Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Jak odstranit plíseň ze stěny

Od: roman* odpovědí: 15 změna:
Dobrý den. Odsunul jsem sedačku a za trubkama od radiátoru mam plíseň. Plíseň je po celé zdi u podlahy a od plísně je i celý roh v kuchyni. Je to venkovní zeď. Síla zdi je 45 cm ( smíšené zdivo) plus 7 cm polystyren. Polystyren je cca 15 cm pod úrovní podlahy. Na jaře budu zateplovat venkovní sokl. Jak nejlépe odstranit plíseň? Zeď není viditelně vlhká. V místě kde není malba ale čistý štuk se plíseň netvoří. Je dobré kde je plíseň zeď osekat na cihlu, udělat novou omítku treba sanační a natřít vápnem nebo stačí jen seškrábat barvu? Máte nějaké zkušenosti s termoizolační barvou nebo stěrkou? Děkuji za odpovědi. Zeď vypadá viz fotky.
Jak odstranit plíseň ze stěny
Jak odstranit plíseň ze stěny #2
Jak odstranit plíseň ze stěny #3

 

 

15 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

hodnocení

4x
avatar kejikl

Podle fotek a toho co říkáte:

1) Fialové trubky jsou od nefunkčního radiátoru?
2) Ty dvě rezavé kolena jsou jedna od plynu a druhá přívod vody do baráku?

Pokud je odpověď na obě otázky ano.
1) V ideálním případě konce trubek osadit ventilem a propojit. Napustit vodou odvzdušnit a provozovat " jako radiátor".
Tzn. v trubkách bude kolovat teplá voda, která bude ohřívat prostor za gaučem. Ventilem se v případě potřeby přiškrtí
průtok. Osadit lze samozřejmě i malý radiátor.

2) Přívod plynu i vody smirkem obrousit a natřít. Plyn žlutou barvou a vodu tmavě modře. Pokud se trubky i po aplikaci bodu 1) budou rosit (průchodem plynu i vody jsou studené) obalil bych je do izolace Tubex.
V ohybech kolen seříznout pod úhlem a vyhrát si s napojením, jednotlivé díly tubexu se spojují sponami.
V obchodě vodoinstlačním materiálem jistě poradí.

roman*
hodnocení

Fialové trubky jsou od funkčních radiátorů. Vedou do dalsiho pokoje kde je radiátor. Teď o víkendu oskrabu zeď a natru vápnem. Trubky ocistim a natřu. Za sedačku dám radiátor a uvidím co to bude dělat. Snad to pomůže

 

hodnocení

2x
avatar ferax

To vypadá, že se v místnosti málo větrá, málo topí a sedačka byla moc blízko stěny. Oškrabat, nechat vyschnout pak použít třeba toto. Následně natřít místo vápnem a pak po nějakém čase, když to bude OK, tak vymalovat.

A taky se tam asi málo uklízí, to je humáč :-D

 

hodnocení

2x

S pliesňou som bojoval pred siedmimi rokmi.Savo pomohlo, ale len na chvíľu.Možno v tejto dobe je už niečo lepšie.Vtedy som použil prípravok biostat a od tej doby je stena v potravinovej skrinke stále biela, bez plesne.Nejaký pokec o použití prípravku je napr.tu: poziadavka.sk/...

 

hodnocení

2x

Bylo by dobré ještě vědět, jak vypadá zeď z druhé strany. Máte smíšené zdivo, nezateplené, dost možná i zasolené. Tady by pak pomohla jedině sanační omítka. Bílý povlak na té fialové je co? Máte ve starém baráku nová okna? To má také vliv na vlhkost uvnitř, 45 cm smíšeného zdiva svědčí o slabé tepelné pohodě, samozřejmě že to vlhne a plesniví. Zatím ošetřete,jak radí kolegové, pak určitě zateplit. Podlahy by měly mít také funkční hydroizolaci, pokud nemají, opět to má vliv na vyšší vlhkost a tvorbu plísní.

 

host
hodnocení

1x

Podložit, aby se při odstraňování spory plísně nešířily dál a nasucho očistit ve vašem případě například plochým zárohovým štětcem a pak ho vymáchat v misce s roztokem Savo a pak čistým štětcem opět novým čistým roztokem Savo zeď potřít a nechat vyschnout. Podle potřeby nátěr opakovat a opět nechat vyschnout. Podložní papíry opatrně odnést a zlikvidovat, například spálit.

Protože máte stěnu natřenou nějakou barvou, bude zřejmě zapotřebí plochou špachtlí plesnivá místa seškrábnout, pokud to jde, pokud je plíseň jen na povrchu a ne pod barvou, bude možná stačit pouze povrchové ošetření.

