Nejste přihlášen/a.
Zdravím všechny rádce,
zajímal by mě názor, zda používat dnes v rozvodech rozbočovací krabice nebo vše cpát pod vypínače.
Výhody a nevýhody obou systémů
- dle mého časem mohou být rozbočovací krabice schovány nábytkem a v případě závad bez dokumentace se špatně hledají.
- dále mohou být zdrojem problému?
Při instalaci nějaké chytré automaticace je výhodnější které řešení?
- pro příklad vejde se do krabičky KU68 modul chytrého relé, wago pospojení a samotný spínač *?
* nebo dobudoucna instalovat dvojkrabice a jednu zaslepovat?
Klidně se někdo z elektrikářů o obou systémech rozepište. Nevýhody v dobách hliníku znám, ale je třeba i něco, co neznám a nebo chytnu inspiraci.
Díky
Mám §6. Nejsem laik, ale nedržím tak rychle krok s nejnovějšími trendy (spravuji elektro u aut). Většinou jsem dělal rozvaděče (přechod na TN-S, doplnění RCD a AFDD). S novou trasou a zakabelováním začínám na svém RD. Proto mě to zajímá, abych si neudělal dobudoucna překážku.
Prosím držte se otázky.
Hlasuji pro "vše pod vypínače". Jeden z důvodů je i v jiném vláknu tady - může se stát,že se v budoucnu hodí nula pod vypínačem... Do hlubokých krabiček se toho vejde strašně moc. Doma se mi to jednou sešlo tak,že jsem to tam prostě nenacpal,dal jsem dvě krabičky,dvojrámeček a záslepku. Vypadá to slušně a ničemu nevadí...
Právě ten dotaz mě inspiroval na položení této otázky.
Nulu zavést k vypínačům beru jako výhodu už k vůli třeba signalizaci (vypínače s orientační nebo signalizační dout. či LED - určitě je lepší zapojit přes nulu než přes světlo a řešit poblikávání LED zdroje kondíkem na L a N ve svítidle).
Mám jeden pokoj s půdním patrem, kde je 6+6. Nad vypínačem 2x odbočná krabice.
Asi si to budu muset nakreslit, abych zjistil, kolik WAGO propojů bude pod krabkou.
Trochu se obávám o nepřehlednost a zde je dle mého provedení "vše pod vypínače" na hraně možností.
Budu rád za rozvíjející diskuzi
V případě, že vše povede přes krabičku vypínače tak použijete 2x WAGO2 - pokud L bude pokračovat dál pro další vypínače lze robočit přes svorku vypínače (má 2vstupy) pokud ne tak ještě + 1x WAGO2 a mezi vypínači vám povede kabel CYKY-J 5x1,5 (nebo CYKY 4Cx1,5 pokud není fáze průběžná k dalším vypínačům).
Dnes se již rozbočné krabice nedělají. Vypadá to strašně, poruchy se bez dokumentace složitěji dohledávají, více spojů- více problémů, je to dražší, trasy jsou delší, víčka se přemalují a při otevření opadá "půl stěny".
Ohledně modulů a relátek za přístroje, lze instalovat hlubší krabice KPR68 - tam se již v pohodě moduly vlezou. Lze zvolit i metodu vícerámečků s tím, že na jednu dáte krytku - většina řad od všech výrobců má krytky, které vypadají v pohodě v designu zásuvek.
Zásuvky jsou průchozí, lze je tedy řadit za sebe. Pokud by bylo třeba někde z průběžného vedení odbočit tak dát opět KPR68 "na dno" udělat rozbočení pomocí WAGO svorek a nad to zásuvku - když bude potřeba krásně se to rozdělává.
Světla tahat opět bez rozbočných krabic, PE a N lze rozbočit i v klasické KU68, pokud, ale máte v plánu 5A, 5B nebo 6-7-6 tak raději také používám ty KPR68.
Bude to vypadat dobře, spojů a přechodů je možné minimum a v případě problémů je spoj a rozbočení jen tam, kde je evidetně nějaký přístroj.
Ty KPR68 jsou od Koposu - ostatní výrobci to samozřejmě dělají také - název bude jiný a cena dost možná mírně nižší.
