Nejste přihlášen/a.

Přihlásit se do poradny

 

Zateplení železobet.věnce

Od: toadina odpovědí: 22 změna:

Ahoj,

postavili jsme domek a po malování se v místě stropního věnce drží vlhkost, je tam prostě tmavý pruh po celém obvodu. To chápu, firma nám řekla, že to bude dobré až se zvenku zateplí dům. Problém je, že kvůli navýšení nákladů nám na izolaci příští rok nezbydou peníze a tak přemýšlím, jestli by nešlo zaizolovat jen ten věnec, aby tam nebyl takový tepelný most..jestli to není teda pitomost?

 

 

22 odpovědí na otázku
Řazeno dle hodnocení

 

 

jabraka*
hodnocení

2x

Zaizolovat jen šířku věnce není reálné.Je potřeba zaizolovat zvenčí šířku aspoň 2x větší.Dokonce bych uvážil i zaizolování pruhu v podstřešním prostoru,kde je věnec odkrytýMusí se zamezit průchodu tepla i z okolí věnce

JABRAKA

Jardo, naprosto s Tebou souhlasím, páč jen úzký pruh je málo.

(Třeba proč použít XPS 60cm a zůžit ho na 55cm? Naprosto rada mimo.)

 

ingjirimares*
hodnocení

0x

Provizorně by to zaizolovat šlo. Ale bude to z venkovní strany. Použil bych minimálně 5 cm silný extrudovaný polystyren, má výhodu, že není nasákavý. Poté bude dobré stejným způsobem, jakým se provádí kontaktní zateplovací pláště , provést další vrstvy - lepící cementový tmel, perlinka, lepící tmel, omítkovinu a fasádní nátěr. Nebo to provést bez těch konečných vrstev, ale počítat s tím, že je to provizorium a cca do 5 let pak zateplit definitivně. XPS polystyren totiž na slunci rychle stárne - sprašuje. Šířku pruhu dělat cca o 15 cm širší na každou stranu. Na fasádě tak vznikne vodorovný pruh cca 55 cm široký. Určitě se ale nevyhnete stavbě lešení .

toadina
hodnocení

Díky, ano samozřejmě z venkovní strany, zevnitř ani nevím, že by to bylo možné. A jestli ještě můžu, není lepší ta minerální vata? Prý je prodyšná a to je výhodnější (ačkoli je dražší).

ingjirimares*

Použít jde, jen je potřeba počítat s tím, že to je nasákavé, tudíž přidat detail s oplechováním, aby do toho nepršelo, a to si myslím, že bude opičárna, proto doporučuji ten XPS polystyren a bez oplechování. Sám jsem to odzkoušel ve 2cm variantě na fasádě činžáku ze 60.let. Tam byl problém s překlady a zevnitř byla černá plíseň. Funguje to už více než15 let

 

hodnocení

0x
avatar milancukrar

Vubec nevidím problém to zaizolovat, jako když se dělá celá fasáda. Normálně vezmete EPS 70F v potřebné tloušce a zateplíte dvě řady. Budete mít pruh metr široký zateplení. Na to prachy seženete. Nebojte se žloutnutí, či "spašování" polyše, to je jen slabá vrstvička za rok.

Není nutné začít zateplovat od spodu, klidně i od překladu.

jenda2*

Zvenku, aby to stálo co nejvíce. Jako vždy stejné rady a přitom to vůbec není nutné. Už několik let to mám a nic se na rozdíl od vašeho pavědeckého tvrzení neděje. Žádná plíseň, žádná kondenzace ( nesmysl, vlhko se nedostane na chladnou zeď). Tedy děje, spadla mi TZ o polovinu na 6,5. Tedy podle spotřebovaného plynu.

Jendo, že Vám ležím v žaludku...

...od vašeho pavědeckého tvrzení neděje...ale s Vaším názorem nikdo nesouhlasí, přesněji, většina je jiného názoru, nežli Vy.

Proč by měl obkládat deskama zevnitř hotovou místnost když může nalepit desku zvenku? Proč se připravit o akumulační vlastnost zdiva v případě vnitřního zateplení?

Tak pana Jendy se musím zastat. Ono to jde i zevnitř. Konstrukce zateplení je složitější, ale vše dosažitelné z podlahy, tedy bez lešení. Je to ovšem všeobecně rizikovější než zateplení zvenku. Musí se pracovat více se vstupními parametry, vnitřní teplotou vzduchu a vlhkostí a to ještě celoročně. Rovněž se zabývat bilancí zkondenzované a odpařené vlhkosti. Tedy nejlépe s výpočtem. Celkově bych se tomuto řešení snažil vyhnout, neboť dle náznaků tazatele by se mělo jednat jen o jakési provizorium do doby, než našetří na celkové zateplení a tudíž takové provizorium je nalepit zvenku pás polystyrenu.Tedy i bez povrchové úpravy. Případé sprášení polystyrenu od slunečního záření lze pak dodatečně přebrousit až při definitivním zateplení.

