Plynová hadice ke sporáku

Od: Datum: 05.01.10 06:26 odpovědí: 21 změna: 03.01.17 15:30

Zdravím,

koupil jsem si kombinovaný sporák a chci se optat,jakou použít hadici pro připojení sporáku k plynovému potrubí a dále čím se izolují závity této hadice (teflonová páska apod.),děkuji za rady


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.10 07:01
avatar

Určitě poradí některý ze zdejších šikovných pánů, za sebe mám jen malou poznámku: když mi plynař připojoval sporák, nabízel mi krátkou a delší hadici k připojení, zvolila jsem krátkou a byla to špatná volba. Kolem sporáku se dělá dost nepořádku a je třeba ho čas od času odsunout a kolem vyčistit a na to je ta delší hadice třeba, pokud nechcete odpojovat a zastavovat plyn, tak zkuste při zapojování tohle taky vzít v úvahu.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: rob*
Datum: 05.01.10 07:28

Zdravím,

pokud je sporák nový, nechal bych to spíš na odborné firmě. Není to náhodou podmínkou záruky nechat připojit odbornou firmou?

I kvůli vlastnímu bezpečí bych se do toho nepouštěl sám ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 07:30
avatar

pro připojní nového plynového vařiče jsem použil odborného plyno-instalatéra, Který nejen dodá hadici s těsněním, ale provede instatalci i nového kulového ventilu před spotřebičem. Pokud tam máte starý ventil (20let) je potřeba jej vyměnit.

doplněno 05.01.10 07:44:

závity se zdrsní např. plátkem pilky na železo a pak se použivá tradičí "koudele", kterou se závity omotají. Díky tomu zdrsnění (poškrábání) závitu se na něm koudel pěkně zachycuje. Nedádá se toho ale nadmíru, aby šel závit vůbec dotáhnout.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.10 08:41
avatar

Pokud instaluješ kombinovaný sporák,připojení plynu musíš začít výměnou uzavíracího kohoutu.Hadice,nebo lépe řečeno flexibilní plynová připojovací trubka se dá koupit v různých délkách.Kup si tu nejdelší,jakou dostaneš,u nás jsem koupil 70 cm.Aspoň se sporák pohodlně vytáhne z linky.Pokud máš někde spoje s převlečnou matkou,těsnění namázni silikonovým olejem.Šroubovací spoje těsníme teflonovou šňůrkou .Pokud bys použil koudel,sama je nedostatečná.Je nutné ji namočit fermeží,nebo aspoň fermežovou barvou.

Pro připojení elektrické trouby je dnes už potřeba samostatný přívod s vlastním jističem,nově i proudovým chráničem.

Po připojení si zajisti plynaře pro plynařskou revizi.A také z tohoto důvodu bych to na tom plynaři nechal od začátku,protože ti dodá vše,co je potřeba,pospojuje a udělá tu revizi a máš po starosti.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 09:13
avatar

nešťastníku, kupte nejdelší hadici, jak radí krásná Dejavu. V sadě jsou již těsnění. Pokud je nevhodný kohout (ale většinou vyhovuje), musíte vyměnit i tento kohout - ventil. Výměna je za 10 minut. Připojení sporáku nemá se zárukou co dělat, pokud neuděláte nějakou hloupost. Třeba jako že napojíte místo plynu vodu a podobně...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 10:10
avatar

10 minut?

Milane,příště si pozvu tebe!

Když je zarostlý kohout, přívod se celý hýbe až do jádra,a nakonec zjistíš,že musíš ještě sehnat dvounipl,aby se hadice dala připojit,protože jsi ji koupil s jinými koncovkami,než potřebuješ,protože původní sporák měl jiný vývod.Celkem jme to dva dělali tři hodiny.Ještě že obchod s instalatérskými potřebami máme pět minut od bydliště.Pak jsme ještě vyměňovali trysky a nastavovali plameny hořáků.Nebyla to určitě záležitost 10 minut!

Ale vaříme,a manželka si pochvaluje.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 10:52
avatar

Jardo, ale ty píšeš jak je to složité ve složité situaci,.

Teď ti nastíním situaci já. Přesně jak byla u tchyně. Nepočítám rozbalení sporáku, likvidace plastů, papírů a podobně, ale demontáž a montáž. Dělal jsem to se pomocníkem. Odsunuli jsme starý sporák, odpojili hadici, odnesli ven. Manželka umyla okolo a pod sporákem. Našroubovali novou hadici a zasunuli sporák. Na co jsem zapoměl? Jak dlouho by ti Jaroušku toto trvalo? Myslím, že byz to zvládl i rychleji.

Souhlasím pokud jsou problémy typu: nejde zavřít kohout, malý nebo velký průměr kohoutu...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 09:43
avatar

Nevím, jak je to teď, ale na připojení plyn.sporáku musel být odborník a ten dal po připojení papír s revizí, že je vše v pořádku.A tu hadici určitě delší, kvůli čištění.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.10 18:01
avatar

revizi na připojení sporáku? Komu jste jí pak dal tu revizi

. Těsně před vánocemi jsem nechal udělat tlakovou zkoušku a revizi potrubí, předložil dokumenty jsem plynárně. Oznámil jsem jim, že tam bude plynový kotel, sporák, sdělil výši záloh. Po třech dnech přišel montér, nebyl jsem přítomen, nechal jsem mu ve skříni dokumenty. Namontoval plynoměr, vyplnil dokument a odjel. Druhý den jsem připojil hadicí sporák k potrubí, zastrčil vydlici do zásuvky a vařilo se kafe. O víkendu jsme připojil plynový kotel a topí se.