KU je ta běžná "rozbočovací" - ta se dnes dává všude i pod vypínače a zásuvky. Ještě je KP - to je taková ta dříve "paneláková", mělká- tu bych v vůbec RD nepoužíval, narvete do ní v praxi jen přístroje se sníženou hloubkou - takže třeba ABB Swing/L.
myslím si , že jedna věc tu nezazněla- dokonalý popis kabelů ať sjou kdekoliv, v odbočné nebo vypínačové karbici. buť si nechat vytisknout, nebo bílá smrčťovačka a permanentní popiska a projektová dokumentace...pak se dá hledat závada, bez tohoto se za rok nevyznáte
@111 Snad ani jednou za dlouholetou praxi jsem se nesetkal se značením vodičů v elektroinstalacích budov (tedy v odbočných krabicích nebo u vypínačů), jedině s legendami jištění v hlavních a podružných rozvaděčích...a s podrobnými montážními projekty elektroinstalací budov taky jen občas, spočítal bych to na prstech jedné ruky. V drtivé většině případů je to kresleno jednopólově a tam značení jednotlivých vodičů prostě není...A za druhé, kdo dostane při hledání poruchy elektroinstalace budovy, bytu, projekt? Od koho? Nikde nic není, nikdo nic nemá, musíte prostě postupovat podle zkušeností, začínající "odborník"má většinou problém...a když je odbočná krabice tam, kde byste ji nikdy nečekali a k tomu ještě "zamaskovaná", aby nerušila pěkný vzhled...je problém, taky jsem to párkrát zažil...Značit vodiče pod vypínači a při odbočení může tak jedině "znalý"pouze tehdy, pokud staví svůj dům nebo dělá rekonstrukci elektroinstalace svého bytu...pokud mu na to zbude čas...jinak běžný pracovník, který to dělá jako zaměstnání, nebo OSVČ, prostě na to nemá čas, protože by nevydělal. Kdyby popisy dělali všichni, pak by to bylo o něčem jiném...pracnost by byla pro všechny stejná;
Pro popisy v technologických rozvaděčích, strojích a na výrobních linkách používáme, mimo jiné, popisovače bužírek, hlavně tento...to je o něčem jiném, v průmyslu bez označených vodičů při poruše skoro nic rychle neopravíte...Ale ani v průmyslu k osvětlení a zásuvkovým obvodům budovy taky skoro nikdy nic nedostanete...žádný projekt ani "něco"podobného...
já to nepotřebuji vysvětlovat dělal jsem rozvaděče pro průmyslovou automatizzaci, takže popisovače znám, jak bužírkové tak štítkové
Tazatel chtěl nějaká doporučení a jak si to udělá je na něm, jestli si pořídí dokumentaci nebo ne..
Podle mě nejde ani tak o trendy, ale o přehled a praktičnost. Nulák do vypínače můžete zavést i bez toho, aby tam byl chumel vodičů. Já jsem jednoznačně pro odbočné krabice. Je to přehlednější a nemusíte při každé poruše rozebírat vypínače. Je to lepší i pro zkoušení, kdy otevřete krabici a máte věnečky hned po ruce. Když je to dobře udělané, tak tam ta krabice nepřekáží a dá se i dobře otevřít bez poškození malby. A navíc, je lepší používat věnečky než wago svorky. Ty používám jen v nejnutnějších případech.
Tak u mě je to skoro nerozhodně. Někde bych použil to a někde to.
Pokud bych šel cestou s nulákem pod vypínač, ale použil u stropu odbočnou krabici, tak jaký barevný CYKY použít?
Dík, CYKY J 5x nebo CYKY - O? Abych ten nulák nepřeznačoval...
Nechci nikomu samozřejmě brát jeho názory ani se do něj "opírat". Toto je opravdu rada "staré školy" - což není špatně! Ne vše nové je nutně dobré.
Jako člověk z praxe, ale nemůžu souhlasit s tím věnečkem. WAGO svorka spojí pevně a jistě. Neviděl jsem zahořenou WAGO svorku, ale zahořelých věnečků jsem již viděl hodně.