Jsou i další méně či více vhodnější možnosti, jak docílit lepší povrchovou teplotu na vnitřní straně věnce a vyhnout se kondenzátu, ale vydalo by to na dost obsáhlou koinverzaci

Pane Mareši, Vy byste si dal v tomto případě zevnitř izolant?

Nerad bych odbočoval od tématu, ale k tomu rozhodování chybí spousta údajů. Vnitřní zateplení berte obecně jako jednu z možností a je na realizátorovi, kterou si vybere jako vhodnější. Bohužel nejsem realizátor , tak nemohu posoudit

Neodbočujte od tématu, tazatel se ptá na zateplení věnce, přilepením izolantu zvenku. Tím, že se bavíme o možnostech problematického zateplení zevnitř, tím odvádíme dotaz jinam.

 

 

hodnocení

0x
avatar david63
Jestli se jedná o provizorní řešení na rok tak bych se vydal cestou nalepení pruhu fasádního polystyrenu.
Obdobně jsem řešil roh kvůli omítání v zimě.
Použil bych polystyren 50mm a na délku desky přilepit na věnec jestli je věnec 25 cm tak vám vyjde na přesah 12.5 cm. Draho to také nevyjde. Nelepil bych to niak fortelně a před fasádou to sundat.

Davide, proč provizorně? Proč ne na pořád? Jednou nalepím a pak doplním ostatní.

Myslím že je lepší ty desky před finálním zateplením sundat než se vyřezávat s výřezy nebo to jinak dokládat

Davide, máš právo si to myslet, ale tak to opravdu není. Pokud se desky přilepí správně, tak příště se jen pokračuje, kde se skončí.

 

jenda2*
hodnocení

0x

Tento kus zdiva musíte nejdříve horkovzdušným ventilátorem vysušit. Pak proveďte hloubkovou penetraci. Po opětovném vysušení nalepte 2cm desku polystyrenu nízkoexpanzní pěnou . Penetrace zablokuje nasákavost vnitřní vzdušné vlhkosti. Pěna zajistí dokonalé přilepení. Vzdušná vlhkost kondenzuje na chladném místě. Polystyren s penetrací nedovolí prostup vlhkosti na zeď a tím pádem nemá co kondenzovat. Jak jistě budou někteří oponovat plísněmi, tak to ani omylem. Je to naprosto stejné jako kondenzace vlhkosti na vnitřní straně plastových oken. Pokud na rám přilepíte třeba silikonem pro akvaristy polykarbonát síly 0,75mm, kondenzace ustane. Nemá se k oknu možnost jak dostat. Toto jsem už před lety řešil a žádný problém. kromě toho mám provedeno vnitřní zateplení 2cm polystyrenem a proti úvahán zdejších jakorádců nic na zdech nekondenzuje. Ale to je na způsobu myšlení každého. Jen tvrdím, že jeden rozšíří nějaký názor a běda, jestli je to jinak. Typický stav.

jabraka*

Lepit plastickou folii na vnitřní plochu tepelného mostu je proti fyzice,Rosný bod tam vznikne také,akorát se to nebude vsakovat do stěny,ale poteče to přímo na koberec.Je to stejné jako u nekvalitních plastových oken

JABRAKA

Jendo2, až seženete alespoň dva lidi, kteří s Vámi budou souhlasit, dejte mi, prosím, vědět. Děkuji.

Na experimentování pana jendy nevidím nic špatného a věřím, že to tak někdy funguje. Na základě znalostí o tepelné technice a řadě osobních zkušeností jsem se mnohokrát přesvědčil, že tam, kde nejde něco spočítat a kde nás učí jít osvědčenými postupy se dá takto s úspěchem řešit konkrétní případy problémů s vlhkostí. Jde ale o velmi tenký led.Když si to každý odzkouší na svém a je vše OK, tak asi není problém. Problém může nastat při odlišných vstupních podmínkách. Novostavba může mít ještě počáteční vyšší vlhkost vnitřního vzduchu a když se zopakuje stejný postup, neznamená to, že výsledek bude stejný. Takže opatrně!

Pane Mareši, Vy byste si dal v tomto případě zevnitř izolant?

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.

Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.

Copyright © 2004-2025 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]