Netopí radiátory v posledních 3 patrech

Od: odpovědí: 41 změna:

Jsme 13ti patrový panelák a na jedné stoupačce netopí ve třech posledních patrech radiátory. Při snaze o odvzdušnění ve 13. patře vytéká jen studená voda, ale trubka se vůbec nezahřeje. Odpuštěno tak kýbl vody. Oběhové čerpadlo vypnuté.

Co může,e ještě udělat?


doplněno 07.11.19 21:52:

Oběhové čerpadlo vypnuté při otevřených kohoutech topení ve všech patrech naplno, jak nám poradili.

41 odpovědí na otázku

 

 


4x
avatar ferax

Zkuste zavřít ostatní větve a nechte otevřenou jen tu problémovou a zapněte čerpadlo naplno. Pokud se tam udělal třeba vzduchový "pytel", mohlo by se to prorazit. Pak nastavte vše do normálu a odvzdušněte v nejvyšším bodě.


zkusíme, díky

 


2x

Někde kolem desátého patra někdo měnil radiátor nebo aspoň ventil. Zkuste to obhlédnout. Stoupačky mají směrem k vyšším patrům menší průměr?

Dobře Ty!Pokud někdo měnil radiátor nebo ventil a na přípojce k radiátoru není na zpátečce uzavíratené šroubení,tak musel vypustit rozvod,či část rozvodu topení.Nepředpokládám,že to zamrazil.Po výměně jedné či druhé věci a při opětovném napouštění rozvodu byly v bytech určitě uzavřeny termostatické hlavice(prostě je lidi mimo topnou sezónu zavřou-co kdyby jim to něco napočítalo) a tak by mohl vzniknou i tento problém,dostal se do radiátorů vzduch a čerpadlo to nepřetlačí.Jak jsem výše psal,tak nás,v našem malém milovaném střediskovém městě,kde máme jenom osmipatrové domy se stane,že když je v létě odstávka topení a je vypuštěno kvůli nějaké údržbě a na podzim se začne napouštět,vyvěsí se na domy cedulky aby každý z nájemníků otevřel v bytě naplno termostatické hlavice a nahoře odvzdušnili.Nikdy to neudělají a je zaděláno.Stoprocentě si nejsem jistý jestli mám pravdu s mojí radou,v tomto případě může být i jiný problém ,ale já bych tím bych začal.Skutečne to může být i jiná závada.Pokud tuto matku bude povolovat odborník(tím nemyslím malýho Jarina,či nasoleného Vojtu)a dodrží popsaný postup,nemá se co stát.Každý vyučený instalatér pozná,zda u termostatického ventilu,který je předpokládám namontován v panelových domech již ve většině případů je originální šroubení,tzn kuželové které je součástí ventilu ať už s gumovým kroužkem,či bez něj. Pokud by zůstala stará půlka šroubení,tak by kvůli vyfrézované dosedací ploše ventilu bylo takřka nemožné ho utěsnit.Vše co k tomu bude potřeba jsou sikovky,hadr ,ať to nevyšpíchne na zeď či koberec a hranatý kastrol na pečení husy aby se vešel pod ventil radiátoru.A abych nezapomněl,tak ještě je potřeba odborník a hefr dole u ventilů.V předchozích příspěvcích jsem dával jenom radu jak bych na to šel já.Nechápu proč jsem zde byl za rady bezohledné napaden čínským dělostřelectvem.Jenom jsem chtěl pomoci při řešení problému.Na poradně jsem poradil asi pětkrát a i přes nepochopitelný odpor diskutujících jsem z toho vždy vyšel vítězně.Radím jen ve věcech kterým za více než čtyřicet let praxe v oboru rozumím.Pokud se to povede,tak spím jako dudek


Ano, měnili tam radiátory, ale bohužel tu chlapy máme na baterky, tak budeme muset pozvat firmu. Moc děkuju za vaši snahu (všem).

A vyměněné radiátory topí? Nebo je problém právě u nich?

Termoventily mají obvykle možnost tzv. trvalé regulace.zkontroloval bych napřed toto

 


1x
Pak musíte jít po trubkách...kde končí teplá,tam je problém.

tak to by mě vážně nenapadlo

 


0x

Na té netopící stoupačce jsou jen tři byty s radiátory a všechny netopí? Problém bude tedy jen na oné stoupačce. Neteče tam horká voda, pokud je odvzdušněno. Čerpadlo jede? Vstupní trubka stoupačky je horká?


ne, je to celkem 13 pater - 13 bytuů

Tak jak to vlastně je netopí poslední tři patra na jedné stoupačce nebo jak?


Jsme 13ti patrový panelák a na jedné stoupačce netopí ve třech posledních patrech radiátory.

co na tom není jasné? Nevím, jak to jinak napsat? Jedna stoupačka topí 10 pater a poslední 3 patra netopí.

 


0x

dle mne to oběhové čerpadlo musí běžet ale snad Vám poradí nějaký topenář.


topenáři poradili čerpadlo vypnout

Já tedy tomu nerozumím ale bez čerpadla je otopná soustava tak v RD kde to funguje samotíží ale v paneláku MUSÍ fungovat. kdoví co to bylo za topenáře!


vypnout na to odvzdušňování, pak zase zapnout

 


0x

je nějak řešena regulace na jednotlivých stupačkách?Filtry před čerpadly vyčištěny,všechny ventily po trase otevřeny? Ostatní stupačky topí normálně?


filtry nevím, ostatní stoupačky v pořádku, i 10 pater na téhle stoupačce v pořádku

 


0x
Zapnite cerpadlo. :)
doplněno 08.11.19 08:33: Pokial su filtre vycistene, skuste otvorit trebars len jeden problemovy radiator a ostatne uzatvorit (aspon vacsinu) a postupne na striedacku otvarat. To moze pomoct prestuchnut pripadne vzduchove kapsy.
Ma cerpadlo “normalny” zvuk (porovnajte s podobnym cerpadlom napr. u susedov)?
Ak ani to nepomoze, skuste zabezpecit cim skor opravu odbornou firmou. Mozno bude nieco pripchate, mozno bude potrebne zaregulovat stupacky, mozno to bude uplne ina blbost. To sa na dialku tazko radi.
Docasne odstavit cerpadlo ma tiez vyznam pre odvzdusnenie. Mal som ale dojem, ze ho nemate pustene vobec.

