Nejste přihlášen/a.
Strýc s tetou vlastní rodinný dům, v kterém vybudovali byt ve volných prostorech "bez povolení", ale když jejich dcera odešla s přítelem zůstal byt prázdný / je pouze společné WC/. Lze dodatečně byt zlegalizovat a jak postupovat, jaké budou případné postihy od SÚ. Chtěli by byt pronajímat. Ale mají strach, už jsou to staší lidé, že si přiznáním bytu načerno přivodí zbytečné starosti.
Musí zařídit dodatečné stavební povolení na zřízení bytu. Jelikož nikdo nevíme, jak hodně se předělávalo, musíte oslovit stavební úřad, sdělit jim skutečnost, oni sdělí postup. Projektant, který vše zamaluje, udělá projekt, revize elektriky, plynu, pokud tam je a další.
Samozřejmě, že jim to přinese starosti a problémy. Ale zase to není tak strašné, vše lze zvládnout. Po kolaudaci nové přiznání daně z nemovitosti.
Možná by, vzhledem k jedinému WC v domě, mohly být ty 2 byty považovány za byt jediný a pronajmout to jako část bytu. Samozřejmě, pokud by souhlasil nájemník té nově zbudované "části bytu" ze které ti mladí odešli. Nevím, netvrdím! Ale když jde pronajmout 1 pokoj v bytě, proč by nemohlo jít TOTO? V např. čtyřpokojovém bytě mnohdy bydlí v jednom pokoji nájemník resp. podnájemník /-ci/ např. student. Nebo v RD v podkroví. A sdílí s majiteli WC a koupelnu. Se stavebním úřadem by se pak asi vyřizovalo jen rozšíření, zvětšení obytné plochy bytu.
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.