To, že je vše u vypínače má při měření v reálu mnohem větší výhodu, než když to je někde 3m u stropu. Není to nepřehledný chumel za vypínačem, když se to udělá normálně a nenarve se to tam bez srovnání.
Nyní z pohledu investora - raději chumel za vypínačem, který je schováný tím vypínačem, než všude víčka od odporných krabiček.
A z pohledu servisáka - raději ten chumel za vypínačem, než ta 1000x zamaskovaná, zasádrovaná, zamalována, často i po rekonstrukci perlinkou zatažená krabice o které už nikdo dávno neví, že tam je, kterou ještě než otevřu tak jsem jako prase a musím při tom balancovat na žebříku.
V reálu již k tomu vypínači z té rozbočné krabice nulu nikdo nepovede - znamená to rozšvihat zase stěnu. Dá se namítat, že lze použít husí krky - tato éra už je dávno pryč. Řezat/sekat 3x takové drážky, vše protahovat - trvá to déle, je to dražší, z pohledu fyzikálních vlastností horší, z pohledu požární bezpečnosti také horší a v praxi by nesměla být nikde zatáčka - takže krabička v každém rohu - no a to by teda bylo opravdu ošklivé.
Je to jistě věc názoru, ale zahořené věnečky byly hlavně v AL instalacích, u mědi už to tolik nehrozí, Vyhořelých wagosvorek jsem viděl dost. Nikdy není pérový spoj tak pevný, jako šroubovaný a ještě třeba s vodičem otočeným do očka. Možná je instalace bez krabic o něco levnější (nezkoumal jsem to, zase je tam možná více kabelů), ale je to možná rychlejší. Pro toho, kdo se instalacemi živí, je to kšeft a ten to bude prosazovat. Ale na kvalitu bych zde nesázel. Že se někomu nelíbí krabice je také věc názoru. Když je to udělané dobře, krabice nepřekáží. A za druhé, když je to uděláno dobře, tak se do krabic tak často neleze. Celé desítky let nikomu nevadily. Když lajkovi vysvětlím situaci, je pro krabice. Tam kde se "sekají byty" jeden za druhým, bez ohledu na to co tam bude a kdo tam bude bydlet, rozumím, že se to dělá tak, aby už to bylo a hurá na další byt. Každý si musí promyslet co a jak chce a pak se rozhodnout. Já sám bych to tak v domě nechtěl.
Kolego, také patřím ke starší generaci, která se na škole učila očka na vodiče do krabic a zásuvek - ale v reálu jsem očko nedělal již minimálně 20let.
No doma si na svém očkuju. Oni ty šroubky jsou u ABB a tuším i jiných snad z blata. Když je vodič jen na jedné straně pod šroubkem, tak se šroubek vykřivuje a ničí si závit. Je to tedy na 1 - 2 použití. Pak jde zásuvka nebo vypínač do háje.
radis - že to neděláš je tvoje věc. Tím bych se nechlubil.
@gumidek - to není nic nového, proč myslíš, že dělám očka?
ABB šroubové spoje nedělá u svých přístroju s výjmkou těch úplně nejlevnějších již pěknou řádku let. Tam není ani očko kde udělat.
Radis: Tango a Classic stále dělá na šroubky. Dokonce i Praktik IP44.
Akorát Tango nabízí i v systému "WAGO"
Ferax: No k vůli nezničení šroubku a větší styčné ploše bez přechoďáků nebo s jeho minimalizací. Takto jsem si to vysvětloval i já. Ovšem povolení šroubku po čase hrozí jak psal Hop víc, než u rovného drátu šprajclého pod jednu stranu šroubku.
Ale hliníky už se nepoužívají a všude je rvou ze zdí a rozplácnutí mědi jsem zatím nezaznamenal.
Ale půjdu už do toho Waga. Legrand stejně šroubky nenabízí.
Je jasné, že pokud to jde, dělám očka, pokud ne, udělám to tak, jak dovolují možnosti. Ale radši mám přehledné krabice, než se dobývat pod vypínač a tam uvnitř něco hledat. Stát na štaflích, nebo schůdkách mi nevadí (jak tu někdo taky řešil).