čerpadlo je normálně zapnuté - vypnuto bylo jen při všech otevřených ventilech na trase

 


0x
avatar milancukrar

Bez místního šetření osaháváním trubek, nelze sdělit závada. Páč nikdo nevíme, jak je tam tahané potrubí, rozvod a funkčnost.

Když zapenete čerpadlo a všechny teplé radiátory uzavřete, musí dojít teplá voda až nahoru. Jak poznáte, že funguje čerpadlo?


nevím, jak poznám, že čerpadlo funguje, ale v tom 13. patře je celkem myslím 10 stoupaček a vše ostatní funguje, netopí pouze 3 radiátory nad sebou na jedné stoupačce

ostatní stoupačky do stejné výšky fungují?

Když odpustíte kbelík vody a studené, teče do potrubí přeci teplá. Musíte odpouštět a osahávat. Musí být více lidí, aby se našla závada.

Opravdu jsou otevřeny radiátory? A funguje otvírací ventil (kohout)?

Odpouštět vodu je pitomost.

Pokud to začlo náhle tak je někde ucpané nebo někdo rozhodil hydraulické vyvážení, příp. zavzdušnil blbě řešené místo které je normálně problém odvzdušnit ("kopec/ vzduchový pytel"). Může být i vadné čerpadlo - např. protočená vrtule = malý průtok...Na dálku to je věštění, chce to dobrého topenáře a projít na místě..

 


0x
Rekl bych ze je nizky prutok,

 


0x

U netopících radiátorů zavřít termostatické hlavice,povolit opatrně převlečnou matku u hlavice.


doplněno 08.11.19 06:51:

Přes tu převlečnou matku vyženete z těchto radiátorů vzduch.


doplněno 08.11.19 07:26:

Samozřejmě myslím tu matku mezi radiátorem a ventilem.To je doba,než jsem se vykecal

Pokud je radiátor správně vyspádovaný k odvzdušnění tak to nepomůže. Akorát u toho trhne těsnění ve šroubení a bude veselo *smich*

Presne. Takove nesmysly radit a jeste v kralikarne. To by bylo radosti

 


0x

Ano,chce to dobrého topenáře a povolit převlečnou matku.Lehce.Vzduch si cestu najde.Nakonec mohou spolupracovat dva.Jeden dole u uzávěrů s připravenou hadicí na vypoušťáku,to pro případ,že by se trhlo těsnění.U termostatického ventilu je kuželová dosedací plocha s malinkou gumičkou.V našem městě nemáme 13 patrové domy,jen 8 patrové a máme stoprocentní úspěšnost s povolováním převlečných matic a odstraněním vzduchu v radiátorech vybavených termostatickým ventilem.Ale stát se může všechno,proto raději dva ,jeden dole u funkčních uzávěrů.Taky na to jdu od lesa.Nikdy ne sám...Tak se nechám překvapit,jak to vlastně dopadne.Pokud se podaří roztopit radiátory jinou cestou,rád se přiučím.

Normální lidi mají 100% úspěšnost s odvzdušňovákem a hlavice povolovat nemusí...

Mmch. převlečná matka může být i bez těsnění (např. Heimeier), ale to neznamená že někde neni plochá klasika. Někdo si přečte tvojí radu a bude mít v obýváku rybník... *zed*

 

asd, ještě nikdy jsem neodvzdušňoval přelečnou maticí, právě pro ten důvod s těsněním co píšete Vy. Takže s Vámi naprosto souhlasím, snad tazatel neposlechne tuto radu.

Chce to praxi, u šroubení na kužel není problém, u plochého těsnění se to moc nevyplácí.samozřejmě je lepší mít dobře vyspádovaný systém .

Jsou na patě stupaček ventily?Zaměřil bych se na ně. Z diferenčního ventilu jsme tahali hrst konopí -projevovalo se to podobně. Pokud to jde,doporučuju proplach potrubí ( při zavřených radiátorech krom nejvyššího) tlakem do zpátečky - proti směru průtoku. Spíše bych to ale nechal na odborníky . U některých diferenřních ventilů je obrácený chod - někdo mohl omylem ventil zavřít...

 


0x

My vlastně nevíme jestli to netopí zrovna v obyváku.Jenom popisuji jak to děláme my.Jednou jsme zkusili zavřít přívod na stoupačce,zpátečku nechat otevřenou,otevřít naplno všechny termostatické hlavice na netopící stoupačce(to je podmínka),nechat několik hodin a potom odvzdušnit poslední patro.Trvá to ale dlouho,proto používáme již dříve popisovaný postup s povolením převlečných matic,byť se pro neznalé věci zdá nepochopitelným

Ale on neřeší problém u vás, ale u sebe, tj. radit se může jen obecně a ne pro konkrétní systém. Že to u vás nějaké pako vyspádovalo tak, že se to nedá odvzdušnit normálně a musí se šroubením, ještě neznamená že to bude fungovat jinde...

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]