1xDrenážní roury na poli?

Od: odpovědí: 12 změna:

Dobrý den, na pozemku kde bude stavěna naše řadovka jde vidět pozůstatek asi 3 m pálených drenážních rour.

Před tím tu bylo jenom pole. Žádný dům, chata, tu nebyla.

K čemu to mohlo sloužit?

Přikládám foto i s typem pálené roury.


Drenážní roury na poli?
Drenážní roury na poli? #2
12 odpovědí na otázku

 

 


4x

To se dělalo dříve na zamokřených pozemcích, aby se odvedla přebytečná voda a mohlo se na nich hospodařit, pěstovat plodiny a také, aby se tam zbytečně nezabořila zemědělská technika. Dodnes na to existují plány, kde je udělaná meliorace. Nevím přesně, kde hledat, ale začala bych dotazy na Okresním či Krajském úřadu v odborech stavebních, územní plán... a jejich archinech, také v moderní dgitalizované technické mapě. Lze to najít i na internetu. Určitě je to v nějakých technických mapách. Nevím, jak moc je to v evidenci přes Ministerstvo zemědělství, ale nějakým sestupným bádáním by se to také mělo dohledat.

Poprosil bych o odkaz jestli to existuje v digitalizované podobě někde.
Už jsem po tom jednou pátral a našel jsem akorát to, že se k tomu používaji drony kdy se pozemek nasnima a pouze se odhaduje kudy drenáž vede.
Plány neexistují. Mám na polích několik drenáží. Jako malý kluk si ještě pamatuji, když to dělali.
Před časem jsem to chtěl zjistit, lítal jsem od čerta k ďáblu a nikde nic.
Nikdo nic nezaměřoval. Stavělo se stylem, "Franto, bagruj někam támhle k tomu stromu".

 


4x

Kdybych našel takové roury, zvažoval bych, jestli stavbu neusadit o nějaký ten decimetr výše a základy naopak hlouběji.

 


3x
Co vím z doslechu, tak takhle se za komunistů drenažovala pole, aby na nich nestála voda. Nebo i někde takto sveden malý potok a vytéká to někomu třeba do rybníka.
Dělaly to údajně dělaly nějaké stroje přímo k tomu učené dovezené z východu.
Je to na spoustě pozemků a určitě se najde někdo kdo si vzpomene jak celá ta akce probíhala cca 50 let zpátky možná více.
Nevím přesně jak by se v téhle situaci mělo postupovat u stavby, ale viděl jsem nedávno, že to nechávají v zemi. Základovy pas udělali kolmo přez tu rouru, ale asi záleží na více okolnostech.

 


1x

Že by meliorace?Někde se dělao účelně a funkční někde zbytečné.

 


1x

Kdybyste na takovém pozemku chtěli mít pod domem sklep, musíte tam udělat izolaci proti spodní tlakovbé vodě. Běžná izolace nestačí.

 


1x

Vypadá to, že pod slabou vrstvou vrchní zeminy je nějaký jílovec, nebo slínovec. Takže to, co napršelo se na této hornině drželo. Proto byly trubky uloženy pod úroveň horní vrstvy slínovce a pozemek tak byl odvodněn. Je možné, že když dojde k porušení této meriorace, tak v období jarního tání, letních průtrží mračen atd bude mít kolem domu močál. Koukněte, kam to vede, není někde opodál potok, rybník apod? U ustí meliorace poznáte, jestli je funkčí nebo ne.

 


0x

Pochybuju že jsou k tomu někde nákresy.Pokud jsou funkční, mohl by nastat problém v případě větších dešťů

 


0x

Slouží to k odvodňování nadbytečné vody z půdy při dešti nebo větší zemní vlhkosti.Patrně se staví na nějakém mokřadu a bude tam odspodu stoupat vlhkost.Ty základy a ,,spodek,,domu by asi chtěli určitě dost dobře udělat,aby se vám nestalo,že za chvíli po dešti vám opadá mokrá omítka.Jinak tato metoda se používá i dnes. Info např.tady - chatar-chalupar.cz/... ale je toho na netu dost o této problematice a jak to řešit.Někdy se to ale nepovede a máte bezcenný pozemek sice s domem ale mokrým odspodu.Staré nákresy těžko seženete.

Proč by měla opadat omítka, když bude kvalitně udělaná vodovná hydroizolace?

Samozřejmě, když si někdo obalí základy nopovkou a pak už nic, nemůže se divit, že bude mít odspoda mokro až na půdě.

 


0x

Pokud to terén a situace na místě stavby dovoluje, tak by asi bylo vhodné o něco zvednout základovou spáru. Taky by šlo k základům přidat vlastní plastové drenážní trubky-hadice. Trošku je vyspádovat směrem od stavby. Zdá se, podle fotky, ten terén klesá a tak by to mohlo jít. Období dešťů s vetším přívalem vody, by mohlo napovědět, kam se ta dešťovka ztrácí nebo směřuje.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]