No pokud vydrží instalace 30 let, jako že jo, tak pak by mi stání na štaflích asi vadilo. A kdybych měl u stropu skříňky (třeba kuchyňská linka) a záda skříňky v lepším případě s dírou a krabicí... no nevím nevím. Tudy asi nepůjdu.
Také jsem zkoušel tahat z WAGA a nešlo u některých bezpáček a páčkové se slušně kousnou.
Spíš jsem zjistil, že zásuvka na pračku v koupelně se hřeje, jak při vytahování vidlice už se ošoupal nikl z kontaktů a kontakty ztmavly a trochu i vyhřály.
O místa rozbočení strach až zas tak nemám, když neinstaluji hliník nebo ty šroubky.
Má tu dvě místnosti se 3 vchody. Jinak spíš s jedním, ale vypínače plánuji na vchod a k posteli, abych si mohl stropní světlo zhasíinat z postele.
Takže většinou budou jednotlivé 6ky nebo 6+6. Do té KPR68 bych to měl už dostat.
A co použít impulsní relé v rozvaděči a táhnout pouze dva dráty k jednotlivým tlačítkům? Tak to dělám místo šestek a sedmiček... třeba toto...ale dělají to skoro všichni
To je právě ono s čím mám dilema. Rád bych instalaci zpětně kompatibilní na tu hloupou. Takže základ tahat ideálně pro obě možnosti.
Když by relé odešlo, tak abych mohl operativně překopat na "starý systém".
Při výpadku proudu se mi u jednoho typu relé stalo, že po resetu svítila svítidla. Kdybych byl mimo domov, tak by mi to vadilo, že stále svítí.
Zvažuji stále všechny možnosti a píšu si pro a proti.
Momentálně řeším ty rozvody, takže budu zasekávat přípravu na obě varianty. Je to sice složitější, ale až bude nahozená omítka, malba a nábytek s novou podlahou, tak budu velice rád.
OEZ nechci též. V rozvaděčích má trošku jiný DIN rozměr a je nekompatibilní se sneidrem nebo eatonem.
Proč by nebyl kompatibilní OEZ se Schneiderem a Eatonem? DIN lišta je standart, který mají všechny stejný.. jediný rozdíl je v propojovacích hřebenech - které u relátka stejně nevyužijete. Na DIN liště drží naprosto stejně
Někde sekám vícerámečky. Ale je fakt, že 6+7 snad nedělá nikdo. Ale já stejně raději samostatné k vůli možnosti signálek na vypínačích.
Jsou možné oba dva způsoby. Způsob rozbočování za vypínačem jen vyžaduje tu nejhlubší instalační krabici, aby tam byla případně rezerva na elektroniku. - relé, VFpřijímače,stmívače a pod. A k tomu se právě hodí, že tam je zatažená nula. Ve starších objektech to tak není a musí se pak různě špekulovat, kde tu nulu vzít.
Když se udělá rozbočení pomocí věnečku v rozbočovací krabici, zůstane pak víc místa za vypínačem. Osobně toto považuji za vyšší standard než rozbočování za vypínačem
Jako neelektrikář jsem jsem zapojoval desítky bytů, dával jsem krabičky s věnečky. Již několik let nedávám, vše zapojím pod vypínačem. Tak mne to naučil elektrikář. S názorem, že by měl elektriku zapojovat jen odborník, nemůžu souhlasit, páč tvrdím, že to může zapojit ten, kdo tomu rozumí. Můžeme vést polemiku, co je odborník, a ten co to umí a rozumí.
Když jsem byl mezi bývalými kolegy elektrikáři, tak s tímto názorem nemohu jinak než souhlasit.
Elektrikáři to sekají jak Baťa cvičky. Kabely jsou schopni proříznout až na izolace vodičů, špatně zasádrují krabičky, které časem vypadnou, nebo je klidně osadí křivě či ... a to je snad pravidlem dají rovný vodič pod šroubek s tvrzením, že musí takto udělat x zásuvek za den, tak na co by se dělali s očky (což chápu, ale jen do jisté míry).
