Dobrý den, máme doma plechovou vanu. Před měsícem nám měnili radiátory topení a veškerý černý výkal, do vany vylili. Od té doby jsou žluté puntíky na dně vany. Čím je zkusit umýt? Jarem to nejde ani čistící pastou na ruce. Mohu zkusit třeba hydroxid sodný? Děkuju
Louh s tím asi nehne a abraziva typu Cif bych nedoporučoval. Předpokládám, že vana je smaltovaná, ovšem ne vždy je smalt kvalitní a odolný. Doporučil bych asi 10%ní kyselinu chlorovodíkovou (koncentrovaná je k dostání v drogerii). Pro jistotu bych ji nejdřív vyzkoušel na nenápadném místě.
Oxidy železa se na smalt chemicky nenavážou, držet to musí mechanicky. Co tak zkusit pro odstranění rovněž mechanickou cestu: Hadr + Cif (případně jiný prášek, ne nutně v polotekuté formě)+ voda + přitlačit a kroužit a kroužit.
doplněno 19.01.20 18:08:
@diesel: Nojo, odře se to. Ale ne za jedno použití. Máme vanu z roku 1985, mytá je minimálně 25 let abrazivem (déle nepamatuji) a začíná to na ní být vidět poslední rok. Ale nechť, když to pustí chemií, o to lépe.
Cif ani žádný prášek-poškodí smalt a pak bude vypadat špinavější než ve skutečnosti je.Doporučím cokoliv tekutého na vany a WC.od sava přes Bref, Fixinelu...
Toho jsem se bál. Jakpak asi obstojí současný smalt vůči keplerově kyselině? S HCl nemám zkušenosti. S akumulátorovou H2SO4 bohužel ano, tu ani socialistický smalt nedal. Ale ta má taky mnohem vyšší koncentraci.
Promiňte, ale HClka je naprostá hloupost, byť 10%. To tady fakt ještě nikoho nenapadlo použít starou, dobrou, osvědčenou solvinu? Dlouhodobě vyzkoušeno na vlastní vaně - no problemo ..
Solvina je abrazivo a likviduje lesklý povrch. 10% HCL lze použít naprosto v pohodě. Vyzkoušeno, potvrzeno, doporučeno. Rozhodně lepší než obrušovat povrch Solvinou. Ta má v sobě mikročástečky abraziva. Smaltu to rozhodně nedělá dobře. To j e stejné jako prášek na nádobí. Lesk je v trapu.
Dobrý den, já mám doma pouze ocet, tak zkusím ho nalít do vany a chvíli nechat působit, pak vydrhnout hadrem. Snad tím nic nezkazím?
priklad1*
Žluté fleky jistě rez. Železné piliny ve vodě. Pomůže jedině kyselina saliciová tzv. jetelová sůl. V drogerii od doby se záměnou s kyselinou citronovou se ne sežene, ale sehnat se nechá. Není agresivní, hodí se i na tkaniny. No a tutovka je kyselina solná, chlorovodiková. Smalt to nepoškodí.
Já bych asi v první řadě šel rozbít hubu těm topenářům... Když se takhle nečistota chytí smaltu, asi ten povrch už není úplně hladký a nepoškozený, možná je popraskaný a vylézá rez z plechu vany. Takže bych spíš použil nějaké mechanické čištění (Cif) než agresivnější chemické přípravky...
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.