Spotřeba vody

Od: odpovědí: 21 změna:

Kde, ve kterém předpisu najdu, jaká je spotřeba vody na člověka za den nebo za měsíc. Jedna vartianta vybavení domácnosti je klasická kuchyň, koupelna a splachovací záchod, druhá varianta je kuchyň, koupelna a chemický záchod, kde se předpokládá nižší spotřeba vody. Odpadá splachování, ale je zde navíc čištění chemického WC jednou za čas.

Prosím o konkrétní odpovědi. Děkuji.


doplněno 06.11.19 23:41:

Myslím tím průměrnou spotřebu podle nějakých ukazatelů, když není nainstalován vodoměr.

Vodu spotřebovávají různí uživatelé na zahrádkách. Někdo tam bydlí, někdo ne, všichni zalévají a ještě je tam společná spotřeva vody ve společných zařízeních (kancelář, klubovna...) a také ztráty. Ti, co tam bydlí, samozřejmě používají vodu mimo zalévání také do kuchyně, na praní, ke koupeli, někteří i na splachování záchodů. To je určitá spotřeba, ale ne vždycky se tato spotřeba shoduje s odvozem obsahu žumpy, kde by odpadní voda měla skončit. Odvoz fekálií něco stojí a tak se šetří, kde se dá, někdo to pouští i mimo žumpu. Jednou to nechá odvézt, aby měl doklad, že je poctivý, ale desetkrát to pustí mimo žumpu, aby ušetřil.

Proto mě zajímá, jaká je normativní průměrná spotřeba vody na člověka za den, za měsíc... Podle toho lze odhadnout, jestli někdo podvádí a odpadní vodu pouští přímo do terénu nebo ne.

21 odpovědí na otázku

 

 


3x
avatar milancukrar

Nevím, co si představujete konkrétní odpověď, ale já považuji za přesné číslo toto:

czso.cz/...

Určitě nikde nenajdete Vaší variantu.

Podle toho lze odhadnout, jestli někdo podvádí a odpadní vodu pouští přímo do terénu nebo ne
Rád se nechám přesvědčit o pravdivosti této Vaší věty.


To je jednoduché: Kolik vody člověk spotřebuje sám pro sebe (mimo zalévání zahrady), tolik jí také musí odvézt ze žumpy. Nějaká tolerance je možná, ale nesmí to být nápadný rozdíl.

 


3x
avatar martincakl
Číslo které uvádí milancukrar je v podstatě reálné. Ale nejjednodušší by samozřejmě byla instalace vodoměrů pro každý objekt a potom číslo na vodoměru se musí rovnat (s velmi malou odchylkou) objemu vyvezené žumpy.

Vodoměr má každá zahrada, ale už není rozlišena spotřeba pro zalévání do záhonů (bez odpadní vody) a spotřeba pro provoz domácnosti v zahradním domě s odpadem do jímky. Teoreticky: Co spotřebuje kuchyň, koupelna, pračka, záchod, to musí být stejné v odpadní jímce. I kdyby tam měli dva vodoměry, tak to nebude nic platné. Známe českého člověka... Takže malé odpadní jímky nemohou pojmout veškerou spotřebovanou vodu z domácnosti v chatách, ve kterých se bydlí. 1) Tak velké ty jímky zase nejsou 2) Tak často tam cisterny nejezdí. Kde je zakopaný pes?

Pitnou vodou nemají co zalévat, takže bych to vůbec nerozlišoval.

Tady se ale zalévá pitnou vodou a legálně. Je to povolené.

 