Dělal jsem elektriku až moc poctivě, takže jsem rád, že dělám auta a nepracuji s fušery (sice i v tomto oboru jsou, ale mám štěstí, že je kolem sebe nemám)
Ohledně problematiky oček je to již několikátý komentář.
Výrobci již u nových přístrojů očka nedoporučují dělat ! Většina přístrojů je již dokonce konstruována tak, že vodič na kterém je očko nelze pod šroub vložit. Nehledě na to, že převážné množství je již bezšroubové se zářezovou svorkou. Ty šroubové mají vytvarovanou drážku do které rovný vodič příjde.
U hliníkových vodičů bylo doporučeno na vodičích dělat očka. U měděných vodičů je lepší očka nedělat. Předpokladem je dát vždy vodič po směru dotahování.
Ahoj, pročítám tady různé rady a komentáře, tak si dovolím přijít také se svou "troškou do mlýna". Dělám kromě jiného i kompletní instalace v bytech i rodinných domcích, většinou bez projektu, jen se zákazníkem nakreslíme na zdi co kde chce mít, a pak už je to styl "Hope, bav se"...
Jen předesílám, že pro instalace používám spojovatelné krabičky KU68 od Koposu a po domluvě se zákazníkem montuji převážně zásuvky a vypínače od ABB (většinou Tango nebo Time).
Odbočné krabice nebo vedení kabelů v husím krku je podle mne dnes již přežitek, vše se dá propojit pod vypínačem nebo zásuvkou, a to i v případě, že z krabice potřebujeme odbočit do více míst (= více Wagosvorek). Jediný problém může nastat při použití spínače 6/6, který je hlubší než ostatní, ale při správné volbě délky a ohnutí propojovaných drátů se tam spoje také vejdou.
Spojené dráty ve Waginach nepopisuji. Zaprvé už mám systém pořadí drátků ve svorce, takže víceméně vím, kterým směrem který drát vede. A zadruhé když už by nastal nějaký problém, stejně nastupuje hlavně měření.
Je důležité si hlavně u světelných okruhů předem rozmyslet, kudy a jakým kabelem propojit. Pokud použijeme ovládání světla z více míst pomocí přepínačů (6, 7), bývá často výhodné použít pětižilák, po jednom drátu si "poslat fázi do dalších okruhů" a zbylé dva fázové využít na přepínání mezi jednotlivými vypínači.
Dnes už ABB používá víceméně bezšroubové strojky, věnečky už jsou také přežitek. Přesto bych ale rád upozornil na to, že šroubové strojky i dnešní věnečky už jsou dělané na montáž bez očka. Píšeš, že radši děláš očka, protože jinak se šroubek "vyvrátí" Ano, ale to není na škodu, protože takto vyvrácený šroubek je samosvorný a při případných otřesech se nepovolí, kdežto při montáži "očkem" je závit namáhán rovnoměrně a tím se odolnost proti samovolnému povolení snižuje. To není z mé hlavy, jeden čas z tohoto důvodu norma očka při instalacích hliníkových spojů přímo zakazovala.
Jestli na ovládání světel použít impulsní relé nebo klasické přepínače by bylo dobré vymyslet předem a svého plánu se držet. Použití chytré elektroniky má sice výhody, na druhou stranu čím více elektroniky, tím více možností že se někde něco pose*e. A pokud elektrika funguje tak jak má, většinou už tak zůstane. Použití různých "inteligentních záležitostí" je dnes v módě, ale lidé pak často zjistí, že je to zbytečnost, kterou nevyužijí, a která jim zbytečně žere elektřinu. Sice málo, ale zato furt. Možná si někdo v obýváku vymění klasický vypínač za dálkové ovládaný, aby nemusel zvedat zadel od TV, ale to je jen výměna strojku za jiný, a většinou to tím končí...
Na tebe jsem Hope také čekal a díky za odpověď.
S těmi šroubky to dává smysl, jak říkáš. Ono kolikrát se odpojuje zásuvka ze zdi k vůli výmalbě (nepočítám prasátka, co jí zaliskají celou barvou)? Pak ten stržený šroubek končí výměnou celého strojku i když je lepší tedy drát mít rovný a šroubek šprajclí ke straně k vůli bezpečí.
