Potřeba tepla na ohřátí vzduchu

Od: ® odpovědí: 5 změna:
avatar adetouk

Dobrý večer,mohl by mi,prosím, někdo vypočítat,kolik tepla je potřeba na ohřátí 1m3 vzduchu o RV 65% o 1°C?Děkuji.

5 odpovědí na otázku

 

 


2x
Pri akom tlaku a (pociatocnej) teplote? A ma sa ohriatim zvysit objem a zachovat tlak (izobaricky) alebo zachovat objem a zvysit tlak (izochoricky)?

 


2x

Dobrý den,výpočet není nijak složitý.U kterékoliv látky ,materiálu,roztoku plynu se vždy musí vycházet z tz.měrného,(označuje se také jako specifické) tepla konkrétní látky.Tyto tepla jsou tabelovány a jsou uvedena ve fyzik.-chem.tabulkách.

Platí vždy pro konkrétní podmínky tj. velikost tlaku a teploty. Ve Vašem případě se bude měnit objem,tlak zůstane stejný,

alespoň si myslím(Asi nebudete ohřívat v tlakové nádobě,nebo vesmíru*smich*).

Platí: Q = cp( t2- t1). cp - měrné teplo vzduch = 0,241 kcal/kg = 0,241 ×4,18 = 1,007 kJ/kg

t2- konečná teplota po zahřátí

t1 - teplota před ohřevem

Q - množství tepla,aby došlo k ohřevu z teploty t1 na teplotu t2

Protože hmotnost 1 m³ = 1.28 kg ,vynásobte výsledek touto hodnotou a vyjde Vám Q v kJ/m3

Podle tohoto vzorce můžete potřebu tepla vypočítat pro každou reálnou teplotu.

Podle tohoto vzorce

Pozor - tá vlhkosť s tým (nepatrne) zakýve. Jednak je vlhký vzduch o niečo ľahší (molárna hmotnosť vody je menšia ako vzduchu), dvak vodná para má inú tepelnú kapacitu (1,996 kJ / kg K). Na druhej strane jej tam bude pár gramov (hmotnosť vodnej pary v 1 m3 vzduchu udáva absolútna vlhkosť). Nechce sa mi loviť vzorce, predpokladám, že sa všetko dá nájsť vo fyzikálno-chemických tabuľkách.

Pre orientačný výpočet možno stačí počítať so suchým vzduchom. Ak je to príklad do školy, tak by to asi bolo potrebné upresniť.

Bez zadání tlaku a teploty to nelze přesně spočítat - rosný bod se mění s teplotou tj. i množství vody při dané relativní vlhkosti. Podobně hustota vzduchu se mění s tlakem, tím kromě hustoty vzduchu i rosný bod a množství vody pro danou vlhkost... Tj. za zadání nelze určit měrnou tepelnou kapacitu... Šlo by vzít průměrný vzduch a množství vody při dané vlhkosti spočítat např. pro 20°C

Lze to spočítat naprosto přesně pro 1kg. Tlak, teplota a vlhkost ovlivňují objem. Na ohřátí 1kg vzduchu o 1°C je potřeba 1,01kJ a protože obvyklé hodnoty hustoty vzduchu jsou něco přes 1, tak to bude pro 1m3 o něco víc. Při těch 65% a 20°C to je 1,212kJ. Vzorec viz výše.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]