1x

Heleďte když budu chtít, budu mít zahradu zelenou i v nejteplejším létě a přesto nespotřebuju pitné vody víc, než jiný občan. Ne nejde o zachytávání dešťovky, které je málo, jde o zachytávání vody oplachové, které je v domácnosti většina. Když to budu sbírat celou zimu do nádrží, nestačím to ani v létě vylít na zahradu. Vezmete-li si průměrnou spotřebu vody na člověka 100l denně, polovina z toho se může směle vylít na zahradu, protože není nijak znečištěna čistícími prostředky. Nebo nemusí být. Ano, vodu z pračky a myčky (mimochodem více úsporné, než mytí v ruce) na trávu lít nebudu. Ale to si člověk opláchne jablko, nakrájí, pak opláchne nůž a prkénko a talířek, slije těstoviny, brambory (nesolím), umyje na zahradě vypěstovaný salát, potřebuje teplou vodu na mytí, nechá odtočit, pak studenou vodu, nechá odtočit... Těch příkladů je tolik, však ani tělo si nemusím mýt mýdlem a vlasy lze bez problémů umýt žitnou moukou. To všechno může jít na zalévání. On ani ten záchod se nemusí splachovat pokaždé a určitě ne pitnou vodou.

Pouštět splašky do potůčku jistě není dobré (a bohužel se tak děje i ve velkých městech), ale vyjet na mě někdo, že můj odběr pitné vody neodpovídá tomu, co mám v žumpě, ženu ho sviňským krokem. Vždyť stačí jen dva dřezy v kuchyni, jeden s odpadem do zalévací nádrže. V horším případě jen kyblík ve dřezu, kam se ta voda chytá. Časově náročnější, nepohodlné, ale efektivní.

 


1x
avatar ferax

S vodou, kterou zaplatíte, si můžete dělat co chcete. Řekl bych, že to je zbytečný dotaz. A jestli je někde v žumpě voda, či ne je snad jedno. Je žádoucí, aby měl každý svůj vodoměr a také je v zájmu každého i z ekonomického hlediska, aby zbytečně neplýtval. Je to ale jen každého věc a nikomu dalšímu do toho nic není. Neumím si představit, že by mě třeba soused nařizoval, jak mám hospodařit s vodou. Ten by letěl, že by se nestačil divit.

Vy jste ale nepochopil problém. Jde o to, že tazatel určitou část odebrané (a zaplacené) vody používá na zalévání, takže jí neodvádí do kanalizace. Jenže stočné se platí podle odebrané vody, takže tazatel platí stočné i za vodu, kterou do kanálu nevypouští. Pokud by odpadní vodu vypouštěl do žumpy, platil by jen za odvoz skutečně odpadní vody a nikoliv za vodu vylitou na zahradu.

*hi* Tak Z5. Znova jsem si přečetl dotaz. Je to složitější, odpadní voda jde skutečně do žump jednotlivých uživatelů, takže "stočné" (odvoz žumpy) je věc každého jednotlivce. V tom případě je skutečně jedno, kdo má jakou spotřebu podle vodoměrů.


Není to jedno. Jde o to, že český člověk tu odpadní vodu, co by měla skončit v žumpě, pouští do terénu, což se nesmí, znečišťují se tím spodní vody. Tímto neblahým činem tak ušetří peníze, které by měl vynaložit na vývoz žumpy. Praxe v zahrádkách je taková, že se žumpa jednou vyveze, získá se papír s potvrzením, že dotyčný žumpu skutečně vyváží. "Papírově" je čistý. Potom ale zcela s klidným svědomím tu žumpu desetkrát vypustí do terénu, čímž ušetří značné peníze, které by jinak musel vynaložit na odvoz. V tom je ten háček. Takže, když někdo dlouhodobě pobývá v chatě na zahrádce nebo tam dokonce i bydlí, má určitou spotřebu vody na svojí osobu, případně dalších osob, které s ním v té chatě pobývají. Dejme tomu například 100 m3 vody za rok. Jenomže on oficiálně odveze pouze 10 m3 odpadní vody ze žumpy za rok. Kam se poděl ten rozdíl 90 m3 odpadní vody?

Vy všichni uvažujete s tím, že všichni lidé jsou poctiví. Tak to ale není, zvláště, když na ně není vidět a mohou beztrestně někde něco ošidit. Prostě český člověk. Proto je zapotřebí vědět, jaká je normativní spotřeba vody na člověka při provozu domácnosti, aby se mohlo odhadnout, kdo podvádí a znečišťuje podzemní vody nelegálním vypouštění odpadní vody do terénu.

 

 


 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2020 Poradna Poradte.cz. Všechna práva vyhrazena. Prohlášení o ochraně osobních údajů. | [tmavý motiv]