No půjdu asi do Wago systémů. Time jsem uvažoval, ale zaujal mě Legrand, který má daleko více strojků a má dokonce v nabídce 6+6 s doutnavkama, což ABB nedělá. Navíc do koupelny chci zásuvky s krytím IP65 a ABB tango má jen IP44 a navíc taková zásuvka už nejde užít jako vícerámečková. Rámeček má totiž gumovou lištu kolem dokola a je pevně spojen se strojkem jako ABB klasik.
Chytrou elektroniku užiju. Nemám návyk zhasínat a tak nechávám rozsvíceno ve sklepě v dílně, atd... a málokdy zhasnu. Většinou se svítí přes noc i dvě.
Další nástavbou bych chtěl možnost, aby se mi před příchodem domů třeba rožla příjezdová cesta nebo zaplo topení v koupelně či v pokoji.
Proto špekuluji dodetailu právě vše, abych pak nebrečel, že mám podlahy, zdi (kachličky) a nábytek hotov a je opět nutno sekat nebo dát nouzovou lištu, která se mi nelíbí ani ve sklepě (kopos roura se mi líbí víc, ale tu mám jen na verandě pro světlo pergoly na zahradě).
To mi povídej. Dal jsem podružný rozvaděč nedávno místo takového prcka s tím, že to zásadní mám a je 2x velký než původní. No ale bylo to pře 8 lety. Nyní je opět malý.
Asi tam bude velká skříň .
EATON tuším dělá jističochrániče 2DIN. Budu s tím počítat, dík.
Schneider je odpad. Dělají snad vypínače s recyklovaných kelímků od jogurtů.
ABB Tango si kvalitu docela drží, akorát ABB klasik už je mimo. Doutnavky u klasiků odejdou po půl roce. Několik jsem jich vyměňoval (doutnavky z odpory a volil jsem větší hodnoty odporů). Pak mi klasiky svítí už přes 10let bez problému, ale k vůli tomu a absenci vícerámečků je už nechci.
Od Legrandu se mi líbí mosaic. ABB Time taky nevypadá špatně.
No je to další rozhodnutí vpořadí, abych to měl sjednocené na dům a zahradu s dílnou (proto výrobce, který nabízí všechny strojky a možnosti včetně IP a montáží na omítku a pod omítku.
Už se to tady řeší po Xté... Tam kde je to strategicky vhodné, nebo výhodné, dej krabici!
Tam kde jsou obvody jednoduché a lze je propojit třeba pod vypínačem, klidně je tam zapoj.. Zbytečná krabice hyzdí volné stěny... Když už budeš něco tahat, tak přemýšlej trochu dopředu, ať Tě to pak nemrzí že Ti něco chybí...
Samotné vodiče stojí pár korun... Horší je pak něco dodělávat!
A pokud používáš nějakou logiku a hlavně správné barevné označení a dané průřezy, tak není složité nějakou chybu odhalit... S tím jsem neměl nikdy problém a to ani po někom cizím...
dobrý dotaz, ale ne pro amatérskou poradnu. Pro tak zásadní věc byste měl zavolat profesionála s právem na revize, taxa 400,-KČ a výš za hodinu práce.
Já jsem měl vyhlášku 50 na docela solidní úrovni, mám za sebou několik rekonstrukcí bytů a jednu rekonstrukci domu, domovní elektriku bych možná zapojil i sám, ale přesto vždycky volám elektrikáře profesionála, rámcově vysvětlím co potřebuji a nechám ho dělat. Obvykle to vždycky skončilo rozbočovacími krabicemi, protože normální vypínač na své vlastní krabici opraví i úplný laik. Sice se s ním bude pinožit hodinu, ale víceméně nemá co pokazit. S wagy se dost špatně dělá. Chce to cvik a trpělivost. Těžko si představit, že vy jako amatér vyměňujete vypínač a zároveň v hloubce krabice přepojujete dráty zatrčené do waga.