Nechat vyschnout a nenechat plíseň vzniknout znovu. Bylo by dobré si rozdělat trochu hašeného vápna ve vodě (prodává se hašené vápno z vápenky Čertovy schody v Koněprusech, tak zvaný "čerťák"i v menším balení, pokud ho všechno nespotřebujete, hodí se třeba na vybílení sklepa, špajzu, nebo na prosypání kompostu) a nabílit řídkým roztokem vápna, které zeď také desinfikuje a opět nechat vyschnout. Máte to za trubkama topení, takže tam je asi teplo a sucho dostatečné.


doplněno 13.01.20 16:24:

Také by bylo zajímavé vědět, co je to za nátěr, jestli nějaký omyvatelný neprodyšný latex nebo podobný nátěr, nebo prodyšná barva? Možná by pomohlo odloupáná slupky této barvy a natření vápnem, které je přeci jenom pro vodu prostupné.


doplněno 13.01.20 18:52:

re4zon 17:17 máte pravdu, při neopatrném odstraňování nasucho se plísňové spory mohou vířit do okolí. A už vůbec ne vysavačem, ze zkušenosti stačí navlhčený plochý 1"štětec a vymytá miska od pomazánky s desinfekčním roztokem, která se pak také vyhodí a nestrká zpátky do kredence.

Pokud je plíseň na drolícím se vlhkém povrchu, padají drobky a šupiny malby a omítky dolů na podložku skoro samy, jen se jim trochu pomůže, velkým kusům se pomůže středně širokou-úzkou špachtlí. To, co napadá na podložku se opatrně sbalí a vyhodí.

A pak na zbytek už vlhký plochý štětec, ne mokrý, aby to teklo po zdi. Desinfekční roztok se nasákne do povrchové vrstvy a podle zkušeností plíseň zahubí a zároveň se štětcem setře do nádobky s roztokem, ve kterém se štětec smáčí a tak plíseň dál nešíří.

re4zon
Nechci se vas dotknout, ale radite nejvetsi moznou blbost, jakou muzete.
1. V ZADNEM PRIPADE nic necistit nasucho! Plisen se siri vzduchem a takhle ji jen rozvirite, nadychat se toho je dost rizikove. Plisen postrikat peroxidem vcetne okoli aspon 30 cm a za mokra utrit. Hadr rovnou vyhodit. Zopakovat nekolikrat, vzdy mokrym hadrem. Nakonec peroxid nastrikat na zed znovu a nechat byt. Pracovat s mokrym hadrem misto rousky a v rukavicich.
2. Savo ani omylem! Sice plisen zabije, ale chlor ve forme soli se navaze do zdi a sul jak znamo vaze vodu, takze problem se po vyprchani biocidniho ucinku objevi znovu a jeste vic. Peroxid je mnohem lepsi a navic vytvori prostredi, ve kterem plisen nevyroste. Ne na dlouho, ale efekt to ma. Savo je pekna vec na obklady a jine nesave povrchy, ne na omitku. Ale lidi maji pocit ze bile=v poradku, takze si vesele problem zhorsuji a zhorsuji.
Dalsi opatreni az po zjisteni priciny.

Já jsem to Savo před několika lety použil a je to Ok. Také bude záležet na místě samotném.

 

roman*
hodnocení

Topime na 22-23 stupňů přes den a na 20 stupňů přes noc. Větráme 1-2x denně. Vlhkost se pohybuje kolem 60 procent, spíš 55-60. Máme v plánu pořídit i odvlhčovač, ikdyz si myslím že tím to asi nebude, nevím.

 

roman*
hodnocení

Sedačka byla cca 10 cm od zdi a je na nožkách. V dětském pokojíku mám stejný problém,jen v menší míře a je mě divné, že desku za postelí jsem na zeď bodově přilepil a když jsem ji sundal, tak pod ni nebyla po plísní žádna stopa. Jen po desku a pod ní nic. Pokoj je podřezaný a udělaná nová izolace pod podlahou

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Romane, tu teplotu měříte uprostřed místnosti, nebo za gaučem? Proč jsou trubky tak rezaté? Od suchého vzduchu?

Vysát vysavačem, natřít savem, pak zateplit více zvenku, nebo ohřát stěnu zevnitř.


doplněno 13.01.20 17:30:

Trubka od plynu, nepotí se?

roman*
hodnocení

To nevím, jak tomu zamezit? Obsekat a dát do tubexu?

Když to nevíte, tak to zjistěte. Pak to řešit.

 

roman*
hodnocení

Teplotu měřím v prostred místnosti. Skusim změřit u stěny. Trubky vedou ven skrze tu zeď jedna je od plynu a druhá od vody. Ty trubky co vedou u stěny od topení jsou jen natřené barvou co jsem maloval stěny. Sokl zateplim ale fasadu určitě v dohledné době bohužel neudělám

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]