Takže je nějaký problém?

Může někdo sdělit, jaký to má být odborník?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 11:05

No jo,to je mi jasný,že nejlepší by bylo pozvat autorizovanou osobu,jenže to zrovna asi za tři stovky nepořídím...:(Tak to budu muset zkusit sám

Datum: 05.01.10 16:44
avatar

výjde to s prací, ventilem, a hadicí a odborným zapojením a cestou cca na 900-1000 ("cena bez papírů - pšt.")

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 05.01.10 19:36
avatar

Nejlépe je odborník, který Vám dá potvrzení o revizi, kdyby došlo nedej Bože k nějaké havárce díky plynu, nemusí Vám škodu pojišťovna zaplatit. Ta částka není horentní. PT /stařenka/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.10 19:45
avatar

pokud se jarovou vodou odzkouší zapojení, nic nehrozí! a je to zadarmo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kjanik112*
Datum: 05.01.10 22:41

Přikláním se k názorům, že není problém si to udělat sám.Ale pozor,-na dnešní plyn jedině teflon! A to proto, že dnešní zemní plyn VYSUŠUJE! Proto časem konopí pouští.To se dávalo kdysi, když byl svítiplyn, který je vlhký. Tehdejší plynoinstalatér používal naprosto stejný postup jako voinstalatér.V pozinku. Za pár let se vysuší i konopí s fermeží.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: papene*
Datum: 05.01.10 22:54

:)Tak to shrňme.Musí na to být papír od odborníka nebo ne?*nevi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: celp®
Datum: 06.01.10 07:17

Shrnu to (sněží).Na pevný přívod plynu musí být revize.Flexi hadici si připojíte sám pokud jste osoba oprávněná nebo aspoň poučená v problematice hořlavých plynů.V případě požáru,výbuchu plynu,nebo otravy členů domácnosti nesete plnou zodpovědnost se všemi důsledky za svoje počínání.V případě,že Vám připojí spotřebič odborník ,zodpovídá za bezpečnost provedení on.Doklad o revizi přípojky a zařízení je to nejlepší co můžete mít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.10 07:34

Já jsem včera zkoušel jednoho živnostníka,který je oprávněn to dělat,sdělil mi cenu přibližně 1.000 kč a když jsem se ptal,zdali mi na to udělá revizi,tak se hrozně divil,cože to vlastně po něm chci...že mi to samozřejmě zapojí o odzkouší,ale maximálně mi dá účtenku s razítkem,což ovšem nutně nemusí znamenat,že on je skutečně tou oprávněnou osobou v této problematice.Nebo se mýlím?

 

Od: celp®
Datum: 06.01.10 07:56

Pravděpodobně má ten Vámi oslovený živnostník oprávnění k montáži plynových spotřebičů a určitě tedy ví,že má vydat "Potvrzení o odborné montáži",které je potřebné mimo jiné i pro nárokování záruky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.10 09:52
avatar

trošku se debata ubírá jinam. Nešťastník jen položil dotaz, zda izolovat závit. Pokud použijete připojovací hadici, převlečná matka má plošku s těsněním. Tudíž závit nemí třeba balit teflonkou, nebo něčím jiným. V domácím rozvodu plynu je ní nízkotlak, tuším že nesmí přetlačit sloupec vody ve válci o průměr 1cm a výšky 30 cm. Pokud zkontrolujete jarovou vodou těsnost připojení, nic se nestane a můžete být klidný. Na reklamaci nemůže mít vliv, že jste připojil hadici vy. Muselo by to mít přímou souvislost závada versus Vaše zavinění při připojení.

To že je v návodu napsáno, že zapojení musí provést...., je proto, aby nějaký neznalec to nezapojill třeba na vodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.01.14 19:36
avatar

flexi hadice stojí asi 500 a připojil to plynař za 100kč, mám jistotu že je to dobře.Od flexi hadice schovejte papír aspoň u nás v obecním bytě to čas od času)tak jednou za 3 roky) kontrolují.Pokud nehýbete s rozvody není třeba žádná revizní správa.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: venouch
Datum: 03.01.17 15:30

Vyměnuji starý plynový sporák za nový. Obvolával jsem řadu plynařů, cenová nabídka se pohybovala cca od 1000 do 1600 vč. nové hadice (doporučují). Nákup samostatné hadice v prodejně se zdá být záležitostí 400 až 600. Mluvil jsem i s revizním technikem, od nějž máme revizi cca měsíc starou. Potvrdil zde znějící závěr, že není potřeba odborníka, v podstatě mi doporučil, ať si to udělám sám (se slovy "nevím, kdo by to nedokázal"), koupím novou hadici, odzkouším jarovou vodou a jsem v klidu. Pokud nějaký subjekt (výrobce, prodejce či pojišťovna - stát nikoliv), vyžaduje potvrzení o odborné instalaci, je věc jiná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.