Samozřejmě že dělají. Ty KPR mají hloubku tuším 7cm - což v praxi dostačuje snad na vše. Nebo lze využít tu krytku přístroje v rámečků. SmartModuly se obvykle nepřidávají pod přístroje v krabicích, ale umísťují se do rozváděče. Ty co jsou konstruovány do krabice, v klidu do té hluboké i se zásuvkou/spínačem dáte, obvykle jsou ty relátka a různé spínače "jakože smart věci" konstruovány i tak - že je dáte do klasické- ale je to na těsno.
Jestli uvažujete o těch SmartModulech, tak je naprosto nesmyslné uvažovat o těch rozbočných krabicích - protože ty smartvypínače potřebují pro zapojení N a pokud tam budete dávat relátko nebo spínač tak ten taky potřebuje N.
V novostavbách se proto tahá vždy vše za vypínači ( a logicky a zásuvkami ). Protože ta rozbočná krabice nedává potom smysl - uděláte rozbočnou krabici u stropu a stejně z ní vše potáhnete do toho vypínače - naprosto nesmyslný a zbytečný spoj, který může být jen zdrojem problémů.
No chtěl bych zachovat případnou zpětnou kompatibilitu, abych mohl snadno bez sekání přejít i na "hloupí" systém.
Takže abych nenatahal zbytečně mnoho kabelů, ale zároveň, abych dodržel barvy vodičů.
Chci tedy ideálně skloubit oba systémy. Jednoduše to jde instalací těch krabičkových modulů do těch KPR, ale mít to na DINu by bylo hezčí, takže další dilema.
To je třeba si rozmyslet a hlavně si promyslet proč a na co to chcete. V reálu 95% investorů co toto téma otevře ve finále vůbec smart instalaci nepotřebuje a poradíme si s mnohem levnějším a spolehlivějším řešením, které je trvalé...
Odkud jste (kraj)?
Olo. Jsem majitel, investor a elektrikář v jedné osobě, takže nejsem omezen ničím. Snad jen financemi.
Představa udělat a zasekat hloupí systém s možností nástavby v budoucnu bez sekání
Řekl bych že smart systém budete potřebovat jenom do ložnice, když budete čučet na TV a nebude se vám chtít vstát zhasnout vypínač. Dálkou to vypnete. A řekl bych, že jak tu elektriku jednou uděláte, tak to i v budoucnu zůstane.Nevím, proč chcete mít do budoucna něco zpětně kompatibilní. Budete snad každých deset let něco na elektrice předělávat? To přeci není třeba.
aaa: Ano, máte pravdu. Já bych sípše smart řešení na soumraky, kdy uživatel se nedotkne spínače vůbec. Na noc třeba 25% a na večer 80%. Aby se to samo chovalo vůči okolnímu světlu a času a případně uživateli v manuálním režimu.
Zatím jsem nenarazil na smart systém, který by to uměl. Ale klidně si to mohu vyrobit sám.
Hlavní úvaha je v základním zakabelování. Co bude až... je otázkou. Ale kdyby mi chyběl k vůli něčemu drátek, tak bych byl naštvaný, že musí opět sekat, takže asi tak (zkuste pročíst celou diskuzi).
Už jsem viděl i originální Waginu vyhořelou. Nikdy neříkej "nikdy", 100 % je vždycky moc...
... ale klidně se bav dál...
Taky jsem párkrát narazil na vypálenou svorku, příčina byla viditelně vždy i někde jinde. Špatně zastrčený drát, málo oholený drátek, hliník v kuchyni bez vazeliny atd.
Bohužel se musím připojit.
Přijít dnes k zákazníkovi a napočítat vše tak, že budu dělat všude krabice, všude dávat věnečky a pod šroubky dělat očka tak by mě s končnou cenou vykopal...
Osazený nový věneček jsem v praxi neviděl již hodně dlouho. Očka na drátech jsem již neviděl minimálně 20let. Kolegům bohužel musím doporučit se začít více vzdělávat v novinkách v oboru - například v tom, že všichni velcí výrobci přístrojů již nejméně 10let zpět nedoporučovali na zásuvkách a vypínačích dělat očka - v tom pokračovali a svorky na zásuvkách a vypínačích vytvarovali tak- že již tam v reálu to očko ani nelze udělat, nyní již zašli ještě dál a šroubky nahradili i tam pružinovou svorkou - tedy v principu Wago svorkou...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.