Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Pozemek pro rodinnou rekreaci

Od: rexik odpovědí: 11 změna:

Dobrý den,

mám možnost koupit v dobré loaklitě pozemek určený ÚP pro rodinnou rekreaci. Slyšel jsem, že je to dnes dobrá volba - jediné co o tom ale vím je to, že na pozemku pro rodinnou rekreaci nelze mít trvalé bydliště. Rád bych se Vás proto zeptal, co vše se smí a nesmí, ohledně tohoto typu pozemku? Rád bych na něm postavil malý, přízemní, nízkoenergetický domeček, případně dřevostavbu. Jak je to s typem stavby? A dále, když budu v domě byldet natrvalo "neoficiálně", může z toho být nějaký problém? Budu moc rád za každou poznámku, ať už na nějakou z výše uvedených otázek, či cokoliv jiného.

Mockrát děkuji a přejí krásný den!

 

 

11 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

1x
avatar bimbam

Pitná voda a elektřina tam je? Problém může být s doručováním pošty. To vyřešíte PO Boxem. Nebudete mít popelnici, ale igelitové pytle. Pokud by vás zasypal sníh (bude ještě někdy vůbec pořádně padat?), budete se muset z domečku dostat vlastními silami.

 

ritr
hodnocení

0x
Klidně tam můžete bydlet trvale, takových chalupářů-chatařů znám několik. Někteří tam jsou proto, že pronajímají byt ve městě, někteří nechali byt dětem a někteří proto, že je to pro ně nejlevnější (někdy i jediná) možnost vlastního bydlení. Několik z nich tam má i trvalé bydliště, i když je to hlášeno jako stavba pro rekreaci. Takže to, že tam nelze mít hlášené trvalé bydliště asi nebude tak horké...

 

pavelll
hodnocení

0x

Dobrý den,

1) rozhodující je územní plán dané lokality. Ten je většinou ke stažení/nahlédnutí přímo na stránkách dané obce/města. Určitě si to ověřte a nedejte na informace od prodávajícího. Budete mít jasno, zda je to pozemek v zastavitelném území a především jaké stavby na něm mohou být umístěny. Podmínky k dané kategorii si již lehce vyhledáte na googlu.

2) Pokud je to pro rodinnou rekreaci, budou tam nějaká omezení co se m2 týče a podobně. Nevěšte však hlavu a obraťte se na SÚ, ten Vám řekne přesné podmínky (sklon střechy a další, které z územního plánu nevyčtete), většinou je možné zařadit i "obdobné" stavby, zjednodušeně řečeno. Nesmíte však chtít postavit něco v úplném rozporu s danou kategorií a lokalitou. Další možností je podat žádost o změnu územního plánu. Zde je problém, že se územní plán mění, myslím, jednou za pět let.

3) Pokud Vám SÚ umožní stavbu, kterou popisujete, bude podléhat kolaudačnímu řízení, tudíž i přidělení čísla popisného, a v tu chvíli by nemělo nic bránit zřízení trvalého bydliště.

4) Problémy s neoficiálním bydlením - bydlím ve zkolaudovaném domě, přesto mám trvalé bydliště jinde (mohl bych ho mít i na městském úřadě) a ničemu to nevadí. Neměl byste bydlet v nezkolaudovaném domě, ale to by někdo musel vědět a udat Vás.

Výše uvedené jsou mé osobní zkušenosti, pokud mají ostatní diskutující podrobnější informace, či nějaká upřesnění, rád si je přečtu a rozšířím si tak obzory v této oblasti.

Pavelll

 

id
hodnocení

0x

Pavel - máte pravdu, jen upřesním. Pokud dům nebude mít nad 150 m2, nebude se kolaudovat, proběhne jen "Souhlas s užíváním nemovitosti".Zde není možnost tr. bydliště.

Na stavbu určenou k rekreaci se popisná čísla nevydávají ( u nás), pouze orientační. Po dlouholetém trvalém užívání takových staveb náš OÚ umožnil přeměnit orientační čísla na čísla popisná a zřídit uživatelům tr. pobyt.

xx*

Spíš čísla evidenční, orientační se do katastru nezapisují.:)

id

xx - máte pravdu, myslím dobře, píšu špatně, pardon.

pavelll
Hranice 150m2 není rozhodující pro možnost trvalého bydliště. Mám 99m2 a sousedé to same a ti mají trvale bydliště v RD.RD Jsou stavěné 2016, kolaudace (možná jen souhlas jak píšete, podívám se zítra do dokumentu) proběhla v únoru 2017. Máme číslo popisne i orientační.
Dle mého hranice pod 150m2 sloužila k rychlejšímu řízení (namísto stavebního povolení se stavba jen ohlašuje a mělo by to obnášel méně dokumentu a méně dotčených organu a tím pádem rychlejší spád) ale rozhodne neurčuje možnost trvalého bydliště. To bude záležet na tom, o jakou stavbu se jedna.
pavelll
Nedalo mi to a podíval jsem se i na tu část s kolaudaci. V únoru 2017 jsem obdržel dokument KOLAUDACNI SOUHLAS k RD o rozloze 99m2.
Takže kolaudacni řízení probíhá u všech RD, nejen u těch nad 150m2.
id

Nesouhlasím. Nepíši nikde, že rozměr domu je vázán na tr. bydliště. Vy jste kolaudoval menší dům = nestavěl jste na ohlášku, ale na stavební povolení. Třeba jste potřeboval udělit nějakou vyjímku, kterou nelze udělit na ohlášku, pouze na stavební povolení. Třeba nedodržení odstupu od hranice pozemku, cesty a podobně. Z nějakého důvodu jste musel mít st. povolení a pak následuje pouze kolaudace.

pavelll
Budu Vás citovat: Pokud dům nebude mít nad 150 m2, nebude se kolaudovat, proběhne jen "Souhlas s užíváním nemovitosti".Zde není možnost tr. bydliště.Tak jak tedy? Z vámi uvedeného jasně vyplývá, že pokud dům nemá více jak 150m2, nebude se kolaudovat a není možné mít v něm možnost trvalého bydliště. Což není pravda.

Není to plochou ale termínem vydání stavebního povolení,došlo ke změnám ve stavedním zákoně

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]