2000 za pronájem jako takový a 1500 poplatek za služby v bytě - plyn, elektřina internet.

Jenomže co se nestalo, majitelka přehlašovala plyn a díky tomu nám sebrali hodiny od plynu a v bytě netekla přes týden teplá voda a nejelo topení.

Rád bych se poradil, jakým způsobem se můžu dohodnout s majitelkou na snížení toho poplatku za služby, protože se mi zdá, že když jsem se na toto téma bavili, tak jen uhýbala. Ve smlouvě to bohužel ošetřené není, co v takovém případě dělat, ale zkrátka nedodala služby v pořádku. Představuju si, že jí pošlu např. o dvě stovky míň (jsem student, potřebuju každou korunu).

Co si o tom prosím myslíte a co poradíte?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 04.11.12 10:27

Pokud takový případ ve smlouvě ošetřený není (např. nemožnost využívat části služeb nebo omezený ´provoz´) a s majitelkou se nedohodnete jinak, nezbude, bohužel, než platit plnou částku dle smlouvy...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: apa*
Datum: 04.11.12 12:46

Myslím si, že byste měli majitelce bytu adresovat dopis s podpisy všech 4 studentů, že žádáte přiměřenou slevu pro zhoršení podmínek s užíváním bytu v období od ... do ... z důvodu nedodávání plynu.
Vzhledem k tomu, že příčina nebyla na vaši straně a vy jste neměli teplo a teplou vodu, /asi vaříte na plynu, tak i zde jste měli ztížené podmínky s užíváním pronajatého bytu/, proto navrhujete, že v měsíci ...zaplatíte pouze ...Kč, čímž tato záležitost bude vyřízena. Já bych to viděla na snížení o čtvrtinu z celkové částky na osobu, tj. 850,- na studenta. Nebojte se a nedejte se, třeba sníží jen každému o pětistovku, ale pro vás jsou to peníze k dobru. Ostatně, i když to nemáte ve smlouvě ošetřeno, tak platí Občanský zákoník.
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/obcanzak/cast8h7.aspx
Občanský zákoník § 698

(1) Nájemce má právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel přes jeho upozornění neodstraní v bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání. Právo na přiměřenou slevu z nájemného má nájemce i tehdy, jestliže nebyla poskytována plnění spojená s užíváním bytu, nebo byla poskytována vadně, a jestliže se v důsledku toho užívání bytu zhoršilo.
(2) Stejné právo má nájemce, jestliže stavebními úpravami v domě se podstatně nebo po delší dobu zhorší podmínky užívání bytu nebo domu.
(3) Nájemce má právo na přiměřenou slevu z úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu, pokud je pronajímatel řádně a včas neposkytuje.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 04.11.12 13:08
avatar

Sám od sebe nemůžete částku za služby snížit. Můžete však majitelku písemně vyzvat k zohlednění skutečnosti, že jste byli od ... do ... (přesná data) bez energií a topení, a navrhnout částku, o kolik by za toto období měla poplatek snížit (navrhla bych cca 15 až 20 % z částky za služby spojené s užíváním bytu).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: zabu
Datum: 04.11.12 15:42

A co k problému přistoupit úplně jinak?

Vím, že jako student potřebujete každou korunu, ale rozmyslete se, jestli Vám těch pár ušetřených korun stojí za zhoršení vztahů s pronajímatelem. Někdy trocha nadhledu nezaškodí. Jak říkali staří obchodníci. Prodělek je taky kšeft. Dejte jí to najevo, že se Vám to nelíbí, ale že to nehodláte řešit. A třeba tím získáte víc než těch pár korun. Buďte diplomat. Třeba se Vám to v budoucnu vyplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tomik001
Datum: 04.11.12 18:26

děkuji za odpovědi a názory, zkusím to ještě jednou zkonzultovat, teď když vím, na co mám "právo" a jak to vidí i další objektivní pozorovatelé:)

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.